[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sticla veche  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Fratilor am in garaj ceva sticla pentru un acvariu (aprox 300l) taiata asa de demult ca i-am si uitat dimensiunile,mai e si ambalata intr-o cutie mare, cred ca e pe acolo de vre-o 12 ani, credeti ca ar fi in regula sa o mai folosesc-am mai auzit de "imbatranirea sticlei" o mai fi safe ?
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu nu cred ca sunt probleme. Gandeste-te la geamurile multor blocuri care au 30-40 ani vechime

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sticla este un material deosebit de stabil in timp (poate cel mai stabil material de constructii ).
Poate ai auzit de imbatranirea acvariilor dar asta se datoreaza siliconului cu care au fost lipite si in niciun caz sticlei.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ocean wrote:cred ca e pe acolo de vre-o 12 ani, credeti ca ar fi in regula sa o mai folosesc-am mai auzit de "imbatranirea sticlei" o mai fi safe ?

Foloseste-o fara frica, degreseaza bine si nu sta pe ginduri . Cel mai mare acvariu pe care l-am lipit (L=240 cm, l=80 cm, h=65 cm) face imediat 12 ani de la lipire si e din geam vechi (vitrine comuniste ) care a stat ani multi in aer liber, crescuse si muschi pe el.

Paranteza: e lipit cu Bison ...... ca tot considera lumea ca n-ar fi de cea mai buna calitate .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi, treaba cu geamurile de bloc nu prea e bun exemplu ca nah..pe alea nu le apasa nimic , dar "vitrinele comuniste" au invins/convins detasat
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa-ti bah acvariul ala, linistit si fara teama... sticla aia n-are nici pe dracu'.
Au descoperit ei, cercetatorii britanici , sticle din perioada romana... si tie ti-e tarsala de niste geamuri care au 10-15 ani?

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Credeam ca si-au descoperit sticlele da bere pe care le beau cand fac cercetarile astea; obectu roman(nu romale') trezejte nostalgii: candva am lucrat in sticlaria de artizanat(nu sticlar), cea mai faina perioada a fost cand am facut-o pe designerul mai cream modele pentru expozitii ,am facut intr-o perioada niste replici dupa ceve piese expuse intr-un muzeu din state, la final nu puteai deosebi originalele de copii, asa ca obiecte din astea decorative mi-au trecut multe prin mana

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2016 02:08:21

[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com