[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Radacini putrezite  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inca o intrebare : de ce putrezesc unele radacini?
Acvariul are cam o luna de zile si tot observ la unele plante cum putrezesc radacinile :help2: . Chiar din aceasi specie de exemplu la echinodorus, 2 plante aranjate una intr-un capat al acvariu, cealalta in celalalt capat una deja nu mai are radacini (si atat, planta in schimb nu are nimic), cealalta merge super.
Si la fel patesc si cu alte plante.
Partea proasta e ca nu mai stau in substrat si trebuie sa le privesc cum se plimba prin acvariu
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

ce substrat ai ? e posibil ca atunci cand stateau in substrat sa fie sugrumate. In general cand le plantezi nu treb sa lke pui toate radacinile in pamant sa mai lasi liber putin.
Incearca sa pui niste ingrasaminte in pamant. Eu am pus fertilizanti de la serra dar nu prea au efect.

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ca substrat am pietris marunt luat de la o uzina de apa, totusi cauza principala sa fie faptul ca incercam sa pun toate radadinile in substrat?
Am pus si de 2 ori PlantaMin pana acum fara nici un rezultat vizibil. Saptamana trecuta am pus si AlguMin, asa ca o tentativa de a "scapa" de binecunoscutele alge perie .
Mai trebuie ceva facut?
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Nu am folosit nici o data dar vad ca se vorbeste !
Sa cauti ingrasamant si sa pui in substrat .. Turba .. fara adaosuri de chimicale !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si turba aia nu arata urat pe acolo?
Stiu ca am cumparat o planta care avea radacinile in turba iar eu incepatoarea am pus-o asa si o voi mai lasa cel putin pana se va stabiliza putin. Si.... :ciudat: arata cam urat pamantul ala imprastiat pe acolo
Unele plante pe care le-am rupt la redecorare nu fac radacina, pur si simplu se putrezeste tulpina si tot rup din ea tot rup pana nu mai ramane nimic.
Mi-e frica sa nu putrezasca si celelalte
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Asa ceva am patit si eu cu un echinodorus. Mi s-a topit de tot (si radacini si frunze), pana cand a ramas doar un 'ciot'. O vreme a stagnat (NU am vrut sa o arunc), apoi de o luna (dupa ce am suspendat-o de un fir de nylon prins de o roca, a inceput sa scoata radacini la greu si frunze noi (tot mai mari si mai mari). Acum are deja frunze de vreo 3-4 cm si inca mai scoate, si radacini lungi de vreo 5 cm (cam 3 fire si inca mai scoate). Nu stiu nici mie de ce mi s-a topit, dar se pare ca se rezolva... incearca aceeasi metoda cu firul de nylon, mai stii, poate mere:

- legi de baza plantei un fir de nylon (nu prea strans), celalalat capat fiind legat de o piatra sau ceva greu
- ai grija sa nu fie in preajma unui curent de apa sau a unei coloane de bule de aer

Dupa ce faci astea o lasi in pace pana se dezvolta destul pentru replantare, eu unul asa fac.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Faina idee, am sa o incerc.
Totusi cu plantele care nu fac radacina ci doar putrezesc? una o tin in substrat, si mai una am lasat-o sa pluteasca dar si din una si din alta rup cam un cm la 3,4 zile. Sa le arunc?
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Am avut asa ceva cu niste cryptocorine pitice, sincer nu stiu, eu le-am lasat in pace (fara tratament) si au inceput sa scoata si pui, dar in timpul asta mureau... ciudat nuh? (puii doar ieseau (o frunza mica) nu se dezvoltau)... Zic sa le muti in niste ghivece (din sticla de ce nu...) cu un substrat fertilizat (nisip, pietris, argila, pastilutze... cauta despre asta pe forum... erau niste articole interesante parca)... si mai poti folosi si niste suplimenti pentru apa (nu stiu exact ce sa-ti recomand fiindca nu am prea folosit... ) .. si ar trebui sa se rezolve... ar trebui...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:Eu am pus fertilizanti de la serra dar nu prea au efect.
lavi_tm wrote:Am pus si de 2 ori PlantaMin pana acum fara nici un rezultat vizibil.
Fratilor! Plantele nu-s capabile sa asimileze nutrientii pe care-i puneti in apa daca nu le asigurati toate celelalte conditii: lumina suficienta, la unele plante CO2, pesti putini = curatenie in acvariu. Si daca aveti nisip fin, cum sa ajunga nutrientii la radacini ?

Cu turba aia seaca, fara adaosuri, nu faceti nimic .

Daca ai alge perie inseamna ca ceva nu e bine in acvariu' ala. Alguminu' le-a mai dat si el la glezne plantelor.

Incearca sa rascolesti un pic substratu' Daca ies bule de gaz inseamna ca-i toxic si d-aia putrezesc radacinile.

Si baga detaliile alea despre acvariu ca bijbiim in intuneric.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si ca sa inteleaga poporul, am sa mai repet :-P :

acvariu de 80l, populat cu 6 tetrazona, 8 ramirezi, 3 corydoras, , 1 bucata pleco (care asteapta sa fie luat de noii lui stapani) si o gramada de melci de substrat + pomacea.
plante ... rotala macrandra (cea cu probleme) , echinodorus bleheri (din 4 doar una nu mai are radacina),3 specii de anubias, Echinodorus 'Ozelot' , Hygrophila Polysperma si altele.
Filtru intern aquael 450l / h.

Incearca sa rascolesti un pic substratu'

Am rascolit si substratul si totul e ok, nici o bula.

Algele perie am doar pe plantele vechi, aduse din vechiul acvariu cu scalari, in special pe anubias. Inainte de a le introduce in noul acvariu am rupt toate frunzele afectate dar acum cand au dat altele noi am observat ca algele reapar tot pe aceasi planta si nu pe altele. :ciudat:

Si culmea cu cat te ingrijesti mai tare de acvariu parca cu atat nu merge nimic . Am acvariu de un an si nu am intampinat astfel de probleme. Si eu am tinut la inceput in 80 l 4 scalari, 2 xifo, 5 neoni,5 guppy, danio, pinguini moli, sanitari , o gramada pe scurt, si plantele 3 specii aranjate alandala, nu stiam ce-i aia turba sau ingrasaminte. Si mai iritant e ca nu am avut nici o problema, chiar nici una. Algele le-am "primit" in acvariu in perioada cand am lipsit cateva zile de acasa de mai multe ori pe luna timp in care am lasat lumina aprinsa.
Iar acum cand vreau sa pun pe picioare un acvariu asa cum ar trebuii el sa fie te lovesti de tot felul de probleme. Ironia soartei
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lavi_tm wrote:Si ca sa inteleaga poporul, am sa mai repet :-P

acvariu de 80l, populat cu 6 tetrazona, 8 ramirezi, 3 corydoras, , 1 bucata pleco (care asteapta sa fie luat de noii lui stapani) si o gramada de melci de substrat + pomacea.
Io te cred c-ai mai spus prin alt topic ce ai acolo, da' unii dintre noi (adica io ) sintem mai aproape de decit de :baby: si nu tinem minte ce au toti forumistii prin acvarii .

lavi_tm wrote:rotala macrandra (cea cu probleme)
Coolta™ planta, uneori ii dai tot ce scrie la carte si ea tot nu vrea .

lavi_tm wrote:Algele le-am "primit" in acvariu in perioada cand am lipsit cateva zile de acasa de mai multe ori pe luna timp in care am lasat lumina aprinsa.
O "priza" programabila te ajuta .


Nu vreau sa spun ca din cauza lipsei CO2-ului putrezesc radacinile, da' le-ar stimula bine de tot daca l-ai folosi. Rotala macrandra fara CO2 nu prea se exista .

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Eu in susbstrat aveam pietris cand am pust fertilizanti...! Dar o sa schimb neoanele ca sunt Philips 840parca !
o sa caut aqua glow si power glow

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Nu stiu daca are vreo importanta, dar mi se pare puternic filtrul, 450l/h in 80 de litri.
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Puterea filtrului nu cred ca are vreo problema pentru ca nu l-am lasat la maxim. Cand l-am cumparat nu prea stiam despre ce e vorba, ma gandeam ca e "scula" care aduna mizeria si am luat ca sa-mi ajunga
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lavi_tm wrote:Cand l-am cumparat nu prea stiam despre ce e vorba, ma gandeam ca e "scula" care aduna mizeria si am luat ca sa-mi ajunga
Filtrul nu e cosu' de gunoi al acvariului. Rolu' lui e de a transforma deseurile toxice (amoniac, nitriti) in deseuri mai putin toxice (nitrati).

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

asa credeam si eu si mai ales ca sanitarii sunt "gunoierii" ca mananca excrementele ! pana am vazut ca defapt le ridica si filtru le absoarbe !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vai si amar cu incepatorii astia
Lasa ca invatam si noi
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

incetu' cu incetu' se fabrica otzetu' ... bine, si acvaristu'
[Email] [WWW] [Yahoo!]
carasu
Junior member

Joined: 23/05/2006 16:20:55
Messages: 8
Location: Rm. Valcea
IP:
Offline

Am avut si eu aceeasi problema ca si tine, ca sa scap de algele acelea nenorocite am bagat la algumin in acvariu de dadusem peste cap de tot plantele din acvariu si am ajuns la o singura concluzie - alguminul nu face altceva decat sa scada ph-ul apei si spun aceasta ca dupa masurari repetate intre tratamentele cu algumin ajunsese ph-ul in acvariul meu de 4,5 chiar daca schimbam la 2 saptamani cca. 60l de apa din acvariu, plantele se duceau naiba, radacinile putrezeau, pe alge le durea in cot chiar le mergea mai bine, cat despre pesti iti dai seama cum se simteau. Singurele plante care mergeau din plin erau cele din specia echinodorus amazonicus in schimb celelalte s-au cam dus pe copca iar din 10 ancistrusi = o. La ora actuala este bine dar dupa ce am indepartat tot ce insemna frunze cu alge incat daca vedeam ceva ce semana cu o alga si rupeam frunza - devenisem obsedat ce mai - am schimbat substratul si am pus altul nou dar tot ca cel dinainte adica pietris (criblura), apa am aruncat-o pe toata si am pus numai de la izvor - am avut ceva de munca 360l - si la ora actuala adica dupa vreo 3 luni este din nou asa cum imi place mie, adica ,,jungla". Ca iluminare folosesc doua neoane de 36w unul osram ,special ptr. plante si unul obisnuit un philips daylight. Atentie temperatura ridicata scurteaza viata si marimea plantelor. Nu folosi pastilele acelea ptr. alge, acestea nu vor mai aparea o perioada dar plantele vor creste cu incetinitorul. BAFTA!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

carasu wrote:am bagat la algumin in acvariu de dadusem peste cap de tot plantele din acvariu si am ajuns la o singura concluzie - alguminul nu face altceva decat sa scada ph-ul apei si spun aceasta ca dupa masurari repetate intre tratamentele cu algumin ajunsese ph-ul in acvariul meu de 4,5 chiar daca schimbam la 2 saptamani cca. 60l de apa din acvariu, plantele se duceau naiba, radacinile putrezeau
pH-u' nu cred c-a scazut asa mult din cauza Alguminului. A scazut din cauza resturilor de plante moarte care s-au descompus.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com