[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la incepator la mai putin incepator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

paradoxx wrote:bun, sa ne tii la curent in continuare cu ce bagi si merge/nu merge, mai mult ca sigur am avut/vom avea nevoie

L.E.: un coleg din topicul de mai jos zice ca a scapat de alge cu Protalon. Ia vezi, poate functioneaza


Asta am si facut dar doar jumatate din tratament, din pacate face si rau netrinelor plus eu nu am gasit posturi cu cineva sa reusesca.
Urmatoarea incercare este blue exit de la easy live. Asta daca nu fac cumva rost de Erythromycin .
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline



Chiar daca nu este in splendoarea lui i-am facut un mic video cei drept putin carn ca mine

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2021 21:34:27

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Asa acum nu va speriati
Astazi am desfacut filtru dupa 7 luni las niste poze ,chiar arata bine materialul filtrant doar buretele era plin de mizerie.
Lam desfacut nu ca aveam debitul scazut ci pentru ca am scos tot gazonul din acvariu.
Aveam foarte multa mizerie dedesubt si aveam smocuri deja .
Nu lam tuns corespunzator.
Acum am planantat din nou ca de inceput astept sa se faca un covor mai subtire si nu voi mai lasa atat de gros. Plus doresc sa scap de bga ,sigur din cauza mizeriei a aparut. Daca nu scap atunci recurg la chimicale.
Plus pe pietre nu mai las smocuri decat foarte putin in jos. Voi lasa si niste poze
[Thumb - 20211105_181756.jpg]

[Thumb - 20211105_191430.jpg]

[Thumb - 20211105_140233.jpg]

[Thumb - 20211105_182020.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

De acum asteptam
[Thumb - 20211105_195158.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut , se pare ca dupa o mentenata puternica cyanobakteria a aparut din nou . Sigur mai sunt particule prin substrat. De acum incep cu easy carbo pus cu o siringa cu ac direct in substrat pe unde o vad. Sa vedem ce reusim Va urma .....
[Thumb - 20211108_185301.jpg]

[Thumb - 20211108_185312.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2021 19:57:42

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Update: de doua zile de cand bag carbo cu siringa in substrat unde isi face aparitia domnisoara albastruie se pare ca sa oprit din extins
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Este cel mai greu episod , cea mai grea incercare prin care poate trece un acvarist, ciano-bacteria. !
Nu vreau sa te dezamagesc, dar trebuie sa stii ca in 90% din cazuri nu se poate scapa de ia , iar la restul de 10% se scapa doar daca bazinele sunt atent supravegheate si se simte starul incipient de dezvoltare al ciano bacteriei. ANTIDOTUL CEL MAI EFICIENT ESTE clorul, renunti la plante, pui un litru de clor clasic la 50 litri de apa, cu toate instalatiile active 24.00 h in functiune si apoi un restart de la 0 .
Nu mai incerca chimicale ca nu are rost, obisnuiestete cu ideea de a o lua de la zero cu medii de filtrare noi si nu foarte sofisticate, este suficient sa ai in canistra sera siporax un litru pentru 100 litri de apa, in cazul bazinelor plantate, mai mult de atat, orice mediu de filtrare biologica duce la la supra filtrare si implicit la eliminarea NO 3-iului organic din bazin, apoi faciliteaza dezechilibre, printre care si aparitia ciano bacteriei .......

PS
carbo este doar un moment, nu te lasa pacalit , am trecut prin asta si stiu foarte bina ca nu este cale de scapare , si tare as dori ca cineva sa ma contrazica !

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2021 22:35:52


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dandumitru wrote:Este cel mai greu episod , cea mai grea incercare prin care poate trece un acvarist, ciano-bacteria. !
Nu vreau sa te dezamagesc, dar trebuie sa stii ca in 90% din cazuri nu se poate scapa de ia , iar la restul de 10% se scapa doar daca bazinele sunt atent supravegheate si se simte starul incipient de dezvoltare al ciano bacteriei. ANTIDOTUL CEL MAI EFICIENT ESTE clorul, renunti la plante, pui un litru de clor clasic la 50 litri de apa, cu toate instalatiile active 24.00 h in functiune si apoi un restart de la 0 .
Nu mai incerca chimicale ca nu are rost, obisnuiestete cu ideea de a o lua de la zero cu medii de filtrare noi si nu foarte sofisticate, este suficient sa ai in canistra sera siporax un litru pentru 100 litri de apa, in cazul bazinelor plantate, mai mult de atat, orice mediu de filtrare biologica duce la la supra filtrare si implicit la eliminarea NO 3-iului organic din bazin, apoi faciliteaza dezechilibre, printre care si aparitia ciano bacteriei .......


Multumesc mult de raspuns, nu ma dezamagesc deloc pentru mine este un pas in fata de a invata din greseli . Daca nu scap in 2 saptamani de ea iau in considerare un nou inceput , si daca tot voi face asta probabil si un nou skape
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

De curiozitate, la ce temperatura si mentinut bazinul infestat de ciano?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

26 grade
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Acum probabil e prea tarziu, dar pe viitor poti incearca sa mentii 22-23 grade. Bacteriile vor fi defavorizate, plantele avantajate. Si vei avea mai mult oxigen dizolvat.

Cei de la Green Aqua ziceau intr-un video ca mentin acvariile la 22 grade (cand nu e vara).
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:Acum probabil e prea tarziu, dar pe viitor poti incearca sa mentii 22-23 grade. Bacteriile vor fi defavorizate, plantele avantajate. Si vei avea mai mult oxigen dizolvat.

Cei de la Green Aqua ziceau intr-un video ca mentin acvariile la 22 grade (cand nu e vara).


La.mine cam greu,asta insemnand sa scad si caldura in casa la 19 grade cu doi copi mici greu. Momentan termostatul de pe calorifer este setat la 22 grade ,in bazin sunt 23 . Sunt anumite perioade unde urca la 26 .
Deci undeva aici variaza între 23 si 26 . Incalzitor nu folosesc .
Vara am.ventilatoare puse si sunt setate la 23 grade.

Din ce am inteles pana acum , este ca plantele consumau prea mult nitrat ,asa probabil mam si picopsit cu aceasta bacterie. Urmeaza o supraveghere ampla si teste zilnice sa vedem ce voi reusi
Inca vreau sa incerc si sa nu renunt ,totusi este o provocare care o acept cu drag ,Daca nu asta e trecem mai departe
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Ma repet .
Uitate bine in cosurile de la canistra externa, cu cantitatea de medii de filtrare biologica pe care tu o ai acolo, ajungi sa faci denitrificare .
Plantele consuma NO 3 mai mult din aditie decat din ce se produce organic prin ciclul azotului si filtrare. Volumul de plante si speciile pe care le ai tu in bazin nu pot consuma atat de mult NO 3 incat sa ramai la 0.
Si mai tine cont cont de un aspect, ce este anorganic nu aduce nici un aport la stabilizarea bazinului si nici la inlaturarea unor efecte negative. GENETIC ciano bacteria nu recunoaste NO 3-iul anorganic, la fel se intampla si in canistra , chimia organica se transforma si se consuma, chimia anorganica trece pe langa si va fi consumata de forme de viata mai evoluate, dar si acelea nu asimileaza total .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Nici nu stiu ce sa va raspund,nu sunt in masura din cauza ca nu am experienta,iar cea ce mi-ati scris ma pune tare pe ganduri .Din perpectiva dumneavoastra am prea mult material filtrant? De ce dumnezeule nu am gasit nici o informatie despre asta nu inteleg
Un lucru il stiu sigur no3 il am la0,5 .
Teste facute la picatura plus betisoare, testele le-am repetat 2 zile . Si cu lampa aprinsa si cu ea stinsa seara.
Celelante teste sunt toate in parametri.
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Pai vezi ca testele nu tin cont de ce tip de NO3 ai, organic sau anorganic, ele spun fizic ce concentratie de NO 3 ai in bazin in acel moment.
Daca tu nu mai faci aditie de NO 3 o perioada de timp, poti afla la o testare ulterioara valoarea reala de NO 3 organic , surprinzator va fi foarte mica, in conditiile in care ai toate sertarele canistrei plina cu medii de filtrare biologica.
Daca mai usurezi cateva sertare de medii biologice din canistra, vei constata ca va creste aceasta valoare, apoi de la stabilizarea acestei valori poti face aditie cu NO 3 in functie de cerintele plantelor.
Pe tine ce te intereseaza in primul rand, sa ai un bazin stabil sau plante luxuriante, ei bine nu poti avea plante daca nu ai un bazin stabil, se vor topi se vor umple de diverse alge si niciodata nu vei intelege de ce.De ce crezi oare ca ciclul azotului este cel mai important aspect in acvarisica si fara el nu poti merge sub nici o forma mai departe ?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2021 19:59:49


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Va Multumesc mult pentru rabdare si explicati (cate o data abia le inteleg deoarece sunt totusi incepator),acum sunt foarte in ceata .
Incerc sa adresez 2 intrebari fara suparare dar nu imi iasa ceva la calcul
De ce aceste 7 luni am avut plante frumoase si acvariu stabil? Ce e drept am avut alge dar minimal care incet au disparut.
Si cum adaug aditie de no3 ,de unde ati constant asta?
Ma scuzati daca vi se par stupide indrebarile dar pentru mine sunt foarte inportante ,asa invat. Cred eu

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2021 20:12:42

[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Intrebarile nu mi se par deloc stupide !

In cele sapte luni ai avut totul OK pentru ca nu aveai incarcatura maxima de bacterii nitrificatoare in mediile de filtrare, dupa ce mediile de filtrare au ajuns la saturatie a inceput sa apara denitrificarea, adica nu mai au nitriti si se consuma nitrati.
Aitia de NO 3 vine din fertilizare, tu nu fertilizezi ?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2021 20:38:30


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dandumitru wrote:Intrebarile nu mi se par deloc stupide !

In cele sapte luni ai avut totul OK pentru ca nu aveai incarcatura maxima de bacterii nitrificatoare in mediile de filtrare, dupa ce mediile de filtrare au ajuns la saturatie a inceput sa apara denitrificarea, adica nu mai au nitriti si se consuma nitrati.
Aitia de NO 3 vine din fertilizare, tu nu fertilizezi ?


Ok incep usor sa inteleg ,dar sa ma si bag mai tare in ceata
Feritilizez o data pe saptamana tropica premium doza minima recomandata. Si am avut si pauze unde am facut cateva experimente.
Fara Co2 4 saptamani, si altadata am experimentat fara fertilizant 2 saptamani . Nu stiu daca este normal dar pe teste nu sa vazut diferenta. Plantele cresteau putin mai lent.
Eu credeam ca din cauza acelor experimente a aparut bacteria.

Acum sa mai pun o întrebare, in trecut am cautat mult dar nu am g?sit cat Material biologic se pune in canistra .
Inainte sa adaug materialele biologice am citit mult si intrebat din stanga in dreapta ,de acea am si pus roca vulcanica un sertar jos peste siporax un sertar ,doua sertare de eheim subtrat pro si un sertar este cu burete.
Cum invat pe viitor sa orice filtru voi folosi inpartirea materialului filtrant pentru bazinul respectiv.

Daca nu este prea mult deranju

Multumesc

Edit Imi place mult cat se creaza asemenea discuti ,asa invat si mai mult si bine. Plus lucruri noi mereu

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2021 21:23:58

[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu este lucru usor .
In primul rand, tu trebuie sa alegi mediile de filtrare biologica care nu favorizeaza si care nu fac denitrificare.
Cantitatea de medii filtrante biologice se poate aprecia doar dupa ce bazinul va fi ciclat, si va incepe stabilizarea bazinului , stabilizarea bazinului inseamna nu numai ce se intampla in coloana de apa si in filtru, trebuie sa ai in vedere si substratul, si acela trebuie ciclat, apoi sa faci teste sa vezi unde esti cu concentratia de NO 2 si NO 3 , apoi apare incarcatura biologica, fauna si hrana aferenta , stop, teste , vezi unde te afli cu NO 2 si NO 3, incepi sa plantezi ( in mod normal de la aceasta etapa trebuie sa ai plante curate ca lacrima, cu creste armonioasa si cursiva, culori crude, si radacini in coloana de apa , nu plantezi masiv, si incepi cu plante care au consumuri mici de nutrienti, pana aici nu fertilizezi decat Fe, CO2, lumina ( aici este o mare problema, trebuie moderat si intens ) CO2 este esential pentru stabilizarea PH-ului, apoi teste, vei observa ca nu mai ai NO 2 si probabil o sa scada vizibil si NO 3, de aici in colo este mai complicat putin pentru ca va trebui sa mentii o balanta intre NO 3 organic si NO 3 anorganic, fara a mari cantitatea de medii de filtrare biologica cu cat va creste suprafata plantata se va mari si volumul de plante , va creste si consumul de nutrienti si va trebui sa fertilizezi cu NO 3 , sau NPK , dar tu trebuie sa stii in fiecare moment cat ai NO 3 organic si cat anorganic.
Deci nu vei sti niciodata cat mediu de filtrare biologic va trebui sa pui in canistra, dar vei invata sa apreciezi. Din start la bazinele plantate nu trebuie sa alegi mediul filtrant care are suprafata foarte mare de filtrare, la tine , era suficient un sertar de siporax si unul de roca vulcanica, sau doua de siporax , sau trei de roca vulcanica, in niciun caz JBL substrat pro doua sertare.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dandumitru wrote: Nu este lucru usor .
In primul rand, tu trebuie sa alegi mediile de filtrare biologica care nu favorizeaza si care nu fac denitrificare.
Cantitatea de medii filtrante biologice se poate aprecia doar dupa ce bazinul va fi ciclat, si va incepe stabilizarea bazinului , stabilizarea bazinului inseamna nu numai ce se intampla in coloana de apa si in filtru, trebuie sa ai in vedere si substratul, si acela trebuie ciclat, apoi sa faci teste sa vezi unde esti cu concentratia de NO 2 si NO 3 , apoi apare incarcatura biologica, fauna si hrana aferenta , stop, teste , vezi unde te afli cu NO 2 si NO 3, incepi sa plantezi ( in mod normal de la aceasta etapa trebuie sa ai plante curate ca lacrima, cu creste armonioasa si cursiva, culori crude, si radacini in coloana de apa , nu plantezi masiv, si incepi cu plante care au consumuri mici de nutrienti, pana aici nu fertilizezi decat Fe, CO2, lumina ( aici este o mare problema, trebuie moderat si intens ) CO2 este esential pentru stabilizarea PH-ului, apoi teste, vei observa ca nu mai ai NO 2 si probabil o sa scada vizibil si NO 3, de aici in colo este mai complicat putin pentru ca va trebui sa mentii o balanta intre NO 3 organic si NO 3 anorganic, fara a mari cantitatea de medii de filtrare biologica cu cat va creste suprafata plantata se va mari si volumul de plante , va creste si consumul de nutrienti si va trebui sa fertilizezi cu NO 3 , sau NPK , dar tu trebuie sa stii in fiecare moment cat ai NO 3 organic si cat anorganic.
Deci nu vei sti niciodata cat mediu de filtrare biologic va trebui sa pui in canistra, dar vei invata sa apreciezi. Din start la bazinele plantate nu trebuie sa alegi mediul filtrant care are suprafata foarte mare de filtrare, la tine , era suficient un sertar de siporax si unul de roca vulcanica, sau doua de siporax , sau trei de roca vulcanica, in niciun caz JBL substrat pro doua sertare.


Mi-am dat comanda la pistol

Multumesc mult pentru explicatie
Raman dator
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com