[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depunere calcar pe peretii acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

Am in bazin de aprox 600 l cu schimb la picatura iar apa vine direct dintr-un put a carui apa are aprox 24 grade germane. Am vazut ca pe peretii acvariului am o depunere albicioasa si oarecum rugoasa. Presupun ca e vorba de calcar... Aveti vreo solutie pentru a scapa de aceasta problema?

Multumesc anticipat
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Otet?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Mda, sau zeama de lamaie. Asta stiu si eu dar iti multumesc oricum. Ideea e ca daca la fiecare 4-5 zile trebuie sa frec acvariul n-am gacut nimic.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu il folosesc pe asta http://www.nevertebrate.ro/Razuitor-alge-JBL-Aqua-T-Handy si merge. Dar de multe ori sticla e pur si simplu mancata de calcar si nu mai merge nimic

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Deci sa inteleg ca acele depuneri ataca sticla?
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pui un bazin intermediar intre put si acvariu.
Acolo precipiti calciul cu o reactie chimica sau un agent floculant (desi aud ca sulfatul de aluminiu ar cam dauna pestilor).
https://www.gewater.com/handbook/ext_treatment/ch_7_precipitation.jsp

Sau simplifici si pui o instalatie de revers osmoza cu pompa booster si cartus de remineralizare.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Pt apa ce intra in casa am un dedurizator din acela cu ceva rashina insa am inteles ca dupa ce trece prin el apa nu mai poate fi folosita decat la spalat. Pe de alta parte stiu ca ciclidelor le place apa dura
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:Deci sa inteleg ca acele depuneri ataca sticla?


da, ataca sticla. Cred ca singura solutie impotriva calcarului e sa-l cureti periodic. Daca il lasi sa actioneze, in timp el ataca sticla. Am avut odata ocazia sa incerc sa curat un acvariu ca al tau. Am incercat toate solutiile posibile, de la cele eco la cele agresive. Nu am ajuns la un rezultat satisfacator. Pana la urma am taiat acvariul si am aruncat partea "stricata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ti-am copiat aici cateva din incercarile mele de a rezolva problema, dintr-un topic mai vechi " Pentru curatarea de alge am folosit magnetul curatator de alge numai ca eu am avut un magnet recomandat pentru grosime de 6-8mm si geamul meu avea 10. In concluzie magnetul nefiind puternic nu curata bine algele si pentruca acest acvariu nu fusese curatat niciodata timp de 2 ani cantitatea de alge a fost considerabila. Am folosit un spaclu pentru depunerile groase, dar recomand aceasta metoda doar celor care au indemanare si multa grija ca altfel se zgarie foarte usor geamul. La folosirea acestei metode am lasat sa curga un jet de apa permanent, de la dus, pe suprafata pe care o curatam, evitand astfel zgarierea nedorita a geamului. O alta metoda eficace de curatare este cif-ul pe care l-am folosit cu succes. In concluzie am scapat de algele de pe geam. A aparut in schimb alta problema: in partea de sus a acvariului, in zona de maxim nivel al apei, acolo unde a fost acoperit de capac erau depuneri mari de piatra, calcar, etc. In concluzie am pus mana pe cilit si l-am folosit la greu. Piatra a fost eliminata cu brio. In trecut la un alt acvariu am folosit si alte solutii (mai ieftine) pe care producatorii le recomandau la eliminarea pietrei, dar efectul a fost foarte slab. Asa ca de data aceasta am folosit direct cilit-ul si rezultatul a fost ok. Dupa eliminarea pietrei pe geamuri a aparut o alta dunga, de aproximativ 1cm, o dunga de matuire a geamului pe care la inceput am crezut ca este piatra pe care nu a reusit cilit-ul sa o scoata. Am repetat isprava dar rezultatul a fost negativ. Am incercat si metoda spaclu cu apa, dar nu a tinut. Am cerut sfaturi pe site si am mai folosit urmatoarele metode: otet, bicarbonat de sodiu amestecat cu otet(facut pasta) si lasat pe pata, sano anti-kalk. Toate metodele au fost negative. Nimic nu a dat rezultate, si de aici am tras o posibila concluzie: sticla este atacata in mod definitiv si irevocabil de depunerile pe ea si necuratarii timp indelungat. Eu cred ca acea pata este sticla matuita, erodata de actiunea componentelor apei. In felul acesta mi-a mai aparut o problema: chiar daca maream substratul sau puneam lampa mai jos, aveam in partea de sus a acvariului o linie matuita de aproximativ 1cm care ma deranja teribil. Mi-am dat seama in felul asta ca singura varianta eleganta de a rezolva problema este de a taia acvariul din partea de sus la dimensiunea dorita. "

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Daca s-ar depune calcar doar pe linia suprafetei apei nici n-ar fi o probleme atat de grava. Nasol e ca se pune de la baza pana sus
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incearca sa-l cureti cu razuitorul de mai sus. S-ar putea sa mearga. Nu stiu cat de afectata e sticla

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Acvariul e nou, l-am umplut pt prima dara acu 5 zile ai am reusit sa-l curat cu un burete. Ideea e ca nu stiu cum sa preintampin aceste depuneri
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pai de ce nu spui ca e nou? De depuneri nu se scapi decat cu apa in parametrii optimi, dar din cate inteleg eu, tu ai ciclide? Daca da, ai nevoie de apa dura si atunci nu poti schimba compozitia apei pentru ca ea e ok pentru pesti. In situatia asta curata mecanic calcarul, dar cu atentie sa nu zgarii geamul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Sa inteleg ca dupa ciclare acele depuneri se vor forma mai lent?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ciclarea pe intelesul tuturor inseamna transformarea apei din apa sterila buna de baut, in apa cu bacterii(teoretic impropie de baut) , dar acele bacterii asigura viata in acvariu. Desi unii parametrii ai apei in timpul ciclarii se schimba, ciclarea nu va rezolva problema apei dure. Dar daca inteleg eu bine acvariul tau este in curs de ciclare si pelicula de albeata de pe sticla in mare parte se datoreaza pe de o parte ciclarii, pe de alta parte calcarului din apa. Decamdata in faza asta si pana la terminarea ciclarii sterge cu un burete pata alba de pe sticla daca asta te deranjeaza si pe urma in timp vezi ce se mai intampla. Teoretica faza cu buretele ar trebui sa fie suficienta. NU actiona cu alte mijloace deocamdata, ai rabdare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Esti sigur ca acele depuneri sunt calcar? La un bazin in curs de ciclare gasesti toate minunile pe geam.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Faye wrote:Esti sigur ca acele depuneri sunt calcar? La un bazin in curs de ciclaJre gasesti toate minunile pe geam.


E doar o banuiala care sper sa nu se adevereasca. Pur si simplu aveam ca nistre stropi depusi pe sticla sub nivelul apei. De asemenea cascasa pompei de valuri si pe bolovanii inchisi ae vede o depunere albicioasa.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Putin probabil sa fie calcar depus in 5 zile sub nivelul apei. Calcarul se depune de obicei acolo unde se usuca apa, in partea de sus si nu atat de repede.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Exact asta mi-am zis si eu pana sa vad ca suprafata acoperita era de-a dreptul abraziva. Gh-ul e 19 conform masuratorii de acum o ora.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com