[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Strumfi's tank  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pai daca va aduceti aminte, pe 2078 aveam skimmer, filtru de 10' cu purigen, reactor co2 tot de 10', plus un heater hydor extern. Ma rog, altele erau posibilitatile financiare pe vremea aia, acum m-am cam certat cu ministrul de finante

Il tin minte, cum sa nu! Pe vremea aia aveai si tu acvariu mare si frumos
Cu ministrul de finante nu ma bag ca-mi pierd dintii
Te-ai bosorogit si tu (eu vorbesc ), vad ca ai inceput sa ai probleme cu scosul tevii din furtun si abia acum ai aflat ca alifia si caldura fac bine in situatii din astea


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Draga domnule, sunteti o hiena

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Online

tea prins aici cu furtunu
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-a prins grasule, ca mie nu-mi mai arde prea tare. Nici de acvaristica, nici de alte activitati care implica bagat si scos
Oricum, acvaristica nu mai e la fel ca acum 10-15 ani, au aparut si se sustin niste ineptii cu care nu sunt de acord, au aparut si se promoveaza agresiv anumite produse care de fapt sunt niste ciuperci ordinare (exceptant cateva care sunt bune, dar totusi nu se ridica la nivelul celor consacrate, obtinute prin ani de cercetare in laborator), nivelul si calitatea discutiilor au scazut - in timp ce abominatiunea aia de faceshit abunda de jenei si gigei atotcunoscatori care nu-s in stare sa deosebeasca sexul csiforilor si nu pot creste nici macar o amarata de elodea dar sunt tari in gura ca niste mici dumnezei de cartier, celebri pe scara blocului.
Tot respectul pentru cei cativa ramasi activi pe forum si care stiu cu ce se mananca acest frumos hobby, ca in rest.. comete care apar, ne fut la icre cu chestii demne de cascadorii rasului apoi dispar in neantul uitarii.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Online

Bine dat la centura mam simnti
Total de acord cu tine ,pe mine ma bucura insa ca acesti cativa putini inca mai au dorianta de a ne ajuta pe noi astia mai la inceput .
Si tu slabule mai invatat destule chiar daca crezi ca nu am bagat la capatana ,am bagat destul si mai am loc.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Filtrul intern e complet si pregatit. Azi il bag in probe si joi sau vineri il montez pe pozitie. Am pus si un aspirator alaturi, pentru comparatie


image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Filtrul intern e complet si pregatit. Azi il bag in probe si joi sau vineri il montez pe pozitie. Am pus si un aspirator alaturi, pentru comparatie

"filtrul intern", adica il tii in casa, nu afara pe balcon?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai da, o sa fie in interiorul standului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Adica: este filtru' intern de mobila?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2021 19:03:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pai da, o sa fie in interiorul standului

Ne pui atentia la incercare, dar hienele nu doarme


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

EduardB wrote:Adica: este filtru' intern de mobila?


Fix asa

Mama prostilor e mereu gravida!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Karcher face filtre interne?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pentru bani face si sifoane, cabine de dus si versuri pentru manelisti

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa fie liniste, am zis.

image image image

image

image image

Asa arata acvariul dupa o luna si jumatate, fara interventii, fara vizite, fara mentenanta, doar cu apa completata de don'soara asistenta. Plantele se dezvolta incet, dar viguros, chiar daca nu am instalatie de CO2. Geamurile doar usor murdare (ca dupa 3 zile, inainte de a pune filtrul Eheim) iar alge la fel, putine de tot, in limita bunului simt si al lipsei CO2-ului sau easy carbo. Singura aditie, 40ml Dennerle AIO Elixier o data pe saptamana.

image

image

Asta, dragii mei prieteni, se numeste o filtrare buna.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sa fie liniste, am zis.

Asta, dragii mei prieteni, se numeste o filtrare buna.

Super filtru = super filtrare == acvariu curat si sanatos Asta sa fie un exemplu pentru toti
Ai muncit ceva acolo, dar munca se vede
dan.pavelescu wrote:Asa arata acvariul dupa o luna si jumatate, fara interventii, fara vizite, fara mentenanta, doar cu apa completata de don'soara asistenta. Plantele se dezvolta incet, dar viguros, chiar daca nu am instalatie de CO2. Geamurile doar usor murdare (ca dupa 3 zile, inainte de a pune filtrul Eheim) iar alge la fel, putine de tot, in limita bunului simt si al lipsei CO2-ului sau easy carbo. Singura aditie, 40ml Dennerle AIO Elixier o data pe saptamana.

Nu ne pacali All in One Elixier contine carbon lichid "All in One! Elixier offers the simplest method of carbon supply. Plants can absorb the containing carbon compounds via the leaves and use them as building material or energy carrier. The product can also be used in combination with conventional CO2 fertiliser systems for an additional promotion of the plant growth."
Contine niste noutati in nutrientii utilizati de obicei in acvaristica, pesemne urmare a cercetatorilor celor de la Dennerle, sper sa nu fie doar marketing. Asta o sa ne-o spui tu sau mai bine zis, bazinul in sine.
Ei dar face si mainile acvaristului mai catifelate pentru ca are si Aloe Vera...

LE: acum am vazut pe pagina de prezentare a produsului, imediat subdenumire este atentionarea "Ideal during the start-up phase of every aquarium". Nu stiu cum s-o interpretez. Poate ca lipsa nitratilor si a fosfatilor poate sa fie o problema pe viitor...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 19:24:58



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multam. Da, am uitat ca are si un strop de carbon, sigur o cantitate mai mica decat daca as aditiona separat easy carbo.
Data comenzii pentru Dennerle Elixier a fost 10 februarie, probabil ca de pe 12-13 am inceput sa-l folosesc. Timpul ne va spune.
Momentan e ok asa, nu vreau sa ma mai complic cu dozatoare automate si nici sa incarc asistenta cu sarcini care nu fac obiectul muncii ei.. O data pe saptamana mi se pare decent.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Data comenzii pentru Dennerle Elixier a fost 10 februarie, probabil ca de pe 12-13 am inceput sa-l folosesc. Timpul ne va spune.
Momentan e ok asa, nu vreau sa ma mai complic cu dozatoare automate si nici sa incarc asistenta cu sarcini care nu fac obiectul muncii ei.. O data pe saptamana mi se pare decent.

Daca il utilizezi deja de 4 luni inseamna ca este OK. Este o perioada in care carentele s-ar fi aratat. Este din gama Lean Grow (pe care ADA il promoveaza de mult).
Nu schimba nimic care merge bine

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 19:47:24



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Asta si imi doresc, o crestere lenta dar constanta. Strictul necesar le ajunge, nu trebuie fertilizare agresiva.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Faina lucrare ai facut cu filtrul. Ingenios!
Ai o filtrare pe cinste la acvariu.
Jungle is massive!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 20:40:11


Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multam frumos nenea

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com