[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nano paludarium. bazin 25L  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

salutare, direct la subiect.

bazin 25 litrii devine paludarium, un foarte nano paludarium.

metoda de lucru: spuma poliuretanica
filtrare: pompa ascunsa in spuma, burete, cascada
volum apa: 6 litrii

plante: anubias barteri var. nana, java moss, si alte tipuri de moss terestre.
living creatures: la inceput guppy, 1 sau 2 pui (pe perioada de ciclare si de plantare) dupa care rcs si un amano

ajutor din partea voastra: iluminare, incalzire, alte plante sau vietuitoare.

work in progres:

am fixat pe spatele bazinului tubul de apa pt cascada dupa care am "spumat" tot spatele bazinului.
(pentru cine vrea sa incerce aceasta metoda trebuie sa stie ca spuma isi mareste de trei ori volumul in uscare)
am pus spumat astfel incat sa formeze o insula la baza (care va deveni o grota, si platforma pt plante de uscat)

image

in coltul stanga jos am decupat spuma pentru a pune pompa, de acolo pleaca tubul pana in coltul dreapta sus:

image

image

am ascuns firul de la pompa prin spuma.

se vede decupajul si grota.

tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

dupa 2 zile (timp in care s-a uscat bine spuma am inceput lucrarile la paluda.

testul de apa (ca sa vedem cum arata)
image
image

acesta va fi nivelul apei. foarte putin de aceea living creatures limited.

next step: wood

crengute adunate in timp de pe malul paraielor:
image
fixate cu silicon sau chiar cu spuma

tot cu silicon incepe lucrul la mozaic si colorarea fundalului. pietricele mici maro (jbl substrat inert)
cu o pensula mica am intins silicon transparent pe spuma uscata si am presarat deasupra substratului.
image
pietrele mai mari sunt lipite cu silicon in timp ce peretele e pus la orizontala
image
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

mozaicul si acoperirea peretelui cu pietre poate lua o vesnicie
image

de aceea nu am acoperit intreg peretele cu silicon si pietricele mici maro, ci doar punctele critice.

next step: vopsea acrilica non toxica pe baza de apa.

cu o pensula mica incepe colorarea intreg fundalului.
image
culorile folosite: maro, verde, galben
image
image

image
image



tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

pictura si pietrele gata, complet vopsit.
[url]http://hanulrotbav.ro/paludarium/20.jpg[img]
image

next step: apa

am scos din acvariu 2 pui de anubias, niste moss, si chiar un pic de riccia fluitans.
inca nu am bagat pompa in functiune, tre sa cumpar una ca cea existenta nu mai merge. sunt si eu curios cum este "cascada" sau mai bune zis scurgerea de apa.

image

se vede buretele care acopera exact pompa, este un burete culoare crem care in timp va deveni mai inchis la culoare si se va confunda cu fundalul.
am pus nisip alb, am dubii in privinta nisipului dar vroiam sa dau mai multa lumina. in grota am bagat pietricele de 3-4 mm albe.

image
image
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Un inceput foarte frumos ! Sa speram ca si continuarea va fi pe masura !
Succes !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Foarte tare frate!

Pentru populare,te-ai gandit la niste raci?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

Cosmin wrote:Foarte tare frate!

Pentru populare,te-ai gandit la niste raci?


chiar mm gandit la un rac alb, l-am vazut la petshop si chiar mi-a placut.

image

singura roblema e ca e mic de tot spatiul!
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

dupa cercetarile mele pe atotstiutorul GOOGLE, legat de lumina pentru paludarii nu exista foarte multe info (despre paludarii in general nu exista f multe info).

singura certitudine este ca intensitatea si puterea luminii este mai mica decat la un acvariu. eu ma gandeam sa bricolez o lampa cu un bec eco de 11w sau 13w, asta luand in considerare plantele acvatice (anubias si muschi).

problema se pune la plantele terestre, domeniu unde nu ma pricep, singura planta de care am grija este un catus mic!

plantele de uscat au aceleasi cerinte ca cele acvatice?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

tibisoricel69 wrote:
plantele de uscat au aceleasi cerinte ca cele acvatice?


Din cate stiu eu da, au nevoie de aceleasi spectre si temperatura de culoare. Daca am vrobit prostii, sa ma corecteze cineva

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

da cum se face cu abureala? geamurile sunt aburite la maxim si nu am bagat incalzitor!!!!

au venit primele plante, e greu de gasit plante asa de mici

si apa curge frumos pe perete!

am sa revin cu poze daca reusesc sa rezolv problema aburelii!
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Probabil ai un capac care inchide foarte bine acvariul iar caldura de la iluminare evapora apa care ulterior se transforma in condens pe geamul acvariului ce este in contact cu mediul din casa mai rece decat temperatura din interior.Se rezolva daca ambele medii (acvariu-camera) au aceasi temperatura sau vaporii se pot ridica prin capac,deci acvariu aerisit.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

La un paludariu sau vivariu , este foarte importanta ventilatia , la majoritatea am vazut ventilatoare , altfel vei avea probleme cu condensul si cu mucegaiul , si implicit miros neplacut in casa .
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow o intreprindere curajoasa. Nu m-as fi incumetat la un paludariu, cu toate ca recunosc, la un moment dat o sa fac si asta. E imbinarea intre diorame si acvaristica de fapt.
Despre lumina, nu cred ca e mai slaba, ci doar ca la acvarii lumina mai trebuie sa treaca si prin apa ceea ce-i ia din intensitate ..

9W mi se pare la limita, dar prinsa asa de sus s-ar putea sa nu traiasca plantele in apa. Dar se poate incerca cu plante care nu cer prea mult ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

problema aburelii era intradevar de la capacul care inchidea foarte bine bazinul. am lasat sticla (e un capac de sticla) cu 5mm deschidere fata de geamul din fata, pur si simplu am impins foaia de sticla mai in spate si aburul iese pe acolo lasand liber geamul din fata, acum nu se mai abureste.

lumina, am sa folosesc un bec eco de 13w, la inceput asa pana prindem un pic de experienta,

tot din lipsa de experienta incep cu plante autohtone, gasite pe strada, prin parc, muschi de pe malul paraiaselor. e mai greu de "cules" in perioada asta dar se gaseste material pentru experimente. problema e cu climatizarea plantelor care le iau de la 7,8 'C si le bag in bazin cu constanta d 20'C.

image

image

image
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos proiect.
Atentie la spuma poliuretanica deoarece in straturi groase miezul nu polimerizeaza decat dupa o perioada mai mare de timp si nu prea este indicat sa intre in contact cu apa (in timp in zone mai putin rigide, zone nepolimerizate - sau ce proces o fi avand loc - cedeaza si apar gogosi de spuma care expandeaza) .
La astfel de proiecte un factor foarte important este curatenia si ventilatia foarte buna (de asta au mai mentionat si colegii mei).
Lumina necesara este chiar mai putin pretentioasa ca la acvarii, dar pot apare aceleasi probleme cu algele. Se aplica aceleasi reguli din acvaristica referitoare la ciclare si la schimburile de apa periodice pentru a scadea incarcatura organica si de nitratii care se formeaza.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

Lucian wrote:Frumos proiect.
Atentie la spuma poliuretanica deoarece in straturi groase miezul nu polimerizeaza decat dupa o perioada mai mare de timp si nu prea este indicat sa intre in contact cu apa (in timp in zone mai putin rigide, zone nepolimerizate - sau ce proces o fi avand loc - cedeaza si apar gogosi de spuma care expandeaza) .
La astfel de proiecte un factor foarte important este curatenia si ventilatia foarte buna (de asta au mai mentionat si colegii mei).
Lumina necesara este chiar mai putin pretentioasa ca la acvarii, dar pot apare aceleasi probleme cu algele. Se aplica aceleasi reguli din acvaristica referitoare la ciclare si la schimburile de apa periodice pentru a scadea incarcatura organica si de nitratii care se formeaza.


multumesc pt sfaturi,

spuma a stat 3 zile la uscat, deci e destul de polimerizata!
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

nu ma satisface pompa! am pus o pompa hydor mini

image

are debit destul de mare totusi pentru volumul de apa si e destul de "zgomotoasa" cand e reglata la debit minim!

cunoasteti vreo pompa mai mica de atat?
tibisoricel69
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/10/2011 14:35:49
Messages: 48
Location: Brasov, Romania
IP:
Offline

plantele au inceput sa creasca! chiar dupa o saptamana, cresc repejor maidanezele astea!!!

am mai adaugat muschi si apa s-a limpezit bine!

image
image
image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte frumos, felicitari

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline


Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com