[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta sta numai pe o parte la suprafata, inoata greu si dezechilibrat!!!!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
rozalia
Junior member

Joined: 06/01/2013 15:30:36
Messages: 15
Location: focsani
IP:
Offline

Salut!
Acum o luna si jumatate am preluat un acvariu de la un prieten care a plecat in strainatate. Acesta il avea de prin luna august a anului trecut.
Acvariul are 80x30x40 si este complet (neon, incalzitor cu termostat, filtru, pompa de aer). Are substrat din nisip - 1-3 mm amestecat cu ceva mai mare - gen pietris micut (spunea prietenul meu ca este roca vulcanica). Mai are 3 plante de anubias, 2 echinodorus si inca o planta cu frunze late - nu stiu cum se numeste. Mai are 2 cioate de vita de vie si 2-3 bolovani.
Pesti: - 1 betta, 1 scalar, 4 tetrazona (2 galbeni maturi si 2 verzi mai mici), 10 neoni, 12 guppy, 3 ramirezi, 1 gurami pitic, 2 gibbiceepsi (unul marisor si unul mai mic), 1 ancitrus pui, si un alt sanitar (cu dungi orizontale roz).
Stiu ca sunt prea multi pesti pentru dimensiunile acvariului, dar nu am cui sa-i dau si mi-e mila sa ii arunc!!
PROBLEMA: de 4 zile, betta (mascul) nu mai poate inota. Sta la suprafata apei, intr-un colt, pe o parte. Mai incearca el sa inoate la suprafata apei dar nu reuseste sa isi tina echilibrul si ajunge tot pe o parte. Daca incearca sa coboare in josul acvariului imediat parca ceva il trage la suprafata, ajungand tot intr-o parte. Nu i-a aparut nimic de genul puncte albe la gura Nu s-a decolorat sau umflat. Singura chestie: coada sa nu mai este "lipita" ci s-a desfacut in mai multe, iar in unele zone ale cozii culoarea nu mai este indigo curat, ci bate inspre alb.
Am tot citit pe form si pe net despre diferitele probleme aparute la betta, dar din simptome nu reusesc sa identific boala.
Astazi l-am scos din acvariu si l-am izolat intr-un borcan de 5 l pe care l-am pus langa calorifer (28 grade) am adaugat 1 picatura de albastru de metil si 1 lingurita rasa de sare grunjoasa.
Sper sa ma puteti ajuta sa identific care este problema, ca sa pot cumpara medicamentatia necesara.
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cozi franjurate si aparitia unui fungus ma duce cu gandul la boala finrot. Cam micut acvariul tau pentru atatia pesti, iti trebuie o filtrare foarte buna si o curatenie la fel. Mergi si la rubrica "despre noi" sa te prezinti.

Este bine ca ai pus sare, poate sa-l ajute, insa s-ar putea sa nu fie suficient. Poti incerca cu un medicament, depinde ce gasesti la petshop pentru aceasta boala. Fa tratamentul ca la carte, nu combina mai multe tratamente. Posibil sa le apara si la ceilalti pesti, urmareste-i cu atentie.
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incearca sa faci "curatenie"intre pesti. Du-te la un pet si fa o donatie daca nu ai unde sa ii dai. Poti sa scrii si la noi pe forum la rubrica donatii cu specificatia "numai Focsani". Prea multi pesti intr-un acvariu reprezinta in timp un focar de infectie, ceea ce probabil s-a intamplat si la tine. Daca nu iei masuri urgente s-ar putea sa ai mari probleme. Daca dintr-un peste infectat mananca si alti pesti poti da intr-o epidemie. Parerea mea este sa-l sacrifici pe betta, care doar agonizeaza si sa te apuci serios de treaba cu acvariul. Daca are coada franjurata asa cum spui, probabil ca ceilalti deja musca din el, in special tetrazonele. Daca ai nevoie de sfaturi nu ezita sa ne scrii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

informativ: bazinul tau are 96 litrii brut

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rozalia
Junior member

Joined: 06/01/2013 15:30:36
Messages: 15
Location: focsani
IP:
Offline

stiam de cand am primit acvariul ca sunt prea multi pesti, dar le aspir mizeria zilnic, cu o pompa, iar apa o schimb saptamanal, in fiecare sambata (20-25 l). Eu cred ca filtrul face fata, apa este limpede si nu miroase, nu am alge, totul pare a fi ok.
azi am fost la petshop, vanzatoarea nu a stiut ce medicament sa imi dea, mi-a spus ca ”a prins aer”, problema des intalnita la betta, care hranindu-se la suprafata inghite odata cu mancarea si aer. Mi-a spus sa il scot pe o suprafata dura si pe un prosop umed sa il las sa se zbata, si eventual sa il masez usor de la cap inspre coada. Am sa incerc si solutia aceasta la fiecare 3 ore, asa cum mi-a recomandat si daca nu vad nici o imbunatatire.........aveti dreptate....ar trebui sa-i opresc suferinta.
Cat despre ceilalti pesti, i-am urmarit...nu par a avea nimic, sunt vioi, mananca bine.....se mai bat...se mai joaca...totul normal.
[Email]
rozalia
Junior member

Joined: 06/01/2013 15:30:36
Messages: 15
Location: focsani
IP:
Offline

si...VA MULTUMESC ....pentru sfaturi, cu siguranta am nevoie, iar orice informatie este binevenita. Am de invatat cu pestisorii astia, nu gluma!!
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sa stii ca eu sunt un fan betta, si ma gandesc bine inainte de a lua o astfel de decizie. Poti incerca si ce a spus vanzatoarea dar ma abtin de la comentarii. M-ar bucura sa fie o problema personala si nu de acvariu, dar oricum trebuie sa te gandesti sa mai donezi din pesti. Prima masura pe care trebuie sa o iei in cazul unui peste bolnav, este sa il izolezi de ceilalti, ceea ce inseamna sa ai un alt mic acvariu in care sa il poti trata. Si de aici curg toate celelalte evenimente...un acvariu spital inseamna un acvariu aproape identic cu cel pe care il ai( aici ma refer la conditii) dar de dimensiuni mici. Acvaristica este o pasiune care se descopera in timp ce o practici. E ca in dragoste, se descopera in timp ce o traiesti si are partile ei de bucurii si sacrificii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cum faci tu curatenia zilnica? Detaliaza putin daca poti.
[ICQ]
rozalia
Junior member

Joined: 06/01/2013 15:30:36
Messages: 15
Location: focsani
IP:
Offline

Curatenia zilnica....inseamna de fapt asiprarea substratului de mancare, si alte ”mizerii”, mai ales din cauza celor 2 gibbicepsi care lasa urme, nu gluma!!
[Email]
Radu SG
Unripe member

Joined: 02/05/2020 18:07:44
Messages: 3
IP:
Offline

Salut!
Aceasi problema o am ?i eu. Numai ca la mine mi se pare ca are pu?in ochii umfla?i. Înoat? dezorientat ?i pe o parte. In rest nu are alte semne: puncte albe etc. L-am mutat intr-un alt acvariu. Am decis sa ii aplic un tratament cu sulfat de cupru. Sa v?d cum reac?ioneaz?.
[Thumb - 06319CAF-8E2E-41D4-9CFD-595F0DA9EC41.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2020 16:00:47

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa dai niste detalii despre acvariu:volum,filtrare,substrat,plante,iluminare etc?
[WWW]
Radu SG
Unripe member

Joined: 02/05/2020 18:07:44
Messages: 3
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Poti sa dai niste detalii despre acvariu:volum,filtrare,substrat,plante,iluminare etc?


Scuze.
Are un acvariu de 8 litri tip bol. Nu i-am pus filtru pentru mi s-a spus din mai multe surse ca nu are nevoie, substratul e format din pietricele ?i nisip, ca decor are o planta ce ii umbre?te o parte din acvariu ?i un mic? decora?iune. Nu foarte mare sa nu ii ocupe din spa?iu foarte mult. Nu i-am instalat nici o sursa de lumina. Ii verific frecvent acvariul de alge ?i alte chestii. Apa i-o schimb la 2, 3 zile ?i doar 40% din ea ?i folosesc solu?ie de echilibrare ph a apei. Hrana este alternat? granule sau fulgi de alge ?i ii dau 5 zile din 7. Temperatura apei este mereu la 22 sau 23 de grade. Iar pana azi a fost foarte vioi ?i juc?u?. Nu a avut treaba.
Ieri i-am schimbat apa ?i azi l-am g?sit a?a. I-am pus sare in apa ?i ?i-a mai revenit, dar tot pe o parte sta a?a. I-am dat de mancare sa v?d cum reac?ioneaz? ?i a mâncat f?r? nici o ezitare.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara filtru e nasol...
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul este cel mai esential lucru intr-un acvariu
In plus,8L e cam mic...
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste articolele de pe forum si documenteaza-te despre ciclul azotului intr-un acvariu
Vei vedea ce se intampla cu pestele tau
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate,fara filtrare nu ai ce sa faci
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si nu mai adauga substante in apa! Nu rezolvi nimic!
Apropo tii apa la declorinat sau adaugi un conditioner de apa (aquatan,aquasafe,biotopol etc)?
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici un exemplu de acvariu pt betta bine facut:
Asa DA:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47327.page
[WWW]
Piulita
Junior member

Joined: 10/06/2020 16:59:32
Messages: 6
IP:
Offline

Ooo. Dar multumesc. Acvariul meu este dat ca exemplu.
Pestisorul domnului Radu arata bine ,nu am idee ce ar putea avea insa asa dupa mine: Isi poate misca ambele aripioare laterale ,poate are ceva la vreuna si de-asta nu isi poate tine echilibrul(zic si eu) )
Intrebare off topic dar cred destul de importantae ce la forum spune "Your connection to this site is not secure*,adica e ciudatel
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Off topic:inseamna ca conexiunea cu siteul nu este criptata cu SSL
Siteurile care incep cu https in bara de cautare sunt criptate
Si la mine apare la fel
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com