[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hydra viridissima  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Au aparut o duzina de hidre (Hydra viridissima) intr-un acvariu care l-am pus la ciclat si urma sa bag niste endleri zilele astea.
Sa imi fac griji ptr endleri ca se vor otravi daca se apuca sa consume din hidre?
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca ar putea avea de suferit de pe urma ingerarii. Daca ii urzica nu se mai ating de ele.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca acvariul nu are vietuitoare, in special melci si creveti, combate hidrele.

2 fire de cupru cuplate la o baterie de 9V, sau incalzirea apei la 40 de grade pentru cateva ore.
Sau lasi asa cum e, dar inainte sa introduci endlerii gazduieste acolo 2-3 macropodus (fara sa-i hranesti cu nimic).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:2 fire de cupru cuplate la o baterie de 9V

serios merge metoda asta?
nu am mai vazut hidre prin acvariu de ani de zile, dar daca o sa mai vad vreuna, promit sa aplic metoda, mi se pare super cool sa functioneze.



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mai, nu stiu. Am avut si eu probleme cu hidrele si am primit sfaturile de mai sus.
De rezolvat, am rezolvat altfel (am fost plecat mai mult timp, am pierdut plantele, asa ca am ales metoda resetului total), deci n-am apucat sa le pun in practica.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Baga gourami sau macropodus ti le papa pe toate ; in principiu cred ca orice din familia lor cred ca isi face treaba dar cu gurami stiu din proprie experienta nu mai raman nici de samanta
[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca doresti o metoda chimica poti face tratament cu antihelmintice, disponibile in farmacii (albendazol, mebendazol etc). Dozaje gasesti pe net, eu zic doar ca merge si asa

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hidrele is carne curata, doar sunt animale...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com