[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JBL E701 + Prefiltru Eheim sau JBL Top Clean II  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna ziua,
Ce sa aleg ca sa am cat mai putine particule in suspensie in apa? Mentionez ca filtrul extern este nemodificat deloc si bine inteles ca am si o mica problema cu biofilmul.
Vreau sa stiu daca cineva a incercat una din combinatiile de mai sus si daca da care ar fi ceea mai buna.
Acvariu Diversa 80+ JBL E701.
Multumesc.
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu folosesc prefiltru, dar cu alt scop, nu pentru particulele din apa, sau biofilm. Prefiltrul impiedica mizeria sa ajunga la mediile de filtrare biologica din filtru, deci zgandari mai rar coloniile de bacterii formate. Cand observi ca a scazut debitul, speli buretii din prefiltru si gata treaba.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as recomanda o cat mai mare cantitate de material filtrant biologic de calitate! (asta pe termen lung, pentru ambele probleme)
Pe termen scurt, skimmer pentru biofilm si perlon in filtru pentru suspensii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc mult.
1. voi incerca sa fac rost de un skimmer cel putin temporar pana dispare problema.
2. dupa cate se lauda cei de la JBL detin materiale filtrante de buna calitate in toate sertarele. Sa inteleg ca este doar de reclama si sa imi fac rost de cel putin un sertar cu perlon?
[Yahoo!]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana faci rost de skimmer poti incerca sa bagi o pompa de aer daca ai in casa, e posibil sa te scape de biofilm.
Ca medii filtrante ai mai multe variante: bioballs, inele ceramice, Siporax, burete, perlon si cel putin inca unul la care imi scapa denumirea. Nu stiu tu ce ai in filtru. Vezi sa ai mediile filtrante puse in ordinea marimii de la fundul filtrului in sus, cele cu porozitate mare jos si cele cu porozitate mica sus. De exemplu: jos bioballs si inele ceramice, apoi burete, apoi perlon.
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Ouch, deci pompa de aer nu am - dar in schimb am filtrul stock intern cu care a venit acvariul si nu l-am folosit niciodata si azi dupa un vagon de documentare pe net o sa incerc sa fac un skimmer de suprafata folosind ceva flacon taiat, bureti si pompa de la el. Iar in legatura cu lista aia frumoasa de medii de filtrare o sa bag o tura pe la primul magazin disponibil in zona sa vad cu ce ma pot dota suplimentar. Din cate stiu eu am montat totul corect - exact asa cum specifica in intructiunile de la e701 si anume ceva bile in cutia de jos si inca 2 cutii cu bureti albastri care mie mi se par identici.
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu cred ca pompa de aer te ajuta la inlaturarea biofilmului. Poti incerca sa schimbi mediile de filtrare, adica buretii si sa pui alt mediu de filtrare biologica. Nu baga perlon in canistra. Poti pune un burete grosier pe in, sa nu traga resturi mari.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cele mai bune materiale filtrante, din cate stiu eu sunt Ada Biorio, Seachem Matrix, Eheim SubstratPro. (le folosesc si sunt multumit)

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2015 22:03:19


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
Dar a incercat cineva sa puna pe un JBL E701 prefiltrul de la Eheim sau sa renunt la idee si sa pun doar un burete grosier pe admisie?
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , eu am burete grosier pe admisie , il schimb/curat odata pe saptamana .
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Merci, de unde ai facut rost de ei?
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.petpal.ro/image/cache/data/Produse/Aquael/filtru-burete-fan-270x270.jpg&imgrefurl=http://www.petpal.ro/filtre&h=270&w=270&tbnid=ulMx754KdY5hOM:&zoom=1&docid=cSbHKw8665lTrM&ei=qa75VPL4MMH7Up_RgvAP&tbm=isch&ved=0CFcQMygvMC8


Este la orice pet shop , daca nu este gaurit ii faci tu gaura .Buretele este destinat ptr filtre interne, dar acesta il folosesc multi ca si prefiltru la filtrele externe .
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cauta la orice petshop burete pentru filtru clasic cu pompa de aer..
eu am luat de pe nevertebrate.ro cu 7 lei, dar inainte luasem de la un petshop mic .
[Yahoo!]
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Filtrul e 701 are debitul prea mic,ca sa functioneze cu skimmerul topclean de la jbl.Ca sa traga biofilmul trebe reglat sa traga macar 80% de sus cu filtrul tau,ceea ce n e ok.
Recomand eheim skim 350 iar daca vrei prefiltru este de la sunsun,o canistra mica,de cca. 1.5l cu robineti la in si out,are 3buc.de bureti cu diferite porozitati.
393
Junior member

Joined: 15/12/2014 14:45:46
Messages: 16
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc mult. O sa tin cont de parerile voastre si va tin la curent cu ceea ce reusesc sa fac.
[Yahoo!]
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,

hai ca ma trezesc si eu dupa 1 an de zile cu comentariu dar acum ma lovesc si eu de problema asta si nu prea inteleg logica lucrurilor...

Daca se pune un burete pe admisie, toata mizeria nu mai este trasa in filtru, ci ramane in burete in cel mai bun caz, daca nu pica inapoi in acvariu. Daca ramane in burete, la un moment dat acesta se va imbiba cu mizerie si tot la aceeasi situatie se va ajunge. sa respinga mizeria inapoi in acvariu in loc sa o capteze...

Prefiltrul Eheim 4004320 este de fapt un burete grosier mai fancy, pus intr-o carcasa de plastic...

Cred ca cea mai buna saolutie ar fi un prefiltru extern (gen SUNSUN PREFILTRU HW-602A)... si filtrul extern umplut cu mai multa filtrare biologica...

Skimmerul este doar pentru biofilm...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ai ajuns la solutia cea mai buna pt. un filtru extern. Prefiltrul retine materialele mai mari (HW 602A are 3 bureti cu gauri mari medii si fine). Restul trece prin filtru.

Buretele de pe IN are si rolul de a nu lasa puii sa intre in filtru - nu e numai pt. filtrare.
Problema la el nu e ca o sa-ti curga resturile inapoi (poti sa pui un pahar sub burete inainte sa opresti filtrul si tot ce e pe/in burete o sa cada in pahar) ci faptul ca se colmateaza foarte repede. Am practicat metoda cu buretele pe intrare si un burete fin se colmateaza intr-o singura zi si blocheaza complet intrarea. Un burete cu pori medii rezista cam o saptimana. Prefiltrul HW602A nu a fost nevoie sa il curat de aproape 2 luni (am zis sa vad cit rezista fara sa il curat), iar debitul apei nu a scazut vizibil - din februarie de cind il am il curatam la fiecare 2 saptamini la intretinerea generala.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
sorint87
Unripe member

Joined: 12/02/2013 11:44:01
Messages: 3
IP:
Offline

Liv wrote:Ai ajuns la solutia cea mai buna pt. un filtru extern. Prefiltrul retine materialele mai mari (HW 602A are 3 bureti cu gauri mari medii si fine). Restul trece prin filtru.

Buretele de pe IN are si rolul de a nu lasa puii sa intre in filtru - nu e numai pt. filtrare.
Problema la el nu e ca o sa-ti curga resturile inapoi (poti sa pui un pahar sub burete inainte sa opresti filtrul si tot ce e pe/in burete o sa cada in pahar) ci faptul ca se colmateaza foarte repede. Am practicat metoda cu buretele pe intrare si un burete fin se colmateaza intr-o singura zi si blocheaza complet intrarea. Un burete cu pori medii rezista cam o saptimana. Prefiltrul HW602A nu a fost nevoie sa il curat de aproape 2 luni (am zis sa vad cit rezista fara sa il curat), iar debitul apei nu a scazut vizibil - din februarie de cind il am il curatam la fiecare 2 saptamini la intretinerea generala.



Liv, tot JBL E701 ai folosit? spui ca nu ii micsoreaza f mult debitul? Multumesc.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu - eu am un JBL E900 - care a functioneaza cam de 8 ani (e mai batrin, dar a stat degeaba vreo 3-4 ani). E umplut cu Siporax - aprox. 3 litri. Cind am montat prima data prefiltrul nu am observat vreo reducere vizibila (adica la ochiometru) a debitului. Buretii din prefiltru se colmateaza cam la 2 luni (scade debitul). Oricum am ajuns sa ii spal cam la 2 saptamini la schimbul de apa. La mine cel mai mult se colmateaza coturile la 90 de grade - exact pe ele se depune un fel de mizerie neagra - le curat cam o data pe luna (sau la 2 luni) o data cu furtunele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com