[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Kryptopterus - pestele de sticla  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut !
stie cineva pls sa ma ajute , am un grup de 7 kryptopterusi, unul s-a prapadit ieri dupa ce a stat izolat vreo 3 zile, acum alti doi se ascund de grup, nu stiu cu ce anume gresesc ceilalti pesti (agamyxis, corry si scalarii) se simt bine
acvariul are 80 L substrat de turba, pietris, plante, incalzitor, pompa de aer, filtru, lumina... cam tot ce ii trebuie si e "vechi" de vreo 4 luni

din cei doi pesti bolnavi de azi pe unul l-am pus in carantina intr-un bazin de 10 L cu 1 ml verde de malachit din disperare poate o avea una din bolile mentionate pe sticluta si se vindeca... oricum am sentimentul ca o sa ii perd pe toti daca nu fac ceva... stie cineva sa ma ajute pls ?
[Yahoo!]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

imi mor pestiisorii pe rand si nu stiu ce sa e fac... e vreo boala care ii secera poate... mi-am dat seama ca sunt pesti greu de intretinut... n-o sa-mi mai iau altii dar pana atunci mai am inca 5 care o sa se duca si ei... come on , trebuie ca aveti vreunul dintre voi Kryptopterus... help pls
[Yahoo!]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da mai multe detalii despre simptome. Fara detalii nimeni nu poate sa-ti dea nici un sfat. Cateva elemente de ghidaj:
- au pete albe, sangerii etc ? daca da, ce marime au marime ?
- au inotatoarele intregi sau franjurate ?
- au abdomenul umflat ?
- au ochii exoftalmici ?
- misca branhiile altfel decat ceilalti ?

Citeste de pe site sau forum articolele despre boli si vezi orientativ daca se apropie simptomatologia de vreuna dintre boli.

Sunt utile si informatii despre parametrii apei (temperatura, ph, kh, NO2).

Uneori este util sa spui si ce hrana le dai pentru ca si de aici pot fi probleme.

Pesti bolnavi au fost pusi in acvariu de la inceput sau in ultimul timp ?

Pentru sustinere si nu ca tratament, pana dai detalii si primesti indicatii, se pot face:
-schimbarea partiala a apei (chiar pana la 50%) cu apa tratata cu Aqutan, repetand zilnic;
-Fishtamin pe mancare, daca mananca, sau in apa in caz contrar.

Ca intrebare specifica pietii (!), sunt dintre cei vopsiti cu rosu si verde ?
[Email] [Yahoo!]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa primul post am vazut ca mai ai si un alt topic: "Apa urat mirositoare".

Este foarte probabil ca boala sa fie o intoxicatie, caz in care trebuie cu prioritate verificat nivelul nitritilor. In aceasta situatie schimbarea deasa a apei (cu sifonarea fundului si chiar afanarea substratului pana la turba) si in cantitate mare (pana la 50%), aerarea la maxim, aqutan si fishtamin este tot ce se poate face. Verdele de malachit face mai mult rau decat bine.

Verifica si filtrul sa nu fie prea incarcat de depuneri si curata-l daca este cazul.

Dupa 4 luni de functionare acvariul ar trebui sa fie ciclat daca nu s-a deciclat din diverse motive (distrugerea bacteriilor din filtru prin nefunctionarea lui peste 2 ore; spalarea prea constiincioasa a mediilor filtrante; administrarea unor medicamente etc.) sau daca nivelul coloniilor de bacterii nu face fata din diverse motive: prea multa mancare; nesifonarea fundului; necuratarea frunzelor moarte etc. Tot nivelul nitritilor spune daca ai asa ceva sau nu.

In cazul unei decilari accidentale poti folosi Tetra Bactozym sau Sera Nitrivec pentru urgentarea dezvoltarii coloniilor de bacterii purificatoare.
[Email] [Yahoo!]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asa... sa va povestesc deci despre pesti ce si cum:din lotul de 5 bucati de acum 2 saptamani au murit doi (bine ca si-au dat duhul in acvarii de carantina nu in acvariul mare) dupa ce au urmat fiecare acelasi traseu:
-izolare de grup
-caderea mustatilor(din lungi cum erau au ramas niste cioate)
-ridicare la suprafata apei (cam cu 2 cam sub nivelul suprafetei) unde au stat cam o zi-doua pana i-am mutat au sa isi dea obstescul sfarsit in liniste singuri
-cu putin timp (2-3h) inainte sa moara stateau cu gura afara din apa
-dupa ce au murit s-au albit de tot in alb opac

asa... in timpul bolii nu am observat la ei decat caderea mustatilor si parca-parca (nu stiu daca nu cumva mi se pare) pete foooarte vagi albicioase in musculatura. poate si un inot usor diferit de ceilalti.

acum din 6 cati aveam (am mai adus 3 in weekend) inca doi s-au izolat si de dimineata stateau la suprafata apei. dupa ce am aprins lumina au trecut inapoi cu ceilalti printre plante.

am citit articolul de pe site despre specia lor, dar nu am retinut ca ar fi sensibili la PH sau ceva desi daca ziceti ca asta e cauza caderii mustatilor, cred ca asta e in continuare si cauza mortii. btw, ceilalti pesti din acvariu sunt OK.

acum din ce mi-ati spus voi, eu cred ca acvariul meu are doua probleme:

deciclarea pe care o sa o rezolv cat pot de repede (ce sa iau intre bactozym si tetra si pls ziceti-mi ce trebuie sa fac in afara de ce va scrie pe cutie - asta pt ca nu am unde sa pun pestii pe perioada ciclarii si deci toate aparatele trebuie sa mearga in continuare- vad pe net la ca nitrivec pestii trebuie scosi 24 h )

parametrii apei pe care trebuie sa spun ca nu i-am masurat niciodata de cand am acvariul si nu stiu cum, am incercat sa citesc pe forum dar nu am gasit nicaieri o prezentare a variantelor ca sa ma gandesc eu ce sa imi aleg, fiecare intreaba cate o chestie punctuala si nu ma pricep. daca sunt off topic la catfish imi cer scuze dar va rog spuneti-mi voi ce teste sa iau sa fie credibile, si daca se poate toata afacerea sa fie de ordinul zecilor in RON. daca nu, macar ce imi este strict necesar pt salvarea pestilor de sticla acum si mai iau pe parcurs si restul testelor.

multumesc mult de tot
[Yahoo!]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scuze, vroiam sa zic "ce sa aleg intre sera si tetra"
[Yahoo!]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ups.. am vazut si eu dupa ce am scris... ok. insa am nevoie de ajutor in alegerea testelor. e suficient doar testul de ph deocamdata ? am vazut testul la vreo 20 ron si apoi PH+ sau PH- in functie de rezultat. e ok daca nu masor acum si celelalte valori ? pls answer
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu cred ca un minimum de teste ar fi testul de pH pentru ca asta ar putea fi cauza mortalitatii pestilor, testul de amoniac si de testul de nitriti pentru ca in concentratii relativ mici pot fi toxici pentru pesti.
Nitritii sunt letali la o concentratie de la 0,5 mg/l iar amoniacul este bine sa nu depaseasca 0,1 mg/l.
Oricum cred ca scrie in prospectul testelor ce trebuie sa faci.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

angelinna wrote:salut !
stie cineva pls sa ma ajute , am un grup de 7 kryptopterusi, unul s-a prapadit ieri dupa ce a stat izolat vreo 3 zile, acum alti doi se ascund de grup, nu stiu cu ce anume gresesc ceilalti pesti (agamyxis, corry si scalarii) se simt bine
acvariul are 80 L substrat de turba, pietris, plante, incalzitor, pompa de aer, filtru, lumina... cam tot ce ii trebuie si e "vechi" de vreo 4 luni

din cei doi pesti bolnavi de azi pe unul l-am pus in carantina intr-un bazin de 10 L cu 1 ml verde de malachit din disperare poate o avea una din bolile mentionate pe sticluta si se vindeca... oricum am sentimentul ca o sa ii perd pe toti daca nu fac ceva... stie cineva sa ma ajute pls ?

Ia- o incetisor citeste la Boli/tratamante. Sau cauta pe net.
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok...acum pasul urmator:
am intels ca acesti pesti sunt sensibili la variatiile de PH; bun.
-de la ce ar putea sa varieze PH-ul acvariului meu atata vreme cat nu am facut nimic nou? apa o schimb zilnic sau la doua zile 10% si pun mereu Sera aqutan.
-e posibil sa nu le placa PH-ul din acvariu si sa moara din asta ?
-daca sa zicem ca bazinul e neciclat asta influenteaza PH-ul ? pentru ca altfel nu vad de unde ar putea proveni un PH necorespunzator (am vazut ca cer intre 6.5 si 7.5.)
-si de asemenea, daca ar exista acest PH necorespunzator banuiesc ca i-ar deranja si pe ceilalti pesti.

Too many questions, huh ?

pls raspundeti-mi si mie sa stiu daca ma duc sau iau teste si substante de PH sau de altceva (nitriti, nitrati) daca din substrat tot ies bule de gaz cand il intep cu batzul.
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

pH-ul acvariului poate varia din mai multe motive:
-duritatea carbonatilor (daca vrei sa o masori se gasesc teste de KH) din apa este foarte mica, se produc acizi in apa si din acest caz pH-ul scade brusc (pentru ca se stie ca un pH mai mic de 7 inseamna apa acida); daca duritatea carbonatilor este mai mare atunci aceasta are puterea sa "absoarba" acizii formati. Cu cat duritatea carbonatilor absoarbe mai multi acizi cu atat aceasta scade mai mult. Deci e bine sa ai cateva grade de duritate a carbonatilor de rezerva, cam 4-5.
Acizii din acvariu pot rezulta fara ca tu sa-ti dai seama sau sa-i vezi.
Pe scurt, amoniacul care rezulta din materia organica din acvariu este transformat in nitriti si apoi in nitrati. Nitratii in combinatie cu apa sunt un acid.
Deci daca ai multe resturi organice in acvariu: frunzulite sau bucati de plante, mancare, excremente, incearca sa le aspiri pe toate, fara exceptie, la schimburile de apa ca sa nu-ti scada pH-ul.
Daca acvariul e neciclat nu cred ca influenteaza pH-ul pentru ca nu poate avea loc ciclul azotului si deci nu rezulta nitrati (acid), doar amoniac (ce este toxic si in cantitati mici pentru pesti ).


Este foarte posibil ca pestilor tai sa nu le placa pH-ul si sa moara din cauza asta.
Pestii sufera chiar un soc de pH daca acesta se schimba brusc si li se mananca innotatoarele sau chiar mustatile.
Si eu am avut de multe ori problema asta cand mutam pestii dintr-un acvariu in altul, si nu stiam de ce, pana am dat de forumul asta.


Un pH necorespunzator cu siguranta ii deranjaza si pe ceilalti pesti insa kryptopterusii poate sunt mai sensibili (nu stiu ca nu am avut niciodata).


Teste de nitrati nu i-ti trebuie pentru ca nu sunt toxici decat in cantitati foarte mari, iar daca schimbi apa zilnic nu cred ca este cazul.


Daca ies bule din substrat nu este un semn bun pentru ca poate fi acolo hidrogen sulfurat.
[Email]
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

angelinna, sunt si eu incepatoare, si mai rau, nu ma pricep la pestii tai deloc, asa ca poate voi fi certata de cei mai experimentati ca imi dau cu parerea.
daca as fi in situatia ta, disperata ca imi mor pestii si nu stiu de ce, as face rost de un acvariu , l-as lasa fara substrat, l-as umple jumatate cu apa din acvariul mare si jumatate cu apa noua ( evident statuta), si as pune toti Kryptopterus in ea....
acum sa zic altii daca gresesc.....
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com