[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
solutie nutritiva knopp  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

A folosit cineva solutia asta pe care o prepara muscalu? E buna de ceva?
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

da muscalu si knopp ...da` pppaaa ei nu ii gasesti pe forumul asta
teddy2k wrote: E buna de ceva?
...depinde de alte solutii cu care o compari si aici vorbesc de variata originala.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Oricum incercase o abordare tehnica, ca sa zic asa reteta era "open source".
Nu incerca sa vanda "tuica" pe post de elixir, refuzand sa specifice compozitia pe motiv de risc de furt intelectual. Acum nu sunt in masura sa imi dau cu parerea despre calitatea obtinuta, dar macar discutia generata era interesanta si fiecare persoana avizata putea veni cu comentarii. Din pacate asemenea discutii tehnice care erau pe vechiul forum cam lipsesc de pe cel nou. Nu mai vorbesc de cate scheme electronice erau postate la DIY.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

aditzu'"]Oricum incercase o abordare tehnica, ca sa zic asa reteta era "open source"..[/quote:e9e486ca5f wrote:
Corect, este o reteta care pentru romani e "open source"... de fro`32 dddaaa ani de pppaaa vremea lu` tataitzu` Kaszoni Zoltan asa ca ma gandesc ca daca ar fi fost ceva sclipitor mai imbutelia fro` firma si acum solutia lu`knopp. Foloseam asa ceva pe pe vremea lu` Piticu cand altceva in materie de fertilizanti mai subtire :-) Ce-i drept atunci era un lux si o procurai cu greutate.
Rezultatele ...pai alea pe care le cunoastem cu totii. Acvaristii carora in atari conditii reuseau o planta mai acatarii pentru vremea aia...sa zicem o banala Cryptocoryne erau considerati adevarati. Vreau sa sper totusi ca am depasit momentu` de gratie 1964.

Acum apropos de discutiile tehnice nu prea ar fi mare branza de discutat.
Ceea ce era pe vremea aia o aventura cu iz de sabotaj industrial azi poti pune in practica la mai orice laborator (chiar si in anumite farmacii) mai de Doamne-ajuta...deci nu e nici o mare scofala.
Interesant ar fi ca sa apara unu` de pe forum cu o solutie care chiar sa dea peste bot marilor...da` de unde stiinta nu e nici solutie nu e

Vrei compozitia solutiei Knopp ...ti-o citez din Kaszoni, dar umila mea parere de fost utilizator in anii adolescentei proletare :-) e ca nu face doi bani in comparatie cu ceea ce se produce in zilele noastre si poti sa gasesti la orice magazin de duzina la un pret decent si far` de alergatura pe la diversi.
Daca totusi sunt mai multi pe care ii mistuie dorul retetei, care in treacat fie spus mai a fost in timp upgradata de la autor la autor o postez mai jos.
Asadar spor la munca si rezultate spectaculoase caci oricum am vazut porcarii pe piata ce au avut succes mult mai mare...culmea ca se vindeau si mai scump decat solutia de care discutam noi :

1,00 g CA(NO3)2 - azotat de calciu
0,25 g MgSO4 - sulfat de magneziu
0,25 g KPO4H2 - fosfat acid de potasiu
0,12 g KCl - clorura de potasiu
0,12 g NaCl - clorura de sodiu
1-2 picaturi FeCl3 clorura feroasa.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu stiu compozitia solutiei, si daca e denumirea sau formula gresita si nici nu vreau sa intru in nici o polemica.
Cu atat mai putin cu un om ca Sandu aici de fatza, dar am mai vazut undeva pe forum chestia asta asa ca simt nevoia sa corectez.
FeCl3 se numeste clorura FERICA.
Clorura feroasa are formula FeCl2.

Val.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Val wrote:Nu stiu compozitia solutiei, si daca e denumirea sau formula gresita si nici nu vreau sa intru in nici o polemica.
Cu atat mai putin cu un om ca Sandu aici de fatza, dar am mai vazut undeva pe forum chestia asta asa ca simt nevoia sa corectez.
FeCl3 se numeste clorura FERICA.
Clorura feroasa are formula FeCl2.


Nici o suparare nu-i formula mea, nu-i gresala mea, ba mai mult din ce mai imi aduc aminte din chimie tind sa iti dau dreptate...doar ca repet, am citat textual din Kaszoni. Asa scrie omu` asa am scris si io...caci monseur se scrie monseur se citeste
Eu nu pretind sa fiu mai destept decat nea` Knopp dar aici e vorba de a fi sau nu anacronic caci in zilele noastre formula e subtire rau. Lucrurile au mai evoluat, cercetarile la fel...motiv firesc sa contest eficienta unui lucru descoperit pe vremea lu` tataie. Crede cineva ca lumea cercetarii in domeniu s-a blocat in vremea aia???

De fapt cand a fost solutia a fost scoasa pe piata a fost o descoperire ...doar ca daca omu` daca ar mai traii ar fi la curent ca inafara elementelor propuse de el spre aditionare treaba e mai complexa.
Cam din ce stiu eu vorbim de fro` 3 categorii de nutrienti necesari bunei dezvoltari ai unei plante de acvariu:
- macronutrienti: nitrogen, potasiu si fosfor.
- cei intermediari (nu-mi vine altfel denumirea): fier, calciu, magneziu si sulf.
- micronutrienti:cupru, zinc, molybden, bor si altii.
...si asta asa pe scurt

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

De ce nu rezultate bune? Acum depinde de termenul de referinta. Poate pentru plante mai putin pretentioase, sau pentru acvaristi mai putin pretentiosi Eu din pacate nu am timp sa ma ocup de asa ceva, nici macar nu am sugerat ca as vrea sa ma ocup, dar duceam dorul unor discutii cat de cat mai tehnice. Nu stiu daca e o drama ca Muscalu a incercat sa "reinventeze" roata, si sa produca o solutie veche, cunoscuta si depasita moral, dar ce am apreciat la el ca nu incerca sa prezinte solutia ca pe un elexir, ca pe o reteta miraculoasa, descoperita in bucatarie sau alergand dupa cartite prin gradina, ci pur si simplu incerca sa vinda un produs bazat pe o reteta publica, chiar daca poate depasita moral.
Acum fara nici o urma de polemica. Stiu ca au fost din pacate multe discutii aprinse pe vechiul forum despre necesitatea folosirii unor produse profi, in dauna celor facute pe genunchi. E bine ca fiecare sa aiba de unde sa aleaga si paleta produselor sa fie cat mai larga si pe buzunarul oricui. Nu o sa vin niciodata sa spun ca o dacie poate sa ofere acelasi confort ca si un mercedes. E normal ca firmele serioase, cu traditie, care aloca timp si multi bani in cercetare sa ofere produse pe masura. Acum depinde de fiecare cat de mult vrea sa investeasca in acvaristica, de posibilitatile financiare si de ce rezultate se asteapta sa obtina.

Personal cumpar numai produse din magazine de profil. Ce imi pare rau, ca nu exista nici o firma romaneasca care sa se implice in dezvoltarea unor produse competitive, asa cum exista in sectorul de horticultura. Probabil ca inca nu s-a dezvoltat o piata in Romania care sa justifice acest lucru.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

aditzu'"]De ce nu rezultate bune?[/quote:06775465c3 wrote:
S-a nimerit sa scriu un raspuns la ceea ce intrebi tu acum chiar in timp ce tu scriai intrebarea Asta da promtitudine din partea noastra ...anticipam ce intreaba userii

aditzu'"]Acum depinde de termenul de referinta. Poate pentru plante mai putin pretentioase, sau pentru acvaristi mai putin pretentiosi [/quote:06775465c3 wrote:

Cu siguranta ca e mai buna decat nimic in apa...dar iti creaza complicatii si aici nu ma refer la cele legate de achizitia in sine a solutiei sau la pretul ei (desi iti garantez ca gasesti ceva mai ieftin si mai bun decat knopp-ul la magazinele noastre...) ci de alta natura, dar intram in alte discutii care cu siguranta vor offtopicareala pe care din printzip nu-mi place sa o provoc chiar eu.

[quote="aditzu'"]Nu stiu daca e o drama ca Muscalu a incercat sa "reinventeze" roata, si sa produca o solutie veche, cunoscuta si depasita moral, dar ce am apreciat la el ca nu incerca sa prezinte solutia ca pe un elexir, ca pe o reteta miraculoasa, descoperita in bucatarie sau alergand dupa cartite prin gradina, ci pur si simplu incerca sa vinda un produs bazat pe o reteta publica, chiar daca poate depasita moral.
[/quote:06775465c3"]

Nici eu nu stiu care-i drama si nici nu pot sa ma pronunt in absenta "fabricantului" (dupa cum stii probabil ...daca nu, ai aflat acum, e membru banat pe acest forum), desi in perioada aia si noi am apreciat acelas lucru si doar din acest motiv si nu pentru calitatea solutiei in sine i s-a permis promovarea produsului. Consider ca asta o chestie de minima decenta fata de el...si fata de imaginea noastra sa nu ma pronunt in absenta personajului. Daca imi aduc aminte a fost atunci sprijinit in demersul sau.
Daca imi mai amintesc iar, ulterior, drama sa era una legata de limbaj, parca chiar una de limbaj suburban care nu facea cinste dupa parerea mea statului de dascal smilie Dar ca sa vezi cat de transparenti suntem merg pana intr-acolo incat iti spun ca daca nu te-a multumit doar aflarea formulei lu` Knopp si vrei tu musai sa o achizitionezi pe aia a lu`Muscalu iti dau un hint.
Vezi ca omul o vinde pe alt forum...solutia s-a bucurat de acelas "succes" ca si pe forumul nostru si chiar a beneficiat de acelas sprijin anuntul fiindu-i gazduit sub forma permanenta (sticky).

Nu-i nicio suparare...poti sa il consulti pe el, sa afli si varianta lui, poti sa o cumperi, poti sa o experimentezi postand ulterior rezultatele sclipitoare pe forum, ba chiar poti sa te dezici de ceea ce iti recomandam noi pe aici sau chiar de anumite persoane, ca p`orma sa apari senin la intalnirile de duminica cum fac unii membrii banati dar noi tot ne incapatanam sa afirmam ca viitorul nu sta in solutia lu knopp
...si cred ca te-ai lamurit si de ce.
Astea fiind zise revin cu rugamintea de incheia cu referirile la persoana lui Muscalu de vreme ce omul a fost banat si nu mai e pe forum...si nici macar nu face pe mortu`n papusoi duminica`n Obor unde ar putea presta o eventuala replica pe subiect

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Sper sa nu dau de tot in offtopicareala.
O mica justificare. Am precizat ca folosesc numai produse cumparate de la magazine de profil. Nu dau nume, ca sa nu dam in publicitate. Dar mi se pare normal sa gasesti reteta knopp pe un forum de acvaristica, macar din punct de vedere istoric al acvaristicii, daca nu si pentru cei care vor, au timp, eventual cunostinte tehnice care sa le permita experimentarea unor solutii in vederea imbunatatirii formulei. Nu am sugerat ca se pot ajunge la performante comparabile cu cele ale produselor profi, din motivele pe care le-am enumarat mai sus. Cred ca ai dreptate in privinta userului Muscalu. Poate ar fi mai bine ca cineva sa curete acest topic si sa lase doar reteta knopp.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Corect sub aspect istoric merita
Si chiar o sa ramana reteta neatinsa...eventual dispusa la upgradare
Nici restul offtopicului nu o sa-l rad...caci discutia a fost deja produsa si nu as vrea ca sa le parvina celor impricinati o varaianta "romantata" de binevoitori a discutiilor noastre... nu are sens, in fond toata lumea a fost indemnata spre decenta si este loc sub soarele acvaristicii pentru toti si pentru toate forumurile.
Fiecare isi alege calea si produsele pe care le promoveaza cititorilor. Noi am ales calea promovorarii unor produse de calitate certa convinsi fiind de anii de experienta a unor firme de profil care nu isi permit dupa cum bine ziceai sa alerge dupa cartite pe coclauri
Ne-am facut cunoscuta calea printr-o declaratie publica de intentie,
considerand mult mai util sa recomandam userilor nostrii produsele certificate si de calitate indiscutabila fara a ingradii nimanui dupa cum taman te-ai convins ideea de experiment sau de DIY...dar facut dupa regulile unui joc corect care iti impune o intrebare de gen Moromete...de tipul pppaaa ce te bazezi?...asteptand dovada interlocutorului.
Nu stiu de ce am un feeling ca moda declaratiilor de intentie va fi in curand copiata si de altii caci este firesc cand intri la un om in casa sa cunosti la ce te astepti...
Din pacate, oarecum firesc si justificat de lipsa de "carte" in domeniu raspunsul justificativ la intrebarea cu ce e maibun un produs oarecare in comparatie cu ceva ce are in spate ani de experienta in domeniu...nu prea apare
Ba mai mult mi-e tare greu sa cred ca va aprea fro` data fru`n forum din umila noastra gubernie fru`n Horst sau fru`n Kipper care sa ne ofera moka rezultatele experimentelor lor in loc sa le comercializeze la o firma care o fi ea...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Solutia asta a lui knopp :-o (Eram eu de 13 ani si sa va spun drept ca am luat la chimie nota 9 poate singurul 9 din viata mea ,ca am gasit aceasta formula in cartea mai sus, amintita si am inceput sa caut acele substante si profa. era tare bucuroasa ca cineva din clasa ei este interesat de acvaristica
Am facut pana la urma acea solutie ,pentru acea vreme era bunicica dar si algele erau la ele acasa.
Mai baieti ,suntem in secolul XXI ,avem pretentii de instalatii de co2 performante ,lumini la fel performante si altele iar ne intoarcem in trecut?
Daca cineva are de gand sa mai produca asa ceva e bine de pus la muzeul de antichitati si cand vom fi bunici sa le spunem nepotilor ce fertilizanti foloseam noi
Haide-ti sa fim seriosi cele mai slabe produse de pe piata actuala din Romania sunt departe de solutia knoop.
SI dragilor stiinta a evoluat chiar si in acvaristica ,firma Dennerle a descoperit ca un tip de fier si anume alb cu o compozite chimica mai deosebita este mai bun pentru plante ,decat vechiul fier si alte substante de care acum 10-15 ani nici nu se stia .
Deci de solutia Knopp vorbim ca piesa de muzeu ca un pionier al solutiilor ce au urmat dupa ea
Sa nu cumva sa ne auda firma Dennerle ca rade de noi
Mai baieti chiar mi-ati adus aminte de copilaria mea

Ogar batrin dar.... cu miros fin
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Si oricum...stiind compozitia acelei sa-i zicem solutii, nu putem obtine neaparat ce ne dorim. De ce? Pentru ca nu stim modul exact de preparare. In ce ordine se amesteca? se lasa la fiert sau nu? Cate minute? se adauga picatura cu picatura? In cat timp? etc etc. Va spun din experienta ca nu e asa de usor de obtinut o licoare de asta .
Cat despre fier...hmmm...nu stiam de fier mai vechi sau mai nou...ci doar de valentele lui .
[Email] [Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

OK, am inteles: este o solutie depasita, si sunt mari sanse sa apara alge si sa nu mai creasca plantele;
Acum, va rog sa-mi recomandati si mie ceva:
- ma intereseaza o SOLUTIE nutritiva, nu ceva de bagat in substrat, pe care sa o comand de aici de pe site; m-am tot uitat pe la produsele alea de la aqua medic, dar am intrat in ceata complet, gasesc una , pe urma mai gasesc alta care e completare pentru prima si asa mai departe;
Ce sa folosesc in acvariu, si mai ales sa nu fie prea scumpa, adica sa nu sara de 50 RON ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Topicul acesta il voi inchide si te rog sa deschizi unul despre Aqua medic.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com