[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Silviu la Astronotusi e mai complicat cu impuritatile mai ales cat sunt in crestere-mananca ca purceii si cat ei, cand sunt mari le dai mai rar si in ziua de pauza faci poze
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Cam asa ceva ) a 2`a zi dimineata e ok apa, limpede, arata bine ... Prefiltru zici ca`i jungla, inca un pic si nu se mai vede )) cand fac curatenie prin acvariu si opresc filtrul ca sa pot scoate si curata prefiltrul, trebuie sa bag un minciog sub prefiltru ca sa nu se duca dracu tot inapoi in acvariu ca apoi nu mai vad nimic vreo zi )))

p.s. pot sa pun si 7 skimmere ca nu ar face fata la ce fac astia cand mananca ))) nici daca arunci un sac de mancare in mijlocul unui cartier din Somalia, nu ar manca aia asa ))))

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 21:43:41

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce reaku' va stresati atat?... Se stie: ai astronotusi, ai necazuri cu claritatea apei.
E ca la tatii de fete... orice-ai face, oricum ai pazi-o, intotdeauna o sa se gaseasca un pusti mai jmeker ca tine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Schimb de apa a la Koala ))) in latina ar suna cam asa: schimbatus apus, pana vedemus spianrus de oscarus )))))))))))))))))))))) ah am si separat Pistia, am scos tot, si am lasat doar bucatile mari a se vedea in poze sunt sigur ca in scurt timp voi avea din nou ditamai colonia )))

image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2017 21:15:58

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si doua poze cu vedetele

image image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Conversus videbis quid loquatur koala

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Varianta mea e mai comica )))) si logic, la misto 2 poze si dupa schimb, nimic interesant, doar se vede cantitatea de Pistia ramasa, cam 20, 30% ))) dar intr`o luna e inapoi cum era, doar ca sper eu ca mai mare asta e ideea , de aia am lasat doar bucatile mari, sper sa se faca si mai mari, sa le ajunga radacinile la jumatatea acvariului )))

image image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Un mic video cu milogii, sper sa nu crape dracu cu crevetii in gat ))) ca atata o indesat in ei de nu`si pot tine gurile inchise )))


koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto!

PS: Este ca ancistrusii au fost lasati in pace?... astronotusii mai fug dupa ei? Eu cred ca nu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte faini !
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

@Koala, clar ) nici nu`i baga in seama, parca nici nu ar fi in acvariu ) si inca il mai am pe ala, unicul supravietuitor din prima tura ) si cresc toti de rup, mai putin aia maturi care is deja crescuti ) Oricum au fost lasati in pace repede, in 2 zile nu mai aveau treaba cu ei. Si astia fiind mai mari singurul lucru pe care il faceau la inceput era sa se duca spre ei cand se miscau, asta ii atragea. Acuma dupa cum spuneam sunt doar decor pentru ei )

@Gabi, ma bucur ca iti plac, is niste pesti de care nu ai cum sa te plictisesti, un pas daca faci spre acvariu se agita si incep milogeala ))) si cand le pui mancare, ai vazut cum fac... imi mananca si din mana, am baga o data degetul printre Pistia sa vad ce se intampla, si ce crezi ca s-a intamplat? hop muscat de deget )) nu se tem de nimic pestii astia
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Probleme in paradis Acu vreo 10 minute ma uitam prin acvariu la pesti si ce sa vezi, cel mai mare dintre golani are in gura un Ancistrus, gura mamii lui sa`i f......

Acuma cum nici eu nu-s cu toate acasa, ce-am zis, hai sa prind pestele sa vad daca pot sa`i scot ancistrusu din gat (ca mi-am amintit de ce a zis Koala de a crapat unu de`al lui cu un ancistrus infipt in gat). Pana aici toate bune, am prins pestele, am prins ancistrusu de coada am tras un pic da degeaba, ca nu iese ala de acolo... Am zis asta e deacuma il bag inapoi si sper sa fie ok... Dar pestele avand coaiele mari, s-a gandit sa`mi sara din minciog direct pe covor de la vreo un metru si ceva inaltime... L-am prins repede l-am bagat inapoi si aia e, sper sa fie ok... ramane de vazut zilele astea, deocamdata inoata prin acvariu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat... Nu are solzi lipsa, sau alte urme vizibile, dar mno sper sa fie ok si inauntru...

Nush cum mortii lui o reusit sa ia in gura Ancistrusu, si de ce tocmai acuma, cand or trecut deja cateva saptamani de cand or convietuit impreuna fara probleme... Pun si 2 poze proaste facute cu telefonul cu zoom in care se vede coada de ancistrus iesind din gura "boului"...

[Thumb - 20170627_202812.jpg]

[Thumb - 20170627_202808.jpg]

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am atasat pozele normal, pentru ca plici s-a gandit sa nu functioneze cand ii dau login cu facebook imi da mesajul din poza

[Thumb - Untitled.jpg]

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Update: se pare ca n-are nici pe 'reaku pestele... e la fel de activ si cersetor, nu are urme sau solzi lipsa, deci nu l`a afectat cazatura... ah si mananca tot ce prinde, deci nu l`a afectat nici ancistrusu`...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Urmeaza vanatoarea de ancistrusi. Doar le-a prins gustul
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

N-am si eu norocul asta...am o femela de ancistrus ce kk cat toata colonia de tropheusi la un loc...
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

OO stai linistit, ca eu mai am inca o pereche matura de ancistrusi si inca 4 de dimensiunea astuia mancat... Care sincer nush cum masa i`o intrat pe gura ca is destul de mari si ei... Cat despre caca, nu mai zic, caca si unii si altii la mine ))) dar turma de ancistrusi nu o intrece nimeni ))ar trebui eventual sa mai bag si vreo 1, 2 pleco, sa vezi apoi )))))) dar nu`s chiar asa de nebun cat despre ancistrusi, eu is multumit de ei, rod tot, n-am urma de alga pe pietre, copac, geam ) singurul inconvenient, il stii )

@lukitza, sper sa nu il mai apuce, poate zburatoarea pe covor i`o fost invatatura de minte, adica nush, nu`l vad fugarind ancistrusi prin acvariu, problema e ca nu l`am vazut nici inainte ) l`am vazut doar cu el in gura... sper sa nu`l apuce iar damblaua, ca nu imi e de ancistrusi neaparat, ci de binele lui, de oscar tolomac ce e

This message was edited 2 times. Last update was at 28/06/2017 19:15:02

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Poate casca astronotusu' si a nimerit ala din greseala in gura lui.

[Nano cu albinute] [Old tree]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Avea oscaru ceva alge pe la gura si s-a gandit sa-l curete.
Nu stiu cum zici tu ca n-ai urma de alga, io am avut ancistrusi pe vremuri da nu aveau nici o treaba cu algele.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com