[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Scalarii nu sunt foarte blajini asta e o falsa impresie, poate aia mai degenerati pentru ca ce am vazut acum in comert sunt jalnici de cele mai multe ori, mai ales tarcatii astia cu rosu si alb/galben-koi cu formele astea pe vremuri ajungeau direct la buda un crescator care se respecta nu vinde asa ceva

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2015 12:14:10

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ocean: Asa este! Am avut scalari care se ciondaneau non-stop... se formeaza perechi si o iau razna "cu capul", se vede ca-s tot cichlidae.

@Sandu: Nenea, nu vreau sa corup pe nimeni... el s-a bagat in vorba!

@all:

- pestii cresc, vazand cu ochii... au luat deja 1,5 cm in lungime. De burta, nu zic nimic, ca sa nu se interpreteze!
- acvariul se "matureaza"... peretii se coloreaza in maroniu (prima sarja de diatome).
- apa e clara (ma rog, atat cat se poate, tinand cont de cata mancare le dau pestilor), semn ca bacteriile isi intra in paine.
- azi-maine le mai bag un schimb de apa, ca e vreme frumoasa si merita!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

smilie as adauga si fara filmare
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alex wrote:
Lasa-mi copilu`-npace ca te blestem


Da' nu ma gandeam bre' sa schimb macazul definitiv

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote: smilie as adauga si fara filmare

Bah, ce poze si ce filmare visezi?

- peretii sunt maroniu-cacanii, asa ca acu' nu prea-mi vine sa ma laud cu ei,
- ma bate gandul sa incerc o cultura de BBA, pe rocile fundalului... am avut, cu multi ani in urma, tot peretele din spate acoperit de asa ceva. Nu arata chiar ingrozitor, iar acum am si avantajul ca "acopera" uniform piatra si da backgroundului un aer natural. Nu stiu, o sa vad!
- pestii nu prea pot fi fotografiati ca lumea, deoarece vin la geam si fac ca toti dracii, atunci cand ma apropii de bazin... s-au invatat "la mancare"
- am ajuns acasa si bag o reducere de nitrati de ~ 80% ... pentru ca apa dulce... si pentru ca pot!

image

stefanp wrote:Da' nu ma gandeam bre' sa schimb macazul definitiv

Nici eu nu ma gandeam.
Da' un bazin cu 2 scalari, cu niste plante si-o "lemnarie" dichisita, o sa-ti dea mult mai putin de lucru... tinand cont de evenimentul ingrozitor ce va fi sa fie .

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2015 16:32:53


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ocean wrote:Scalarii nu sunt foarte blajini asta e o falsa impresie, poate aia mai degenerati pentru ca ce am vazut acum in comert sunt jalnici de cele mai multe ori, mai ales tarcatii astia cu rosu si alb/galben-koi cu formele astea pe vremuri ajungeau direct la buda un crescator care se respecta nu vinde asa ceva


Ca blajini ma refeream prin miscarile si eleganta lor gen Betta.Iar de exemplu intr-un bazin ca al meu cu Bala shark ,eu nu pot pune scalari sau alti pesti maiestuosi.
Intelegi ? Ma mai refeream si asupra faptului ca plantatelor nu le place debitul puternic de apa,deci nici pesti carora le plac curentii nu poate pune,iar intr-un final ar ajunge sa si planteze pe langa acei scalari

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:- ma bate gandul sa incerc o cultura de BBA, pe rocile fundalului...

Daca-ti doresti cultura de BBA e imposibil s-o ai , alga asta apare doar cind o urasti, cu cit iti doresti mai mult sa lipseasca cu atit mai bine ii merge.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Daca-ti doresti cultura de BBA e imposibil s-o ai , alga asta apare doar cind o urasti, cu cit iti doresti mai mult sa lipseasca cu atit mai bine ii merge.
Atunci, nu mai vreau... o urasc!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Cultura de BBA Mama cum suna asta .
E drept ca arata bine, daca s-ar pune numai pe unde ai nevoie, ar fi excelent.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi se pare mie sau Albinoul ia din nou amploare in marime,ca in trecut ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva suav, de la batranul koala. O filmare de seara, la mijloc de toamna frumoasa!
Remarcati cum vin pestii la geam, ca niste pui de catel ... au crescut cu 5 cm intr-o luna, asa ca cei mari au ~ 20 cm lungime.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superbi sa te bucuri de ei Si eu am avut timp de 10 ani oscari,niste pesti deosebiti si mari .Tin minte ca le dadeam mancare de pisici si se auzeau cum le crontaneau in gura
[Email]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Deosebit de frumosi... Au niste culori superbe!!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

johnny wrote:Tin minte ca le dadeam mancare de pisici si se auzeau cum le crontaneau in gura

Un prieten de-al meu avea o pereche de oscari in 1987 erau rari si ocelatusii atunci iar varietatea oranj pe tot corpul si rara si scumpa stiu ca a dat atunci 5000 de lei pe perche(doua salarii mai modice) si le dadea printre altele melci de gradina cu cochilie cu tot trozneau casutele de melci in gura lor..si se gudurau ca niste catei sa mai primeasca, veneau la mangaiat si daca unul era mai mult bagat in seama celalalt devenea gelos si iesea paruiala, aveau un pietroi in bazin si cand careva era suparat zbura bolovanu prin acvariu de ne intrentrebam daca mai rezista si nu crapa
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Foarte f. frumosi ....

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumosi cateii !
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au niste culori minunate ... si chiar ca se comporta ca niste catzei.
In caz de inundatii poti sa-i scoti in curte ca sa apere casa de hoti subacvatici.

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cum am mai spus-o,cred ca se repeta povestea si sper sa nu fie o iluzie de-a mea: Se pare ca albino-ul ia amploare fata de ceilalti colorati, la fel ca si in trecut.Au crescut enorm,arata extrem de bine si cum sa nu o faca ? Doar au ditamai bazinul "GOL!" doar pt ei.Sa ii tii macar 10 ani !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A inceput sa apara o tenta verde pe fundal... asta arata ca merge bine cu apa. De pestani nu zic nimic ca te stiu grijuliu si nu o sa duca lipsa de nimic


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny wrote:Tin minte ca le dadeam mancare de pisici si se auzeau cum le crontaneau in gura

Si eu le dau, astora ai mei, boabe din mancarea lui Botticelli (motanul).
La mananca plini de pofta, da' nu-mi place ca le ies sfaramaturile pe la operculi si-mi strica fengshuiu' cu claritatea apei.
Si DA, zgomotele pe care le fac, atunci cand sparg boabele alea, imi aduc aminte de vremea armatei... cand aveam "balastru" la masa si cand prindeam cate o piatra intre dinti.
ocean wrote:... si le dadea printre altele melci de gradina cu cochilie cu tot trozneau casutele de melci in gura lor...

Dap, stiu de treaba asta... da' fiica-mea a avut melc (ii facusem o casuta, dintr-o caserola... si-i dadea, zilnic, cate o frunza de salata sau varza).
Deci, nu pot sa aduc melci acasa si sa-i arunc la pesti, ca iau foc.


@all: Merci tuturor, ma straduiesc sa ii fac mari si frumosi!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com