[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi JD  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
franckey1985
Junior member

Joined: 15/03/2014 16:46:04
Messages: 41
Location: Ilfov - Balotesti
IP:
Offline

Salutare,

Am de jumatate de an 6 pui de JD (luati de la Dan Iulian), care intre timp au crescut si au ajuns la 8-9...12 cm.
Stau in acvariu impreuna cu 4 cory si 3 ancistrusi.

As avea nevoie de cateva pareri legate de urmatoarea situatie:
In primele saptamani ieseau la poze si socializau insa apoi au devenit din ce in ce mai retrasi la aparitia mea.
Mai exact imediat cum ma pun in fata acvariului se ascund in toate scorburile. Dupa ce ies din camera, incep sa se plimbe prin acvariu ca la balamuc fara probleme.
Ca si cum le-ar fi frica, reusesc sa ii vad doar cand le dau mancare (ficat de pui, inima de vita, ocazional rame)

Care ar putea fi cauza? Recunosc, poate sunt urat maxim )
Faza e ca acvariul sta intr-o camera unde nu intru decat de doua ori zilnic - dimineata si seara ca sa ii vad. Posibil sa fie obisnuiti cu linistea si din cauza asta sa se sperie la orice miscare?

In urma cu 2,3 saptamani le-am scos toate ascunzisurile dar au inceput sa se ingroape cu capul in substrat (nisip/pietris mic) si drept urmare le-am pus la loc.

Nu sunt agresivi unul cu altul, impart ascunzisurile intre ei.

Sa incerc sa mut acvariul intr-o zona mai circulata?

Multam
Andrei


Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Bre daca nu esti frumos, n-ai ce face .
Acum serios, poti incerca sa adaugi cativa pesti mici de card. Asta va fi o solutie temporara pana mai cresc si e posibil sa ii manance JD. Iti recomand ceva Tetra, Cardinali. O a doua varianta mai safe pentru noii locatariar fi cativa Nigro (de preferat sa nu fie perechi ca dai in altele). JD au nevoie de alti pesti prin preajma, genul care nu sunt speriosi si ii ajuta sa nu se mai sperie ei la randul lor. In cateva zile cu acesti pesti mai "curajosi" prin preajma lor situatia se va detensiona. Practic ii vad pe aia ca nu se sperie si incep si ei sa prinda curaj
[WWW]
franckey1985
Junior member

Joined: 15/03/2014 16:46:04
Messages: 41
Location: Ilfov - Balotesti
IP:
Offline

Dan P wrote:Bre daca nu esti frumos, n-ai ce face .
Acum serios, poti incerca sa adaugi cativa pesti mici de card. Asta va fi o solutie temporara pana mai cresc si e posibil sa ii manance JD. Iti recomand ceva Tetra, Cardinali. O a doua varianta mai safe pentru noii locatariar fi cativa Nigro (de preferat sa nu fie perechi ca dai in altele). JD au nevoie de alti pesti prin preajma, genul care nu sunt speriosi si ii ajuta sa nu se mai sperie ei la randul lor. In cateva zile cu acesti pesti mai "curajosi" prin preajma lor situatia se va detensiona. Practic ii vad pe aia ca nu se sperie si incep si ei sa prinda curaj


Notat, incerc aceasta idee si revin saptamana viitoare

Merci
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

franckey1985 wrote:Salutare,

Am de jumatate de an 6 pui de JD (luati de la Dan Iulian), care intre timp au crescut si au ajuns la 8-9...12 cm.
Stau in acvariu impreuna cu 4 cory si 3 ancistrusi.

As avea nevoie de cateva pareri legate de urmatoarea situatie:
In primele saptamani ieseau la poze si socializau insa apoi au devenit din ce in ce mai retrasi la aparitia mea.
Mai exact imediat cum ma pun in fata acvariului se ascund in toate scorburile. Dupa ce ies din camera, incep sa se plimbe prin acvariu ca la balamuc fara probleme.
Ca si cum le-ar fi frica, reusesc sa ii vad doar cand le dau mancare (ficat de pui, inima de vita, ocazional rame)

Care ar putea fi cauza? Recunosc, poate sunt urat maxim )
Faza e ca acvariul sta intr-o camera unde nu intru decat de doua ori zilnic - dimineata si seara ca sa ii vad. Posibil sa fie obisnuiti cu linistea si din cauza asta sa se sperie la orice miscare?

In urma cu 2,3 saptamani le-am scos toate ascunzisurile dar au inceput sa se ingroape cu capul in substrat (nisip/pietris mic) si drept urmare le-am pus la loc.

Nu sunt agresivi unul cu altul, impart ascunzisurile intre ei.

Sa incerc sa mut acvariul intr-o zona mai circulata?

Multam
Andrei




Am avut aceeasi problema si mi-a recomandat Dan P - neoni, iar Koala jandarmi... Am avut si ... si. A dat rezultate vezi http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/37078.page acum am cu ei corry si barb odessa (de aproape o luna).
Ma bucur ca inca ii ai si s-au facut mari. Poate reusesti niste poze... cand or dori sa se arate... Cati masculi si cate femele ai?

This message was edited 2 times. Last update was at 31/05/2017 17:41:56


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu siguranta si lipsa activitatii in camera are o influenta asupra comportamentului.
Probabil daca era miscare toata ziua in camera se obinuiau si nu se mai ascundeau.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

lukitza wrote:Cu siguranta si lipsa activitatii in camera are o influenta asupra comportamentului.
Probabil daca era miscare toata ziua in camera se obinuiau si nu se mai ascundeau.


Ai dreptate, doar ca JD sunt sfiosi, chiar daca se vantura cineva toata ziua pe langa ei (eu am avut acvariul la 1 m de birou - am lipsit cateva zile si nu i-am mai vazut 2 saptamani). Au faze din astea din cand in cand. De asta e recomandat sa bagi ceva care sa se vanture fara teama tot timpul. Jandarmii (Danio malabaricus) mi s-au parut companioni foarte buni (min 5 bc.)

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
franckey1985
Junior member

Joined: 15/03/2014 16:46:04
Messages: 41
Location: Ilfov - Balotesti
IP:
Offline

Povestea mea cu JD se opreste aici, dupa aprox 1 an

Continuarea e ca i-am hranit bine, am adaugat 15 neoni, nici o problema pe lumina vreo doua ore.
Dau stingerea si dupa juma de ora fac inventarul - 4 neoni vii, vreo 2 jumatati plutind si restul - in burtile JD-ilor.

Am mutat acvariul intr-o zona mai populata si tot la fel de retrasi sunt...mai putin cand le este foame.

Asa ca cei 6 JD, majoritatea masculi - peste 10-12 cm, vor aparea la capitolul schimburi/donatii.

O sa revin la clasicii guppy, neoni, molly ... sau poate africane :d

Daca sunt doritori, PM me - pot incerca cateva poze maine seara.

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com