[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Trecerea catre un alt nivel  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dragi colegi,

Nu mai pot, cred ca am innebunit. Tot aud voci de la un timp, unu zice "du-te si ia sare ", altul zice "stai cuminte si baga niste ciclide ", altul "hai sa merge sa luam osmozor ". Mai stau ce mai stau si iar incep astia: "ba da arunca borcanul ala cu xipho si apuca-te si tu de ceva serios " si tot asa...

Ma pregatesc sa trec si eu la nivelul urmator si am zis asa:

- pentru bazin nu ma pot hotari, ma gandesc la 60/30/30 sau 40/40/35 sau 35/35/35, ideea este ca in latime nu pot sa ma duc mai mult de 40 iar in inaltime mai mult de 35. Daca fac mai mare de 35 inaltime nu prea mai am loc sa bricolez o lampa pentru ca deasupra este un dulap suspendat pe perete.

- vreau sa fac sump - pentru el am loc de un bazin care sa fie maxim 30 inaltime si maxim 30 latime. Pe lungime ma pot duce maxim 60. Daca fac sump de 30 inaltime imi mai raman vreo 10 cm in sus pana la blatul pe care va sta acvariul si nu stiu daca voi avea loc suficient pentru mentenanta. Va trebui probabil sa il trag afara din dulap si asta presupune sa cobor de la overflow cu furtune in loc de tevi. De asemenea ma gandesc ca inaltimea e posibil sa nu fie suficienta pentru un skimmer

- am dubii in privinta overflow-ului - ma gandesc cum ar fi mai bine, sa fac unul diy dupa modelul prezentat de Dragos (fara gauri) sau sa comand acvariul cu gauri pe spate si sa fac BA. Cu gauri in fundul acvariului nu pot.
- aici nu prea ma pricep la fittinguri, poate ma ajutati voi cu ce fittinguri mi-ar trebui si la ce distante ar trebui sa fie gaurile din spate, diametrul lor, dimensiunile flanselor, tevilor, etc.

- in prima faza a proiectului m-am gandit sa cumpar un osmozor aquili, acvariul, sumpul, fittinguri apoi sa incerc sa bricolez o lampa.

Daca aveti propuneri, recomandari le voi citi cu foarte mare interes, multumesc.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul mai e cum mai e, da' inaltimea mica a spatiului de dedesubt o sa te penalizeze sever... din ce inteleg eu, ai 40 de cm inaltime sub acvariu.
- E insuficient si nu cred ca e o idee buna sa te inhami la asta.
- La bazinele marine se potriveste treaba aia cu "pofta vine mancand", si ai sa vezi ca o sa te oftici cand nu vei putea tine "si aia, si aia... si pestele ala, dar si celalalt".

Altfel, daca insisti si vrei musai-musai, ceva se poate incropi:

- bazin de 60x40x35... overflow pe laterala (sau pe spate), tevi de 25... poti sa cobori cu furtune pana in sump, nu e problema.
- sump de 60x30x30... aici e cam inghesuiala, da' cred ca gasesti un skimmer mic si un reactor la fel de mic...
- sumpul o sa fie impartit in 40x30 (pt skimmer si reactor) si 20x30 (pompa de recirculare).
- o pompa mica (Eheim compact 3000+) este suficienta... de skimmer, m-as uita la un Tunze Nano DOC (ala incape cu siguranta).
- sa te gandesti unde o sa pui rezerva de apa (ATO)... ca sa nu completezi zilnic, cu mana, toata apa care se evapora.


O sa ai undeva in jur de 100 de litri de apa... parerea mea este ca te complici, da' nici nu vreau sa te descurajez.
In mod clar, pestii de apa sarata sunt mult mai colorati decat cei de apa dulce... la fel, exista corali spectaculosi.
Un bazin marin, bine intretinut, arata foarte misto!... e decizia ta, daca vrei sa cheltui banii.
Acvaristica de apa sarata e mai scumpa... acareturile costa, pestii costa (si sunt sensibili), coralii costa.
Fa-ti bine socotelile!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De undeva trebuie sa incep ca sa capat experienta. In principiu a-si vrea sa tin o pereche de amphiprion ocellaris. Deocamdata la corali nu am curaj sa ma incumet.
Nu exclud nici ideea unui acvariu cu filtrarea in spate, sa renunt la sump.
In felul asta ar fi o economie de aprox. 1000 lei, costurile pompei si a skimmerului.
Stiu ca trebuie facut schimb de apa saptamanal si poate merge bine si fara skimmer.
Fata de un acvariu cu sump care ar fi diferentele in ceea ce priveste mentenanta?
Ma mai gandesc si la partea de racire a apei. La varianta cu sump ma gandisem ca a-si putea pune ventilatoare la sump.
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,

Si eu sunt incepator ca si tine, dar imi perimit sa-ti dau un sfat: nu fa rabat de la calitate, nici compromisuri, e reteta sigura spre esec. Sigur, poti tine un astfel de acvariu din schimburi de apa, dar trebuie sa te gandesti ca vei da mai multi bani pe sare si alte cele. Ricardo, te-a invatat bine, acel skimmer l-as alege si eu intr-un acvariu cu un volum asemanator. Tunze e o marca de prestigiu, e silentios, eficient si fiabil.
Fie ca acvariul tau va avea sump sau refugiu, tot va trebui sa investesti intr-o pompa de recirculare si un skimmer.
In rest...sa auzim de bine!
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Subscriu!, skimmerul tunze e foarte bun, am 9004 si e si silentios si puternic!
Recomand totusi sump...ai avantajul castigarea de inca cativa litri, care la un volum atat de mic (nu putem sa zicem ca un acvariu marin de 100 l e mare)
chiar conteaza!
Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2016 20:17:05


My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Parerea mea e ca sumpul iti va face viata mai usoara. Dar daca nu ai acces facil in sump, parerea mea e ca e mai usor fara.

Eu am un acvariu de 60x30x30 cm in care am pus un skimmer de proteine Tunze 9002 direct in acvariu si un Fluval AquaClear AC20 hang-on filter. Am nisip si piatra ca filtrare si il tin din schimburi de apa (10L pe saptamana). In filtru tin BioNitratEx, plus carbon activ sau RowaPhos; am burete de pre-filtrare pe intake. Mai am si un senzor de nivel in display si un acvariu de 17L sub acvariu pentru completare cu apa de osmoza.
Acvariul e vizibil din trei parti, cu echipamentul la perete pe o latura mica. Ca lumina am 25 de LEDuri CREE de 3W: 6 cool white, 9 blue, 10 royal blue. Circulatie: MP10 pe la 60% in Reef Crest, Hydor Koralia Nano 900 si Hydor Koralia Nano 1600.
O ciclare de calitate cu suplimentare de bacterii si timp din belsug pentru maturare.

Ce as schimba la acest acvariu:
- dimensiunile 100x40x40 cm
- as pune un BA pe latura mica in locul ocupat de skimmer si filtrul hangon
- un sump oricat de mic cu acelasi skimmer (Tunze 9002), filtrare mecanica la ciorapi, un reactor nano cu RowaPhos, unul cu RowaCarbon, reactor de biopellets
- as face dozare de macro si microelemente, eventual Triton

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2016 20:35:35


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
O configuratie cu sump si skimmer tunze 9004 presupune schimburi de apa saptamanal la fel ca si in cazul fara sump si skimmer?
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E mai usor sa schimbi apa. Se pot elimina total schimburile, dar ca sa o faci fara consecinte pe termen lung, trebuie sa fii foarte avansat si dedicat.

Skimmerul de proteine scoate o parte din carbonul organic dizolvat in apa (substantele organice din apa), dar cealalta parte nu este skimmabila si ca atare ramane si se acumuleaza in apa. Fara schimburi de apa, ea va deveni tot mai uleioasa, ceea ce nu-ti doresti.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect. Ma gandeam doar ca poti lungi de exemplu sa faci un schimb de apa la doua saptamani.
In prima faza am in plan sa iau un osmozor aquili cu nps. Am vazut cel mai mic pret 260 lei la o firma cu sediul prin Dr. Taberei. L-as fi luat deja dar saptamana viitoare ziceau ca va fi in stoc.
M-am tot documentat legat de racire, chillerul iese din discutie pentru ca se doreste pe cat posibil un acvariu low cost. Asa ca singura metoda pe care cred ca o voi adopta este cea cu ventilatoare si obligatoriu sistem de autocompletare a apei evaporate.
Voi merge pe cat posibil pe diy, in afara de skimmer si bazin.
La servici am posibilitati de a lucra pe aparate de taiat cu laser, router CNC, imprimanta 3D, scanner 3D, pentru eventuale piese care vor intra in categoria diy.
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bineinteles ca poti face schimburi de apa mai rar in cazul unui skimmer, altfel ce rost ar avea sa-l mai cumperi? Totusi, schimburile de apa sunt un must have, deci trebuie sa-ti faci un program de mentenanta in functie de rezultatul testelor.
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Experienta vine in timp.

Tin si eu minte inceputurile cand mi se parea crima sa am un acvariu fara skimmer de proteine. Acum tin skimmerul doar pentru oxigenare, stiu ca bacteriile si schimburile de apa imi tin apa curata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Azi am dat o tura pe la Hornbach sa ma mai uit pe la acvaristica. Nu prea am vazut nimic interesant dar spre norocul meu, dupa ce am plecat, stand in trafic am zis sa ma mai uit pe celebrul site de mica publicitate dupa acvarii si am gasit un nene prin Berceni cu un acvariu de dimensiuni 50/33/34 cu lateralele si fata dintr-o bucata.
Mi s-a parut "pomana" asa ca l-am luat. 120 de lei am dat pe acavariu, un incalzitor resun si o lampa http://www.aquariumprest.ro/products.php?669&cPath=53[/url]
[Thumb - 2016-04-16_22.13.38.jpg]

[Thumb - 2016-04-16_22.15.20.jpg]

[Yahoo!]
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce tip de filtrare a-ti alege la acest bazin? Sump in spate? E cam mica latimea pentru asta ma gandesc. La overflow box plus sump sub acvariu am cam renuntat.
Eu ma gandesc la un aquael fzn 2.
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E mic fzn 2. Iti trebuie cel putin fzn 3, in conditiile in care optezi pentru marca Aquael.
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

dan_florin wrote:E mic fzn 2. Iti trebuie cel putin fzn 3, in conditiile in care optezi pentru marca Aquael.

Fzn 3 sau carianta cea mai mare de la hagen aquaclear...

My nano reef



[Email]
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun, ma orientez catre aquael fzn3 sau hagen.
A-si mai avea cateva intrebari:
In filtru pun doar matrix?
Cam cat nisip viu mi-ar trebui?
Pot sa folosesc lampa asta si sa-i cumpar alte neoane sau nu se merita banii dati pe neoane?

Multumesc
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In lipsa colegilor experimentati, o sa-ti raspund eu punctual:
- da, matrix-ul e suficient, dar daca vei avea si corali, iti mai trebuie mediu antiphos si carbune activ (carbune activ pentru marine, atentie!).
- o punga red sea de 10 kg e suficient (mai sunt si alte marci).
- poti folosi acea lampa, pacat ca nu e pentru T5. Neoanele nu, musai dedicate pentru acvarii marine, altfel o sa ai probleme cu algele, iar coralii se vor vedea aiurea.
Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2016 13:18:11

[Email] [Yahoo!]
sorinnico
Member
[Avatar]

Joined: 17/02/2012 23:52:28
Messages: 226
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc.
Ce ziceti de acest neon http://www.aquariumprest.ro/products.php?542&cPath=76
Cat despre daylight nu stiu ce neon sa aleg.

Intrebare de 10 puncte: nu sunt galagioase filtrele astea HOB? Ex. Hagen aquaclear 110
Acvariul va fi in dormitorul unde dorm. Am vazut niste clipuri pe youtube si parca se aude flowul destul de tare.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2016 20:36:33

[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, e ok. Alege al doilea neon cu o temperatura intre 10000 si 15000 K, oricum, peste 6500 K
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E fain acvariul.

Am inteles ca e relativ dificil sa gasesti AquaClear in Ro (asa zice Blue). Motivul pentru care il plac: are tray pentru medii si daca astupi teava de intake, recircula apa existenta in filtru prin mediile de filtrare (adica nu le omori daca se colmateaza intake-ul/ buretele de prefiltru. De zgomot, as zice ca dupa perioada initiala cand mai vibreaza/ reverbereaza, nu le vei auzi. Ale mele (trei in folosinta, unul de rezerva) nu se aud deloc. Au bazait la inceput pentru o perioada scurta.

Parerea mea e ca nu vei ramane mult timp la acest acvariu, dar e bun pentru experimentat.

Intr-un acvariu de aceste dimensiuni ai nevoie de filtru, vreo 5 Kg de piatra, niste pompe de circulatie (de la 2000lph in sus) si lumini (pentru LED, 30-60W de Cree cool white:blue:royal blue 1:2:2). Ca sa cureti geamul de alge, comanda un Tunze Care Magnet Long; iar pentru colturile rotunjite, TLF FoxMag e perfect. Daca ai 21-22 *C in casa, echipamentul iti va tine acvariul pe la 25-27 *C, deci scapi de incalzitor.

Mai trebuie sa rezolvi problema saritului pestilor, la inaltimea aceasta o sperietura si gata-s pe covor. Cel mai simplu pui capac de sticla sau de acryl transparent. Daca vrei complicat, plasa de plastic transparent cu ochiuri mici si rama.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2016 00:17:23


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com