[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizare Dennerle - Sfaturi  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
vladwill
Junior member

Joined: 07/05/2014 15:21:10
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut ,

Am un acvariu de 240 l ( 120x40x50 ) , 4 x 54 W Giessman, substrat Aquabasis si Manado. Vreau sa-i dau drumul luna viitoare cand voi avea instalatia de Co2 completa si voi primi si plantele .
Aproximativ 70% din suprafata substratului va fi plantata si voi avea 30 de neoni .
Am citit tot felul de pareri pe forum si as dori sa fac fertilizarea cu Dennerle .
Daca aveti timp si chef, v-as, ruga sa-mi spuneti ce anume din linia Dennerle trebuie sa folosesc si daca trebuie sa adaug si ceva de la alte firme ( ex: Easy Carbo ) , desi, din cate inteleg Dennerle ar trebui sa aiba o linie completa .

De asemenea , m-ar ajuta , daca m-ati indrepta spre un magazin online de unde pot cumpara. Cei care folosesc deja, probabil stiu unde sunt preturile mai bune si seriozitatea mai mare .


Multumesc ,

Vlad

Vlad
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

http://shop.acvariu.ro/12_dennerle
Poti merge pe sistemul asta: http://shop.acvariu.ro/fertilizare-si-aditivi/115-perfect-plant-system-set-for-1600l.html
Care contine: E15 FerActiv, S7 VitaMix si V30 Complete si ofera nutrienti pentru cresterea luxurianta a plantelor de acvariu - sistemul optim de fertilizare, sau pentru pretentiosi, mai este asa ceva: Scapers`s Green + NPK Booster
La ambele scheme poti adauga PlantaGold 7 http://shop.acvariu.ro/fertilizare-si-aditivi/118-plantagold-7.html

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2015 16:44:01

[Email] [MSN]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ia cu incredere si plantagoldul
Bine, acum depinde si de fondurile tale.

De asemenea, ti-as recomanda si o aditie de bacterii, regulata (la doua saptamani sa zicem).
Si pentru ca topicul e legat de Dennerle, produsul lor se numeste FB7 Biactive.

Poti folosi si Easycarbo ca un supliment.
Din cate stiu eu, Dennerle nu are (cel putin pana acum) o solutie de carbon lichid.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vladwill
Junior member

Joined: 07/05/2014 15:21:10
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri ... ma ajuta mult avand in vedere ca sunt la inceputuri cu subiectul fertilizare .
Daca cineva foloseste o schema Dennerle anume ( la care mai adauga orice ) si functioneaza foarte bine , il rog sa mi-o sugereze ... sa incercam ceva ce functioneaza deja .
Multumesc ,
Vlad

Vlad
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

stefanp le foloseste cu succes pe ambele, dar cred ca sunt multi pacilea care le folosesc cu succes pe ambele
[Email] [MSN]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu le folosesc pe ambele, in acelasi timp, in acelasi acvariu.
Dar eu zic sa te hotarasti la o schema si sa incepi cu asta; mai vezi tu pe urma daca mai adaugi ceva.

Dennerle recomanda gama Scaper's (Green + NPK) pentru acvarii de "aquascaping" cu multe plante, lumina puternica, unde este necesara o crestere rapida.
Pe de alta parte am vazut acvarii luxuriante, cu o tona de plante, care aratau superb, fertilizate cu schema clasica (E15 + S7 + V30). Schema asta e mai usor de utilizat, in sensul ca adaugi o data pe saptamana S7, o data pe luna E15 si tot o data pe luna V30 (astea doua din urma, poti sa le injumatatesti perioada de administrare, adica E15 la doua saptamani si V30 tot la doua saptamani, cate jumatate de doza (sau daca bombardezi acvariul cu lumina si bagi plante la greu si cu pofta de mancare, atunci chiar doza intreaga o data la doua saptamani)).
Precum s-a spus si mai sus, Plantagold e o aditie pentru ambele game.



Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com