[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
platty bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
denis.stelian
Junior member

Joined: 05/05/2005 01:34:05
Messages: 19
Location: München
IP:
Offline

Buna seara.Va deranjez cu o mica problema careia nu ii dau de cap si cu ajutorul vostru sper sa o rezolv.
Acvariu Vitakraft 60 de litri cu toate necesare. Ph 7,2 Kh 6, Gh 6-10. Nitrati nitriti ok
14 pesti: guppy, 4plattybalon (1 matur si 3 "adolescenti) , 1 molly.
Plante: 2 specii echinodorus, bacopia, nymphaea lotus, cabomba caroliana.
Bio Co2 (drojdie adica), ingrasaminte sistem Dennerle.Peste noapte aerare. Schimb de apa la saptamana, rar 10 zile.
Poze cu el la linkul http://community.webshots.com/user/denisstelian
Povestea incepe acum mai bine de o luna cand un platty "adolescent" a inceput sa isi tina coada si aripioara dorsala stransa si sa slabeasca. Am facut un schimb de apa, si-a revenit. Dupa catva timp, din nou aceeasi problema. Am pus in acvariul comun eSHa2000, si-a revenit, dar a slabit si a ramas mai mic decat ceilalti. De vreo saptamana boala s-a agravat, devine tot mai slab si intre timp i-a aparut si ceva la ochi ca o cataracta.
De mancat mananca cu pofta dar asta nu ii ajuta prea mult.
Ceilalti pesti sunt relativ ok.Guppy au cozile cam zdrentuite, dar ce mi se pare curios e ca numai unii dintre ei (cei cu cozi voalate), deci nu cred ca e de la ph, ci de la alti guppy, (rosii) care ii cam ciupesc.
Inca ceva demn de semnalat.Molly a avut acum cateva saptamani, poate o luna, un punct alb destul de mare in zona anala. Vad ca s-a tras.M-am gandit ca e o ciuperca si ca o sa o pierd, dar si-a revenit dupa portia aia de EsHa2000.
Intrebari: stie cineva ce fel de microbi bantuie pe la mine prin acvariu?
Sa revin la eSHa2000, sau sa incerc cu sera bactopur?
Nu folosesc sare pt tratamente din cauza plantelor.
P.S In acvariu nu au mai fost introdusi pesti noi de 9 luni.Ultimele plante sunt introduse acum 2 luni.

Va multumesc pentru atentie, Denis
[Email]
denis.stelian
Junior member

Joined: 05/05/2005 01:34:05
Messages: 19
Location: München
IP:
Offline

25 grade. Stiam eu ca am uitat ceva
[Email]
denis.stelian
Junior member

Joined: 05/05/2005 01:34:05
Messages: 19
Location: München
IP:
Offline

Nu e gris. E numai un peste afectat, pestii nu se freaca de plante si nu au pete albe pe ei.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

E clar ca nu e vorba de gris e posibil ca tratamentul care trebuie aplicat la platty sa fie sera bactopur direct , un medicament sub forma de pastile.
Cat despre molly nu cred ca are ceva , am avut si eu si prezenta tot asa un punct alb care se vedea mai ales cand era aproape sa nasca.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

denis.stelian wrote:Peste noapte aerare.


Aha...Si ziua ?

denis.stelian wrote:Povestea incepe acum mai bine de o luna cand un platty "adolescent" a inceput sa isi tina coada si aripioara dorsala stransa si sa slabeasca. Am facut un schimb de apa, si-a revenit. Dupa catva timp, din nou aceeasi problema. Am pus in acvariul comun eSHa2000, si-a revenit, dar a slabit si a ramas mai mic decat ceilalti.


Deduc de aici ca schimburile de apa le faci prea rar in raport cu conditiile din acvariul tau. Daca ai fi facut schimburile de apa la timp, nu te-ai fi confruntat cu astfel de probleme.

denis.stelian wrote:De vreo saptamana boala s-a agravat, devine tot mai slab si intre timp i-a aparut si ceva la ochi ca o cataracta.


1. Ai apa acida.
2. Are paraziti intestinali. Este sindromul abdomenului subtiat. Nu cred ca se vindeca, iar baktopurul direct nu te ajuta.
3. Parerea mea este sa conditionezi apa cu Sera Aqutan, care contine un complex de vitamina B si substante care protejeaza si refac tegumentul.
4. Poti folosi si Fishtamin, alt complex de vitamine care revigoreaza pestii.
[Yahoo!]
denis.stelian
Junior member

Joined: 05/05/2005 01:34:05
Messages: 19
Location: München
IP:
Offline

Pun sera aqutan in apa la fiecare schimbare. Peste ziua nu bag aer pt ca am f multe plante si banuiesc ca nu este nevoie de asa ceva. Plus ca filtrul intern misca destul de mult suprafata apei.
Nu folosesc fishtamin, in schimb S7 de la Dennerle contine minerale si vitamine atat pt plante cat si pt pesti.
Apa prea acida la 7, 2? Schimburi de apa prea rare la 1 saptamana? De ce as face schimburi de apa mai dese din moment ce cantitatea de nitrati e nepericuloasa?
Mda, si eu m-am gandit la paraziti intestinali. Si m-am mai gandit si ca sera baktopur direct ajuta (cel putin asa scria in prospect)
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am recitit aseara prospectul de la sera baktopur direct. Medicamentul se utilizeaza pentru infectii bacteriene (interne sau externe). La tine nu e vorba despre o infectie bacteriana interna, ci despre paraziti interni, ceea ce e cu totul altceva. Deci, bactopurul direct NU te ajuta, asa cum am scris si in postul anterior.

Cred, in continuare, ca faci schimburile de apa prea rar pentru conditiile din sistemul tau.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

alina_g wrote:
denis.stelian wrote:Peste noapte aerare.


Aha...Si ziua ?

Pai daca mai baga aer si ziua poa` sa arunce linistit drojdia aia ca nu mai are nici un efect ...asa ca lasa-l cum face, ca face bine si oricum nu de asta are probleme cu platy-ul!

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Sandu:
Daca recitesti primul lui post, o sa vezi ca treaba cu aerarea nu era deloc clara. Sunt de acord, dupa completarea pe care a facut-o, ca aerarea e in regula si ca nu mai e nevoie de aerare suplimentara. Trebuia sa elimin o posibila cauza a imbolnavirii pestelui. Da, nu aerarea e problema in acvariul lui.

@Denis: Cred ca e mai eficient eSHa2000 decat baktopurul direct.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

alina_g wrote:@Sandu: Da, nu aerarea e problema in acvariul lui.

Imi era ca nu cumva sa il puna pe ganduri intrebarea ta si sa bage aer aiurea ...

alina_g wrote:@Denis: Cred ca e mai eficient eSHa2000 decat baktopurul.

Tot parerea asta o am si eu

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com