[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sifonarea un calvar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

Salutare la toata lumea.
sunt nou aici pe forum si deasemenea nou printre acvaristi.
mi-au placut mereu pestii,mereu spuneam ca sunt greu de intretinut.pana acum cand m-am suparat si am spus: gata!
ca orice incepator am facut greselile inevitabile.mi-am indreptat atentia spre Obor.
i-am intrebat si eu pe aia,am mai cit o carte despre pesti....si asa mi-am facut primul meu acvariu.
(imi pare rau ca nu am gasit sitelu asta mai devreme pt ca m-as mai fi luminat)
nu mi-au placut acvariile din obor,si mi-au parut si cam scumpe.asa ca m-am hotarat sa imi fac singur un acvariu.sunt mandru de mine ca mi-a reusit.gredeam ca este mult mai greu.dar ce naiba,prumul meu acvariu si ala facut de mine.
acum incep sa apara greselile.
dimensiunile lui sunt: 45x35x15 sticla de grosime 6mm
zicema eu ca imi place sa fie lung si inalt s aaiba pestii unde sa inoate.dupa aia am vazut si eu ca dimensiunile sunt aiurea.
la momentul ala credeam ca 20 l sunt foarte multi,dar apoi am vazut ca ce am eu nu prea este considerat acvariu.
i-am pus subtrat,plante(cumparate din obor ca orice habarnist) ,am pus un filtru(din cel mai mic), un incalzitor de 75w si apoi am cumparat si pesti(tot din obor)
am 2 sanitari albi,4 neoni, o pereche gupi, si 2 xifo, si un melc.

acum incepe problema.
am avut eu griza de acvariu in conformitate cu sugestiile de pe site.dar nu a fost suficient.
un xifo incepuse sa se comporte ciudat.statea pe fundul acvariului dau deasupra filtrului.l-am izolat in alt acvariu dar azi dimineata a murit.acum un neon am vazut ca face lafel.l-am izolat....si astept sa moara....

ce sa fac cu pestii bolnavi?in ce conditii sa-i tin?habr nu am.
dati-mi va rog un sfat,pt ca nu vreau sa incep cu o experienta neplacuta.
am inteles faza.sa nu mai iau pesti sau plante din surse nesigure.

inca ceva;am citi eu despre sifonare,si despre dispozitivul pt curatarea fundului acvariului descris de cineva,dar tot nu am priceput mare lcru.

daca puteti sa ma ajutati in vreun fel cu un sfat, o critica, orice, sunt receptiv.

va multumesc si astept sfaturile voastre
[Email]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

pentru sifonare daca nu vrei sa iti confectionezi tu un dispozitiv format dintr-un furtun si un fund de sticla,vezi ca tot in obor sau la orice magazin de specialitate gasesti gata facut ..pompezi apa manual cu o pompa.Pretul lor e de 80 mii.io dala folosesc.E foarte important sa aiba ochiurile cat mai mici..mai ales mai daca ai pesti mici..sa nu cumva sa ii sifonezi si pe ei..adika sa ii tragi pe furtun :o

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

partea asta am prinso dar nu am inteles dece trebuie ca fundul de stricla sa fie taiat.si mai ales in zig-zag
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ca "sa traga pe linga" ...
alt sfat ... incearca cu un tub de silicon ... golit... poti folosi partea in care se fileta "tuturoiul" ca stut de mufare a furtunului .... si-ti recomand aceeas "zimtare" a bazei .
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pai fundul de sticla trebuie neaparat taiat cumva, pentru ca ideea e de a folosi sticla ca pe un clopot prin care apa curge mai lent decat prin furtun (ca sa nu aspiri pietrisul). Altfel nu vad la ce ti-ar trebui sticla (apropos, banuiesc ca stii ca e vorba de sticla de aia de plastic).

La faza cu zigzag nu e NEAPARAT. Desi poate asa iti va fi mai usor sa il folosesti, si poate ca curata mai bine (de exemplu eu am un clopot care nu e in zigzag si ma multumeste). Dar asta nu e decat o chestie de optiune.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

daca am priceput bine partea clopot este cea care trebuie bagata in apa ca sa aspire de pe o suprafta mai mare.....
si apa ce poate scurce in orice pel de recipient.

(m-am prins ca e vb de sticla de plastic nici chiar asa loco nu sunt)
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

giostana wrote:daca am priceput bine partea clopot este cea care trebuie bagata in apa ca sa aspire de pe o suprafta mai mare.....
si apa ce poate scurce in orice pel de recipient.

Exact!

giostana wrote: (m-am prins ca e vb de sticla de plastic nici chiar asa loco nu sunt)

Nici n-am vrut sa zic asta.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

multam de sfat.


referito ca carantina.cum trebuie sa tin pestii bolnavi.poti sa-mi recomanzi ceva?
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Cel mai bine ar fi daca ai avea un alt acvariu (eventual putin mai mic, desi nici prea mic nu e bine). In el trebuie sa ai incalzitorul si filtru/vibrator pentru aerisire si curatare. Nu e nevoie sa ai neaparat lumina (lumina din camera e de ajuns), pietris si plante; pentru ca e doar pentru carantina (deci provizoriu).
Cam atat. In rest, apa cred ca e cam necesara :-)

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Si niste locuri in care sa se ascunda pesti de-i pui acolo. Daca sunt bolnaviori vor vrea sa stea retrasi.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

eu inca mai folosesc un simplu furtun care se utilizeaza pt perfuzii. cu el nu se poate pune problema ca apa curge prea repede. dimpotriva, asta e marele dezavantaj, dureaza cite 10 minute pt scos citiva litri de apa

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Daca ai folosi un recipent mai larg in fata acelui furtun viteza momentana ar fi mai mica prin recipientul acela decat prin furtun. (cel putin io asa imi aduc aminte de la fizica) Si avand diametrul asa de mic nu ti se blocheaza cu cate o pietricica? Mie asa mi s-a intamplat. Daca ai avea nicip foarte fin ca substrat nu crezi ca l-ar trage si pe el?

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Cel mai bine ar fi daca ai avea un alt acvariu (eventual putin mai mic, desi nici prea mic nu e bine). In el trebuie sa ai incalzitorul si filtru/vibrator pentru aerisire si curatare. Nu e nevoie sa ai neaparat lumina (lumina din camera e de ajuns), pietris si plante; pentru ca e doar pentru carantina (deci provizoriu).
Cam atat. In rest, apa cred ca e cam necesara :-)


deci in permamenta trebuie sa fie inca un acvariu gata preparat in care sa-i pun pe cei bolnavi.
apa cum o improspatez?tot ca la cel normal?nu mai este nevoie si de altceva,medicamente.??

acvariul ala mic are 6 litri.cred ca este prea mic.
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

ibis wrote:eu inca mai folosesc un simplu furtun care se utilizeaza pentru perfuzii. cu el nu se poate pune problema ca apa curge prea repede. dimpotriva, asta e marele dezavantaj, dureaza cite 10 minute pentru scos citiva litri de apa


ca sa scot apa m-am gandit sa lipesc de pertele acvarilui un furtun mai larg bagat pana la o adancine de siguranta.sa scoata apa fara riscul de a seca acvariull.si pt curatarea fundului o sa fac ce am invatat azi
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Pentru un gup nu! Pentru ceva mai mare posibil sa fie prea mic. Atentie la mutat caci daca pestele e bolnavior si il muti intr-un mediu foarte diferit fata de cel in care provine ii provoci un soc pe care s-ar putea sa nu il poata suporta si sa moara.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

giostana wrote:
ca sa scot apa m-am gandit sa lipesc de pertele acvarilui un furtun mai larg bagat pana la o adancine de siguranta.sa scoata apa fara riscul de a seca acvariull.si pentru curatarea fundului o sa fac ce am invatat azi

Nu lipi furtunul! Cu el trebuie "sa te plimbi" prin tot acvariul pentru a-l curata. Nu are nimic daca mai scoti cite o pietricica sau putin nisip, important e sa aspiri bine substratul.
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Pai furtunul lipit cred ca vrea sa il foloseasca pt schimburile de apa nu pentru curatarea de substrat. Eu sunt impotriva solutiilor radicale ca de exemplu lipturile, vopsire, samd, dar daca omul vrea asa...

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

Iskebible wrote:Pentru un gup nu! Pentru ceva mai mare posibil sa fie prea mic. Atentie la mutat caci daca pestele e bolnavior si il muti intr-un mediu foarte diferit fata de cel in care provine ii provoci un soc pe care s-ar putea sa nu il poata suporta si sa moara.


aha,deci este indicat sa ma ocup in acelasi timp si de acvariu si de carantina.
dar pestele bolnav isi revinesingur?nu are si el nevoie de ceva gen antibiotice ca sa-si revina mai repede?albastru de metil e ok daca pun?
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

Iskebible wrote:Pai furtunul lipit cred ca vrea sa il foloseasca pentru schimburile de apa nu pentru curatarea de substrat. Eu sunt impotriva solutiilor radicale ca de exemplu lipturile, vopsire, samd, dar daca omul vrea asa...


pt acvariul mare pt reimprospatarea apei ma gandeam sa pun o ventuza un furtun.nu sa-l lipesc..furtunul asta in bag in acvariu doar pana la o adancime limita.ca da nu golesc prea mult acvariul
si in acesi timp sa ma plimb si cu un furtun sunbtire pe fundul vasului ca sa il curat
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

giostana wrote:pentru acvariul mare pentru reimprospatarea apei ma gandeam sa pun o ventuza un furtun.nu sa-l lipesc..furtunul asta in bag in acvariu doar pana la o adancime limita.ca da nu golesc prea mult acvariul
si in acesi timp sa ma plimb si cu un furtun sunbtire pe fundul vasului ca sa il curat

Hai sa clarificam un lucru: sifonarea acvariului inseamna si schimb de apa. Odata cu mizeriile depuse pe fund, scoti si apa pe care o inlocuiesti apoi cu alta, lasata citeva zile in vase cu deschidere larga, sa iasa clorul din ea. Apa scoasa din bazin va fi de cca 30% din volum.
Asa ca nu vad rostul lipiturilor sau al ventuzei. Te complici inutil.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com