[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

E greu de facut ce spuneti voi ... Doar daca opresc filtrul, as putea sa mut plantele peste copac si atunci as face o nebunie in acvariu cu frunzute moarte care ar pica pe fund ... pe langa asta la cat de multe is acuma, daca opresc filtrul imi ocupa toata suprafata acvariului, doar valurile de la filtru mi le tin acuma compactate, pe alocuri si in straturi, in acea jumatate de acvariu ))
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu intentionez sa fac ceva asemanator la un proiect in lucru: o zona umbrita de plante plutitoare, cu un spatiu mic in mijloc, care sa permita sa patrunda o raza de lumina. Colegii au gasit citeva solutii. Eu ma gindisem sa plantez plantele plutitoare pe o grila din plastic care sa fie ancorata in zona necesara. Alti colegi au venit cu alte idei : inele din furtun sau alte materiale ancorate in zona unde vrei sa pozitionezi plantele plutitoare. In cele din urma am ajuns la concluzia ca depinde de cit de bine se "leaga" plantutele care formeaza colonia plutitoare intre ele, ca sa nu se destrame. Daca ele au o buna aderenta intre ele, eu cred ca ideea cu o grila din plastic, cu ochiuri de 0,5 pina la 1 cm, ar fi un bun pad pentru fixarea "insulei plutitoare" intr-o anumita zona.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai muta si tu out ul de la filtru in partea opusa. Cit faci o poza .

This message was edited 2 times. Last update was at 28/05/2017 20:37:28

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

De ar fi asa de simplu ) Furtunul iese prin ceva gaura in stand, apoi intra in acvariu printr`o alta gaura in rama capacului, care este fixa pe acvariu ... Mi-ar fi foarte greu sa fac ce zici fara sa fac balti prin casa ) mai ales ca furtunul ala e rigid, si nu mi`a fost usor sa`l bag prin acele gauri, singura modalitate ar fi sa opresc filtrul cand o sa fac poza si sa duc manual plantele in stanga ) poate o sa fac si asta, la urmatoarea curatenie in acvariu .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu cred ca merita sa faci asta doar pentru o poza. Cel mai bine ar fi sa gasesti o solutie pe termen lung.
Daca doar muti insula plutitoare in zona potrivita, faci o poza, si apoi revii la faza initiala, ... e ca o fake news.
Daca insa este doar o testare, sa vezi cum ar da, poate ca merita sa incerci.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2017 22:17:12


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Eu as lasa "plutitoarele" asa cum sunt ele acum, in partea dreapta... pe stanga vad niste Cryptocoryne, bagate pe langa buturuga aia.
- In mod natural, pe masura ce se-nmultesc, linia de demarcatie se va muta catre stanga.
- In dreapta, as face un "cerc de hranire" dintr-o bucata de furtun (cu capetele bagate-n unul in celalalt).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm, suna bine ideea cu plantutele pe langa buturuga, problema e ca in nisipul asta cu siguranta nu voi putea planta (eventual in ceva ghivece?), ca e usor si ar fi scoase lejer, numai ancistrusii sapa pe langa bolovani ca niste buldozere, arunca nisipu afara cateodata de nu`ti vine sa crezi )

Cat despre hrana, nu e nevoie sa fac acel cerc, ca atunci cand le dau sa pape ceva care pica pe fund, bag printre plante ) iar granulele alea care plutesc le dau in stanga, ca nu ating substratul ... Si daca le dau creveti, dupa cum am zis, ii tin in mana si bag printre plante, am testat si ce se intampla daca bag degetul intre plante sa apara un pic acolo, si m-am trezit ciupit de unu din ei ))) nu se tem nici de dracu astia, is foarte faini pesti, si plini de personalitate, ah, si foarte milogi )))))


Edit. Cat de curand voi face o "triere" a pistiei, o sa tin alea ce au crescut mai mari si restul se duc... Is convins ca o sa creasca foarte repede inapoi, si sper asa sa reusesc sa obtin niste plante mai mari

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 13:24:31

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu nu am experienta cu "natia" asta de pesti si nu stiu cit de scotocitori pot fi. Insa pentru Cryptocoryne, pina se inradacineaza bine (ca are o radacina foarte puternica si ramificata) as incerca sa o ancorez cumva cu o piatra, cam in forma in care se fixeaza Anubias-ul, insa pe o piatra ingropata in substrat. O piatra in forma de semiluna sau, cel mai bine, un inel. Atentie la fixarea plantei : Cryptocoryne emite frunze in toate directiile dintr-un trunchi de radacina aflat la baza plantei; daca o fixezi cu ata de pescuit, mare atentie sa nu strangulezi petiolul frunzelor. Daca iti surite ideea, ... succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am mai urcat cateva instantanee, din pacate nu chiar foarte clare, ca au fost facute cu un obiectiv de distanta si lumnia stinsa... Obiectivul ala necesita multa lumina ca sa le scoata clare, dar atunci apar reflexii... Dar eu zic ca sunt frumoase si asa


image imageimage
image imageimage
image imageimage
image image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si doua poze de ansamblu

image

image
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Frumoase poze, frumos bazin, foarte frumoasi pesti. Bafta cu ei.
Astronotusii au fost primele ciclide care mi-au depus icre in acvariu. Era sa ma pis pe mine de fericire ........asta cu multi ani in urma.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super pozele!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mno cam in halul asta arata acvariul dupa mancarea de seara, astazi se pare ca le-a fost foame rau ca or daramat si termometrul ))... Una peste alta, daca nu va plac particulele in apa, nu va uitati la poza )) nu e pentru cei cu probleme cardiace ))))))

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Fain acvariu. Faini pesti.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Fain.
Maine/poimaine iti muta pietrele prin acvariu.

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Eu as proteja cumva si incalziotorul ala... La mine dupa ce au stricat 2 am luat unul in camasa de plastic si l-am dosit bine dupa un lemn mare, ancorat cu 4 ventuze, iar cand nu mai e nevoie de el (24-25 gr in camera) il scot ca il vreeau si la anul.
In rest, imi place de mor bazinu ala... cu chestii aferenti. Imi fac si eu rost de pistia, n-am mai avut demult. SUPERB!

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

"Una peste alta, daca nu va plac particulele in apa, nu va uitati la poza "

lasa ca mai vin si ploi din cand in cand... dar se pare ca a fost furtuna la tine..)

e foarte fain si asa...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 00:23:16


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan-iulian wrote: Imi fac si eu rost de pistia, n-am mai avut demult. SUPERB!


daca ai drum prin Bucuresti treci pe la mine si iti dau eu pistia. Arunc in fiecare saptamana 20-50 de bucati

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ma bucur ca va place acvariul, si Pistia

@dan-iulian: daca retin bine din jurnalul tau, parca stiu ca ai o mica obsesie, sa ai apa perfect curata, fara particule, o data ce ai bagat Pistia nu o sa mai ai asa ceva ))
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acvariul arata foarte bine! Pozele pe masura.
Pentru toate acele impuritati nu ai gasit nici o solutie? Un skimmer, daca in cele din urma revin la suprafata?
Sau o pompa de aspiratie care sa filtreze apa (zic si eu ...).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com