[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebare  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
alexandra
Junior member

Joined: 11/04/2006 18:33:04
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

masculul betta face cuib chiar daca nu are o femela in bazin?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu. Daca observi bule la suprafata probabil ca sunt probleme la calitatea apei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Si plantele, daca le merge foarte bine, au obiceiul sa faca multe bule foarte, foarte fine de oxigen care nu reusesc sa invinga tensiunea superficiala a apei si raman oarecum sub suprafatza. Asta pana cand se strang mai multe si se unesc intr-o bula suficient destul de mare care sa poata iesi din apa.
Spun asta pentru ca sincer si eu am observat fenomenul si l-am urmarit pe masculul de betta sa vad daca e opera lui desi stiam ca nu face cuib daca nu vede o femela.

Val.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Masculii de Betta splendens construiesc cuib chiar si in lipsa unei femele. In general asta indica faptul ca se simt bine (Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic Dalles ). Evident ca acest cuib nu este la fel de mare si de bogat ca si cel construit in prezenta stimulului. Daca apa este curata, temperatura suficient de ridicata si mai ales daca pestele nu este stress-at va construi cu siguranta cuib.

In ceea ce priveste comportamentul deviant... s-au vazut cazuri in care chiar si femela, fara vreun mascul in bazin sa construiasca cuib, sa elibereze spontan icre pe care sa le depuna in cuib si sa le pazeasca (pana cand evident, acestea au "mucegait"). Imi pare rau ca n-am avut descendenti de la acea femela.

Referinte privind masculii de Betta s. care construiesc cuib in absenta femelei (pentru cine nu ma crede pe cuvant ;) ):
http://www.bettatalk.com/answer10.htm
http://www.bettatalk.com/basic_care.htm

@Val: Chiar asa ? ;)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

betta wrote:Masculii de Betta splendens construiesc cuib chiar si in lipsa unei femele.



Asa e! Eu am avut cu ceva timp in urma o pereche de Colisa lalia. Masculul a batut-o mar pe prima femela Apoi am mai luat inca 2 care au sfirsit la fel, desi el construise cuibul, dar se pare ca nici una nu a fost pregatita de depus si au sfirsit exact ca prima. Ei bine, dupa 3 victime, el construia la cuiburi intr-o veselie... :sic: Nu l-am intrebat de ce, ca ma enervasem, asa ca l-am donat. Desi Anabatidaele par specii pasnice, ei bine, nu prea sunt...

Acum nu am decit un singur mascul de betta - o frumusete :-) - dar care nu are cu cine sa se mai certe. Ii mai ia la goana pe corry, dar acestia nu prea il baga in seama. Si-o fi dat seama ca e putin :nutz:
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dalles wrote:Nu. Daca observi bule la suprafata probabil ca sunt probleme la calitatea apei.
Nu trebuie sa vina Amano, Wattley si Axelrod ca sa iti spuna ca nu ai dreptate merege si cu d`astia mai exaltatii ...probabil tu, in ultima perioada mai atras fiind de acvaristica dupa Garcea nu ai sesizat ce are bula cu prefectura :p

Iti recomand o carte din juniorat care te lamureste asupra subiectului, scrisa de Walt Maurus..."All about bettas" simpla si pe intelesul tuturor chiar si a acelora care dau cu papagalul cand nu trebuie

@alexandra: nu te speria, este un semn de bine, masculul tau e OK si tocmai iti arata ca e cazul sa-i aduci o femela si sa-i amenajezi un bazin pentru reproducere

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com