[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu 80L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
gogu
Junior member

Joined: 21/01/2006 11:17:52
Messages: 5
IP:
Offline

Ce parere aveti?

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=1&pos=0
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

gogule nu te supara pa mine, da mai tre sa mai studiezi oleaca forumul aista
ce ai tu acolo seamana cu o ciorba din pacate nereusita.(fara suparare)
scapa de carasei,gurami si de scalari si lasa doar viviparii, scapa de castel si pietrele sau scoicile alea albe ca-s de prost gust si fundalul poti sa-l inlocuiesti cu un autocolant albastru sau negru.
per ansamblu eu zic sa mai studiezi

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
gogu
Junior member

Joined: 21/01/2006 11:17:52
Messages: 5
IP:
Offline

auzi doTore, mersi de sugestiile tale f obiective , cu castelu si scoicile nu zic nimic , poate ai dreptate, da nu stiu de ce toti de pe forumu asta is asa speriati de asocieraea unor specii de pesti( de ex scalari si carasi etc.), nu vad de ce sa nu-i tin impreuna atata timp cat se tolereaza fara probleme, si is chiar frumosi si unii si altii.
in al doilea rand dc ar fi dupa voi ( multi de pe forumu asta) la un acvariu de 70-80 l ar trebui sa am vreo 5-6 pesti , nu suprapopulez da macar 15 peshtisoro sa fie , nu???? :p .AAA. cu autocolantul ala ce ai ? tre sa fie neaparat negru sau inchis la culoare?
voi astia cu "vechime" pe forum credeti ca le stiti pe toate, nu m-a deranjat ca nu ti-a placut, da nu mi-a placut felul in care ai scris
astept si alte sugestii, chiar de rau da macar scrise ma elegant umpic
mersi dotore oricum
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in spiritul tendintei de profesionalizare a activitatii si posturilor forumului, chiar as vrea sa vad o luare de pozitie a unui administrator-moderator fata de aceasta situatie.
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

gogu wrote:Ce parere aveti?

eu am crezut ca tu vrei o parere obiectiva, dar se pare ca m-am inselat .
in legatura cu:
gogu wrote:da nu stiu de ce toti de pe forumu asta is asa speriati de asocieraea unor specii de pesti( de ex scalari si carasi etc.), nu vad de ce sa nu-i tin impreuna atata timp cat se tolereaza fara probleme, si is chiar frumosi si unii si altii.
m-ai lasat fara cuvinte si rog alti membrii sa-ti raspunda
gogu wrote:voi astia cu "vechime" pe forum credeti ca le stiti pe toate,
deci sa inteleg ca noi astia cu "vechime" te deranjam cu parerile noastre.ok, imi cer scuze si in ceea ce te priveste nu se va mai repeta.
iar in legatura cu :
gogu wrote:
consider ca esti lipsit de cel mai elementar bun simt smilie

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

razvan wrote:in spiritul tendintei de profesionalizare a activitatii si posturilor forumului, chiar as vrea sa vad o luare de pozitie a unui administrator-moderator fata de aceasta situatie.

...daca mai erai administrator.... :pigeons:

Gogule, daca tot ceri pareri accepta-le.
Parerea mea despre acvariul tau este, citez: "gogule nu te supara pa mine, da mai tre sa mai studiezi oleaca forumul aista Trist ce ai tu acolo seamana cu o ciorba din pacate nereusita.(fara suparare) scapa de carasei,gurami si de scalari si lasa doar viviparii, scapa de castel si pietrele sau scoicile alea albe ca-s de prost gust si fundalul poti sa-l inlocuiesti cu un autocolant albastru sau negru.
per ansamblu eu zic sa mai studiezi OK", din dotoru.
[Email]
regreta
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2003 21:36:45
Messages: 281
Location: Bucuresti-Mihai Bravu(Mega Image)
IP:
Offline

Gogule pe mine m-a lasat fara aer.....pardon fara dioxid de carbon.....parerea mea e ca NU E FRUMOS deloc! ...asta e daca nu e frumos ....nu e frumos! Dar sunt convins ca in 3-4 luni de zile o sa ai ce aratzi....Succes!
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pentru un acvariu de incepator arata destul de bine.
Subscriu la ideea eliminarii castelului si a scoicilor.
De asemenea, muta termometrul ala pe unul din geamurile laterale, ca in fata nu e deloc estetic.
Incalzitorul pune-l in spate, langa filtru. Incearca sa-l maschezi cu plante, pe masura ce acestea cresc in inaltime.
In general, tine minte sa ascunzi aparatura pe masura ce acvariul "se coace". Un acvariu estetic e unul in care nu se vede nimic in afara de plante, pesti si buturugi.

gogu wrote:...da nu stiu de ce toti de pe forumu asta is asa speriati de asocieraea unor specii de pesti( de ex scalari si carasi etc.)

Din cauza ca specii diferite au cerinte de mediu diferite.
Ca sa ma refer succint la exemplul dat de tine: carasii prefera apa rece, scalarii pe cea calda. Carasii tinuti la temperatura scalarilor mor mai repede. Scalarii tinuti la temperatura carasilor nu se dezvolta.

gogu wrote:in al doilea rand dc ar fi dupa voi ( multi de pe forumu asta) la un acvariu de 70-80 l ar trebui sa am vreo 5-6 pesti

Nu e dupa noi, ci dupa cum ne sfatuiesc biologii. Ca sa se simta pestii bine si la largul lor, nu ca la puscarie.
Acvaristii pasionati, care isi indragesc animalele si le doresc binele, asculta de sfaturile lor.

gogu wrote:cu autocolantul ala ce ai ? tre sa fie neaparat negru sau inchis la culoare?

Da. Asa pun acvaristii priceputi. Chestie de contrast cu plantele, cu pestii... E o poveste arhicunoscuta.
Si eu am avut fundal ca al tau pe vremea cand eram biban in acvaristica.

gogu wrote:voi astia cu "vechime" pe forum credeti ca le stiti pe toate

Mdeh... Eu ce pot sa zic?
Ne poti contrazice cu argumente documentate?

gogu wrote:

Prieteneste te avertizez: daca incepi cu de-asstea de mai sus, sa nu te miri daca de-asstea o sa primesti de la ceilalti forumisti.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

razvan wrote:in spiritul tendintei de profesionalizare a activitatii si posturilor forumului, chiar as vrea sa vad o luare de pozitie a unui administrator-moderator fata de aceasta situatie.
...cred ca exact in spiritul de care vorbesti a raspuns Dalles
...cat despre gogu ce sa zic...ma fratilor daca intrati asa de suparati din prima pe forum, firesc ca in doua saptamani ajungeti la rubrica de anunturi...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
gogu
Junior member

Joined: 21/01/2006 11:17:52
Messages: 5
IP:
Offline

mersi de sfaturi
o sa incerc sa ma ghidez umpic dupa ele. Oricum mai vreau sa-mi iau niste plante sa maschez filtrul si incalzitorul.Termometrul nu-l pot muta pe un perete lateral pt ca acvariul este incastrat intr-un corp de mobila.O sa iau si un autocolant mai inchis la culoare.Forumul asta l-am studiat destul, daca nu fac cum scrie pe paginile astea nu inseamna ca n-am citit destul de pe forum.NU stiu de ce un castel e de prost gust da asta e, fiecare cu parerile lui.Am mai scris ca nu-mi-a placut modul in care am primit niste sfaturi la inceput, nu faptul ca n-au fost pro.In legatura cu bucile alea, nu am crezut ca va suparati asa, am crezut ca sunteti baieti mari si stiti sa radeti la o gluma( sunt si mai urate caa asta ).Mersi oricum
mai vb...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

gogu wrote:am crezut ca sunteti baieti mari si stiti sa radeti la o gluma( sunt si mai urate caa asta ).Mersi oricum
mai vb...


daca "rideam" nu cred ca ti-ar fi convenit, si tare cred ca-ti ziceam noi
"am crezut ca esti baiat mare si sti sa razi la o gluma"
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogu wrote:In legatura cu bucile alea, nu am crezut ca va suparati asa, am crezut ca sunteti baieti mari si stiti sa radeti la o gluma( sunt si mai urate caa asta ).

Nu te sfatuiesc sa incerci. Limbajul suburban il poti folosi unde vrei tu, cu cine vrei tu si cu cine iti permite. Aici insa nu este permis. Politetea si bunul simt al unei persoane sunt cartea ei de vizita.

Sfaturi pentru acvariul tau eu nu mai am. Ce a fost de zis, s-a zis deja. Sa-l stapinesti sanatos!
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

Lucruri care-mi plac :*alea 2 buturugi
*capacul
*dimensiunile(destul de bine alese)
Lucruri care nu-mi plac : *castelul!!!!---si e si scump din cate stiu
*ciorba de peste *pacat de scalarul ala superb)
*posterul(vb altora--era mai fain negru )


Dupa cum observi am pus 3 lucruri pozitive si 3 negative ...ca sa zicem ca-i balanta......da nu prea e .......Oricum sper ca m-am exprimat destul de elegant ...Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Gogule daca tie-ti place castelul pastreaza-l , chiar daca unii zic ca e de prost gust.Asta e si la haine e la fel ,mie-mi plac unii blue-jeans de care altii ar zice ca-s de prost gust dar pana la urma nu ma obliga nimeni sa mai mbrac la 4 ace.
Cat despre suprapopularea acvariului as zic e cam asa : daca ar trebui sa stai intr-o camera cu toata familia cat crezi ca ai rezista ,ti-ar conveni ?Cam asa e si la pesti , daca vrei multi pesti da un ban si fa un acvariu ca lumea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Gogule daca tie-ti place castelul pastreaza-l , chiar daca unii zic ca e de prost gust.



Acu' serios, gogule, si pe mine m-a batut gandul sa-mi cumpar o corabie de pirati LEGO si sa o scufund in acvariu. M-ar fi costat cam jumatate din salariu, asa ca m-am gandit la o macheta de submarin atomic. N-a fost sa fie (adezivul e deosebit de toxic), aşa că m-am reprofilat pe arhitectura gotica si am intrebat un arhitect cat m-ar costa un proiect de catedrala si o orga miniaturala sa nu se plictiseasca enoriasii acvatici. Prea mult, mai ca m-am întors iar la planul iniţial. Am cochetat putin cu un conac mosieresc de stil vechi, dar aveam bani doar de un bordei din Hallstatt-ul timpuriu (pestii mei merita ce este mai bun, asa ca am lasat balta ideea), si, ca urmare, am mers pe mana naturistilor astora de pe forum (care habar n-au ce inaltator e sa te trezesti de dimineata si sa-ti admiri fortareata din acvariu si scalarii gata de lupta) si m-am multumit cu niste echinodorusi banali si absolut inestetici (naturali, cah!!! ). Si cu un abtibild cu Animal Planet Deh, situatia materiala precara nu-mi permite un acvariu adevarat, cum scrie la carte, care sa arate ca Sighisoara medievala.

În rest, parerea mea coincide cu a majoritatii. Prea multi pesti pentru un singur castel. Cand ti s-o rascula ceata de guppy asupriti, instigati de scalarii intelectuali, praful se alege de castel si de clasa asupritoare formată din mosierii carasi. Şi e păcat de munca si banii investiţi in acel castel trendy. O sa fie macel. Ca la 1907. Noi vrem substrat!!!!!!

In legatura cu bucile alea, nu am crezut ca va suparati asa, am crezut ca sunteti baieti mari si stiti sa radeti la o gluma( sunt si mai urate caa asta )


Tare gluma. O stiam. Totusi, sunt curios cum spui bancuri la scoala. Mai ales iarna, cand, se stie, booca e sensibila si aerul rece este extrem de nociv pentru ea.

Acu' si mai serios, prezenta unui castel mi se pare justificata doar in cazul in care ai un caras vorbitor. Asa, ca in desene. Asa ca sugestia mea cat se poate de serioasa (mi-am permis o mica gluma mai sus, la care ma astept sa "te razi" la fel de tare cum "m-am ras" si eu la a ta) de incepator fara Castelul Bran (sau Mănăstirea Cernica) in acvariul cu sumatrani valahi ... e sa scapi macar de castelasul ala. Arata mai bine pe birou,trust me. Si mai redu din efectivul "pestesc" ca altfel vietuitoarele din vor fi chemate de urgenta la Marele Pescar din Ceriu. Sau, daca nu cred in Raiul Acvatic, se vor reincarna in niste maidanezi care te vor musca. Si te vei intreba de ce...

Pace

Aspru...
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Reveniti la topic ca-s cu nervii-n pioneze . Ce naiba? Sintem oameni mari.
Penytru ca discutie tinde sa degenereze, voi sterge orice post off-topic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com