[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
difuzor de co2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

se poate folosi o piatra de bule de aer pe post de difuzor de co2?
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

da dar este ineficienta , dar e mai bine decat daca doar bagi furtunul in apa

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

ok,atunci care este cea mai buna solutie home made pt un difuzor de co2?
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

roby wrote:ok,atunci care este cea mai buna solutie home made pentru un difuzor de co2?

Reactorul CO2 trebuie sa genereze bule cat mai fine de CO2 si sa le mentina cat mai mult sub nivelul apei astfel incat CO2-ul sa aiba timp sa se dizolve in apa. Din cauza asta spunea johnny6600 ca e ineficienta.

O idee ar fi un fel de pahar in care un powerhead impinge apa de sus in jos (in partea de jos apa iese printr-un burete grosier) iar CO2-ul intra in pahar prin partea de jos - bulele se tot agita in pahar pana la dizolvare.

Alta idee este folosirea unui tub gofrat spiralat sau chiar ingropat in substrat (au sugerat unii), suficient de lung, in interiorul caruia bulele de CO2 petrec destul timp incat sa se dizolve in mare parte.

Mai cauta pe forum ca s-au scris multe articole pe tema asta, cu explicatii detaliate.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
Printzu
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:51:32
Messages: 49
Location: Bucuresti-Tineretului
IP:
Offline

Am ca filtru intern un AquaEl Fan 3. https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=10511&langId=1000&parent_category_rn=10586

Cum se observa din poza, in partea de sus a filtrului exista o supapa unde se poate atasa un tub pentru oxigenarea apei (cine are filtrul stie la ce ma refer) . In loc de aer nu poate fi folosit ca difuzor de CO2? Ochiometric mi se pare ca "amesteca " destul de bine apa cu CO2.

In nostre silvae multe bestii sunt.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Printzu wrote:In loc de aer nu poate fi folosit ca difuzor de CO2? Ochiometric mi se pare ca "amesteca " destul de bine apa cu CO2.
Elicea amesteca chiar foarte bine CO2 cu apa, da' trebuie sa pui la iesire un dispozitiv (sub forma de serpentina, spirala .......) care sa tina cit mai mult bulele fine de CO2 in contact cu apa. Altfel se vor ridica la suprafata apei si vor iesi in atmosfera => un randament mic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

poti folosi un tub goafrat pt firele electrice

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Eu am un filtru Shark adv, care nu are iesire tip tub, ci dispersata, are un unghi de deschidere ce cca. 140 grade, eu nu am bani de un reactor din magazin, asa ca o sa folosesc tot unul home-made, cum pot folosi si eu eficient filtrul?

Cip
[Email] [Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

A incercat vreodata cineva sa construiasca un difuzor Co2 care foloseste sistemul acesta :
1
2
Din cate vad eu bulele ies printr-un strat de "pluta"
3
Nu numai ca arata bine dar sunt si foarte bune, plus ca nu iti mai trebuie nimic racordat de la filtru intern.
Daca reuseste cineva sa construiasca asa ceva vreodata sa ma anunte si pe mine, asta daca nu reusesc eu primul
Daca imi poate spune cineva de unde gasesc o bucata de material gen dopurile de pluta folosite la sticlele de vin, dar care sa aiba o porozitate mai marunta si sa fie cu un diametru mai mare ca acelea de la sticlele de vin.
Sper sa va vina voua in minte pe unde putem gasii asa ceva.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Initial am avut aceasta instalatie pentru dizolvarea CO2-lui, dar cu toate ca era foarte eficienta era si inestetica. Am ingropato in nisip, dar se strangea multa mizerie la cele doua capete ale tubului (ele fiind verticale), asa ca am renuntat. Daca nu ai acum posibilitati de achizitionare a unui difuzor de CO2 profesional, poti utiliza aceasta instalatie. Eu acum folosesc la iesirea din filtru un tub gofrat pentru cabluri electrice bagat intro sticla de 200ml de votca din plastic la care intra furtunul prin dop si iese prin partea de jos a sticlei indoit de mai multe ori, sticla prinsa de geam cu doua ventuze, si are acelasi randament. Succes.

galeria mea
[Email]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Eu vreau un difuzor Co2 care sa nu se foloseasca de filtru.
Am facut si eu un sistem care se foloseste de filtru dar nu imi place pentru ca imi ocupa mult spatiu in acvariu si eu pentru ca am un acvariu foarte mic de (40x25x30 Lxlxh) nu imi pot permite sa irosesc spatiul.
Daca aveti idee prin ce obiecte pot gasii niste pluta v-as fi recunoscator.
Mersi mult.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Vlad_Cluj
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 13:14:08
Messages: 72
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am niste chestii rotunde care le folosesc pentru protectia moblierului cand servesc o bere rece :-) sunt din pluta cu o densitate mult mai mare decat a dopurilor de vin, au cam 5mm grosime is un diametru de 10-12 cm cred ca ar fi ideale pt un astfel de reactor. Imi cer scuze dar nu stiu cum se numesc, dar se gasesc in magazinele de menaj.
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Aia nu e pluta ci o sita f. fina. Si inerta.
Ce au babetzicile alea de pluta cu difuzia de CO2 chiar nu stiu. Oricum, nu sunt facute din pluta ci din resturi de pluta cu adezivi si poate putin "presate". In apa nu rezista mai mult de cateva zile.
Cumpara un reactor sau cauta sa-ti faci unul, fie el si pasiv-sub forma de clopot.
Pana acu' conditiile impuse sunt:
1. Sa difuzeze cat mai bine CO2-ul.
2. Sa nu se conecteze la iesirea filtrului.
3. Sa nu ocupe loc in acvariu.
4. Sa nu coste mai nimic.

Concluzia:

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Probabil ca la Micro Reactorul Dennerle foloseste o sita cum ai zis tu si poate si la alte reactoare, dar la acesta nu prea se vede sa fie sita, mai degraba pluta sau chiar carton presat cu toate ca s-ar descompune dupa ceva timp, oricum din cate am mai citit reiese ca cele mai eficiente pietre de facut bule fine sunt unele din lemn. De aici am tras eu concluzia ca poate fi pluta pentru ca si pluta este un derivat al lemnului din cate stiu eu.
Wooden Air stone
Oricum eu zic ca nu strica sa incercam sa realizam asa ceva, asa ca daca stii vreun material care crezi ca poate scoate bule asa micute, te rog sa ne dezvalui si noua.
Multumesc.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote: De aici am tras eu concluzia ca poate fi pluta pentru ca si pluta este un derivat al lemnului din cate stiu eu.

Nu e nici un derivat, e lemn.Pluta este un arbore cat se poate de arbore.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

siliconu` wrote:Pluta este un arbore cat se poate de arbore.

Despre Pluta

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Hmm... nici nu-i de mirare ca produsul e italian ca doar cica acolo creste pluta cel mai bine .
Uite aici un post (deh in italiana) al unui care se plange taman de reactorul in cauza... si care se gandeste ca dennerle o sa-si ia... dupa ce in urma sfaturilor a strans filetul atat de tare incat discul s-a spart in 4 bucati.
Problema era ca scotea bule pe circumferinta si nu bulishoare pe toata suprafata. Si inca ceva... in threadul respectiv cineva care a avut asa ceva se referea la discul rosu-maroniu nu la discul de pluta. Dealtfel se face referire la discul poros de mai multe ori dar nu ca ar fi din pluta.
N.B. Daca discul original scapa pe circumferinta ce te face sa crezi ca vei putea decupa mai bine decat ei un disc de pluta?

http://www.gatago.com/it/hobby/acquari/16849049.html

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am inteles care este procesul de fabricatie al Plutei si cum ca ea se face din scoarta copacului cu acelas nume, ceea ce eu nu stiam spre rusinea mea.
Eu am incercat sa fac un astfel de difuzor Co2 folosindu-ma de o sticla careia i-am taiat partea de sus, in dop am facut o gaura in care am introdus foarte putin un furtun pe care l-am lipit, apoi am taiat o bucata dintr-un dop de pluta pe care am asezat-o in interiorul dopului, peste pluta am asezat o garnitura de cauciuc, apoi am infiletat restul din sticla taiata astfel incat sa apese pe garnitura si pe bucata de pluta, dar pentru ca bucata de pluta nu avea o granulatie marunta au iesit bule ca la o piatra de facut aer.
Chestia e ca bulele nu au iesit pe margine cum au iesit la cei mentionati de betta , ele au iesit pe toata suprafata plutei.
Si asta m-a facut sa vreau sa incerc si cu o bucata de pluta cu o granulatie marunta.
Eu zic ca daca ar iesi bule pe margine un lucru foarte simplu pentru a stopa asta ar fi sa slefuim garnitura de cauciuc, cred ca asta ar stopa iesirea aerului.
Mersi mult pentru informati si mai astept pareri.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

scriu aici ca sa nu deschid alt topic:
- am un difuzor de co2 facut de mine in felul urmator ..(am zis sa incerc varianta pana imi cumpar unu fabricat)
- este dinacela ciuperca adica powerheadul "sufla apa in sus intr-un recipient facut dintr-o sticla de plastic taiata(ca un tub care are capatul de sus blocat). Duap 2 zile de la instalare a aparut un fenomen ciudat. in partea de sus a tubului, unde are "capac" sa acumulat o cantitate maricica de...aer am crezut eu, sau co2 nedizolvat. Intrebarea este: ar putea fi un gaz ceva? sau ce este? Pt ca dioxid imi este greu s acred ca este, s-ar fi dizolvat. Stie cineva?
ps. mentionez ca dioxidul provine de la o "bomba"..dehhh..
mercic

aripel is here
danarion
Junior member

Joined: 19/08/2004 21:59:59
Messages: 26
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca acolo e de fapt un amestec de gaze intre care si CO2 nedizolvat.O solutie ar fi sa dai o gaura mai mica in capatul de sus al sticlei pentru a elibera gazele.Oare nu ar fi mai bine sa pui si furtunul de la powerhead sa sufle apa in jos? :-)
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com