[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika vs Malawi?....Need help !  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Intr-un final am reusit sa fac un plan pentru un nou acvariu.
Dupa prima experienta cu africanii pot spune ca le-am ramas fidel, asa cum se poate citi si in titlu.
Acvariul va arata cam asa:
-160 cm lungime;
-50 cm latime;
-50 cm innaltime;
Pentru filtrare nu sunt inca foarte hotarat dar ma gandesc sa folosesc doua filtre sun sun a cate 2000 l/h cu lampa UV incorporata.
Masa va fi confectionata pe baza unui cadru metalic ce va fi impachetat in pal...
Iluminatul va fi incorporat intr-un capac din pal cu o lampa de led incorporata.
Pe parte de background presupun ca stiti cu toti cobtinuare...va fi marca proprie cu o noua formula. Acum sper sa reusesc sa ma apropii si mai mult de realitate.
Ce nu reusesc eu sa fac este sa ma decid in privinta africanilor. Tanganyika sau malawi am nevoie de cateva pareri
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Alegerea pestilor e o chestie ce tine de gustul personal, nu cred ca e indicat sa lasi pe altii sa hotarasca pentru tine.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Depinde cat te documentezi. Petrece cateva ore pe youtube privind bazine din ambele tipuri si posibil sa-ti oferi singur raspunsul. Apoi incepe documentarea privind biotop-up favorit.
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca o sa tragi un ochi si la pret iti va fi mai usoara decizia.
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai este mult pana la background cand va trebui sa stiu exact habitatul pe care sa ma axez. Momentan sunt in asteptarea sticlei si nu stiu pe ce silicon sa merg. Dow corning sau Bison ? Sambata as vrea sa lipesc stivla si am nevoie de putin ajutor.
[Email]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

ClauM wrote:Daca o sa tragi un ochi si la pret iti va fi mai usoara decizia.


Depinde...sunt anumite magazine consacrate care practica preturi nesimtite la pesti. E absurd ca un Tropheus Bulu point ce se vinde in Cehia la 5 eur la noi sa ajunga la peste 150 ron.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Desi sunt un novice intr-ale africanilor pot sa te ajut cu cateva concluzii trase dupa o documentare de aproximativ un an:

Malawi avantaje:
- f frumos colorati in special cateva specii de hapsi sau aulonocare care arata extraordinar (vezi Copadichromis Azureus, Placidochromis Mdoka).
- usor de gasit la noi, acesti pesti sunt suficient de bine reprezentati pe aici

Dezavantaje
-principalul neajuns din punctul meu de vedere e dimorfismul sexual. Cu alte cuvinte sunt specii la care un mascul deosebit vine la pachet cu niste femele care arata ca niste baboi. Ai si optiunea unui bazin doar cu masculi de hapsi si aulonocare care ar arata tare de tot insa pt mine asta nu e o varianta. Exista totusi vreo 5 specii la care dimorfismul e mai putin pronuntat.

Tanganyka - ma refer aici la principala specie "Tropheus" ca doar pe asta am studiat-o:

Avantaje:
- marele atu al acestor pesti e reprezentat de dinamica grupului format din sa zicem minim 12-15 buc. Mie de ex recunosc ca mi s-a pus pata pe ei dupa ce am vazut un bazin pe viu. Sunt foarte activi, acvariul e mult mai animat si daca mai si pui o specie gen ikola, neagra ca taciunea si cu un brau de culoare galben aprins efectul e exponential
- din acelasi lac mai poti gasi specii care au o o forma a corpului oarecum stranie si asta ar putea sa-ti faca acvariul mai deosebit din anumite puncte de vedere
- nu-si mananca puii, poti sa gandesti un proiect intins pe cativa ani. Incepi cu vreo 12-15 pui, lasi natura sa lucreze si sa vezi peste ani cand vei avea 45 de adulti in bazin ce fain arata

Dezavantaje
- sunt mai pretentiosi la hrana si apa. Am inteles ca poti face praf in cateva zile o colonie relativ valoroasa daca nu respecti cateva reguli legate de masa si nu numai din cate am inteles si eu
- tropheusii se organizeaza in colonii de aceea ideal ar fi un bazin cu o singura varietate ideal chiar o singura specie.
- nu-i poti lua pe rand... trebuie luat de la inceput un grup de min 12 si apoi nu scoti si nu bagi nimic
- sunt ceva mai scumpi dar daca intamplator ai pe cineva care viziteaza Cehia sau Slovacia ai putea gasi preturi chiar surprinzatoare
- nu-s genul de pesti care sa-ti dea musafirii pe spate, pt asta sunt cei din malawi. O colonie de ikola, red rainbow, kasakalawe s-ar putea sa ma contrazica totusi

Sper sa nu provoc o polemica gen Nikon vs Canon de pe forumurile foto )

Orice ai alege va fi ok atata vreme cat amenajarea acvariului va fi corecta. Daca vei pune in bazin statuia lui Buda, corabii scufundate si nisip pestrit rezultatul va fi lamentabil


This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 08:40:12

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 pentru opinia de mai sus!

- As mai adauga faptul ca exista specii de mbuna (Malawi) care nu prezinta diferente cromatice dpdv al dimorfismului sexual. Adica, masculii si femelele arata "la fel de frumos".
- Eu am avut o combinatie de ~ 50 de pesti: Labidochromis caeruleus (galben) + Pseudotropheus elongatus (albastru). Efectul cardurilor galben-albastru era foarte reusit.
- Teoretic, mbunele sunt pesti mai rezistenti decat speciile sensibile de Tanganika... practic, daca ai grija la calitatea apei si la mancare, nu vor fi probleme!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Ma bag si eu, ca novice,....total deacord cu colegul Bogdan.
Am si eu o colonie de tropheus black bemba de anul trecut. Nu- s cei mai stralucitori pesti , dar comportamentul lor te da pe spate.
Bazinul e foarte activ, locatarii sunt intr-o continua miscare, data de mascul dominant.
Deja am pui de la doua femele, iar ceea ce e mai interesant e ca astia mici isi dau in bot de cum ii lasa femela din gura.
Daca ai grija cu hrana si cu filtrarea bazinului nu ai probleme.

Na c-am scris in acelasi timp cu sefu

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 09:42:42

alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Ok...am sa ma axez pe tanganyika. Acum sa discutam putin de filtrare. Ma intereseaza mediile filtrante...recomandari?
Cat despre apa, ce informatii puteti sa-mi oferiti temperatura ph...?
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Din cate am auzit, voi, acolo, in Constanta, aveti apa dedicata pentru africani.
Eu am 25 grade in bazin iar alti parametri nu masor
Schimburi regulate de apa ( la picatura ar fi super) si hrana adecvata fac ca bazinul sa mearga bine.
Ca filtrare, la 260 l am doua canistre jbl (e701 si e901) pline cu matrix si siporax.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alex.paul wrote:... Acum sa discutam putin de filtrare. Ma intereseaza mediile filtrante...recomandari?
Cat despre apa, ce informatii puteti sa-mi oferiti temperatura ph...?

Ai citit topicurile astea?
- http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/9810.page
- http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35803.page

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 14:10:29


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu am avut prea mult timp sa ma documentez am citit printre randuri cand eram la munca dar mai este timp pana la background cand va trebui sa aleg si pesti. Astazi am facut insa primul pas si odata ce am facut da asta nu am sa mai dau inapoi. Am plecat cu sticla spre casa. Se pare ca este buna si o masina combi, clar cu o berlina nu cred ca reuseam.
[Thumb - IMAG0610.jpg]

[Thumb - IMAG0611.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

image
Am reusit sa ajung si cu ea acasa, ramane sa vad de unde am sa procur siliconul. As avea nevoie de ajutor daca stie cineva unde in constanta gasesc silicon negru pentru acvarii...sau un site de unde sa comand ar fi extraordinar.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2017 20:59:52

[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://pepika.ro/pepika--c9999.html?ord=200&pr_tipprodus=10000&fts_fts=silicon&submit=Cauta[url]

Ionut Dumitrascu
negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

Am reu?it sa ?i lipesc borcanul...s-au f?cut ?i probe de apa
[Thumb - IMAG0830.jpg]

negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

Sunt in etapa de ciclare dar din p?cate nu va mai fi un acvariu cu africani ci unul cu discusi. Voi reveni cu imagini
[Thumb - IMG_1764.JPG]

negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

??
[Thumb - IMG_1765.JPG]

negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

??
[Thumb - IMG_1767.JPG]

negoita.alecs
Member

Joined: 04/02/2014 19:49:27
Messages: 154
Location: constanta
IP:
Offline

As avea o rugaminte la unul din administratorii forumului legat de cont. Am uitat parola de la celalalt cont iar cand am incercat sa recuperez contul am primit detalii legate de acessul pe acest cont. se poate sa discutam problema in privat ?
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com