[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Si eu ... tot alge .... :( helpppp  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Hello ... ca sa nu mai pun lumea sa caute pe forumul vechi va amintesc ca am un acvariu de vreo 70L de apa .... mi-am rezolvat cu iluminatul pe care nu il aveam la inceput. Acvariul meu are deja 3 luni de zile. Am pus 2 neoane Philips TLD 830 (galben) si un TLD 840 (alb) ca am auzit ca stimuleaza fotosinteza in acvariu. De vreo 3 - 4 zile mi-au aparut ca din senin alge pe peretii acvariului, pe plante .... f .f .f . multe ... cred ca alge sunt pentru ca se vad in lumina ca niste firisoare mici agatate pe peretii acvariului si pe plante la fel. Cum fac sa scap de ele?

Dau de mancare pestilor de 2 ori pe zi (dimineata si seara - dimineata granule, seara fulgi). Apa am fost plekat din bucuresti zilele trecute si ... am depasit termenul de 7 zile la schimbatul ei .... au trecut vreo 12 de cand nu am schimbat-o. Azi am facut schimbul de abia. Plante ... nu stau f. bine la capitlul asta nici nu stiu cum se numesc toate e una mare cu niste frunze ca iarba ... dar inalta .... inca cateva cu niste frunze alingite si ovale ... niste muschi prins pe un lemn de mahon ... si cam atat. Substratul este pietris cu granulatia de 0.2-0.3 cm. Tratez apa cu SERA AQUTAN. Ce pot sa fac sa scap de alge? Am un ancistrus .... care saracu nu cred ca face fata.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kiwiboy wrote:am depasit termenul de 7 zile la schimbatul ei .... au trecut vreo 12 de cand nu am schimbat-o.
Asta le-a ajutat. Schimba apa putin si des. Vreo 25% zilnic cu apa statuta. Daca bagi CO2 poti da o mina de ajutor plantelor.

Ce pesti mai ai in afara de Ancistrus?

Poze: smilie ... Poze cu plante
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Apropo de pesti .... vrea cineva 2 JANDARMI?

Am asa:
7 neoni (2.5cm)
3 guppy(3cm)
3 platty (3cm)
3 molly (2.5cm)
2 scalari
1 betta
2 pesti "transparenti" cu cate 2 dungi fiecare colorate in portocaliu si verde. nu stiu specia poate ma ajutati voi.

Stiu ca sunt cam multi pestisori ... pt 70L dar ... vreau sa mai donez din ei poate ma ajutati voi. Sau ii dau la schimb contra niste plantutze.
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Daca e sa ne luam dupa regula 1L de apa -> 1cm de peste ... sunt cam la fix
[Email] [Yahoo!]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

De cand mi-am cumparat un neon Aqua-Glo problema algelor s-a imbunatatit.Nu mai am cum aveam odata.Am dat 270 mii pe un neon da face banii + ca e mai linistitor pentru ochi noaptea si acvariul se vede superb..are o tenta de mov.
Ca orice noob cand mi-am luat acvariul mi-am cumparat un neon albastru..si algele se simteau ca la ele acasa.Acum s-a schimbat treaba.
Zic ca merita investitia.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Peretii acvariului se pot curata mai simplu, folosind o racleta sau un magnet din comert. Cu plantele e mai delicat..Dar cred ca cu niste melci si schimburi dese de apa ai mai rezolva problema.
Si vezi ce faci cu scalarii, ca parca vad ca o sa postezi si la Boli/tratamente cit de curind...
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Daca las neoanele Philips si pun si AQUAGLO pe langa cele doua philips are ceva??? Ok Dolly cu peretii am inteles ... o sa trebuiasca sa imi fac rost de niste melci ... de care tocmai am scapat)
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol,probabil ca "boala" cu algele deja o aveai, iar in momentul in care ai scapat de melci(probabil singurii care se ocupau cu papatul algelor), "boala" a revenit...Parerea mea
[Yahoo!] [MSN]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aha ... deci sa imi fac rost de niste melci....care imi da si mie am 2 JANDARMI la schimb
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol,aici ash vrea sa te ajut dar nu pot singurul melc care mi l-am cumparat si eu acum cateva zile e dat disparut asa ca ...in piata la obor sunt Pomacea aia mai mici 10.000 aia mai mari 15.000 ...dar daca te duci sa dai la schimb cu pestii....cred c-o sa scoti ceva melci de la ei
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Aha ... deci sa imi fac rost de niste melci....care imi da si mie

Daca vii duminica in Obor, la intilnirea noastra, poate o sa primesti si melci si plante. :-)
kiwiboy wrote:am 2 JANDARMI la schimb

Sau ii poti da pe acestia la schimb unui vinzator binevoitor din Obor sau un pet-shop contra citiva melci.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

John wrote:De cand mi-am cumparat un neon Aqua-Glo problema algelor s-a imbunatatit.Nu mai am cum aveam odata.
Nu sint foarte convins ca numai tubu' era de vina pentru alge. Ce fel de tub era ala albastru?
Vreau sa spun c-am vazut un acvariu de vreo 200 litri plin ochi de Cladophora si avea lumina 2 X 30 W AquaGlo.

kiwiboy wrote:Daca las neoanele Philips si pun si AQUAGLO pe langa cele doua philips are ceva???
Acuma ai 0,57 W/litru. Daca mai pui un tub, vei avea 0,86 W/litru. Fara CO2 plantele nu vor putea asimila toti nutrientii din apa si la asa multa lumina vei avea probleme cu algele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am si un vibrator ... care baga bule pe langa filtrul intern. E destul pentru CO2-ul de care au nevoie plantele??
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aaaa ... dolly ... cand este intalnirea duminica la ce ora si unde mai exact in OBOR ??? Eu stau in Dna. Ghica
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Am si un vibrator ... care baga bule pe langa filtrul intern. E destul pentru CO2-ul de care au nevoie plantele??
No way . Ma gindeam la o butelie sau, pentru inceput, sticla cu drojdie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol,la ce bloc?eu stau tot prin zona,pe inginerilor tei bloc t30a
[Yahoo!] [MSN]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aaaa .... nu am asa ceva cam cat ma duce o butelie de CO2 ?
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Dark4ce wrote:lol,la ce bloc?eu stau tot prin zona,pe inginerilor tei bloc t30a


lol Dark4ce eu stau de fapt in intersectia mare Dna Ghica - Colentina, la CEAS ... la Plumbuita ... mai exact Sos. COlentina nr 53, bl. 59 in statia de troleibuz la 66 ...
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Aaaa ... dolly ... cand este intalnirea duminica la ce ora si unde mai exact in OBOR ??? Eu stau in Dna. Ghica

Te-am prins! :sic: Citesti forumul din 3 in 14 si iti scapa ce e mai important! Ia vezi aici.
Acum, da si tu un acatist sa nu dea cu ploaie!
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ok,te-am localizat acum
Acum, da si tu un acatist sa nu dea cu ploaie! LOL


si mai da unul sa nu dea nici pe la Sinaia cu ploaie ...apropos,pina pe la ce ora tin de obicei intalnirile astea in caz ca nu da cu ploaie? Poate ma intoc de la muntea mai devreme si apuc sa ajung si la intalnire..macar asa,sa cunosc si eu lumea de pe forum
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com