[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intamplare dubioasa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Am deschis acest topic pentru a impartasi o experienta de acum vreo saptamana cu un mascul de guppy. Dupa 2 saptamani de asteptare pentru ca Maxi Pet (cel mai apropiat pet shop de mine) sa primeasca niste guppy ca lumea, m-am decis sa caut si in alta parte; la Animax a fost necesar sa arunc doar o privire ca sa ma convinga sa nu cumpar, am mai cautat niste impresii despre alte pet shop-uri si am zis sa incerc la Zoomania. Aveam drum prin Mega Mall si stiam ca acolo pot gasi acest pet shop. M-am uitat prin acvarii (in afara faptului ca tineau in unele acvarii prea multi pesti, nu erau pesti morti in apa, nu pareau sa aibe gris sau alte boli) si am ochit un mascul mai m?ricel si destul de vioi. Am rugat o angajata sa ma ajute sa iau acel peste, insa ea mi-a spus sa astept 5 minute, pana vine baiatul care se ocupa; dupa vreo 7 minute, baiatul a aparut si, desi din a 15 incercare, a prins pestele pe care il doream. A pus destul de putina apa intr-o punga si mi-a aruncat pestele acolo, care a plonjat vreo 40 cm pana la apa! Am platit si la casa, ca o coincidenta, am intrebat-o pe vânz?toare in gluma daca pestii au garantie, la care ea s-a uitat mai lung la mine, apoi mi-a spus pe un ton destul de sever: "Nu!"
Drumul pana acasa a durat, cu masina, cam 10 min; cand am ajuns acasa, pestele inota cam ametit in punga, dar am zis ca o fi de la drum. L-am pus la aclimatizare intr-un lighean destinat exclusiv acesteia...in 10 minute pestele era mort pe fundul vasului, mentionez ca am stat in acest interval de timp langa el si am observat cum incet, incet isi pierde echilibrul, sta pe fund, apoi moare!
Nu vreau sa fac niciun fel de reclama (negativa), as dori doar sa stiu care ar putea fi cauzele unui deces atat de rapid!

Multumesc
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Eu zic ca era mai bine sa desfaci punga zi sa incerci sa oxigenezi apa...Aici e si greseala ta.E foarte posibil ca apa sa nu fii fost oxigenata.

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Jimmi wrote:Eu zic ca era mai bine sa desfaci punga zi sa incerci sa oxigenezi apa...Aici e si greseala ta.E foarte posibil ca apa sa nu fii fost oxigenata.

Punga a fost umflata, apoi legata bine astfel incat aerul sa nu poat? iesi. Asa se transporta pestii, cel putin asa am vazut si invatat eu! Daca fac o greseala, rog colegii cu experienta sa ma corecteze!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ai observat daca apa si pestele proveneau ambele din acelasi acvariu? Am observat ca angajatii de la petshopuri nu prea le au cu asta. Pun apa dintr-un bazin care le vine mai la indemana, dar cu parametri chimici diferiti de apa in care a stat pestele. Apoi baga si pestele, care intra in soc fiind introdus in alt mediu brusc.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Intentiona sa puna apa din alt bazin, insa i-am atras atentia ca nu e ok si a pus apa din bazinul de provenienta al pestelui!
Tot rasfoind pe aici pe forum, am citit un topic destul de vechi in care un coleg care se ocupa cu vanzarea pestilor spunea ca intr-o zi murisera toti pestii pe care ii vanduse pentru ca pungile fusesera puse din greseala langa o substanata toxica de prin casa.
Chiar daca pungile de la Zoomania erau agatate de un fel de ventuza, as putea lua in considerare aceasta ipoteza?
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

"pestele inota cam ametit in punga, dar am zis ca o fi de la drum. L-am pus la aclimatizare intr-un lighean destinat exclusiv acesteia...in 10 minute pestele era mort pe fundul vasului, mentionez ca am stat in acest interval de timp langa el si am observat cum incet, incet isi pierde echilibrul, sta pe fund, apoi moare! "

Cum ai aclimatizat pestele ? Ai pus punga cu pestele in ligheanul cu apa sau ai turnat pestele direct in lighean ? Ce apa ai pus in lighean ? In ligheanul ala mai pune cineva ceva (haine proaspat spalate etc) ?

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Iliescu Mihai Ulmis wrote:"pestele inota cam ametit in punga, dar am zis ca o fi de la drum. L-am pus la aclimatizare intr-un lighean destinat exclusiv acesteia...in 10 minute pestele era mort pe fundul vasului, mentionez ca am stat in acest interval de timp langa el si am observat cum incet, incet isi pierde echilibrul, sta pe fund, apoi moare! "

Cum ai aclimatizat pestele ? Ai pus punga cu pestele in ligheanul cu apa sau ai turnat pestele direct in lighean ? Ce apa ai pus in lighean ? In ligheanul ala mai pune cineva ceva (haine proaspat spalate etc) ?


Nu am apucat sa il aclimatizez; in mod normal, torn apa din punga in acel lighean, gol, apoi, cu ajutorul unui furtun, torn cam 2 picaturi/secunda de apa din acvariu in lighean- dureaza cam 2 ore. Si nu, in acel lighean nu mai pune nimeni nimic, e destinat aclimatizarii!
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Pff, sunt speechless

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pe viitor incearca la Hornbach, de regula au guppy selectionati, foarte frumosi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pe viitor incearca la Hornbach, de regula au guppy selectionati, foarte frumosi.


Ok! Mutumesc mult de sfat, o sa încerc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

!. Eu am cumparat de la Zoomania din Iulius Mall Iasi Microrasbora Galaxy. Au folosit pungi largi in care au pus apa din acvariul de unde proveneau pestii. Apoi, au luat furtunul de la o pompa de aer si au umflat punga. In punga, apa era cam trei sferturi. A legat punga "in ochi" si apoi a strins nodul pina punga s-a umflat perfect. Timpul de transport : 2 ore, cu punga pusa intr-o cutie, la intuneric.

2. Pentru aclimatizare, din cite stiu, se parcurge intii etapa egalizarii temperaturii si abia apoi a chimiei apei. Asadar, posibil sa fi creat un soc termic pestisorului, daca nu l-ai lasat macar 20 de minute pe apa din acvariu. Dar inteleg ca te-ai grabit de teama lipsei de oxigen. Oricum, in opinia mea, tehnica aceea cu picatura, mi se pare putin exagerata. 4-5 prize de apa din acavariu adaugata peste apa din punga, la intervale de 10 minute, pina cind aceasta este "indoita", ar trebuie sa ajunga. In plus, adaugarea apei din acvariu in cantitati mai mari, ajuta la oxigenarea apei pe perioada aclimatizarii, mai ales dupe perioade lungi de transport.

Rog colegii sa ma corecteze daca am gresit undeva.


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Silviu Man wrote:!. Eu am cumparat de la Zoomania din Iulius Mall Iasi Microrasbora Galaxy. Au folosit pungi largi in care au pus apa din acvariul de unde proveneau pestii. Apoi, au luat furtunul de la o pompa de aer si au umflat punga. In punga, apa era cam trei sferturi. A legat punga "in ochi" si apoi a strins nodul pina punga s-a umflat perfect. Timpul de transport : 2 ore, cu punga pusa intr-o cutie, la intuneric.

Poate mai mult noroc, nu stiu.

Silviu Man wrote: 2. Pentru aclimatizare, din cite stiu, se parcurge intii etapa egalizarii temperaturii si abia apoi a chimiei apei. Asadar, posibil sa fi creat un soc termic pestisorului, daca nu l-ai lasat macar 20 de minute pe apa din acvariu. Dar inteleg ca te-ai grabit de teama lipsei de oxigen. Oricum, in opinia mea, tehnica aceea cu picatura, mi se pare putin exagerata. 4-5 prize de apa din acavariu adaugata peste apa din punga, la intervale de 10 minute, pina cind aceasta este "indoita", ar trebuie sa ajunga. In plus, adaugarea apei din acvariu in cantitati mai mari, ajuta la oxigenarea apei pe perioada aclimatizarii, mai ales dupe perioade lungi de transport

Dupa mine, nu ar fi avut ce soc termic sa faca, poate nu ai inteles, dar am pus apa din punga cu pestele in lighean, apoi a apucat doar cateva picaturi de apa din acvariu, ca s-a stins. Si legat de metoda de aclimatizare, mi-a fost recomandata chiar si aici, pe forum fiind mai blanda fata de pesti.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

criss.z wrote:
Iliescu Mihai Ulmis wrote:"pestele inota cam ametit in punga, dar am zis ca o fi de la drum. L-am pus la aclimatizare intr-un lighean destinat exclusiv acesteia...in 10 minute pestele era mort pe fundul vasului, mentionez ca am stat in acest interval de timp langa el si am observat cum incet, incet isi pierde echilibrul, sta pe fund, apoi moare! "

Cum ai aclimatizat pestele ? Ai pus punga cu pestele in ligheanul cu apa sau ai turnat pestele direct in lighean ? Ce apa ai pus in lighean ? In ligheanul ala mai pune cineva ceva (haine proaspat spalate etc) ?


Nu am apucat sa il aclimatizez; in mod normal, torn apa din punga in acel lighean, gol, apoi, cu ajutorul unui furtun, torn cam 2 picaturi/secunda de apa din acvariu in lighean- dureaza cam 2 ore. Si nu, in acel lighean nu mai pune nimeni nimic, e destinat aclimatizarii!


Scuze, eu de aici am inteles ca l-ai pus in lighean imediat ce ai ajuns cu el acasa si ai inceput sa adaugi apa. Daca am inteles gresit, inca o data, scuzele mele.
In legatura cu metoda de aclimatizare, ma refeream la faptul ca exista si solutii mai putin laborioase. Doar atit.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2017 19:56:46


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
criss.z wrote:
Iliescu Mihai Ulmis wrote:"pestele inota cam ametit in punga, dar am zis ca o fi de la drum. L-am pus la aclimatizare intr-un lighean destinat exclusiv acesteia...in 10 minute pestele era mort pe fundul vasului, mentionez ca am stat in acest interval de timp langa el si am observat cum incet, incet isi pierde echilibrul, sta pe fund, apoi moare! "

Cum ai aclimatizat pestele ? Ai pus punga cu pestele in ligheanul cu apa sau ai turnat pestele direct in lighean ? Ce apa ai pus in lighean ? In ligheanul ala mai pune cineva ceva (haine proaspat spalate etc) ?


Nu am apucat sa il aclimatizez; in mod normal, torn apa din punga in acel lighean, gol, apoi, cu ajutorul unui furtun, torn cam 2 picaturi/secunda de apa din acvariu in lighean- dureaza cam 2 ore. Si nu, in acel lighean nu mai pune nimeni nimic, e destinat aclimatizarii!


Scuze, eu de aici am inteles ca l-ai pus in lighean imediat ce ai ajuns cu el acasa si ai inceput sa adaugi apa. Daca am inteles gresit, inca o data, scuzele mele.
In legatura cu metoda de aclimatizare, ma refeream la faptul ca exista si solutii mai putin laborioase. Doar atit.

Nu-i nicio problema!
Stiu ca exista metode mai simple, dar am pierdut un cory panda odata probabil din cauza aclimatizarii, ei fiind un pic mai sensibili si de atunci nu mai risc, ca m-a marcat!
piratul
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 11:19:37
Messages: 80
Location: Jimbolia - Timis
IP:
Offline

lighean=tabla sau plastic.....mare sau mic???.....nu era rece??.....nu stiu intreb......poate era prea putina apa,si el fiind rece{ligheanu}=soc termic....

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2017 20:47:58


TEXT CENZURAT
[Email] [Yahoo!]
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

piratul wrote:lighean=tabla sau plastic.....mare sau mic???.....nu era rece??.....nu stiu intreb......poate era prea putina apa,si el fiind rece{ligheanu}=soc termic....


Lighean=un fel de plastic, de vreo 8-10l (asta chiar nu stiu, dar e maricel). Special l-am lasat in dormitor inainte sa plec, adica a stat la caldura cam 2-3 ore. Ma indoiesc ca a fost soc termic... Adica el era ametit din punga, habar n-am ce sa mai cred...
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

eu cred ca au drogat pestele dom'le

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Iliescu Mihai Ulmis wrote:eu cred ca au drogat pestele dom'le

Tot ce se poate!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com