[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
MP Eheim 200 litri - incercare Iwagumi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
tonnydea
Member

Joined: 26/10/2010 10:41:42
Messages: 176
Location: Bucuresti, Sector 6, Valea Rosie
IP:
Offline

Salutare colegi,

Am inlocuit acvariul de 125 litri cu unul de 200 litri, pe la inceputul lui martie.
Ce a iesit puteti vedea in pozele atasate.

Descriere MP EHeim 200 litri :
Dimensiuni acvariu : 100x40x50 Lxlxh cm - 200 litri - sticla de 8mm
Lumina : 4x39W T5 Osram - 830 HO constant, 840, 2x865
Pietris negru 2-3 mm - 30 kg

Flora : heteranthera zosterifolia, didiplis diandra, blyxa japonica, hemianthus micranthemoides, mayaca fluviatilis, staurogyne sp, marsilea hirsuta.

Fauna : 6 Poecilia sphenops (molly lyra), 5 Xiphophorus Helleri (xipho voalati), 7 Paracheirodon axelrodi (neoni rosii) ,guppy, endleri black bar si melci (physa marmorata, Planorbis planorbis, anemone helena, melanoides tuberculata)
[Thumb - DSCN0384.JPG]

[Thumb - DSCN0386.JPG]

[Thumb - DSCN0385.JPG]


"Betta barracks"
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumos acvariul, chiar imi place.
Dar pune o poza si din fata, ca de sus nu putem sa il vedem chiar cum trebuie.

Si vezi ca ai postat la marine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tonnydea
Member

Joined: 26/10/2010 10:41:42
Messages: 176
Location: Bucuresti, Sector 6, Valea Rosie
IP:
Offline

Am mai pus cateva poze, printre care si cu nano cub de 30 cm cu creveti Red Cherry si aparatura de la 200 litri.
Rog un moderator sa mute topicul la apa dulce .(chiar m-am uitat atent unde sa postez, dar se pare ca tot nu a fost destul)
[Thumb - DSCN0380.jpg]

[Thumb - DSCN0376.JPG]

[Thumb - DSCN0394.JPG]


"Betta barracks"
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

O singura chestiune as avea de obiectat
Tufisoara de Mayaca fluviatilis mi se pare ca nu merge acolo in stanga...Poate ar fi mers mai bine daca lasai tot Didiplis sa ajunga pana in colt.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tonnydea
Member

Joined: 26/10/2010 10:41:42
Messages: 176
Location: Bucuresti, Sector 6, Valea Rosie
IP:
Offline

Ma gandeam si eu ca o sa fie problema cu mayaca, dar am zis sa incerc, oricum o sa o tund si replantez ca sa indesesc coltul ala ca sa acopar cu mayaca teava de tur de la filtru si incalzitorul. Daca nu iese treaba (zic eu in 2 saptamani), o sa pun diandra si o rezolv
Nu stiu ce are heterantera de nu se ridica, vad ca ii place sa stea la sol (s-a indesit destul de mult, cred ca intru cu 'tarnacopu' la rarit)... in cel vechi de 125 litri aveam fire lungi ridicate pana la luciul apei (ce-i drept coloana de apa era ceva mai mica, undeva la 40 cm avea inaltimea la sticla).

"Betta barracks"
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tonnydea wrote:Nu stiu ce are heterantera de nu se ridica, vad ca ii place sa stea la sol (s-a indesit destul de mult, cred ca intru cu 'tarnacopu' la rarit)... in cel vechi de 125 litri aveam fire lungi ridicate pana la luciul apei (ce-i drept coloana de apa era ceva mai mica, undeva la 40 cm avea inaltimea la sticla).

Are o perioada de adaptare destul de lunga, dupa care isi da drumul.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mayaca nu mi se pare o planta chiar buna de acoperit echipamente...pentru ca subtirica tare. Ar trebui sa faci o tufa mare.
Eu as merge pe Didiplis, iar in capat sa o las mai inalta decat in centru. Si in felul asta nu mai exista nici liniile alea drepte pe care le-ai dat cand ai tuns.

Asta asa face EU, dar tu faci bineinteles cum crezi ca e mai bine, ca doar e bazinul tau si trebuie sa-ti placa tie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tonnydea
Member

Joined: 26/10/2010 10:41:42
Messages: 176
Location: Bucuresti, Sector 6, Valea Rosie
IP:
Offline

Intai as vrea sa incerc cu indesirea la mayaca (nu as vrea sa fie simetric si stanga si dreapta cu diandra).
Daca nu merge si nu merge o sa las diandra, pe care nu am tuns-o de cand am plantat-o la inceputul lui martie. Ce-i drept a crescut uniforma cu mici exceptii, dar are un aspect placut.

"Betta barracks"
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com