[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme jbl e901  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, in Septembrie 2013 am luat din magazin online un filtru jbl e901, totul bine si frumos pana acum
2 seri cand tot am auzit ca face galagie, se audea cum din el ieseau bule de aer. Nu am mai umblat la el
de anul trecut pana acum la 4 a.m. cand m-a trezit din somn ca imi tragea aer pe la garnitura dintre capac
(motor) si vasul cu sertare. L-am scos din prinza si a inceput sa curga apa pe la clema din fata. Ieri l-am uns
cu glicerina neboraxata peste tot, dar mi-am dat seama ca e mult mai slaba in comparatie cu vaselina cu
care a venit uns din fabricatie, aceasta din urma fiind mult mai vascoasa si mai lipicioasa. Am tot scos garnitura
si am aranjat-o in fel si chip dar tot curge cand montez furtunele. Vreo idee? Sa schimb garnitura? E chiar asa
de slaba? Multumesc anticipat!
[Yahoo!]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline


Fiind posesor de Jbl e901 asi face astfel:
- asi desface capacul si m-asi asigura ca garniturile sunt pozitionate normal ;
- curat filtrul daca este cazul ;
- repozitionezi capacul filtrului cu atentie .
Fi sigur ca apa este din filtru si nu se prelinge de pe exteriorul sau
Nu se duce asa de repede garnitura sa o schimbi. Totusi analizeaz-o vizual poate are ceva garnitura.
Cand am avut asemenea probleme cu filtrul, am citit cartea tehnica a filtrului, unde sunt enumerate mai multe motive pentru problema ta. Pe mine m-a ajutat !

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2014 08:02:16


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine , nu pot sa cred ca deja s-a terminat cu ea, dar faza e ca am facut tot ce mi-ai zis.
Am scos filtrul , l-am curatat bec, am reasezat siporaxul astfel incat sa nu cumva
sa nu se inchida bine ermetic din cauza lui si a sertarelor.
Am uns garnitura calumea si am intors-o pe ambele parti, desi totusi arata impecabil.
M-am asigurat ca se inchide perfect capacul si clemele sunt si ele in aceeasi stare.
Faza e foarte ciudata, cand l-am auzit azinoapte m-a trezit din pat asa tare tragea aer,
iar cand l-am scos din priza sa-l duc sa-l analizez , a inceput sa curga apa din el si numa
de la garnitura putea fi. Apoi cand am intors garnitura pe cealalta parte si l-am conectat la loc
(fara sa dau drumul la curent) am deschis robinetii sa-l amorsez si se auzea asa un bolborisit
intern (ca si cum ar trage aer in el pe la garnitura) ... Nu mai inteleg nimic, ma duc sa citesc
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Vezi ca la jbl daca nu sunt asezate perfect sertarele curge. Desfa-l si aseaza perfect sertarele astfel incat sa nu ai joc deloc dupa ce se aseaza. Manerul de la sertare daca nu e bagat perfect poate sa dauneze la asezare.
Daca tragea aer fara sa fi umblat la el e posibil ca furtunul de admisie sa nu fi fost strans bine pe con . Adica tragea aer pe la cotul de plastic de pe marginea acvariului. Rezolvare insurubezi piesa de plastic de pe cot la maxim si apoi bagi furtunul la maxim pe con. Dupa asta desurubezi piesa de plastic la maximum posibil. Ajuta daca tai 3 cm din furtun sa nu mai folosesti bucatica largita deja. Daca nu merge probabil ca nu mai e buna piulita aceea de plastic si iti recomand sa strangi furtunul pe cot cu un colier metallic pe care il strangi cat trebuie cu surubelnita.

Pe viitor daca auzi ca trage aer uitate intai cu lanterna pe furtun sa vezi daca bulele vin de la cot ;). Daca nu e sigur de la Capac.
[WWW]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

@Dan P , am verificat sertarele pe fiecare in parte si le-am asezat in afara filtrului
una peste alta sa vad daca ramane spatiu intre ele, dar se imbina perfect. Manerele
sunt si ele la locul lor , garnitura e si ea perfecta , nu e ciupita sau sucita iar capacul
e inchis bine si usor. Nu a fost manevrat gresit, posibil sa fie de la imbinatura de la furtun
dar asta nu explica curgerea apei din filtru cand l-am scos din priza. Am sa curat furtunul
si am sa stau cu laterna pe el sa vad daca apar bulele. Cat face o garnitura, adica unde
e mai ieftina?
[Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Garantie nu mai ai la el?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Cum sa nu , dar ce ma fac fara el ? Sa il trimit si sa ma lase fara el vreo luna...
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Am gasit problema , cel putin asa am impresia. Ptr un moment am crezut ca sunt blestemele
sotiei din pricina banilor chieltuiti pe hobby dar mi-am dat seama ca era de la furtune.
Am desfacut skimmerul de la IN si am astupat cu degetul intrarea, in momentul ala am auzit
cum filtrul se umple de aer . Dupa spusele colegului @george.r "pompa filtrului este pe OUT si nu pe IN"
am realizat ca furtunele erau prea imbaxite cu depuneri si nu mai putea pompa sa isi faca treaba.
Totusi nu mi se pare ceva prea "HIGH TECH" sa traga aer pe la garnitura atunci cand furtunele sunt
prea incarcate. Sunt profund dezamagit de JBL, mai mult de 2-3 luni nu cred ca a trecut de la ultima
curatare a furtunelor. A mai intalnit careva o asa situatie? E logic sau sa sun la cei cu garantia , poate,
poate trimit o garnitura sau io stiu ....
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Treaba asta se intampla cu multe filtre, fie ca sunt ele JBL, Eheim sau Fluval, in momentul in care se colmateaza furtunele sau se infunda mediile de filtrare mecanice, poate aparea fenomenul asta pt sa se formeaza presiune negativa in canistra si trage aer pe unde nimereste.
[Email]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, dupa 3 zile de monitorizat filtrul , am observat ca filtrarea decurge in liniste , fara bule in canistra sau alte presiuni negative. In prima zi am avut probele cu apa albicioasa dar asta s-a datorat debitului mult prea mare al apei ce trecea prin filtru unde bacteriile nu aveau timp sa isi faca treaba. Asa ca am redus din robinetul de pe OUT debitul , iar in cateva ore totul a revenit la normal. Ma bucur ca nu s-a stricat sau sa cedeze garnitura. Mersi tuturor ptr. sfaturi si felicitari ptr. faceti o treba buna!
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:
Sunt profund dezamagit de JBL, mai mult de 2-3 luni nu cred ca a trecut de la ultima
curatare a furtunelor. A mai intalnit careva o asa situatie? E logic sau sa sun la cei cu garantia , poate,
poate trimit o garnitura sau io stiu ....


stai linistit ca si la mine se murdaresc/infunda furtunele la 2-3 luni si sincer cred ca la oricine , detin un Eheim experience 150 si unul 2222 , se murdaresc la fel de repede furtunele .
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Cunosc problema colmatarii furtunelor , dar nu stiam ca poate duce la aer in cansitra daca nu sunt curatate frecvent. Chiar vorbisem cu un coleg de pe forum si zicea ca el nu umbla la ele decat 1-2ori/an. Eram curios de rezultate, dar bag de seama ca la filtrul meu nu merge Trebuie sa imi fac rost de o perie de furtune , aveti vreun pont mai ieftin?
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am cumparat de la sanitare din Auchan 1,5m cu 4 lei. Erau in zona cu furtune de dus. Dar asta cam acum vreun an

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Cunosc problema colmatarii furtunelor , dar nu stiam ca poate duce la aer in cansitra daca nu sunt curatate frecvent. Chiar vorbisem cu un coleg de pe forum si zicea ca el nu umbla la ele decat 1-2ori/an. Eram curios de rezultate, dar bag de seama ca la filtrul meu nu merge Trebuie sa imi fac rost de o perie de furtune , aveti vreun pont mai ieftin?


O sarma cu un burete grosier in capat , bagi sarma in furtun pana iese pe partea cealalta si buretele trage mizeria , teoretic trebuie sa mearga
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Azi am patit-o pe pielea mea cu furtunele murdare , era sa-mi mierleasca pestii , toti erau sus la suprafata si melcii si crevetii , am curatat furtunele fara sa ma ating de filtru (canistra) , merge ca si nou, brici . Azi avea o luna de cand l-am pus in functiune si s-au murdarit furtunele de numa numa , chiar daca eu am burete la intake pe filtru .Asa ca grija mare la furtune , nu-mi vine sa cred ce diferenta este dupa ce le-am curatat .
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

furtun 16/22 si scapati de probleme, eu asa am facut
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Stai linistit ca si alea se colmateaza, eu dealea am .Orice furtun o sa se aleaga cu depuneri.Multa atentie cu ele ptr ca eu nu am prea avut pana acum, dar pe viitor o sa fiu ca Mr.Proper )
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote: pe viitor o sa fiu ca Mr.Proper )


Cum, fara par???

Mama prostilor e mereu gravida!
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Apff )) rectific, Mr. Muscle . Tare faza cu parul)
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Acum sincer nush ce sa zic, eu imi bag oricum ghiarele in filtru o data la 3 luni asa ca nu prea am avut treaba, am avut pana recent un filtru cu furtune 16/22 si ala in 3 luni nu prea scadea debitul,la cel cu furtune de 12/16 se simtea da nu exagert, acum am schimbat unu din filtre si sunt curios furtunele originale de la Fluval cat de repede se vor colmata
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com