[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The moldavian reef project  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Gata, sunt hotarat, motivat si pregatit sa fac un nou bazin.
Cel de 200l ma strange.
Vreau sa-l fac de 160x60x55cm.
Cea mai mare intrebare este daca imi este suficienta lampa suspendata de 120cm cu 6 neoane T5 de 54w
In rest am: 2 skimmere (un NAC5 si un Dymax LS30). 4 reactoare shubiliene(carbune, antiphos, biopellete si silicatex), urmeaza incaunul pentru purigen.
Cam 30-35kg piatraa, din care in jur de 18kg vie si restul in curs de "reinviere" ,40 kg nisip, care sta deja in doua bazine, doua pompe de valuri cu controler Jebao wp25, sistem ATO la 12v.
Luni trebuie sa dau dimensiunile standului. Am un atelieri care au o datorie de vreo 4-5 ani la mine si careia ii pusesem cruce, asa ca am stabilit cu ei sa-mi faca standul si inchidem socotelile. Ei au la atelier teava rectamgulara 30x40 cu 2mm grosime. O fi suficienta? Ma gandesc sa il fac cu picioare din 55 in 55 de cm. Unde va fi fundul acvariului insa, 3 traverse intre capete. Adica va avea 5 traverse in total. Nu cred ca va avea nevoie de diagonale.
Ca sa scap pe perioaada de ciclare, am sa folosesc apa, pietrele si nisipul din cele 2 bazine (unul de 200l si unul de 140l). Restul voi completa cu apa de osmoza cu sare. Ma gandesc ca va fi echivalentul unui schimb masiv de apa.
Vreau sa folosesc pe post de sump bazinul actual de 100x40x50, fara pereti despartitori.
Ajutati-ma cu sfaturi va rog, pentru ca luni, pana la pranz, trebuie sa dau dimensiunile finale. Miercuri trebuie sa fie gata standul. Marti as da si comanda de acvariu. Cred ca il comand la Bucuresti si vad cum il aduc.
1. Imi ajunge o lampa de 120cm suspendataa pentru bazin de 160cm? Care ar fi lungimea maxima a bazinului pentru lampa de 120?
2. E suficient de groasa teava rectangulara de 2mm? Eu cred ca da la profilul 30x40 , dar poate aveti mai multa experienta.
3. Trebuie neaparat pereti despartitori la sump? Cum ii fac fara silicon? (nu am timp sa astept o saptamaa sa se usuce siliconul. Ma tem de deciclare).
4. Ce pompa de recirculare sa folosesc? 6500l/h sau 8000l/h?
5. Pentru bean animal nu mai vreau caseta interioara. Se umple de alge si mizerii si e greu de curatat. Sa folosesc direct gauri de 40mm cu site sau sa fac degajare cu pieptene? Unde gasesc site?
6. Ce trebuie sa fac ca sa evit deciclarea la transferul in baazinul mare?
Mai am intrebari, dar le voi pune pe parcurs.
Hai, facem o cruce, tragem un gat de aghiazma mica si unul de aghiazma mare si-i dam drumul la treaba, asa moldoveneste.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

atar wrote:Gata, sunt hotarat, motivat si pregatit sa fac un nou bazin.


Mazel Tov!

atar wrote:
2. E suficient de groasa teava rectangulara de 2mm? Eu cred ca da la profilul 30x40 , dar poate aveti mai multa experienta.


Eu zic ca poti sa pui juma' de bloc pe standul ala, fara probleme.

atar wrote:
3. Trebuie neaparat pereti despartitori la sump? Cum ii fac fara silicon? (nu am timp sa astept o saptamaa sa se usuce siliconul. Ma tem de deciclare).


Eu am lipit peretii seara si dimineata am bagat apa in sump. Nu-ti face griji, pe peretii despartitori nu se exercita aceeasi presiune ca pe geamurile acvariului. 12 ore sunt mai mult decat suficiente.

atar wrote:
5. Pentru bean animal nu mai vreau caseta interioara. Se umple de alge si mizerii si e greu de curatat. Sa folosesc direct gauri de 40mm cu site sau sa fac degajare cu pieptene? Unde gasesc site?


Nu stiu la ce site te referi, dar are mos Peti ceva, vezi daca te coafeaza:
http://aqua-life.ro/index.php?route=product/search&search=sita%20iesire

Succesuri nemasurate!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut.

Uite un bazin f?cut de curând

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/37276.page

?eav? este rectangulara de 40x30 2mm
Dac? vrei s? faci ca mine. Baza in interior o faci cu ?eav? rectangulara de 20. Si atunci fundul de blat vine incastrat.

Î?i recomand s? faci ?i sumpul cât mai mare.

Spor la noul proiect.
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Multumesc domnule Liliac.
alexiumihai wrote:Salut.

Uite un bazin f?cut de curând

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/37276.page

?eav? este rectangulara de 40x30 2mm
Dac? vrei s? faci ca mine. Baza in interior o faci cu ?eav? rectangulara de 20. Si atunci fundul de blat vine incastrat.

Î?i recomand s? faci ?i sumpul cât mai mare.

Spor la noul proiect.

Multumesc.
Astia cu atelierul lor de prelucrari metalice au mai multe dimensiuni de rectangulara in curte si ca urmare a raspunsului tau de pe PM am ales 30x40 cu 2mm.

Azi am primit un mail cu raspunsul unora din capitala care mi-au propus sa faca acvariul cu sticla duplex 8x2x8mm (grosime totala 18mm).
Stiti care e treaba cu sticla asta?
Luni ma intorc in tara si vreau sa ma pun serios pe treaba cu acvariul
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

atar wrote:
5. Pentru bean animal nu mai vreau caseta interioara. Se umple de alge si mizerii si e greu de curatat. Sa folosesc direct gauri de 40mm cu site sau sa fac degajare cu pieptene? Unde gasesc site?


Nu stiu la ce site te referi, dar are mos Peti ceva, vezi daca te coafeaza:
http://aqua-life.ro/index.php?route=product/search&search=sita%20iesire

Succesuri nemasurate!

Ma refer la sita din coltul din dreapta jos a imaginii
[Thumb - fitinguri2.jpg]

aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

atar wrote:
dan.pavelescu wrote:

Nu stiu la ce site te referi, dar are mos Peti ceva, vezi daca te coafeaza:
http://aqua-life.ro/index.php?route=product/search&search=sita%20iesire

Succesuri nemasurate!

Ma refer la sita din coltul din dreapta jos a imaginii


Sitele alea exista la dimensiuni de peste 40mm si le poti gasi inclusiv la Peti.

Eu am folosit o sita de-aia pe una dintre gaurile pe car-emi curge apa (aia pe care am "simulat" open siphon) si o sita de-asta http://aqua-life.ro/pvc-cot-loc-line-plastice-intrare-acvariu-in-out-25mm-32mm-flanse-acvariu-pret-mic-ieftin-calitate/outlet-strainer-sita-iesire-32-mm-acvariu-marin pe cealalta gaura, care mi-e "full siphon"... Practic am "simulat" un bean-animal, fara sa-mi fac insa cutia, ci doar 2 gauri in acvariu pe care curge apa.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atar wrote:Gata, sunt hotarat, motivat si pregatit sa fac un nou bazin...

Sa fie-ntr-un ceas bun, tot ce-am auzit!

Raspund punctual si mai detaliem dup-aia:

1) DA, iti ajunge lampa aia... fiind suspendata, aranjezi "conul" de lumina din inaltimea la care o pozitionezi... n-am inteles daca o sa vrei bazin de corali, sau de baboi.
2) Profilul ala metalic e in regula, daca zici ca-i faci 5 picioare... tine fara probleme.
3) Nu trebuie neaparat sa faci pereti in sump, tinand cont ca o sa fie plin de reactoare si acareturi... te ajuta la curatenie (e usor de aspirat) si te ajuta sa pozitionezi toata "tehnica" inauntru.
4) Ia-ti pompa aia mai mare... oricand ii poti regla debitul, daca ti se pare prea puternica.
5) Sistemul Bean Animal mi se pare cea mai misto inventie din domeniu... faci varianta normala, cu overflow extern intr-o laterala a bazinului.
6) Nu e mare filosofie, insa presupune oleaca de pregatire prealabila:
- pregatesti apa de completare cu 2-3 zile inainte... ca sa se amestece bine sarea aia.
- muti tot din bazinul mic... nisip, pietroaie, apa, pesti... apoi, completezi restul de apa.
- cu 3 zile inainte de mutare, te apuci si faci niste schimburi de apa in bazinul mic... in asa fel incat sa "improspatezi" temeinic calitatile apei "vechi".

Cam atat.



PS: Zilele astea o sa ma mobilizez sa-ti trimit pietrele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Multam Koala.
Suntem in linie dreapta.
Vineri vine acvariul.
Pana joi trebuie sa fie gata si standul.
Azi am comandat un blat de bucatarie si maine dau cotele pentru debitarea palului pentru fata si laterale.
Bazinul va avea 165x57x60cm
Intarituri lungitidinale si transversale.
Degajare laterala stanga de 32cmx7cm pentru pieptene si o gaura de 32mm pentru recirculare, in peretele din spate in partea opusa overflow-ului.
Am inceput sa fac necesarul pt bw-instal ca sa plasez maine comanda.
Bazinul va fi preponderent pentru pesti, dar o sa las ceva xenia sa creasca pe pietre, imi plac pietrele cu xenia mai mult decat goale, am cateva palytoa verzi si mov, ce au venit cu piatra vie si un coral cu niste penisuri mici, verzi, cu capul mov, ce balangane in bataia curentilor. Stiam cum il cheama dar am uitat.
Mai am o piatra cat un pumn, primita de la domnul Pavelescu care e acoperita pe jumatate cu GSP( multumim din nou si pe aceasta cale) si cam astia vor fi.
Pe langa corali mai am doua specii de anemone. Anemona rosie de balta cu polipi rozalii (actinia) si aiptasia.
Mai am cativa bureti rosii si mov si restul vor fi doar pesti si melci, creveti, crabi si arici.
Pana la 1 octombrie 2016 vreau sa bag macar o zebrasoma, un hepatus, doi creveti, iar la insistentele sotie, o pereche de clowni.
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

atar wrote:..., iar la insistentele sotie, o pereche de clowni.

Ia din prima maroon clownfish, e mare si impunator ...
Mai ia in considerare si anthelia blue pentru "tapetarea" pietrei, aici te pot ajuta ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

mugurel wrote:
atar wrote:..., iar la insistentele sotie, o pereche de clowni.

Ia din prima maroon clownfish, e mare si impunator ...

La capitolul asta nu stiu ce sa zic. Cred ca raman la ocellaaris. Astia de la liveaquaria zic ca "The Maroon Clownfish are the most territorial of all clownfish species" Nu as vrea ca scaandalagiul bazinului sa fie tocmai Nemo
mugurel wrote:Mai ia in considerare si anthelia blue pentru "tapetarea" pietrei, aici te pot ajuta ...

Multam. Daca ajung vineri la Iasi, poate discutam in sensul asta.
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Ieri a venit standul. E facut din teava rectangulara de 30x40x3mm. Desi am stabilit ca va aavea 4 randuri de picioare, l-au facut doar cu trei. Au zis ca au folosit teava mai groasa in "carne" si e mai mult decat suficient.
Azi am adus acasa si acvariul. E mai mare decat mai asteptam, dar putin mai mic decat ideal.
Maine vin blaturile (superior si interior) si marti panourile laterale si frontale.
De luni ma apuc sa fac bean animal-ul.
Astept pompa de la Pety, inca 3 reactoare si fitingaraia de la BW.
Sper, in cel mai bun caz, vinerea viitoare sa fac transferul, daca nu peste 2 saptamani.
Am mai luat un bolovan de vreo 15kg uscat, Sta de 2 zile in otet. Maine il bag in clor. Le mai astept si pe cele de la Koala si sper sa fie suficienta piatra.
Acum am cam 50kg cu totul, vie si uscata.

[Thumb - 81.jpg]

[Thumb - 80.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Spor la treaba!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sa fie!

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai inceput fain, mult succes. Imi place standul si acvariul, nu cred ca se poate incepe mai bine de atat.

Sa ai parte de pesti sanatosi si de piatra fara Aiptasia.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru urari.
Saptamana asta trebuie sa mai lipesc bean animalul pe peretele lateral, sa fac instalatia de recirculare si sa ma apuc sa bag apa si sa fac probele.
De aiptasia ma chinui deja sa scap de aproape o luna in bazinul de 200l. Acum cum mi-o fi norocul.
Acvariul e spectaculos fata de cel vechi. Televizorul de 110cm pare mic.
In ansamblu da bine, dar la 3,5m inaaltimea camerei, mergea putin mai inalt, ca sa se incadreze mai bine pe perete, dar asta e deacum.
[Thumb - 82.jpg]

mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Salutare!

Nu ai unde sa il pui in camera in alta parte ? Acvariu langa/sub televizor nu e o idee buna. La ce te vei uita: la teveu sau la acvariu? Ori muti teveu ori acvariul. Iri pozitia a fost doar pentru fotografiere ?
Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 00:28:02

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca era livingroom-ul meu, televizorul zbura pe perete cu brat de suspendat articulat si acvariul se latea si peste spatiul risipit cu masuta de TV. Parerea mea.

Legat de Aiptasia, nu baga piatra contaminata in acvariu. Fa-i o spalare cu coral dip prelungita, eventual cu otet etc. O sa omori si bacteriile nitrificatoare in proces, deci va trebui sa dozezi bacterii in bazinul nou.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atar wrote:... Am mai luat un bolovan de vreo 15kg uscat, Sta de 2 zile in otet. Maine il bag in clor. Le mai astept si pe cele de la Koala si sper sa fie suficienta piatra.
Acum am cam 50kg cu totul, vie si uscata.

M-am invrednicit astazi si-am chemat curierul pentru cele 2 pietroaie mari... sa le porti sanatos!


Aiptasia e ca raia la caprele salbaticite... o iei si plangi.
Pe de alta parte, la un bazin de ciortani, te cam doare la bascheti de buchetelele de margarete... am avut eu Aiptasia care era cat florile de la tiganci.
Bagi un Tomentosus in acvariu si-o sa le tina sub control, nu te ingrijora prea tare... e-adevarat, daca poti sa le eviti de la bun inceput, e perfect!

Imi place imaginea generala, asa cum se vede in poza de mai sus... pui lampa suspendata, este? Mare atentie la inaltimea de fixare, sa nu-ti bata lumina-n ochi.
Spor la treaba si vino cu intrebari, daca e ceva neclar.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Va multumesc pentru aprecieri si sfaturi.
Acvariul ramane acolo.
Teveul ramane acolo pana la primavara. Acum nu-l pot muta din cauza unui calorifer. O rezolv in primavara, iar TV-ul va fi relocat pe alt perete. In locul TV va veni linia audio, al carei loc a fost luat de acvariu.
De aiptasia ma doare-n qur. Lasa sa traiasca si ea. Ce in ocean toate-s bune si frumoase? E ca-n viata, mai ai parte si de bulangii, trebuie sa inveti sa ii accepti, pana scapi de ei.
Poate vor face treaba berghiile alea luate acum 3-4 saptamani, daca mai traiesc. Oricum va veni si un Pepermint de la Pety, scapam de ea in timp. Daca nu, nu. Nu-mi f...t mintea cu aiptasia. Mie chiar mi se pare o problema usor supradimensionata. Altele am citit ca ar fi adevarate proble, nu aiptasia care poate fi tinuta usor sub control.
Multumesc Kola. Astept maine pietroaiele sa le prezint ligheanul cu otet. Azi am terminat tratamentele cu otet si clor pentru inca un pietroi de 15kg. Il mai clatesc o data si gata.
Maine si miercuri sunt plecat la Iasi, dar cand ma intorc, am sa lipesc si bean animalul. L-am comandat de 40x14x25cm. Am primit pieptenele de 32cm de la Pety si am sa vad cum il montez in fanta.
Pana vineri am sa am lipita tevaraia si trasa pana la pozitie.
Am primit si pompa Jebao. Astept serpentina din titan de la fishstreet. Am luat o unitate de AC exterioara de 9000BTU. asa incat voi face din prima si racirea. Cica asa se face, iarna car si vara sanie.
Marti aduce tamplarul si panourile. Sunt pe drumul cel bun.
Lampa va fi suspendata si evidend ca imi va scoate ochii cu lumina, mai ales cand voi sta pe canapea. Dupa montaj am sa vad daca pot face un cozoroc, ceva, din aluminiu sau plastic. Voi vedea cand va fi montata.
Am comandat un UPS pentru centrale termice, cu acumulator auto, care sa poata tine pompa de recirculare, 2 reactoare, sistemul ATO si o baterie de ventilatoare de 12V la sump macar 1 ora. Am sa fac calculele sa vad cat va tine.
Recapituland, pana acum am asa:
- Pompa pentru recirculare ( astept inca una la fel de rezerva)
- 2 skimmere externe, unul Dymax LS30 si un Buble Magnus NAC5
- lampa cu 6 neoane T5 54W
-reactor pentru 1l de carbune activ
-reactor cu PhosEx pentru 800l
-reactor cu biopellete
-reactor extern cu purigen
-reactor extern cu 5L de matrix
-reactor cu 1l SilicatEx
-10kg lava
-sistem ATO 12V
-Va fi racire in sump cu serpentina din titan ca a lui Alexmihai http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/37276.page#top
-am mai primit cado de ziua mea, un reactor nou de calciu, Dymax XC-600, cu care habar nu am ce sa fac. Ma documentez.
- Astept UPS-ul si acumulatorul
In afara de incalzire mai trebuie ceva?


koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atar wrote:... Am comandat un UPS pentru centrale termice, cu acumulator auto, care sa poata tine pompa de recirculare, 2 reactoare, sistemul ATO si o baterie de ventilatoare de 12V la sump macar 1 ora. Am sa fac calculele sa vad cat va tine...

Tinand cont ca n-o sa ai cine stie ce corali, singura problema (in caz de pana de curent) e legata de pesti... adica, se sufoca. Si, daca apa se incalzeste prea tare, o dau in grish.
Ca atare, sa ai grija doar de pompa de recirculare si de ventilatoare. Atat e critic!


PS: Sa faci bine sa ai o "dublura" la pompele importante!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com