[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu de 30 l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cam asa se prezinta acum acvariul meu de 30 de l in care am 5 neoni si un ancistrus.
Din pacate calitatea pozei lasa de dorit, pt ca a trebuit sa o miscorez fooooarte mult sa "incapa" in galerie
Cum as putea sa-i mai imbunatatesc lookul?
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Arata foarte frumos. Si nici nu zici ca are doar 30l. O sugestie (asta pentru ca ai cerut sugestii): ai putea sa muti plantele din stanga buturugii (care sunt mai maricele) spre spate, iar in fata sa pui o planta marunta, marsilea, de exemplu. Cred ca ar creea o senzatie de "un pic mai mult spatiu".
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mie mi se pare un pic cam inghesuit. Si efectul acesta e dat de plantele pe care le ai acum si care sunt prea mari pentru 30 de litri.
Disting o multime de Anubias barteri (unul are si floare?). Ar fi bine sa te rezumi numai la varietatea nana, dar nu in exces. Doua "cotoare" legate pe buturuga si unul de o piatra solitara asezata in partea stanga sunt foarte de efect.
A doua planta din stanga e un pui de Echinodorus sau o Sagittaria? (scuzele mele, stiu ca o astfel de confuzie e grosolana, dar chiar nu reusesc sa identific plantele din poza aia micuta) Oricare ar fi, zic ca tie nu iti trebuie nici una din ele.
Incearca sa te axezi pe plante cu frunze marunte: Rotala, Michranthemum, Hemianthus, Vesicularia dubyana, pe care sa le asezi in grupuri. Ba ar merge pe fundal chiar si un fir solitar de Bacopa (dar nu mai multe) sau doua de Elodea, prinse impreuna.
Cred ca ar da mai frumos daca ai impinge catre spate aranjamentul inalt din dreapta, astfel incat sa nu mai faca umbra aia compacta, sumbra. E bine ca umbra sa existe, dar sa fie sesizabila pe fundalul plantelor care o inconjoara din toate partile.
Buturuga e o alegere buna, dar trebuie sa fie inalta si cu "varful" neacoperit de plante, cam dupa modelul muntilor care nu au copaci pe creste, ci numai vegetatie marunta.
Gaseste o buturuga mai sofisticata, de care sa legi Java moss. Atentie: nu pe tot lemnul, ci numai pe coturi.
Elibereaza 3-4 degete de nisip in fata si acopera-l cu Marsilea, daca ai. Daca nu, poate ramane si gol. Amplifica spatiul, cum a zis si florin0_2001.

Nu in ultimul rand: teava filtrului ar da mai bine daca ai rasuci-o la 90 de grade, astfel incat sa stea paralel cu geamul din dreapta. Mai reduci din impactul vizual.
De asemenea, ar fi bine daca ai reusi s-o mai scurtezi, pentru ca mi se pare exagerat de lunga pentru un acvariu asa de mic. Banuiesc ca disipeaza curentul unui filtru prea puternic. In cazul acesta nu conteaza lungimea tevii, ci numarul gaurilor de evacuare de pe ea. Astfel, o tevusca de 5 cm cu 10 gauri de evacuare e mult mai eficienta decat o teava lunga cat acvariul, dar cu numai 3 gauri.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Hmm, dificil. Sa le luam pe rand:

Dalles wrote:Mie mi se pare un pic cam inghesuit.

Yeap, cam este ce-i drept. Ca asa fac eu, vreau sa incapa toate plantele.

Dalles wrote:Disting o multime de Anubias barteri (unul are si floare?).

Chiar doua, dar una nu se vede in poza.
Dalles wrote:Ar fi bine sa te rezumi numai la varietatea nana, dar nu in exces. Doua "cotoare" legate pe buturuga si unul de o piatra solitara asezata in partea stanga sunt foarte de efect.

Nu pot promite asta. Chiar imi place varietatea "augustifolia" (care e in stanga in planul din spate). La ce piatra te gandesti?Ce culoare ar trebui sa aiba?

Dalles wrote:A doua planta din stanga e un pui de Echinodorus sau o Sagittaria?

E echinodorus tenellus. Abia reusisem sa-l resuscitez

Dalles wrote:Incearca sa te axezi pe plante marunte: Rotala, Michranthemum, Hemianthus, Vesicularia dubyana, pe care sa le asezi in grupuri.

Hmm, nu cred ca merge nici una din cauza substratului din granit negru (o fixatie de-a mea din trecut )

Dalles wrote:Ba ar merge pe fundal chiar si un fir solitar de Bacopa (dar nu mai multe) sau doua de Elodea, prinse impreuna.

Am sa incerc cu Bacopa

Dalles wrote:Cred ca ar da mai frumos daca ai impinge catre spate aranjamentul inalt din dreapta, astfel incat sa nu mai faca umbra aia compacta, sumbra. E bine ca umbra sa existe, dar sa fie sesizabila pe fundalul plantelor care o inconjoara din toate partile.
Buturuga e o alegere buna, dar trebuie sa fie inalta si cu "varful" neacoperit de plante, cam dupa modelul muntilor care nu au copaci pe creste, ci numai vegetatie marunta.
Gaseste o buturuga mai sofisticata, de care sa legi Java moss. Atentie: nu pe tot lemnul, ci numai pe coturi.

Din pacate nu se poate. Buturuga (vita de vie) este mare si lata, ocupa destul de mult din acvariu (are deja valoare sentimentala ca am muncit la ea de mi-am zdrelit mainile )
Sa stii ca care o forma destul de sofisticata, dar pentru ca e acoperita de plante nu prea se mai vede. O s-o mai "dezgolesc" si, asa cum ai sugerat, incerc ceva si cu Java moss.

Dalles wrote:Elibereaza 3-4 degete de nisip in fata si acopera-l cu Marsilea, daca ai. Daca nu, poate ramane si gol. Amplifica spatiul, cum a zis si florin0_2001.

Aici va raspund la amandoi Am incercat mai demult cu Glossostigma. Nu a rezistat din cauza pietrisului, care are "boabe" mari cu margini destul de taioase. smilie Nu stiu ce planta de covor s-ar preta la un astfel de substrat

Dalles wrote:Nu in ultimul rand: teava filtrului ar da mai bine daca ai rasuci-o la 90 de grade, astfel incat sa stea paralel cu geamul din dreapta. Mai reduci din impactul vizual.
De asemenea, ar fi bine daca ai reusi s-o mai scurtezi, pentru ca mi se pare exagerat de lunga pentru un acvariu asa de mic. Banuiesc ca disipeaza curentul unui filtru prea puternic. In cazul acesta nu conteaza lungimea tevii, ci numarul gaurilor de evacuare de pe ea. Astfel, o tevusca de 5 cm cu 10 gauri de evacuare e mult mai eficienta decat o teava lunga cat acvariul, dar cu numai 3 gauri.

Cu teava...m-am tot foit si eu... Asa e filtrul ala facut...Dar nu m-am gandit pana acum sa tai din teava...O sa studiez problema.

Mai am acolo si niste bolbitis, in planul din spate. Nu si-ar gasi si el un loc pe undeva in aranjamentul sugerat?

Ideea a fost de un bazin numai de plante cu crestere lenta, de genul anubiasului, cu evidentierea buturugii ca "tema centrala".
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ma da` n-ai schimba substratu` ala neam

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Sandu wrote:Ma da` n-ai schimba substratu` ala neam


Normal Testez "desfasurarea" acvaristicii in conditii precare. :-)

Pai tu stii cat am "cheltuit" pe pietrisul ala? smilie Si tocmai acum sa renunt la el.... :-)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dalles, m-ai cam lasat in ceata, nu mi-ai spus ce "pietroi" ar merge acolo.
Eu deja am inceput reamenajarile in "bazinas".
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pai... nu ma refeream la un pietroi anume. Oricum nu o sa se vada, pentru ca trebuie evidentiat anubiasul. O piatra banala e OK. Suficient de mica incat sa nu bata la ochi si cu suficiente asperitati astfel incat sa nu alunece ata de pescuit de pe ea.
Daca vrei mai multa estetica, ai putea folosi un mopani de dimensiuni mici, sa zicem de 10 cm.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com