[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu din comer? sau custom made?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut!

Vreau sa îmi achizi?ionez un acvariu de 350l ?i sa îl populez cu ciclide africane.
Acvariul as vrea sa îl pozi?ionez ca un fel de perete desp?r?itor într o camera, astfel încât sa fie perpendicular pe peretele camerei, deci ambele laturi mari sa fie vizibile.

Nu ?tiu ce ar trebui sa aleg:

- acvariu din comer? Juwel Rio 300, care, din cate am citit, are o calitate buna a sticlei ?i a finisajelor. Dezavantajul cred ca este sistemul de filtrare inclus în pachet, care ocupa destul de mult spa?iu, este inestetic la vedere ?i nu ?tiu ce randament are. Din aceste motive cred ca as vrea sa instalez un filtru extern dar astfel dau banii degeaba pe filtrul inclus...

- acvariu custom made. Avantajul este ca dau banii pe filtrare o singura data dar nu ?tiu ce calitate ?i siguran?? a acvariului pot ob?ine.

Din p?cate nu am nici cea mai vaga idee despre filtrare.

Va rog sa ma ajuta?i cu ce varianta ar fi mai buna ?i ce filtrare ar trebui sa pun, wavemakere etc.

Mul?umesc!
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu iti recomand un acvariu la comanda. Da, Rio e foarte bine facut, foarte frumos si util lipit, are un capac care se potriveste si iti va fi util la ciclide (pentru plantat e putina lumina si greu de adaugat).
Dar are un mare dezavantaj: fundul acvariului sta in aer, nu e lipit de blatul mesei ci sta pe rama de jos a acvariului. Cum acvariile de ciclide, de obicei, au multe pietre mari atunci trebuie sa-ti asumi un risc in plus.


lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu siguranta la un acvariu de 350l cu ciclide nu te poti baza doar pe filtrul intern.
Deci trebuie luat in considerare un filtru extern, poate chiar un sump.
Si eu as merge pe unul custom la care poti face fund dublu, avand in vedere ca vei baga bolovani.
Despre filtrare poti citi aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Barbucatalin wrote:Salut! Nu ?tiu ce ar trebui sa aleg:
- acvariu din comer? Juwel Rio 300, care, din cate am citit, are o calitate buna a sticlei ?i a finisajelor. Dezavantajul cred ca este sistemul de filtrare inclus în pachet, care ocupa destul de mult spa?iu, este inestetic la vedere ?i nu ?tiu ce randament are. Din aceste motive cred ca as vrea sa instalez un filtru extern dar astfel dau banii degeaba pe filtrul inclus...
- ........Mul?umesc!


Sa ne rezumam discutia doar la bazin .
Cand te-a ai hotarat sa cumperi un acvariu Juwel, cumperi de fapt un concept, iar daca l-ai cumparat inseamna ca iti asumi achizitia comform scopului. Daca Juwel are un criteriu ce nu satisface cerintele scopului, inseamna ca trebuie sa renunti la achizitie.
Acvariu custom made este cea mai buna solutie.
Poate fi confectionat la dimensiunea dorita, din sticla cu o grosime care sa asigure un coeficient de siguranta peste medie ( la aceste dimensiuni, o sticla de 12mm # iti asigura un somn linistit ) fara ramforsari si la un pret bunicel.

La cat platesti pentru un Juwel, poti face un sistem pentru ciclide, custom made, mult mai eficient http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19550.page , poate ca nu la acest nivel dar ceva asemanator la un volum mai mic sigur va iesi .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
danrogo2001
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/11/2009 14:11:22
Messages: 47
Location: Galati
IP:
Offline

400 sticla de 10 mm, 250 lei cantuitul, 50 siliconul, 500 capacul cu iluminat, 150 neoanele, 200 lei manopera.
Cred ca iesi mai scump decat un Juwel SH.
Avantajul ar fi ca te mai poti intinde dupa spatiul pe care il ai disponibil, inca cativa cm.
Poti folosi "pietre" artificiale gen Ekol. Arata bine si sunt foarte usoare, insa nu plutesc, sunt din rasini. Eu am de cativa ani si sunt multumit de ele. Le ridic si aspir pe sub ele, fara stres in manipularea lor.
Filtrul intern tocmai pentru ca este mare are si eficienta. Acum daca pui ciclide sigur cand vor creste va trebui sa mai anexezi un filtru extern.
Pompe de valuri nu trebuie, nu este acvariu marin.
Adevarul este ca un Juwel arata bine, am avut si stiu despre ce vorbesc.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

danrogo2001 wrote:400 sticla de 10 mm, 250 lei cantuitul, 50 siliconul, 500 capacul cu iluminat, 150 neoanele, 200 lei manopera.
Cred ca iesi mai scump decat un Juwel SH.
Avantajul ar fi ca te mai poti intinde dupa spatiul pe care il ai disponibil, inca cativa cm.
Poti folosi "pietre" artificiale gen Ekol. Arata bine si sunt foarte usoare, insa nu plutesc, sunt din rasini. Eu am de cativa ani si sunt multumit de ele. Le ridic si aspir pe sub ele, fara stres in manipularea lor.
Filtrul intern tocmai pentru ca este mare are si eficienta. Acum daca pui ciclide sigur cand vor creste va trebui sa mai anexezi un filtru extern.
Pompe de valuri nu trebuie, nu este acvariu marin.
Adevarul este ca un Juwel arata bine, am avut si stiu despre ce vorbesc.


De ce un Juwel SH ?

Acvariul meu cu dimensiunile 150x55x55 cu sticla de 12 mm #, silicon, rama de cornier din aluminiu, lampa T5 4x54w Haillea, filtru extern JBL e1501 m-a costat 2300 lei.
Ultimul acvariu pe care l-am confectionat 100x50x50 cu sticla de 10mm # sticla cantuita, silicon, lampa T5 4x39w Haillea , filtru extern JBL e1501 a costat 2100 lei.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

danrogo2001 wrote:400 sticla de 10 mm, 250 lei cantuitul, 50 siliconul, 500 capacul cu iluminat, 150 neoanele, 200 lei manopera.
Cred ca iesi mai scump decat un Juwel SH.
Avantajul ar fi ca te mai poti intinde dupa spatiul pe care il ai disponibil, inca cativa cm.
Poti folosi "pietre" artificiale gen Ekol. Arata bine si sunt foarte usoare, insa nu plutesc, sunt din rasini. Eu am de cativa ani si sunt multumit de ele. Le ridic si aspir pe sub ele, fara stres in manipularea lor.
Filtrul intern tocmai pentru ca este mare are si eficienta. Acum daca pui ciclide sigur cand vor creste va trebui sa mai anexezi un filtru extern.
Pompe de valuri nu trebuie, nu este acvariu marin.
Adevarul este ca un Juwel arata bine, am avut si stiu despre ce vorbesc.



Nu e nevoie de cantuit sticla decat pe laturile vizibile. 500 lei doar capacul mi se pare cam mult.
Un acvariu de 350l cu ciclide nu poate fi tinut doar cu un filtru intern. Va trebui filtru extern de la inceput.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com