[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure!  XML
Forum Index » Apa
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Prezentarea problemei:
acvariu: 50 l
Iluminare: 40 W de la 2 becuri economice
Pesti: 5 gupisori + 1 corydoras
Plante: Valisneria, Elodeea, riccia, si inca vreo 3 specii pe care nu reusesc sa le identific
Temperatura: 26 C
Filtrare: Aqua El fan mini la putere maxima
Schimburi de apa: 15-20 litri in fiecare saptamana
Substrat: nisip 2 cm as zice eu nu exagerat de fin
Problema este ca apa este tulbure, adica nu este apa cristal cum o aveam pana acuma.
Precizez ca apa o las in bidoane de 5 litrii o saptamana la "invechit"!
Am incercat si cu schimburi de apa la 2-3 zile dar nu am avut nici un rezultat.
Ce mi-ati recomanda ?

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca nu hranesc pesti in exces, hrana lor fiind Tetramin Flakes BioActive Formula, le dau de 2 ori pe zi atat cat sa consume cat stau fulgii la suprafata, deci hrana nu ajunge pe substrat.

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu zic ca nisipul e principala problema .....poate nu e spalat bine.alta cauza nu vad ....sau poate sa ma mai gandesc dar pana atunci ramane asta

bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Dar pana acum apa a fost limpede precum cristalul! Nu am avut nici o problema pana acum. De o saptamana maxim 2 apa nu mai este limpede!

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cand am bagat nisipul in acvariu asta acum mai bine jumatate de an poate si mai mult l-am spalat pana cand apa care iesea din galeata era limpede, limpede, deci l-am spalat bine!

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
bob_de_grau
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2006 21:30:39
Messages: 78
Location: Timisoara-Lipovei
IP:
Offline

Sifonezi substratul? Poate s-a strans mizerie din excremente, plante degradate si altele. Sau poate filtrul are ceva, dar ma indoiesc in privinta asta.

Bine ati venit in Turnul Babel
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu toate ca acvariu' e corect populat cu pesti, filtru' ala mi se pare cam mic - volumu' materialului filtrant e minuscul. Esti oarecum la limita. Asta duce la probabilitate mare de a se intimpla un dezechilibru acolo. Poate chiar asta s-a intimplat. Sau poate sint niste alge microscopice sau infuzori. Ce culoare are "tulbureala"?

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din cat am vazut eu culoarea apei este putin galbuie as zice eu, pacat ca nu pot pune o poza (deh lipsa aparaturii :trist ! Acvariu nu l-am umplut pana in gat cu apa, deci nu are fix 50 de litrii. Cand scot buretelul de la filtru sa il spal nu prea iese mizerie (il spal in fiecare saptamana). Alge pe geamuri nu am sau pe plante!

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa galbuie nu e o problama. Ai acvariul deciclat. Atentie la scimburile de apa in perioada asta cat acvariul e deciclat. Ai spalat mediile filtrante cu apa de la robinet?
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

alina_g wrote: Ai spalat mediile filtrante cu apa de la robinet?

Scuze Alina ca ma bag peste tine ....
...materialele filtrante trebuiesc spalate cu apa scoasa din acvariu. SI trebuiesc spalate cu mila, pentru a mai pastra ceva din bacteriile benefice.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Pai tocmai de-asta intrebam si eu...
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da, le-am spalat cu apa de la robinet, din aia rece, o sa incerc sa le spal cu apa din acvariu. Cum adica sa am grija cu schimburile de apa in perioada asta ? Adica sa fac mai dese schimburile ? Sau mai rare ?

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Cum adica sa am grija cu schimburile de apa in perioada asta ? Adica sa fac mai dese schimburile ? Sau mai rare ?

Mai dese. Acvariu neciclat => acumulari de amoniac/nitriti (substante nocive pentru pesti chiar in concentratii mici).

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Chiar azi am schimbat 15 l de apa, o sa fac la fel si maine, altceva ce ma sfatuiti sa fac ? Nu am mai spalat filtru azi deloc!

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Chiar azi am schimbat 15 l de apa, o sa fac la fel si maine, altceva ce ma sfatuiti sa fac ?

Ai putea sa arunci in filtru o capsula de Tetra Bactozym, sa grabesti refacerea populatiei bacteriene denitrificatoare.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu prea se gasesc pe la noi produse pt acvaristica! Am mai citit pe forum si am vazut ca se mai poate adauga si niste albastru de metil. Voi ce ziceti sa adaug sau nu ?

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

Albastrul de metil nu este pt. asa ceva, el este mai repede un fel de medicament.Iar apropo de culoare apei tale care e aproape galbuie: atunci cand in acvariu algele verzi se inmultesc, culoarea apei devine verde-inchis, iar cand apa este acidifiata, culoarea ei se modifica intr-un brun-galbui.

- O culoare laptoasa a apei si tulbure indica prezenta unor bacterii datorita supradozei alimentare sau a unei filtrari deficitare, iar pentru eliminarea acestora este necesar sa se efect. urmatoarele: se schimba circa 30% din volumul apei (se repeta in 48 de ore), se verifica filtrele, se reduce alimentatia timp de cateva zile.

- O culoare galbuie a apei este datorita acumularii de materii organice, a supraalimentatiei sau a functionarii insuficiente a filtrului, acest fenomen se reduce aplicand o schimbare a 30% din volumul apei, se mareste capacitatea de filtrare a apei, se micsoreaza numarul de pesti din acvariu, se oxigeneaza apa timp mai indelungat.

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Printzu
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:51:32
Messages: 49
Location: Bucuresti-Tineretului
IP:
Offline

vezi http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2424

In nostre silvae multe bestii sunt.
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Da, le-am spalat cu apa de la robinet, din aia rece, o sa incerc sa le spal cu apa din acvariu. Cum adica sa am grija cu schimburile de apa in perioada asta ? Adica sa fac mai dese schimburile ? Sau mai rare ?



Nu vei auzi de la un profesionist vreodata ca schimburile de apa se fac mai rar.

Din cate inteleg, tu speli materialul filtrant aproape in fiecare zi. Nu e bine. Filtrul se spala odata la 4-5 zile, cand faci schimburile de apa, cu apa din acvariu. De ce? Pentru ca daca il speli cu apa de la robinet, se distruge filtrul bacterian prin actiunea clorului sau cloraminei.
[Yahoo!]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

alina_g wrote:
mihai20005 wrote:Da, le-am spalat cu apa de la robinet, din aia rece, o sa incerc sa le spal cu apa din acvariu. Cum adica sa am grija cu schimburile de apa in perioada asta ? Adica sa fac mai dese schimburile ? Sau mai rare ?



Nu vei auzi de la un profesionist vreodata ca schimburile de apa se fac mai rar.

Din cate inteleg, tu speli materialul filtrant aproape in fiecare zi. Nu e bine. Filtrul se spala odata la 4-5 zile, cand faci schimburile de apa, cu apa din acvariu. De ce? Pentru ca daca il speli cu apa de la robinet, se distruge filtrul bacterian prin actiunea clorului sau cloraminei.


Si incearca sa nu speli filtrul foarte bine, altfel il vei curata si de bacterii.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com