[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Crevetelul 54  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salutari!
Uite ca din multe motive am revenit la plante.
Lucrul cu ciclidele atata timp m-a cam secat de cunostintele "plantate".
Am de gand sa transform bazinelul de 60 litrii in plantat cu niste shrimpi.
Acvariul va fi pentru mai multi ani (asa sper eu) undeva la 3-4 ar dura setup-ul.
Se da deci:

- Acvariu juwel monolux 60 - 54 litrii 60 -30-30 ;
-Capac, vreau sa ii fac upgrade la lumina si sa ii pun un 24w, din cate vad tuburile de 15 si cele de 24 de obicei sunt cam la fel;
-Substrat : HELP ME !!!
-1 cioata superba pe care o sa o arat curand luata de la mama ei, raul Neajlov!
-Filtrare externa un jebo 828 ( sper sa nu fie prea mult);
-Fertilizare easy carbo, fara aditie de CO2 + micro, macro... mai vad eu;

Am reusit sa gasesc o apa mai putin dura : Ph undeva la 7,5 si dh 7.
Vreau sa stiu ce substrat sa folosesc pentru plante, avand in vedere ca acvariul este gandit pe o perioada lunga?




Vreau in el anubias, valisneria, java moss, cabomba verde.

Vreau sa stiu daca rezista si cresc la lumina aceea si fara CO2;
Ca fauna creveti 2 specii diferite, vreau propuneri,avand in vedere duritatea apei, si un card de 10 neoni innesi.
Vor avea probleme pestii cu crevetii?

Setupul va fi destul de rapid, la sfarsitul saptamanii sper sa am upgrade la lumina,filtrul,si substratul.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2015 00:07:22

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Am separat acvariul in 2, va fi specific crevetilor.
Intr-unul vor fi caridina dennerli si caridina arlechin ( daca gasesc) de sulawesi, iar in celalalt crystal red.
Am facut asta sa am 2 medii diferite, unul cu plante, altul cu apa dura, ceva pietre, lemn.
Am facut update la lumina cu sun glo de 15 w, reflector juwel, lumina nu mai pun, mie mi se pare cam multa chiar pentru creveti.
Sunt multumit de sun glo, are un spectru foarte apropiat cu lumina naturala, la cei 4500 k, scoate foarte bine in evidenta decorul inchis la culoare, nu ma asteptam.
Posterul de pe spate este juwel... Nu este obligatoriu, dar am zis ca s-or simti mai in siguranta shrimpii.
[Thumb - image.jpg]

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

La ce substrat te-ai hotarat?

My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Sirakura, sunt in negocieri pe aici cu cineva, sau Akadama soil de la seba, care iese mai repede de acolo iau.
Iar la sulawesi pun jbl sensibar negru, inert.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2015 20:57:42

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Am inaintat putin.
Filtrare hang on plin cu siporax mini,bagat apa si tetra planta min plus aqua safe, am filtrat inainte 5h prin carbune activ, am umplut acvariul crevetilor de apa moale, am pus Akadama de la Seba, multam Seba, am bagat 2 ghemotoace de cladophora aegrophila,si egeria densa, nu stiu cat de densa o sa fie ea la duritatea aia dar... ) speram nu?
Parametrii principali suna asa:
ph- 6.5;
DH - 3;
Temp - 20 grade, temp camerei;
Am obtinut chestia asta folosind apa de ploaie 50 la suta plus apa de izvor cu duritate 7 testat la laborator + testat de mine, este foarte ok apa, plus substratul akadama.
Am mai bagat in filtru bacterii ocean free.
Decor, apa find cu dh mai mare, adica 7... am bagat numai lemn ce se vede in spate.Urmeaza moss, melci, crevetii ultimii cand sunt sigur ca sunt ok.
In cealalta jumatate nu gasesc substrat negru inert nicaieri in bucuresti, daca ma puteti ajuta cu o reclama )!
Fauna in apa moale caridina cantoensis, ce grad gasesc aia bag, iar in apa dura sulawesi cum am mai spus, caridina denerli si arlechin, astia nu i-am vazut la nimeni.

[Thumb - gdgddgdfgf.jpg]

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Dupa 6 zile de ciclare arata asa!
Plantele cresc, ph-ul a urcat la 7, o sa fac un schimb de apa in curand numai cu apa de ploaie daca tot urca la 7 voi lua putina turba.
Crevetii mai au de asteptat pana ma asigur cu cretitudine ca am bazinul stabil.
Gh-ul este 3-3.5
Am ,mai bagat azi 1 capsula de ocean free bacterii direct in masa apei, s-a imprastiat peste tot.
Prin acel pai mai bag eu carbon, dar nu o sa il las acolo, este doar temporar, neavand nimic in apa sa dea carbon in afara de unele microorganisme poate...
Fertilizare bag putin si des. La sosirea crevetilor o sa incerc sa bag putin si rar. Pana atunci vreau sa indrept egeria ca era in stare proasta cand am luat-o dupa ce am inspectat-o eu.
[Thumb - testoasa3.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce creveti ziceai ca vrei sa pui?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Caridina crystal red in acesta.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Ceva nu mi se pare in regula cu rezultatele testelor tale. Substratul ar fi trebuit sa-ti scada mai mult ph-ul. Important la crevetii acestia este un kh mai mic si ph-ul. Altii spun ca si tds-ul este iar un factor extrem de important in cresterea crevetilor.
Lasa bazinul sa se stabilizeze, nu te apuca de schimburi de apa.Cand se termina ciclarea, faci schimbul de apa si remediezi daca va mai fi nevoie dupa schimbul de apa.
[ICQ]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ph-ul s-a dus la 6.6 cred ca e,nu mai este nici 7,dar nici 6.5 nu mi se pare,poate vede?i mai bine in poza.Duritate 3 grade.Akadama nu mi se pare asa acid adic? apa de intrare are ph 6.5 si duritate 3.5 grade iar substratul doar pare sa mentina ph-ul mic,nu sa il scada,duritatea a scazut doar cu 0.5.Ph-ul cred mai degraba ca l-a scazut aditia de putin co2 si egeria densa care manânca kh-ul.
[Thumb - IMG_20151221_125018.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2015 15:15:26

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ph-ul a scazut la 6.5 si pare stabil.Am mai pus 15w de lumina temporar,cand bag shrimpii o sa las doar 15 din motive de stres.Am ad?ugat inca un filtru hang on de 3.5w hang on, in total am 2.Schimbat 4 cani de apa de 1 litru.Nu mai fertilizez,introdus carbon activ in unul din filtre.Sper sa nu moara crevetiii,care vor sosi in 1 -2 satamani.Bacteriile de la ocean free au avut un efect uluitor.Amoniac nu am,kh -ul nu l-am masurat, duritatea 2.5 redusa de la 3 cu apa ploaie.Egeria densa creste,mi se pare cam g?lbejita probabil de la duritatea mica.
[Thumb - IMG_20151224_215142.jpg]

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Parametrii sunt neschimba?i,temperatur? 23 grade constant?.Nu am mai b?gat nimic din cauza vremii.Lumin? 15w t8 sun glo 4500 k + t8 6400k rece,alb, 15w. Egeria nu prea îmi place ce face,si creste, dar se mai ?i duc frunze, probabil apa este prea moale,îns? nu cred ca o pierd.Cladophora par sa fi crescut.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

A?a arata
[Thumb - IMG_20160107_165904.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Isi asteapta locatarii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Si eu îi astept, abea sambata acum posibil .Egeria pana s-a adaptat la apa cu duritate de 3 grade i s-a dus tulpina, am replantat varfurile, acum creste mult mai repede si mai frumos! Sper sa reziste fara co2. Cand mai suflu eu printr-o piatra de aer face pearling imediat! Apropo, am in apa niste viermi mici albi-transparenti care inoata liber dar traiesc mai mult pe un lemn, am mai scos eu din ei, dupa parerea si cunostintele mele sunt grindali! La pesti erau haliti, aici la creveti ii scot eu. In afara de faptul ca sunt enervanti pot afecta crevetii in vreun fel?! Asa arata azi:
[Thumb - IMG_20160110_164422.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/01/2016 21:18:10

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Elodea creste si fara aditie suplimentara de co2, nu-ti face probleme.
Viermisorii respectivi probabil sunt "detritus worms".

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2016 19:29:01


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Posibil,nu am mai vazut asa ceva pana acum, si nu sunt nou in acvaristica, dar mereu vezi ceva nou.
Probabil s-au facut de la lemn si akadama soil.
Afecteaza crevetii? Cum scap de ei?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din cate stiu eu, nu iti afecteaza crevetii.
Aspira substratul; scoti si din detritutusul din care se hranesc si scoti si viermi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

M-am lini?tit.Ciudat ca nu am ce s? aspir,Acvariul are numai câteva frunze de egeria pe jos,altceva nu prea.Eu cred ca de la buturugile din lemn s-au f?cut.Îi tot prind ,nu sunt a?a invazivi,poate ca este acvariul curat momentan, omor cam câte 6 la 2 zile,dar nu prea v?d ca sunt mul?i.Am pus ap? ?i în cealalt? jum?tate goala.
[Thumb - IMG_20160115_133755.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2016 14:08:48

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Au sosit crevetii de sambata,o sa incarc si niste poze.S-au aclimatizat si obisnuit cu apele lor.Nu am pierdut niciunul din cauza mea, dar 1 CRS a sarit din acvariu,sau a plecat,l-am gasit mort pe jos... Este o obisnuinta a lor sa se catere pe filtrul hang on sau sa sara din acvariu?

This message was edited 2 times. Last update was at 22/01/2016 00:03:05

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com