[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce parere aveti?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Ce parere aveti despre noul meu acvariu http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12317
de 60l chiar daca am vrut sa fie mai mare dar nu s-a putut smilie
M-ar interesa foarte mult sa stiu ce parere aveti despre poza cu vasul de ceramica???si cam ce ar trebui sa mai adaug in acvariu(plante)!
ce mi-ati recomanda
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

mariusica wrote:M-ar interesa foarte mult sa stiu ce parere aveti despre poza cu vasul de ceramica???

Din pacate, nu cred ca cineva de pe aici va avea o parere favorabila despre acea poza. Motivul e simplu: incalca orice regula de aquascaping ("stiinta" aranjarii estetice a plantelor, bolovanilor si buturugilor intr-un acvariu). Scopul principal al unui acvarist cand isi amenajeaza decorul e sa-l faca sa semene cat mai mult cu cu colt de natura. Or, nicaieri in natura nu o sa gasesti vase de ceramica pe fundul lacului. Ba nu, de fapt... gasesti asa ceva pe fundul lacurilor in care au mai aruncat localnicii vechituri de prin casa.

Eu zic sa scoti vasul si sa introduci in locul lui ceva natural, precum o buturuga mare.
Iar ca plante: Vallisneria spiralis, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila polysperma, Egeria densa, Hydrocotyle verticillata, Vesicularia dubyana...

Nu in ultimul rand: acel fundal plin de verdeata ar fi bine sa-l schimbi cat poti de repede cu un autocolant negru sau belumarin. Efectul e garantat!

PS: Abia acum am vazut unde ai pus termometrul. E mai bine sa-l muti pe geamul lateral si sa-l rasucesti astfel incat sa citesti scala cum vrei tu.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

am inteles cu ce am gresit
dar o sa fac niste schimbari radicale la acvariu si o sa-ti urmez sfaturile
o sa vin cat de curand cu niste poze noi
inca o intrebare : eu am luat vasul acela mai mult pentru ancistrusi dar vad ca nu e bun
ce as putea sa fac ca sa semene cu un fel de pestera ? [/url]
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

mariusica wrote:...eu am luat vasul acela mai mult pentru ancistrusi dar vad ca nu e bun...

In principiu, te-ai gandit foarte bine. Dar pentru ancistrusi exista deja niste forme de ceramica asemanatoare cu niste crengi goale pe dinauntru. Acestea sunt mult mai potrivite intr-un acvariu. Se gasesc in Obor, la acvaristii din piata, sau la orice pet-shop mai de doamne-ajuta...
Important: forma trebuie neaparat sa fie deschisa la ambele capete!!!

Uite, pentru exemplificare, poza unei forme cu patru intrari:

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

mersi foarte mult pentru ca m-ai ajutat
iti dai seama ca sunt incepator si am facut cam toate greselile posibile(acvariu mic , plante artificiale , pietris colorat , si multe altele )
dar dupa ce am citit pe forumul asta mi-am dat seama unde am gresit si m-am conformat
maine o sa ma duc sa mai imi iau niste plante din obor si un vas din acela din ceramica daca gasesc si un mopan mai mic
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

mariusica wrote:iti dai seama ca sunt incepator si am facut cam toate greselile posibile(acvariu mic , plante artificiale , pietris colorat , si multe altele )
dar dupa ce am citit pe forumul asta mi-am dat seama unde am gresit si m-am conformat

Printre altele si acesta este rostul unui forum adevarat. Macar sa spunem altora sa nu repete greselile pe care le-am facut si noi ca incepatori. Si eu am fost ajutat la vremea respectiva de acvaristii avansati de aici (sper ca ma vor ajuta si de acum inainte). Important e ca unii isi accepta greselile si le corecteaza, altii nu... Sunt sigur ca tu vei progresa. Succes mai departe.
Stiu ca replica mea pare off topic, dar cum la peste 2 ani de la inscrierea pe forum nu cred ca par un vanator de pestisori deasupra avatarului se va intelege ca atitudinea lui Mariusica (corecta) si rabdarea lui Dalles cu incepatorii (si nu numai a lui) meritau o subliniere.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dalles wrote:
mariusica wrote:...eu am luat vasul acela mai mult pentru ancistrusi dar vad ca nu e bun...

In principiu, te-ai gandit foarte bine. Dar pentru ancistrusi exista deja niste forme de ceramica asemanatoare cu niste crengi goale pe dinauntru. Acestea sunt mult mai potrivite intr-un acvariu. Se gasesc in Obor, la acvaristii din piata, sau la orice pet-shop mai de doamne-ajuta...
Important: forma trebuie neaparat sa fie deschisa la ambele capete!!!


Cu alte cuvinte:
"Este recomandat sa nu pui vase de ceramica in acvariu pentru ca nu arata natural dar este recomandat sa pui butuci de ceramica."
Eu cu asta nu prea ma impac.

Ti-as recomanda sa pui pentru ancistrusi o nuca de cocos cu o spartura in ea si ingropata pe jumatate in nisip sau o buturuga naturala cu o scorbura (poti sa incerci sa faci tu o scorbura in ea daca nu are dar sa arate cat mai natural).
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

RaresLuc wrote:

RaresLuc wrote:"Este recomandat sa nu pui vase de ceramica in acvariu pentru ca nu arata natural dar este recomandat sa pui butuci de ceramica."
Eu cu asta nu prea ma impac.

Sau poti incerca buturugi din pet-shopuri. Ca vei avea ceva de fiert la ele, asta e alta poveste... Sau vita -de -vie....Optiuni ai destule, dar incearca sa gaesti ceva cit mai natural

Sau poti incerca sa vorbesti cu cineva sa-ti faca scorburi din lut ars. Arata super. In orice caz, renunta la "ce se gaseste prin piata".
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Ca sa arate si mai natural, "pestera" din ceramica o poti masca cu pietre lipite cu silicon peste ea. Poti folosi si o jumatate de ghiveci "imbracata" in pietre (ca sa nu se mai vada ceramica). Si mie mi se pare ca ceramica in acvariu nu prea da bine, chiar daca are forma de buturuga. Buturuga de ceramica nu prea o sa vezi in natura. Ca sa nu mai vorbesc de ghiveciul cu flori desenate pe el (pe care il pusesei initial).
Bafta!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Cu alte cuvinte:
"Este recomandat sa nu pui vase de ceramica in acvariu pentru ca nu arata natural dar este recomandat sa pui butuci de ceramica."
Eu cu asta nu prea ma impac.
florin0_2001 wrote:...Si mie mi se pare ca ceramica in acvariu nu prea da bine... Buturuga de ceramica nu prea o sa vezi in natura.

Aveti perfecta dreptate, DAR... se poate apela (din nou) la un mic truc: algele.
Lasata in plina bataie a luminii, ceramica aia se acopera destul de repejor cu alge si isi pierde orice aspect nenatural. Mai mult, va semana cu un batran copac scorburos, napadit de licheni si muschi.

Ca sa exemplific, am dat adineauri o fuga la acvariu si am fotografiat asa, fara nici o toaletare prealabila, "buturuga" de ceramica a ancistrusilor mei. Mai seamana cumva cu ceramica? Mai are ceva nepotrivit cu mediul acvatic?

din fata ---> image din profil ---> image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Acoperita cu alge e "alta mancare de peste" .
Arata foarte frumos.

Mie nu prea-mi palc decorurile artificiale. In general nu-mi place artificialul pentru ca este ca un fel de pacalire a pestilor sau nu face parte din acelas set al "naturii", face parte din setul "artificial" si am impresia ca este o amestecatura daca folosesc artificial in "coltul meu de natura" .
Natura este originalul!
[Email]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Intr-adevar, Dalles, asa acoperite cu alge arata chiar super. Cum faci sa tii algele alea in frau? Adica sa nu se urce si pe plante sau pe ce nu vrei tu...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pai... nu prea fac nimic. Cladophora e o alga foarte civilizata. Prefera sa se prinda de mopani si de ceramica, dar nu se atinge de nicio planta.
Singurul lucru pe care as putea spune ca il fac e ca.... o tolerez!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Dalles wrote: Cladophora e o alga foarte civilizata.... nu se atinge de nicio planta.
Dalles se referea la o anumita varietate de Cladophora si anume Cladophora aegagropila. Cu restul varietatilor ar fi bine sa nu ai de a face...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Asa e. De aegagropila e vorba. E omisiunea mea.

INTROS wrote:...si anume Cladophora aegagropila...

"Dar avem Poiana si aici, in Romania!"

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc foarte mult pentru informatii :-)
Am primit de la un prieten o buturuga care e perfecta pentru acvariul meu
Problema e ca pluteste dar prietenul meu mi-a zis ca trebuie s-o fierb in apa cam o ora in apa sarata si dupa aia s-o tin in apa cateva saptamani
e bine???
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mariusica wrote:Problema e ca pluteste dar prietenul meu mi-a zis ca trebuie s-o fierb in apa cam o ora in apa sarata si dupa aia s-o tin in apa cateva saptamani
e bine???

Corect! Cu mentiunea ca poti sa o fierbi chiar mai multe ore. Pe masura ce scade apa, adaugi alta saturata cu sare.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

O mica observatie. Daca se evapora din apa, sarea nu se evapora si ea, mai degraba ramane depusa pe peretii vasului in care fierbi, deci ar fi suficient sa mai adaugi doar apa, daca solutia initiala era saturata, noua solutie fiind la fel de saturata.

Dolly, nu te supara pe mine pentru corectia asta. Nu e rau intentionata. Doar putina economie de sare pentru mariusica.
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

ideea e sa pui sare in apa ca ea se dizolva-n apa ....atunci cand ea nu se mai dizolva inseamna ca solutia e saturata si nu mai are nevoie de sare ...atunci poti s-o scoti numai ca trebuie sa o clatesti bine ...pana iese sarea ...(care intrase in buturuga) ....Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

fish_lover wrote:ideea e sa pui sare in apa ca ea se dizolva-n apa ....atunci cand ea nu se mai dizolva inseamna ca solutia e saturata si nu mai are nevoie de sare ...atunci poti s-o scoti numai ca trebuie sa o clatesti bine ...pana iese sarea ...(care intrase in buturuga) ....Bafta !!!

Eu am inteles din insiruirea de cuvinte si puncte de mai sus ca buturuga se pune in apa si se adauga sare pana solutia devine saturata apoi se scoate buturuga si se clateste.
Ei bine, nu-i asa!
Se ia un vas mare in care incape buturuga cat mai bine (daca nu incape se fierbe prima jumatate apoi se intoarce si se fierbe jumatatea cealalta), se pune pe foc si se adauga sare pana solutia devine saturata. Poti verifica asta cu un ou crud. Cand oul sta la suprafata solutiei inseamna ca nu mai trebuie pusa sare.
Fierbi buturuga in jur de 4 ore (eu am fiert-o in jur de 8 ore pentru ca nu se scufunda) apoi o scoti si o lasi scufundata in apa 1-2 saptamani cu improspatare permanenta (poti sa o pui intr-un lighean in vana si sa lasi dusul sa curga incet in lighean).
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com