[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ancistrus bolnav ??  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
scarabeul1984
Member
[Avatar]

IP:

Salut!
Am o porblema care persista de aproape 2 saptamani:
Am doi ancistrusi care pana acum 2 saptamani aveau predominant culoarea neagra, cu pete albe foarte putin vizibile si acum sunt aproape transparenti adica albi de parca li s-a sters culoarea.
Care sa fie problema? Nu am facut nici o schimbare de genu (plante noi, nisip nou sau alte modificari interioare in acvariu), dar fac schimbari saptamanale de 1/2, 1/3 din apa.
Sunt singurii pesti care ii am in acvariu.
Inca o intrebare: Ce mancare sa le dau? Eu le mai bag in acvariu foi de salata si le devoreaza aproape in intregime intr-un timp foarte scurt.
image
image
Mersi mult!

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

IP:

Mincare - bucatele de castravete, morcov, spirulina speciala pentru pesti sau granule pentru sanitari. Le devoreaza.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

IP:

Tu crezi ca motivul pentru care si-au schimbat culoarea este ca nu ii hranesc corespunzator???

[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

IP:

Daca te referi la infatisarea lor din prima poza, eu zic ca n-ai de ce sa-ti faci probleme. Si ancistrusii mei se decoloreaza la fel cand ies la lumina. Avand in vedere ca sunt niste pesti care stau mai mult in zonele umbrite ale acvariului, banuiesc ca aceasta decolorare e doar mimetica.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

IP:

Am observat si eu la ancistrusi ca isi mai schimba culoarea in functie de mediu. Ca un fel de camuflaj, precum cameleonii. Poate ma insel si cauza e alta.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

IP:

scarabeul1984 wrote:Tu crezi ca motivul pentru care si-au schimbat culoarea este ca nu ii hranesc corespunzator???

Nici pe departe. Era doar raspunsul la una din intrebarile tale....Si cu siguranta ultimul pe care il voi mai da pe acest forum. De ce ? Ei bine pentru ca nu exista pic de bunacuviinta, pic de recunostinta, nimic.

Sa aveti parte de acvarii cit mai frumoase si pesti cit mai sanatosi, ca sa nu nu mai fiti nevoiti sa apelati la unii care habar n-au pic de acvaristica si se trezesc moderatori peste noapte, dind sfaturi complet aiurea si fara sens - asa ca mine.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

IP:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am observat ca le cam oscileaza culoarea de la negru, la un gri transparent si invers si asta in cateva minute.

[Yahoo!]
bogdi8918
Unripe member

IP:

Salutare am o problema cu acest. Ancistrus. De 2 zile a aparut o pata pe el parca parca ar fi julit...sau cv de genu.....credeti ca e bolnav sau..??
[Email]
bogdi8918
Unripe member

IP:

Poza
[Thumb - IMG_20180128_144508.jpg]

[Email]

Forum Index » Catfish
Go to: