[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ghidul complet al acvariului de recif pentru incepatori si nu numai by BRS  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pentru cunoscatorii limbii engleze, un ghid foarte complet, facut pe intelesul tuturor si care mi se pare mie personal liber de misticism si afirmatii nefondate/neadevarate.



Va rog sa adaugati comentarii daca vi se pare ca ceva nu este corect in prezentare sau nu este foarte clar.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Pentru cunoscatorii limbii engleze, un ghid foarte complet, facut pe intelesul tuturor si care mi se pare mie personal liber de misticism si afirmatii nefondate/neadevarate.



Va rog sa adaugati comentarii daca vi se pare ca ceva nu este corect in prezentare sau nu este foarte clar.


foarte bun dupa parerea mea... numai ca ma innebunesc la ce acvarii arata acolo...

On tour
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Bump

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am urmarit toata seria de la inceput , foarte bine prezentat fiecare pas



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Bump

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

UV-ul, dupa paretea mea nu are ce cauta....Exceptie fac bazinele de carantina.. .Acolo e "must have"......
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

ciprian wrote:UV-ul, dupa paretea mea nu are ce cauta....Exceptie fac bazinele de carantina.. .Acolo e "must have"......


Nu stiu, Ciprian.

Adica, eu vad dupa atatia pesti si doua epidemii rapide bazinul de carantina cam asa:
- un spatiu atat de restrans incat balanta intre apararea pestelui si patogen este rasturnata in favoarea patogenului, cu manifestarea rapida a simptomelor bolii, acolo unde exista un patogen obligatoriu care sa o produca.

Astfel, apuci in cele sase saptamani sa vezi daca ai ich, intrucat pestele e inchis in volum mic cu parazitii care produc o superinfectie in timp foarte scurt.

Daca pui UV, cam bate scopul, intrucat mai reduci din populatia liber cutrieratoare de parazit si poti avea un episod subclinic.

Legat de utilitatea sa, poate ca ii gasesc utilitatea in acele episoade de bloom bacterian care asfixiaza totul prin folosirea oxigenului din apa. Poate il poti folosi la iesirea din biopellet reactor sa omori tot ce iese ca sa fie mai usor skimmabil.

Legat de utilitatea in lupta contra ICH, ajuta putin, dar sigur nu sterilizeaza acvariul de paraziti.

Ca efecte adverse: denatureaza tot felul de substante, omoara bacterii bune, distruge fito si zooplancton, inca o pompa in plus pe lunile de vara etc.

Pot face trei afirmatii despre acvariile de carantina:
- toata lumea e de acord ca e musai sa ai unul
- nimeni nu are unul
- nimeni nu ar sti ce implica un acvariu de carantina nici daca l-ar avea.

Dupa cum am mai spus in trecut, sa faci reefing fara acvariu de carantina e precum sexul de ocazie fara prezervativ.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Ok,
Nici acolo,...
Incercam sa-i gasesc o utilitate,......
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Pot face trei afirmatii despre acvariile de carantina:
- toata lumea e de acord ca e musai sa ai unul
- nimeni nu are unul
- nimeni nu ar sti ce implica un acvariu de carantina nici daca l-ar avea.

Dupa cum am mai spus in trecut, sa faci reefing fara acvariu de carantina e precum sexul de ocazie fara prezervativ.

100% de acord cu Andrei.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am auzit de curand o idee noua: cea de acvariu imun.
In ce consta:
- introduci doar pesti bolnavi, dupa ce i-ai tratat in prealabil
- acvariul trebuie sa aiba ich, velvet etc. ca sa mentina imunitatea dobandita
- se foloseste hrana de calitate, adica vie, preferabil inclusiv continutul sistemului digestiv (adica bacterii, virusuri, paraziti).
Proprietarul mai foloseste si un reverse under gravel filter ca sa descurajeze formarea zonelor anaerobe. Substratul recomandat e pietris de coral.
Acvariul sau are "doar" 47 de ani.
De asemenea, autorul avertizeaza ca aceasta e doar parerea lui si ca metoda nu e nici pentru noobi, nici pentru experti.
Acvariul arata asa:

[Thumb - image015.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

um02122 wrote:Am auzit de curand o idee noua: cea de acvariu imun.
In ce consta:
- introduci doar pesti bolnavi, dupa ce i-ai tratat in prealabil
- acvariul trebuie sa aiba ich, velvet etc. ca sa mentina imunitatea dobandita
- se foloseste hrana de calitate, adica vie, preferabil inclusiv continutul sistemului digestiv (adica bacterii, virusuri, paraziti).
Proprietarul mai foloseste si un reverse under gravel filter ca sa descurajeze formarea zonelor anaerobe. Substratul recomandat e pietris de coral.
Acvariul sau are "doar" 47 de ani.
De asemenea, autorul avertizeaza ca aceasta e doar parerea lui si ca metoda nu e nici pentru noobi, nici pentru experti.
Acvariul arata asa:

RUGF in stilul lu Paul B am vrut eu sa-mi fac ,doar ca el recomanda un flow slab si constant.Eu vroiam sa pun pe timer o pompa mai puternica care sa scuture un pic nisipul de cateva ori pe zi.Cat despre ich,se poate si un acvariu fara ich dar trebuie sa ai 2 acvarii de carantina nu unu.Un acvariu pentru pesti si un acvariu pentru corali,ca degeaba tii pestii in QT tank daca bagi dupaia o piatra vie sau un coral care provine dintr-un acvariu strain care mai mult ca sigur are ich.Deaia are nenea sta cel mai vechi acvariu de recif,pentru ca foloseste filtrul ala de nisip.El reconda filtrul pe reefcentral ,dar multi nu il folosesc la acvarii marine si cred ca daca ai vrea sa cumperi un filtru dinala pentru acvariu marin,nu ai gasi de unde sa cumperi.Chiar daca nu e folosit la scara larga,ideea cu filtrul care sa curete nisipul de detritus e geniala.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi aduc si eu aminte de tipu' ala cu sticle si borcane bagate in bazin... tipul era un neconformist. Omul are o alta abordare, care la el a dat rezultate... n-as zice ca greseste.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi wrote:
um02122 wrote:Am auzit de curand o idee noua: cea de acvariu imun.
In ce consta:
- introduci doar pesti bolnavi, dupa ce i-ai tratat in prealabil
- acvariul trebuie sa aiba ich, velvet etc. ca sa mentina imunitatea dobandita
- se foloseste hrana de calitate, adica vie, preferabil inclusiv continutul sistemului digestiv (adica bacterii, virusuri, paraziti).
Cat despre ich,se poate si un acvariu fara ich dar trebuie sa ai 2 acvarii de carantina nu unu.Un acvariu pentru pesti si un acvariu pentru corali,ca degeaba tii pestii in QT tank daca bagi dupaia o piatra vie sau un coral care provine dintr-un acvariu strain care mai mult ca sigur are ich.


Ideea era ca pestii sunt mai sanatosi daca sunt expusi la agenti patogeni si capata imunitate, in loc sa ii tii intr-un mediu steril si sa nu aiba imunitate dobandita.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La fel se intampla si cu oamenii. In trecut, cand eram copil, nu aveam noi fengsui-uri din astea. Scapa bomboana pe jos? O luam, o frecam nitel de tricou si o bagam in bot. Ocazional mai bagam pamant in gura, furnici, dracu stie
Cand ploua si se faceau balti, eram toti copiii cu picioarele goale prin balta, iarna eram in zapada pana in gat, vara furam fructe necoapte din copac si bagam in noi, etc, etc..

Daca tii copilul infofolit, ferit de mizerii si de toate cele, o sa ajunga sa fie vesnic bolnavicios.
Eu racesc o data pe an si imi trece in 3 zile, cu cateva pliculete de Theraflu. Colegul ION, crescut in puf steril si pe sub fusta maica-sii, raceste din 2 in 2 luni.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Eu aveam colege de clasa care aveau interzis de la parinti si sa mangaie o pisica si tare bolnavicioase erau(aproape ca le consideram cu un usor handicap pentru imunitatea slaba).Dupa ceva timp am aflat ca pisicile dau toxoplasmoza la om si ca cel putin jumate din populatia de pe glob are toxoplasmoza care desi poate sa fie un lucru rau pentru aumiti oameni,pentru majoritatea cred ca e un lucru bun ca iti tine sistemul imunitar antrenat toata viata in genul la cum isi tin sistemul imunitar in forma,oamenii care mananca des polen de albine.Polenul creeaza o reactie alergica chiar si la oamenii nealergici iar corpul produce mai multi anticorpi si la fel e si cu toxoplasmoza de la pisici sau daca mananci carne cruda sau in sange.Polenul produce atat de multi anticorpi ,ca daca te duci la medic sa-ti faci analize fara sa-i spui ca ai mancat polen ,o sa creada ca ai vre-o boala grava ,ceva la care corpul raspunde cu anticorpi.Pe vremea lu Stalin,niste cercetatori rusi au studiat 250 de apicultori din Georgia care aveau toti peste 120 de ani ,si au ajuns la concluzia ca toti apicultorii aia mancau mult polen.Copii care au interzis la a se juca cu animale ,in special pisici ,de regula sunt mai bolnaviciosi cel putin o perioada pana iau si ei toxoplasmoza din vre-o friptura cruda sau ceva.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E, pisicile pot da toxoplasmoza, papagalii pot da psitacoza, mancatul de pe jos poate duce la cine stie ce, etc.
Dar astea se intampla de la caz la caz, nu e o regula.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Daca ai pisica in casa ,toata familia are toxoplasmoza garantat .Si eu am pisici si nu indrept vina aspra lor pentru ca toxoplasmoza o consider un lucru bun. Cam 50-70 la suta din populatia globului are toxoplasmoza.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2017 13:12:04

adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am pisica in casa de cand ma stiu! Nevasta-mea a nascut anul trecut si a facut de 3 ori in perioada sarcinii testul pentru toxoplasmoza! Este foarte periculos daca nu il ai si il ei in perioada de dezvoltare a fatului! Ea nu are toxoplasmoza si nici nu a luat...deci nu toti care avem pisici avem si virusul! Plus ca ea si doarme in pat cu pisica...eu tot timpul ii zic ca doarme cu matza in gura (suge matza)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Eu am peste cu icht in acvariu. Ma pot contamina si eu??????
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

adrianyva wrote:Eu am pisica in casa de cand ma stiu! Nevasta-mea a nascut anul trecut si a facut de 3 ori in perioada sarcinii testul pentru toxoplasmoza! Este foarte periculos daca nu il ai si il ei in perioada de dezvoltare a fatului! Ea nu are toxoplasmoza si nici nu a luat...deci nu toti care avem pisici avem si virusul! Plus ca ea si doarme in pat cu pisica...eu tot timpul ii zic ca doarme cu matza in gura (suge matza)
Are sigur si nevasta-ta toxoplasmoza.N-ai inteles tu bine cum sta treaba cu toxoplasmoza si sarcina.Toxoplasmoza e periculoasa in sarcina doar in primele 2 saptamani dupa ce ai luat toxoplasmoza,dupaia nu mai e o problema chiar daca parazitii astia raman in corp toata viata.Nevasta-ta mai mult ca sigur avea deja toxoplasmoza demult si nu era nici un pericol pentru sarcina.In tarile unde sunt multi iubitori de pisici ,mai ales in orase,procentul de lume care are toxoplasmoza e si de 95 la suta.La noi in tara cred ca e cam 75 la suta si e cam imposibil sa ai pisica si sa nu ai toxoplasmoza.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2017 17:08:18

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com