[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inmultire creveti Palaemon Elegans  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

am in acvariu 6 creveti Palaemon Elegans, trei femel si trei masculi.

Femelele poarta oua deja... nu stiu de cate zile pt ca sunt achizitie recenta. Ma intrebam daca am vreo sansa sa ii inmultesc.

Ceva pareri, sfaturi?

Multumesc,

alex

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Femelele depun icre dar pestii si organismele le vor hali, deci nu e usor cu inmultitul...

My nano reef



[Email]
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

Blue14 wrote:Femelele depun icre dar pestii si organismele le vor hali, deci nu e usor cu inmultitul...


adica e vorba doar de separat femelele de restul acvariului?

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

ErmoFerri wrote:
Blue14 wrote:Femelele depun icre dar pestii si organismele le vor hali, deci nu e usor cu inmultitul...


adica e vorba doar de separat femelele de restul acvariului?

Nu ma bag ca mai mult de atat nu stiu....

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Boll Soc Ital Biol Sper. 1981 Nov 30;57(22):2252-6.
Laboratory culture of Palaemon elegans (Rathke, 1837). (Crustacea decapoda) (third contribution).
Balestra V, Carli A, Vignola S.
Abstract

A certain amount of Palaemon elegans larvae is bred in the laboratory under controlled conditions (at four different salty concentration rates). They were hatched from a number of egg laying females, which had previously been gathered along the Ligurian littoral. The larval development carried on for 25 to 30 days at an average temperature of ambient of 20 degree C during the seasonal period from May 23rd to June 23rd, 1980. Two hundreds out of the five hundreds larvae hatched from the eggs have been insulated and held for an adaptation period of about ten hours at the salinity of their home environment. Thus, the resistance of these froms to the salinity variations is evident. The results are confirmed by the biostatistical control.

PMID:
7326112
[PubMed - indexed for MEDLINE]

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

http://www.academia.edu/239204/Controlled_breeding_and_reproduction_of_the_rock_shrimp_Palaemon_elegans_Rathke_1837_on_the_Romanian_Black_Sea_coast

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

Am citit articolul, e primul care apare la cautare pe google. problema e ca acolo e vorba de niste oua culese de pe litporal si tinute in alte conditii..... cred.

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Potoliti-va!

Crevetii au vreo 5 stagii de dezvoltare, inainte sa ajunga la "forma de crevete"... larvele eclozate n-au nici o sansa, in bazinele noastre.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

koala wrote:Potoliti-va!

Crevetii au vreo 5 stagii de dezvoltare, inainte sa ajunga la "forma de crevete"... larvele eclozate n-au nici o sansa, in bazinele noastre.


Bun,

Topic closed )))

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am studiat eu problema, la L. amboinensis... sunt oameni care au reusit sa-i inmulteasca. Da', nu e asa cum crezi, la prima vedere.
Sincer, nu sunt sanse sa-i duci la bun sfarsit.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

eu speram sa fie o poveste similara inmultirii crevetilor de apa dulce

Dar iata ca intreband am aflat ca nu e chiar asa.

Bine de stiut.

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
radian
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2013 11:00:53
Messages: 17
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut,

Incerc sa readuc la viata acest subiect. Pentru cine este interesat pot da cateva detalii despre cum am inmultit Palaemon elegans (varianta mediteraneana-mult mai rezistent decat cel de Marea Neagra) si Lysmata seticaudata (pepermint-ul mediteranean - probabil cel mai eficient mancator de Aiptasia).
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Lysmata seticaudata cred ca ar fi interesant de stiut reproducerea avand in vedere si utilitatea lui
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, asteptam cu sufletul la gura.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radian
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2013 11:00:53
Messages: 17
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pai.... sa incerc episodic ca sa para mai interesant
Episodul 1 : Ustensile necesare

1 buc. pompa de aer ( de preferat una de putere mica) si mantocaria aferenta (furtun,2-3 buc. piatra cu bule cat mai fine , T distributie aer cu 2-3 iesiri)
1 buc furtun (din cel mentionat mai sus e ok)
1 buc lanterna (cu leduri pentru o lumina cat mai concentrata)
1 buc. recipient 3-5 litri (borcan din plastic cu capac insurubabil), 1-2 borcanele de maxim 500 ml cu capac.
Oua de artemia (cele de la JBL sunt foarte bune).
Femela purtatoare de oua, cu cat e mai mare e mai bine, daca e la origine wild e si mai bine.
Ceva alge (chaetomorpha dar merge si Caulerpa)
NOROC, RABDARE si PERSEVERENTA.

E valabil pentru ambele specii.

si cum se spune..VA URMA
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ai peperminti d-astia in acvariu?
Ii vinzi?, ca nu stiu de unde as putea face rost.......

My nano reef



[Email]
radian
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2013 11:00:53
Messages: 17
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cred ca mai sunt vreo 3-4 pe care ii tin intr-un acvariu separat dar din pacate nu am acces usor la el si mi-ar fi imposibil sa prind ceva fara sa-l demolez. Dar promit sa ma interesez pentru ca stiu pe cineva care avea. Si pe mine m-ar ineteresa sa aduc ceva sange proaspat sa mai incerc o inmultire (din astia ai mei cred ca numai unul e mascul si oricum sunt frati, asa ca .....). Anul asta m-a sarit Grecia din schema ca altfel era rezolvata acum.
radian
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2013 11:00:53
Messages: 17
Location: Targoviste
IP:
Offline

Episodul 2

Presupunand ca avem ca avem tot ce este cerut in episodul 1 sa incepem .
Colectare larve
E necesara un pic de insomnie. Expulzarea larvelor se produce dupa ce se vine intunericul total la 1-2 ore (eu am colectat intre orele 23 si 1 cu aproximatie). Cum stim cand se produce ? Pai….aici e o problema ce tine cont de experienta personala, putere de observatie si ciclul de depunere care este intre 15 si 30 de zile. De mentionat ca odata fecundata, femela poate produce mai multe serii de pui. Nu are rost sa detaliez mecanismul.
Buuuun….. eveniment produs…ce fac ?
1. Opresc pompe, filtare, etc. sau eventual reduc la minim agitatia apei.
2. Fixez lanterna sa lumineze perpendicular pe luciul apei astfel incat sa am acces cu furtunul in zona respectiva. Larvele au un puternic caracter fotofil si in scurt timp se vor aduna in zona luminata. Cine a eclozat Artemia stie mai bine. Colectarea se face cu furtunul prin aspiratie.
Operatie finalizata…. pun in functiune pompa de aer astfel incat bulele cat mai fine sa creeze un current slab in recipient. Nu trebuie sa fie agitatie mare deorece larvele sunt sensibile in special cele de Lysmata.
Acum intervine perioada critica. Ce mananca ? Nu stiu daca utlizeaza ceva din masa apei extrasa cu ei din acvariu dar cu siguranta trebuie sa avem deja la indemna nauplii de Artemia proaspat eclozata. Nu e tarziu nici daca le dam in maxim 24 de ore dar mortalitaea va fi mai ridicata.
Cateva observatii :
La 30 de grade , primele nauplii de Artemia apar in 6-12 ore deci sunt sanse sa le dam ceva de papa creveteilor daca ne prinde nepregatiti.
Larvele de Palaemon sunt mai mici si mai mobile decat cele de Lysmata.
Palaemon-ul se hraneste frenetic cu propriile progenituri astfel incat trebuie sa va miscati repede la recuperare..
Cred ca ar fi mai elocvent daca reusesc sa dibui ceva poze sau filmulete facute la vremea respectiva. Dar nu promit nimic.

Intrebari ?

VA URMA...
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
radian
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2013 11:00:53
Messages: 17
Location: Targoviste
IP:
Offline

Spre rusinea mea.... ma juta si pe mine cineva sa postez un clip pe youtube ?

This message was edited 2 times. Last update was at 24/09/2015 22:38:07

 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com