[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Uncured live rock  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In ideea realizarii unui upgrade la bazinul actual (de fapt e un new project...), mi-am achzitionat niste "uncured live rock" pe care as dori inainte sa le pregatesc pentru noul setup.
Am procedat in felul urmator: am pregatit de aseara solutia de saramura, intr-un cub de 40 cm, am adaugat un incalzitor si o pompa de valuri, iar astazi cand au venit pietroaiele le-am introdus in bazin. Pana aici totul bine si frumos...acuma intrebari/nelamuriri/oservatii pe care am sa va rog sa mi le confirmati/infirmati si sa ma ajutati cu opiniile voastre:

1. Nu folosesc lumina suplimentara in acest proces, doar cea ambientala, sa prezervez coralina
2. Schimburile de apa le incep imediat (la 2-3 zile cate 20%) sau saptamanal 25-50% ?
3. Exista si varianta sa nu fac schimburi de apa pana cand amoniacul e 0 (ma tem sa nu existe un spike si mai prelung de amoniac care sa omoare in continuare bacterii benefice)
4. Am citit si varianta sa nu faci nimic..si cand amoniacul si nitritul ajung la 0 ...se muta in display...

Care ar fi varianta corecta?
Cum faceti voi si ce experienta aveti ?

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Curarea nu se face in ''lighean'' ci, in timp.
Scopul ''curarii'' este acela de a scapa de undezirabilele peste/vietati ce pot sa ajunga intr-un bazin ...si asta poti sa o faci doar in timp.

Ce ne spui tu acolo este de fapt o ciclare a pietrei.
Cu cat mai miscata si schimbata apa cu atat mai bine, din punctul meu de vedere.


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Poate nu am fost suficient de clar. Piatra "vie" care vine direct din ocean face cateva zile din Indonezia pana in Germania (de ex) si apoi de acolo inca 2-3 zile la noi (la mine in cazul acesta particular). Asta inseamna ca 90% din vietatile de regn superior si-au dat duhul, iar la asta se adauga o buna parte din restul bacteriilor care colonizau piatra. In momentul in care reintroduc piatra in apa materia organica moarta se descompune ajungand in final ca gruparile amino (-NH2 ) rezultate din aminoacizii ce compun proteinele sa se transforme in ioni amoniu si amoniac (-NH4), care toxic fiind mai omoara si el din ce a mai ramas viu. De aici incolo intram in procesul de "ciclare" cu formarea bacteriilor nitrificatoare cu transformarea ionilor amino in nitrit...apoi nitrati etc. In plus adaugam povestea cu fosfatii care tot asa, proveniti din descompunerea materiei organice se acumuleaza si devin sursa de inspiratie pentru bloomul de alge etc etc.
Ce vreau eu de fapt este sa evit o asemenea acumulare de nutrienti in setupul final si toata aceasta furtuna sa se produca intr-un lighean, ca apoi in displayul final lucrurile sa nu se mai intample la aceasta scara. Si chiar daca evident o sa trec din nou printr-o noua ciclare, ea nu va fi atat de "agresiva", piatra fiind deja "curata" ...ceva de genu

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com