[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red Sea Max 130D in Silver  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Maine sper sa apuc sa fac o baterie de teste.
Am mai mutat doi melci turbo in Fluval Edge, unde am crescut o mica pajiste.
In seara asta:

[Thumb - 20170601_213140.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Foarte frumosi pestii si sper sa fie o alegere inspirata cu ei.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca cineva se intreaba cum am reusit sa prind un Royal Gramma ascuns in piatra, am folosit o metoda pentru acvarii mici indicata aici:
http://reefkeeping.com/issues/2006-06/sp/index.php

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Stiu ca exista un curent mic dar puternic homofob indreptat impotriva unui user marsupial, si as vrea sa dau un avertisment.
Il voi numi The Koala Curse. Ii afecteaza pe cei care vor sa formeze perechi de pesti si au facut misto in trecut de o anumita pereche de ciclide americane.
Acum voi admite ca sunt prima victima: la o zi dupa ce am facut filmuletul cu noua mea pereche de Amblyeleotris latifasciata cu Alpheus bellulus https://www.youtube.com/watch?v=ooPVVypqxXY , exemplarul mai mare de Amblyeleotris a mancat unul din crevetii alpheus. Apoi, exemplarul mai mic a fost tinut doar pe sub pietre. Am interpretat aceasta drept comportament normal de imperechere, cu un mascul mare si dominant care isi tine femela in cuib.
Dupa doua saptamani, trag concluzia ca exemplarul mai mare si-a dat seama ca cel mic nu e femela (probabil ca nu a stat) si ca atare acum am fugareli prin acvariu.
De ce nu au facut asta in perioada de carantina e peste capacitatea mea de intelegere, dar ce e cert e ca am sfarsit cu doi masculi. Amandoi raman sanatosi si exemplarul fugarit pare sa apuce sa manance bine si are aripile intacte si arata foarte bine.

Acum ca am facut marturisirea, ramane dilema: cum naiba prind pe unul din ei sa-l scot din acvariu?!? Si pe care? Si cum imi realizez in final perechea?
Pare-se ca trebuie sa vizitez un magazin de pescuit, sa gasesc un carlig suficient de mic si sa il pescuiesc pe cel mare afara din acvariu.
Apoi il mut inapoi in acvariul de carantina pana cand gasesc o femela la magazin. Odata identificata femela, o aduc in acvariul de carantina, iar daca este acceptata - adica este femela, o mut in acvariul mare, iar masculul i-l dau lui Pavelescu, ca are acvariu suficient de mare sa tina ditamai buhaiul de goby, plus ca si el a facut misto de userul marsupial si perechea sa de ciclide.

In rest, cei patru royal gramma par sa se inteleaga foarte bine (femelele se mai fugaresc, ca femelele), iar cei doi blenny par sa ignore cvartetul, desi cred ca E. stigmatura a reusit sa-i aplice o muscatura lui E. pictus. Ma gandesc ca as putea sa-l scot pe E. stigmatura pentru ca e beligerant sau sa adaug un Ecsenius bicolor sa-l mai linisteasca.

Cum vi se pare planul meu?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nu baga exenius bicolor ca scapi de dracu si dai peste tac-su.Pastreaza doar blenny- ul ala mic.Nu mai zic ca blenny astia nu sunt nici reef safe.Pentru pescuit pesti din acvariu recoman carligele mustad rosii,sunt foarte subtiri.Daca nu stii sa le faci nod ,ii pui pe baietii de la magazin sa- ti lege 2 carlige.Vezi ca fac astia la mustad niste carlige asa de mici,cu care cred ca ai putea sa prinzi si ace de mare.E mai bine sa.folosesti un carlig mai mare ca sa.poti sa- l scoti usor .Si sa nu lasi carligul cu momeala nesupravegheat ca e posibil sa- l inghita pestele si sa i se agate in stomac,caz in care nu cred ca mai supravietuieste dupaia.Sunt si carlige de apa sarata da sunt mai groase si eu tot mustad rosii as alege.Le speli cu apa dulce dupa ce pescuiesti cu ele.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 11:31:26

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, barbosu' nu da cu paru'... el sta acolo, sus de tot, si se uita la voi, cum radeti de necazu' altuia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Exenius midas mai bine in locu la bicolor blenny,daca ai ocazia sa- l gasesti de cumparat.Midas blenny asta inoata ca un tipar tot timpul si sta la vedere in partea de sus a acvariului.(iti trebuie si plasa pentru el).Si ar mai fi frumos signal gulf blenny da nu se gaseste prin magazinele din europa,in schimb poti gasi tot un signal blenny oarecum asemanator( nu stiu cat de reef safe ar fi ,totusi ,dar sunt spectaculosi).
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Plm, barbosu' nu da cu paru'... el sta acolo, sus de tot, si se uita la voi, cum radeti de necazu' altuia.

True, big boss. Imi faceam mea culpa. Sper sa ia si altii aminte.


2timpi wrote:Nu baga exenius bicolor ca scapi de dracu si dai peste tac-su. Pastreaza doar blenny- ul ala mic.Nu mai zic ca blenny astia nu sunt nici reef safe. Pentru pescuit pesti din acvariu recoman carligele mustad rosii,sunt foarte subtiri.Daca nu stii sa le faci nod ,ii pui pe baietii de la magazin sa- ti lege 2 carlige.Vezi ca fac astia la mustad niste carlige asa de mici,cu care cred ca ai putea sa prinzi si ace de mare. E mai bine sa.folosesti un carlig mai mare ca sa.poti sa- l scoti usor .Si sa nu lasi carligul cu momeala nesupravegheat ca e posibil sa- l inghita pestele si sa i se agate in stomac,caz in care nu cred ca mai supravietuieste dupaia. Sunt si carlige de apa sarata da sunt mai groase si eu tot mustad rosii as alege.Le speli cu apa dulce dupa ce pescuiesti cu ele.


2timpi wrote:Exenius midas mai bine in locu la bicolor blenny,daca ai ocazia sa- l gasesti de cumparat.Midas blenny asta inoata ca un tipar tot timpul si sta la vedere in partea de sus a acvariului.(iti trebuie si plasa pentru el).Si ar mai fi frumos signal gulf blenny da nu se gaseste prin magazinele din europa,in schimb poti gasi tot un signal blenny oarecum asemanator( nu stiu cat de reef safe ar fi ,totusi ,dar sunt spectaculosi).


Multumesc pentru sfatul cu carligele, nu cred ca am vazut un magazin de pescuit in UK, dar sunt sigur ca gasesc ceva online.
Stiu ca trebuie sa supraveghez carligul, dar stiind pestele, cred ca va musca in maxim 2-3 secunde din momentul in care introduc carligul (momentan il invat sa manance din mana).
Toti Ecsenius traiesc in recif si sunt ierbivori. Stiu ca iti pot ciuguli mantalele la scoici (vezi experienta mea de acum trei ani cu Tridacna derasa si Ecsenius lineatus) si diversi polipi, dar cred ca fac asta doar cand simt ca le-ai invadat teritoriul, nu si daca ii introduci intr-un acvariu gata plantat cu corali. Ecsenius stigmatura din acest acvariu nu imi lasa in pace Sarcophytonul de langa vizuina lui, dar nu s-a atins de celalalt. Ce nu stie el e ca tesutul ramas pe piatra va creste probabil mai multi Sarcophytoni in acelasi loc (deja se vad polipii pe piatra). Ecsenius midas e superb, dar as vrea unul intr-un acvariu mai mare, cu Anthias, ca sa obtin efectul de card. Ecsenius bicolor pe de alta parte, va ocupa aceeasi nisa si fiind un peste mai mare, cred ca il va linisti pe Ecsenius stigmatura. Alta varianta ar fi sa mai adaug Ecsenius stigmatura, in speranta ca voi obtine o pereche. Gasesc usor orice peste, ajunge sa il cer si mi-l aduce la magazin in maxim doua saptamani (se duc la TMC la doua saptamani), de obicei mai multe exemplare. De ce nu fac asta mai des: ma oblig oarecum sa cumpar pestele, ori mie imi place sa il observ pentru o perioada inainte sa-l cumpar.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 12:05:51


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Eu cred ca un midas face cat un card de antiasi.Nu are nevoie de un acvariu mare ca nu e bun inotator pentru ca nu are vezica si inoata ca un tipar consumand multa energie care necesita hranire adecvata.Mai e un goby in genul la midas doar ca e jumate albastru jumate galben ,parca,si ala e frumos.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

um02122 wrote:Stiu ca exista un curent mic dar puternic homofob indreptat impotriva unui user marsupial, si as vrea sa dau un avertisment.
Il voi numi The Koala Curse. Ii afecteaza pe cei care vor sa formeze perechi de pesti si au facut misto in trecut de o anumita pereche de ciclide americane.
Acum voi admite ca sunt prima victima: la o zi dupa ce am facut filmuletul cu noua mea pereche de Amblyeleotris latifasciata cu Alpheus bellulus https://www.youtube.com/watch?v=ooPVVypqxXY , exemplarul mai mare de Amblyeleotris a mancat unul din crevetii alpheus. Apoi, exemplarul mai mic a fost tinut doar pe sub pietre. Am interpretat aceasta drept comportament normal de imperechere, cu un mascul mare si dominant care isi tine femela in cuib.
Dupa doua saptamani, trag concluzia ca exemplarul mai mare si-a dat seama ca cel mic nu e femela (probabil ca nu a stat) si ca atare acum am fugareli prin acvariu.
De ce nu au facut asta in perioada de carantina e peste capacitatea mea de intelegere, dar ce e cert e ca am sfarsit cu doi masculi. Amandoi raman sanatosi si exemplarul fugarit pare sa apuce sa manance bine si are aripile intacte si arata foarte bine.

Acum ca am facut marturisirea, ramane dilema: cum naiba prind pe unul din ei sa-l scot din acvariu?!? Si pe care? Si cum imi realizez in final perechea?
Pare-se ca trebuie sa vizitez un magazin de pescuit, sa gasesc un carlig suficient de mic si sa il pescuiesc pe cel mare afara din acvariu.
Apoi il mut inapoi in acvariul de carantina pana cand gasesc o femela la magazin. Odata identificata femela, o aduc in acvariul de carantina, iar daca este acceptata - adica este femela, o mut in acvariul mare, iar masculul i-l dau lui Pavelescu, ca are acvariu suficient de mare sa tina ditamai buhaiul de goby, plus ca si el a facut misto de userul marsupial si perechea sa de ciclide.

In rest, cei patru royal gramma par sa se inteleaga foarte bine (femelele se mai fugaresc, ca femelele), iar cei doi blenny par sa ignore cvartetul, desi cred ca E. stigmatura a reusit sa-i aplice o muscatura lui E. pictus. Ma gandesc ca as putea sa-l scot pe E. stigmatura pentru ca e beligerant sau sa adaug un Ecsenius bicolor sa-l mai linisteasca.

Cum vi se pare planul meu?




Plm. Daca aveai femele, vorbeai cu Koala, si puteati sa intrati intr-o cuscrie. . El iti dadea unul din baietii lui, iar tu la schimb o femela, si aveati si voi perechi normale.
In dragoste nu conteaza marimea membrilor, doar a.......... .......asa, fiecare cu baietii lui.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Muhahaha, te astept la colt, nene George.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pana la urma am luat un Starry Blenny (Salarias ramosus), are cam 2-3 cm, deci foarte mic.
Mi-a fost oferit pentru 19 lire, care chiar cred ca este un pret decent pentru acest peste.
A fost observat, dar nu s-a luat nimeni de el.
Iar Ecsenius stigmatura pare sa se fi potolit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi wrote:Eu cred ca un midas face cat un card de antiasi.Nu are nevoie de un acvariu mare ca nu e bun inotator pentru ca nu are vezica si inoata ca un tipar consumand multa energie care necesita hranire adecvata.Mai e un goby in genul la midas doar ca e jumate albastru jumate galben ,parca,si ala e frumos.


Nu cred ca ai inteles de ce vreau anthiasi cu un midas:
Further mimicry is said to exist between E. midas and the anthiine Anthias squamipinnis. This is, however, loosely based on the fact that E. midas is noted to hover in dense schools of A. squamipinnis. This situation could simply be safety in numbers, rather than mimicry (Springer, 1971).

Goby-ul in genul lui midas jumatate albastru, jumatate galben este un blenny: Ecsenius bicolor, coloratia de imperechere.

[Thumb - lg80467BicolorBlenny.jpg]

[Thumb - 208_bicolorblennywhatsupdoc.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 08:47:45


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Starry Blenny (Salarias ramosus) partial ascuns in piatra, poza facuta prin geam acoperit cu microalge:

[Thumb - 20170610_075341.jpg]

[Thumb - 20170610_075347.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 09:07:39


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

"Acum ca am facut marturisirea, ramane dilema: cum naiba prind pe unul din ei sa-l scot din acvariu?!? Si pe care? Si cum imi realizez in final perechea? "

simplu...decit sa te chinui sa alergi dupa unul sau altul...da-le binecuvintarea parinteasca.. si sunt si ei linistiti..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nu la exenius bicolor ma refeream ci la asta, fork tail blenny,Meiacantus atrodorsalis.image E totusi diferit mult fata de midas blenny pentru ca asta e mai bun inotator ca midas deoarece are vezica inotatoare.M-am uitat si la preturi si midas precum si fork tail blenny costa doar un pic mai mult ca exenius bicolor.Dar atentie ca ala albastru cu galben are colti cu venin ca de vipera si desi muscatura nu e mortala pentru om(in caz ca nu esti alergic) e totusi foarte dureroasa;Cam asa are dintii . image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

adrian09 wrote:"Acum ca am facut marturisirea, ramane dilema: cum naiba prind pe unul din ei sa-l scot din acvariu?!? Si pe care? Si cum imi realizez in final perechea? "

simplu...decit sa te chinui sa alergi dupa unul sau altul...da-le binecuvintarea parinteasca.. si sunt si ei linistiti..


Poate n-ai urmarit evenimentele politice din UK.
A venit la guvernare un partid care este anti-casatorii gay (DUP).
Deci nu e o optiune.
Alte sugestii?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi wrote:Nu la exenius bicolor ma refeream ci la asta, fork tail blenny,Meiacantus atrodorsalis.image E totusi diferit mult fata de midas blenny pentru ca asta e mai bun inotator ca midas deoarece are vezica inotatoare.M-am uitat si la preturi si midas precum si fork tail blenny costa doar un pic mai mult ca exenius bicolor.Dar atentie ca ala albastru cu galben are colti cu venin ca de vipera si desi muscatura nu e mortala pentru om(in caz ca nu esti alergic) e totusi foarte dureroasa;Cam asa are dintii . image


Din cauza muscaturii veninoase am decis ca nu voi avea niciodata Meiacanthus in acvariu.
Daca iti place lookul, Ecsenius gravieri este o specie foarte asemanatoare (mimetism Batesian), desi un mare amator de polipi LPS si mantale Tridacna. Si destul de piperat la pret.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

La magazin,meiacantus e mai scump de cat e gravieri dar nu e diferenta mare intre mai toti blenny.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com