[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pot pune substratul dupa ce mi-am amenajat acvariul?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
xerxe
Junior member

Joined: 08/05/2006 18:37:34
Messages: 38
Location: IASI
IP:
Offline

Acvariul meu este gata, bineinteles trebuie sa scot niste pesti si vreau sa le multumesc tuturor pentru detaliile date si sa cer scuze celor pe care i-am enervat. Am o nedumerire as putea pune substratul acuma? si sa pun numai in spate unde vor veni plantele de fundal? Adica sa dau cu mana pietrisul si sa pun pamantul. Pot face acest lucru? Si ce substrat imi recomandati?
Multumesc anticipat.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Daca ai asteptat cel putin dupa ce ai pus siliconul .. da

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
xerxe
Junior member

Joined: 08/05/2006 18:37:34
Messages: 38
Location: IASI
IP:
Offline

nu inteleg, acvariul este terminat am si pesti innauntru tot, ce e cu siliconul?
Aqua-kid
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2006 16:18:54
Messages: 54
Location: Arad
IP:
Offline

In momentul de fata acvariul tau este steril ?
Ai ciclat acvariul ?

Un mic acvarist.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Asta cred ca-i acvariu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Da, se pare ca omul vrea sa puna ceva "pamant" sub acel pietris. De ce oare ? Mai ales intr-un acvariu cu discusi?
De ce nu spui clar ceea ce vrei sa faci ?
xerxe
Junior member

Joined: 08/05/2006 18:37:34
Messages: 38
Location: IASI
IP:
Offline

Imi cer scuze ca nu am fost destul de clar. da vreau sa pun ceva pamant sub pietris in spate doar nu pe toata suprafata. Vreau sa am un acvariu cu discusi , coridorasi si ancistrusi si nu foarte plantat dar cu cateva plante mai deosebite. Si ma interesa daca pot face acest lucru sa pun acum pamantul cand e tot acvariul gata de 3 saptamani. Nu dauneaza pestilor? Mentionez ca am urmatorii pesti: demasoni, gurami, labeo, ancistrusi, platedoras costatus si coridorasi din care vreau sa raman doar cu ancistrusii, calistrusii si coridorasii.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Nu merge cu pamant si discusi ...pe forumul asta. Incearca in alta parte

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
xerxe
Junior member

Joined: 08/05/2006 18:37:34
Messages: 38
Location: IASI
IP:
Offline

de ce ma tratati asa? sincer cu ce v-am gresit ca sa mi se raspunda in halul asta. vreau si eu sa imi fac un acvariu frumos plantat cu discusi nu inteleg de ce mi se raspunde asa ironic: nu merge cu pamant si discusi pe forumul asta.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

proverb japonez: cand intrebarea e prosta, raspunsul nu conteaza ...

imi pare rau ca ti-o spun eu, dar asta e tratamentul pe care tu singur il ceri ....
incearca sa citesti cat mai mult inainte de a pune intrebari pe forum, nu esti la meditatii (unde profesorul iti raspunde la orice intrebare, pt ca d-aia il platesti)

inceraca sa aflii ABC-ul de unul singur, nu mai astepta sa ti se dea mura-in-gura totul ....

imi cer scuze anticipat, daca postul meu te-a jignit in vreun fel ....

PS: iti cer o favoare... nu pune eterna placa cu : daca nu vreti sa-mi raspundeti, decat sa-mi raspundeti "la misto" mai bine nu o faceti .... crede-ma pe cuvant, e mai bine primesti cate un sut in fund din cand in cand (asta inseamna ca se oboseste cineva sa te bage in seama), decat sa fi ignorat ...
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

fa rost de un acvariu steril simplu. Muti pesti in el ..
Speli nisipul / pietrisul .. depinde ce pui, bine de tot .
Scoti apa .. pui substratul torni apa cumperi niste pastilulte cu bacterii pe care le pui in filtru si in acvariu ..scrie acolo
Stai pana chiclzei acvariu ..
Pui pesti la loc si gata

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
xerxe
Junior member

Joined: 08/05/2006 18:37:34
Messages: 38
Location: IASI
IP:
Offline

am inteles multumesc mult pentru raspunsuri si scuze celor pe care i-am deranjat
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

xerxe wrote:de ce ma tratati asa? sincer cu ce v-am gresit ca sa mi se raspunda in halul asta. vreau si eu sa imi fac un acvariu frumos plantat cu discusi nu inteleg de ce mi se raspunde asa ironic: nu merge cu pamant si discusi pe forumul asta.


Mai sensibilule, sincer m`ai induiosat pana la lacrimi cand am realizat cat de nedreptatit ai fost si cat de mult suferi tu din dragoste de pesti...
Iti raspund(em) in halul asta pentru ca intrebi in halul ala...adica dovedind strop de respect pentru articolele scrise pe care nu ai catadicsit sa le rasfoiesti....caci altfel ai vedea ce se foloseste ca substrat ca sa ai un acvariu frumos plantat si nu ai mai folosii asocierea pamant cu discusi. Ironia nu a fost de loc ironie ci realitate ...daca doresti sa beneficiezi de "nepretuitele" sfaturi ale unui "expert in pamanturi" din zona ta de bastina dar care dupa ce si-a dat doctoratu` in plante a trecut pe discusi...din pacate nu te putem ajuta. Si-a schimbat domiciliul fortat :p pe alt forum...deci unde-i ironia???:
Daca vezi ca vorbesti de funie in casa spanzuratului...nu te mai apuci sa mai mustruluiesti tot tu pe noi, caci a doua oara daca mergi pe linia asta nu te mai avertizeaza nimeni... Te cam joci cu focul...ia`n intreaba-ti consatenii poate data viitoare te documentezi mai bine cand pui intrebarii si atunci o sa fie totul

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com