[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
need help  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna. Am o intrebare. In acvariu meu am acum pui guppy de 2 luni si ceva. Problema e ca am un scalar care incearca sa-i pape. L-am izolat in maternitate. Intrebare mea e..Ar putea rezista fara filtru? . l-as scoate si l-as pune in altceva. Multumesc anticipat
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Initial era sa fie alt raspuns dar.., daruieste-l cuiva care-i poate asigura un minim necesar sau du pestele la magazin si nu-l mai chinui daca pentru tine puii de gupy conteaza. Cand ai spus ca sa-l pui in altceva cam la ce te-ai gandit ? Macar o sursa de aer ai avut in vedere ?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2015 21:53:01

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

jumatate de raspuns ar fi ca NU,nu rezista fara filtrare...si daca ar rezista,ar face-o la limita supravietuirii,si nu ar avea rost sa il tii...Cealalta jumatate de raspuns i-o pasez inapoi lui Ocean,in caz ca....

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Masculul meu Scalar si-a ciufulit putin femela de a trebuit sa o mut de urgenta in ceva separat ca sa se refaca. Avea pompa de aer, insa chiar si asa, fara filtru este dezastru... doar in 12 ore amoniacul ajunsese undeva la 0,5 mg/l. Am mutat-o inapoi in acvariul comun insa despartita de mascul cu un perete de sticla. Provizoriu asa poti face si tu.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Din cate stiu eu, cei care amesteca guppy cu scalarii, o fac pentru a asigura scalarilor hrana vie. Care a fost logica ta cand i-ai pus impreuna? Te asteptai ca scalarul sa le citeasca povesti nemuritoare puilor de guppy inainte de culcare?
ocean wrote:Macar o sursa de aer ai avut in vedere ?

O sa lase fereastra deschisa...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Am facut greseala sa iau multi pesti la inceput care nu trebuiau combinati.. greseala incepatorului. Nu aveam pui d guppy atunci . Multumesc de sfaturi
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com