[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrarea cea mai buna/ Schimb de apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
borisan
Junior member

Joined: 18/05/2005 19:58:45
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Care ar fi cea mai buna metoda de filtrare/tip de filtru pentru un acvariu de aprox 200Litri in asa fel incat sa curete si substratul ? Momentan am un filtru submersibil care face practic sa nu mai fie nevoie de sifonare dar ma deranjeaza curentul care-l produce si "disturba" plantele.
Pentru un acvariu ca cel de mai sus cam cata apa si cu ce frecventa ar trebui shimbata (cat trebuie tinuta apa sau merge pusa direct de la robinet daca inlocuim cantitati mici) ?
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un filtru intern cu debit de 800L/h este OK, in lipsa de ceva mai scump.
Trebuie schimbata cam 20% din apa o data pe saptamana (adica circa 40L).
Apa pe care o pui e bine sa se fi decantat intr-un vas cu gura deschisa (galeata) timp de 7 zile. Asta ajuta la eliminarea clorului. De asemenea, sa fie la temperatura camerei, nu adusa de afara.
Nu, nu e bine sa pui direct de la robinet.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Momentan am un filtru submersibil care face practic sa nu mai fie nevoie de sifonare dar ma deranjeaza curentul care-l produce si "disturba" plantele.

Poti sa dai mai multe detalii?
Ai substrat? Daca da, atunci de sifonarea periodica a substratului tot nu scapi.
Curentul produs de filtru poate fi dispersat prin adaugarea la iesirea acestuia a unui tub perforat pe alocuri.
In cazul in care schimbarile de apa sunt dese si in cantitati mici, apa o poti tine la decantat si doar 48 de ore (depinde evident si de sursa/furnizorul de utilitati!!!) dar nu direct de la robinet.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am o intrebare ca tot a venit vorba...tot aud ..lasat apa la decantat 7 zile..15 zile..etc..tetra aqua-safe care e 85.000 lei sticluta si care cica asta face..scoate clorul si alte minerale din apa..nu poate tine loc de aceasta decantare?
Eu la schimburi de apa..las apa cu solutia circa 1-2 ore apoi o introduc in acvariu.E ok?

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Salut, ai prins vreodata momentul in care la un petshop se face schimbul de apa? surprize, surprize, apa direct de la robinet!!!

Cred ca iti faci probleme degeaba, in afara de cateva specii foarte sensibile, marea majoritate a pestilor pot fi obishuiti( si cei mai multi ii cumperi deja obisnuiti) cu apa de robinet, netratata, nedecantata( cu ocazia asta cresc si lantele mai bine!!!)

http://www.seachem.ro
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

John wrote:Eu la schimburi de apa..las apa cu solutia circa 1-2 ore apoi o introduc in acvariu.E ok?

Daca lasi apa la decantat, de ce mai pui si solutia minune? Asta se foloseste in cazuri extreme, cind nu ai apa pregatatita pentru acvariu si se impune un schimb urgent. E de preferat sa utilizam cit mai putine chimicale. Si apoi, cum ii obisnuiesti, asa ii ai. Daca intr-o zi ramii fara bani si fara aqua safe, ce te faci?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lukaboy wrote:in afara de cateva specii foarte sensibile, marea majoritate a pestilor pot fi obishuiti( si cei mai multi ii cumperi deja obisnuiti) cu apa de robinet, netratata, nedecantata( cu ocazia asta cresc si lantele mai bine!!!)
Numa' sa nu ai ghinionu' sa faci schimbu' de apa exact cind "scapa" mai mult clor. Murphy zice ca ai sanse maxime sa prinzi momentu' .......

Schimburile cu apa direct de la robinet e bine sa fie mici si dese.

Poze: smilie ... Poze cu plante
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

cred ca exista doua chesti distincte, si anume : schimbarea partiala si schimbarea totala.
pentru schimbarea totala trebuie declorurata apa .
pentru schimbari partiale maxim 30% - apa poate fi direct de la robinet, tinind cont de temperatura. ph nu ar trebui sa sufere schimbari majore, schimbari care sa afecteze pestii.
de 2 ani procedez asa si nu am avut incidente neplacute.
poate am noroc si de o apa relativ stabila chimic .

daca ai 200 l si schimbi 50l este destul de greu sa pui apa la declorurat in fiecare saptamina . de fapt e chestie de spatiu, la mine cel putin.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Asta e un caz tipic de:
"Sa faci ce zice popa nu ce face popa!"
Daca cumperi cateva exemplare din piata de la crescatorii/comerciantii autohtoni si saptamana viitoare te duci si-i spui ca ti-au murit pestii ia vezi daca nu te intreaba (dupa eliminarea altor posibile cauze): Ai schimbat apa? Ai pus apa de la robinet? Aaa... pai nu asha se face dom'le... trebuie s-o pui la statut d'aia... bla, bla, bla...

De aceea am mentionat ca depinde mult de furnizorul de utilitati (de sursa, de anotimp, de nivelul de precipitatii etc.)

Marele Alb wrote:Numa' sa nu ai ghinionu' sa faci schimbu' de apa exact cind "scapa" mai mult clor. Murphy zice ca ai sanse maxime sa prinzi momentu' .......

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
borisan
Junior member

Joined: 18/05/2005 19:58:45
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc la toti pentru raspuns.
Situatia sta in felul urmator:
- filtrul pe care il am are un debit de 1000L/h (e un PowerHead 402)
- am substrat - fara prea mari complicatii e pietris luat de la o draga (din Dunare) intre 0.5cm si pana la 3cm
- Substratul nu e foarte mare max 3 cm - m-am gandit ca plantele pe care le am nu au nevoie de mai mult (velisneria).
- Cand curat filtrul nu se ridica mai nimc de pe substrat asta chiar daca il agit putin.
- Referitor la apa - stau in Bucuresti pe Rovine (lizeanu, mosilor cam asta e zona) iar apa care vine de la robinet e limpede nu e laptoasa ca in alte parti si de aia m-am gandit ca poate pot sa pun direct de la robinet.
- In general completez apa evaporata cu apa direct de la robinet.

Pot sa micsorez debitul la pompa dar in cazul asta se murdareste substratul daca il las asa parca e furtuna in acvariu ( pestii lupta impotriva curentului, plantele sunt batute de curent in toate directiile)

Ce vreau eu e ca apa si substratul sa fie la fel de curate ca acum dar acvariul sa aiba un aspect linistit asa ca o zi senina

Ce alte plante as mai putea planta intr-un asfel de substrat ?

SCUZE PENTRU POSTUL DUBLU - Netu asta face probleme
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Mai omule, problema ta nu sta un aparatura, ci in substrat. Schimba treaba aia de 3 cm pe care zici ca o ai in acvariu. Ala nu e pietris de acvariu, e chiar pietris de draga cum ai spus. Sau cerne-l. Adu-l undeva la maxim 5mm, sau da si tu 40.000 si ia un sac de nisip de la materiale de constructii, il gasesti si curat si marunt. Problema la tine este ca resturile intra intre pietre si nu le mai scoti de acolo, orice Powerhead ai avea (care ma scuzi, dar e mai prost decat un burete cu bolborositor).

Iti vorbesc din experienta. Schimba substratul si fa-ti un filtru dintr-un burete sau in cazul ideal, un filtru extern (daca nu wet&dry macar canistra). Scapi de o problema aiurea ca asta si poti sa-ti contempli acvariul in adevarata lui splendoare :-)

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

nu prea mare???? :o 3 cm ..... e imens . sau poate ai gresit si trebuia sa scri mm? cel mai recomandat este nisipul "bobul de orez" , adica 2-3mm. gindestete ca intr-un substarat mare se aduna mizeriile mult mai usor, neputind sa fie sifonate. schimba substratul.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Nu am avut noroc sa am bani de un acvariu mai mare, asa ca in 30 de litri de apa la mine stau 2 beta, 2 xifo, 2 jandarmi, 1 zebra, 2 guppy si 5 sanitari.
Filtrul este de insa supradimensionat, am luat unul mare pentru viitorul acvariu care sper sa vina in curand.
Schimb apa de 1-2 ori pe saptamna cu 20-25% din cantitate de la robinet si pun un pic Clorocid, cica previne intixicatia cu alor.
Plante am cateva de la magazin. Restul le-am luat de pe balta si le-am spalat foarte bine, iar melcilor le-a placut foarte mult dejunul, au disparut foarte repede, probabil ca imi voi face provizie (foarte frumoase plantele, unele cu frunze rosii, altele ca niste salate...)
Contrar asteptarilor, nu stiu ce sa cred, apa insa este ca cristalul de vreo 2-3 luni, iar peshtanii nu au treaba. Guppy au cozile perfect intregi, iar Betta se plimba printre plante umflandu-se in pene . Sper sa ramana aceeasi situatie ca in prezent, cu exceptia unui acvariu mai mare, macar de 80-90 de litri...
borisan
Junior member

Joined: 18/05/2005 19:58:45
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa recapitulam

1. Ar trebuie schimbat substratul cu unul mai fin. Am ales sa pun unul asa cu granulatie mai mare ca sa nu "sape" in el curentul de apa si ca sa nu se adune mizerie in el nu l-am facut prea adanc - am inteles ca nu asa se face (substrat fin cu adancime ceva mai mare)
2.
akademik_79 wrote: Problema la tine este ca resturile intra intre pietre si nu le mai scoti de acolo, orice Powerhead ai avea (care ma scuzi, dar e mai prost decat un burete cu bolborositor).

Cel putin mie de cand am schimbat buretii (la plural) cu bolborositor cu filtrul actual nu am avut probleme cu apa tulbure (acum e foarte limpede).

Si acum asa ca fapt divers: Pentru imbogatirea apei din acvariu cu minerale si de ce nu cu CO2 nu ar fi bine de completat cu apa minerala (o apa cu calciu putin si dupa ce am balstacaito bine ca sa nu mai aiba bule) ? (sa nu radeti si sa nu dati cu pietre)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

borisan wrote:
Si acum asa ca fapt divers: Pentru imbogatirea apei din acvariu cu minerale si de ce nu cu CO2 nu ar fi bine de completat cu apa minerala (o apa cu calciu putin si dupa ce am balstacaito bine ca sa nu mai aiba bule) ? (sa nu radeti si sa nu dati cu pietre)

Mai bine NU! Nu stiu cit o fi de buna pentru plante, dar pentru pesti... Daca tot vrei CO2, fa-ti o instalatie cum trebuie.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

borisan wrote: Pentru imbogatirea apei din acvariu cu minerale si de ce nu cu CO2 nu ar fi bine de completat cu apa minerala (o apa cu calciu putin si dupa ce am balstacaito bine ca sa nu mai aiba bule) ? (sa nu radeti si sa nu dati cu pietre)


Duritatea se va modifica, direct proportional cu sarurile introduse ( 1 grad duritate = echivalentul a 10 mg CaO/ litru de apa) Aplica regula de trei simpla si vei afla care iti va fi modificarea, dar vezi sa nu-ti strici echilibrul din acvariu . Tu vrei de fapt un sifon, mai putin "sarat" . In comert exista minunea "Izvorul minunilor- apa carbogazoasa", mai slaba in calciu.Probabil mai exista si alti producatori de sifon imbuteliat.
Daca ai numai un bazin cu plante, fara pesti, sa stii ca plantele nu vor comenta la adausuri de un pahar pe saptamana. Daca ai si pesti, pot sa-ti spun ca, dupa comportamentul celor cativa sipho ai mei, eu mi-am adus aminte cum umbla prin urzici fiul meu cel mic, la Poiana Neamtului...( Ca am si turnat atunci ca Pacala, din sticla de apa minerala)
Pe aici pe la noi umbla o vorba ( pe care se pare ca eu nu am inteles-o inca asa cum ar fi trebuit) : prostul invata pe pielea lui, desteptul, pe pielea altora .
Tu fii baiat destept si mai bine ascult-o pe Dolly.
[Email]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Dolly wrote:
borisan wrote:
Si acum asa ca fapt divers: Pentru imbogatirea apei din acvariu cu minerale si de ce nu cu CO2 nu ar fi bine de completat cu apa minerala (o apa cu calciu putin si dupa ce am balstacaito bine ca sa nu mai aiba bule) ? (sa nu radeti si sa nu dati cu pietre)

Mai bine NU! Nu stiu cit o fi de buna pentru plante, dar pentru pesti... Daca tot vrei CO2, fa-ti o instalatie cum trebuie.


Prietene, sa nu te puna sa pui apa minerala nici daca o agiti trei zile! Eu asa am facut pe la inceputurile mele si in pestii mei parca daduse ciuma... de a trebuit sa schimb 2/3 din apa din acvariu... noroc ca o aveam la dispozitie!
Asa ca fii baiat cuminte si lasa apa minerala in sticla...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

borisan wrote:...Pentru imbogatirea apei din acvariu cu minerale si de ce nu cu CO2 nu ar fi bine de completat cu apa minerala...

In nici un caz. S-a mai discutat si pe forumul vechi. Citeste si la linkurile de mai jos:

LINK1
LINK2
LINK3

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Parerea mea este ca daca filtrul este supradimensionat fata de acvariu, veti avea dreptul la mai multe "greseli", ca a mea cand am scapat prea multa mancare si am oprit filtrul peste noapte din greseala. A doua zi dimineata era ceata in acvariu si nu mai vedeai nimic. Peste 24 de ore apa era iarasi de cristal. Filtrul este de 450l/min parca, iar eu am 30 de litri in bazin.
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

eek! wrote:Parerea mea este ca daca filtrul este supradimensionat fata de acvariu, veti avea dreptul la mai multe "greseli", ca a mea cand am scapat prea multa mancare si am oprit filtrul peste noapte din greseala. A doua zi dimineata era ceata in acvariu si nu mai vedeai nimic. Peste 24 de ore apa era iarasi de cristal. Filtrul este de 450l/min parca, iar eu am 30 de litri in bazin.


450l/min??? , poate ai cumparat pompele unguriilor cu care scoteau apa din Banat

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com