[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sare in apa?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu mai stiu unde am citit exact, dar ma inteles ca gupilor le face bine o cantitate mica de sare fara iod pusa in acvariu, sau poate nu am inteles eu exact care era faza cu sarea...
pana la urma la ce ajuta sarea pusa in apa? la combaterea unor eventuali paraziti? la gupi cred ca este vorba de conditiile lor...

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

La orice peste le face bine ! mai ales cand sunt bolnavi ..! eu le pun 2 linguri la 100l la fiecare schimbare de apa !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

aqva wrote:nu mai stiu unde am citit exact, dar ma inteles ca gupilor le face bine o cantitate mica de sare fara iod pusa in acvariu, sau poate nu am inteles eu exact care era faza cu sarea...
pana la urma la ce ajuta sarea pusa in apa? la combaterea unor eventuali paraziti? la gupi cred ca este vorba de conditiile lor...

La vivipari este vorba intr-adevar de faptul ca apa din mediul lor natural are o concentratie mica de sare, dar cel putin o parte din ei pot trai foarte bine in apa fara sare. Sarea in apa folosita cu masura ajuta intr-adevar si la exterminarea unei game largi de fiinte microscopice daunatoare, dar din cate am inteles nu este bine sa tii sare in apa in permanenta doar in scop preventiv (poate in afara de speciile de pesti vivipari care traiesc in apa usor sarata). In plus, daca ai sare in apa nu te prea poti astepta sa ai plante sanatoase, asta daca nu cumva trebuie chiar sa-ti iei adio de la ele.

LooSeR wrote:
La orice peste le face bine ! mai ales cand sunt bolnavi ..!

Nu oricarui peste ii face bine sarea. Contraexemple: Corydoras si in general pestii din categoria "scaleless catfish". Si probabil mai sunt si altii.

LooSeR wrote:
eu le pun 2 linguri la 100l la fiecare schimbare de apa !

Poate asta e una din explicatiile pentru care plantele tale erau cam obosite. Acum ca ti-ai luat plante noi sa vedem cum vor evolua si ele..

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

De la sare sa fie ?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

LooSeR wrote:De la sare sa fie ?


Ai mai jos un citat de pe o pagina intitulata Salt in a Freshwater Aquarium:

When Not To Use Salt

Live plants - If you have a tank with live plants, avoid using salt. Plants can be damaged with a relatively low dosage of salt, which is one reason it's best to treat sick fish in a hospital tank rather than your regular tank.

Scaleless fish – Scaleless fish, particularly corydoras, are very sensitive to salt. Even a small amount could harm them. Tetras are also fairly sensitive to salt. Contrary to popular view, it is not advisable to add salt to your aquarium on an ongoing basis unless the fish require brackish water conditions.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:eu le pun 2 linguri la 100l la fiecare schimbare de apa !
De ce pui sarea? Si de ce pui doua linguri la 100 litri si nu patru sau una? Ce concentratie de sare obtii astfel in acvariu?

Cum faci ca nu prea inteleg . Acvariu' are 100 litri. Schimbi apa (ce procent?) si pui 2 linguri de sare in acvariu de fiecare data ? In felu' asta ajungi sa poti creste Artemia in acvariu dupa citeva schimburi de apa.


P.S. Terminati fratilor cu sfaturi despre sarea aruncata preventiv si ochiometric in acvarii plantate ca poate unii incepatori va baga in seama si le iau de bune ....... ca doar asa au citit pe forum. Daca unele plante inghit gogoasa, unele fac un scandal monstru .......

Altfel se pune problema in cazu' unor tratamente cu sare de citeva zile. Unele plante suporta anumite concentratii de sare pentru perioade scurte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

@ Looser te rog frumos sa te abtii o perioada de la sfaturi si in general de la diverse afirmatii. E clar din ce scrii ca esti p`afarist total. Bunul simt elementar ar trebui sa te faca mai rezervat dupa ce ai scris

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sarea se foloseste numai in cazul in care situatia o impune. Este vorba despre administrarea de sare cand pestii sunt bolnavi. Este un excelent antibacterian, dar administrarea constanta nu este eficienta. Intr-adevar, in concentratii mari, sarea dauneaza plantelor. De asemenea, in situatii de urgenta nu mai poti aplica tratamentul cu sare daca mediul in care traiesc este deja sarat. Asa ca sarea se foloseste, dar cu masura si in anumite situatii.
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

OT
@Sandu -Io cred ca Looser e foarte priceput si pertinent in a da sfaturi
http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=5680

@ Looser - sper sa nu te superi, dar cantitatea de posturi pe care o ai mi-a atras atentia.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Stiti care e problema ! Cati mi-au zis sa pun cati mi=-au zis sa nu pun .. nici eu nu inteleg !
Ba sa pui chimicale ba sa nu pui e o ciorba .. si daca e sa te ieie dupa cel care zice prosti .. tu esti cel injurat si dat afara in suturi!!
Ce sa mai zic .. !


Scuze sandu .. o sa ma abtin poate kiar de tot ..

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LooSeR wrote:

Scuze sandu .. o sa ma abtin poate kiar de tot ..

Nu ai face rau deloc! Mai putina vorbaraie nu strica. Pune mina si citeste, baga la cap si cind esti sigur de ceea ce spui, atunci sa vorbesti!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com