[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la incepator la mai putin incepator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Maistru, nu maestre.
Eu doar ti-am spus parerea mea, probabil ca or sa apara altii care iti vor spune ca co2 e superstitie si nu trebuie.
Dar imi mentin opinia.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu toti isi dau seama, dar cel mai important nutrient pentru plante este carbonul. Plantele sunt alcatuite din 50% carbon, masa uscata.
Toti ceilalti fertilizanti pe care ii adaugi in apa sau ii ai in substrat sunt pe planul 2. Adu-ti aminte de asta data viitoare cand vrei sa inchizi butelia

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si oxigenul.... ar mai fi.

In lipsa oxigenului, cum se discuta o scindare amarata? (intreb, nu stiu)

La noi in curte, toate vietuitoarele, vor si oxigen. (cred ca)

(sulfarea, are nevoie de oxigenu ala)

dupe' 10+ doze, exista posbilitatea sa nu fiu chiar coerent ori "la subiect/topic".

Astfel ca: daca gresesc, ma scuzati.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2021 21:09:37


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ma-ati lamurit

Scuze (Maiestrule)
Parerea voastra a colegilor conteaza mult pentru mine asa si invat.De acea si postez cat e ceva sa ma poata cineva lamuri ,aproba ,critica etc .
Chiar ma bucur cand vin mai multe pareri ,ma pune si mai tare pe studiat

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In lipsa oxigenului, nu ar mai exista "oxidarea" celulelor si omul nu ar mai imbatranii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

paradoxx wrote:In lipsa oxigenului, nu ar mai exista "oxidarea" celulelor si omul nu ar mai imbatranii

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se ia manual biologie clasa a V-a si se deschide la lectia cu fotosinteza. Unde zice ca fara dioxid (sau bioxid, vorba hermeneutului) de carbon, plantilii moare.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Se ia manual biologie clasa a V-a si se deschide la lectia cu fotosinteza. Unde zice ca fara dioxid (sau bioxid, vorba hermeneutului) de carbon, plantilii moare.


Asta asa este dar la mine nu era cazul , nu este un skape nou si fara echipamente unde putem zice ca nimic nu produce dioxid. Dinpotriva este destul de avansat sa poata merge fara injectarea co2. Dar cum a spus si Maiestru exista riscuri . Si de ce sa risc
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Fadds wrote:Nu toti isi dau seama, dar cel mai important nutrient pentru plante este carbonul. Plantele sunt alcatuite din 50% carbon, masa uscata.
Toti ceilalti fertilizanti pe care ii adaugi in apa sau ii ai in substrat sunt pe planul 2. Adu-ti aminte de asta data viitoare cand vrei sa inchizi butelia



Cel mai important nutrient e totusi lumina. In lipsa ei nu exista nici macar viata.

Despre CO2 treaba e simpla. Bagind CO2 chiar si dintr-o bomba simpla cu drojdie (fara control ca practic nu se poate - e posibil, dar prea complicat) orice planta va creste mult mai repede. Dupa 1-2-3 luni cresterea e vizibila chiar si la Anubias Barteri.
Cu CO2 Anubiasii dadeau la mine 1-2 frunze pe saptamina. Fara CO2 (din lipsa de timp am renuntat momentan de 2 ani la el) le mai da cite o frunza cam la 2 luni. La plantele cu crestere rapida diferentele se vad in citeva zile. Bineinteles ca am redus foarte mult si fertilizarea (micro, macro si Fe) dupa ce am oprit CO2. Chiar daca am marit destul de mult aditia de glutaraldehida (Carbo) - ca sa compensez cit de cit lipsa CO2) - efectul asupra plantelor e destul de slab. Si in plus dupa oprirea CO2 am dat in alge - GDA , GSA si BBA - si a trebuit sa reduc mult si lumina - cam la 30-40% din cit aveam (calculat in lumeni ca nu am parmetru).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Exact de aceste peripeti mie frica ,de acea am deschis butelia din nou.

[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Marele avantaj al plantelor care sunt lasate sa ajunga pâna la suprafata apei este ca isi iau CO2-ul din aerul ambiant.
Pentru stomatele frunzei e mult mai comod sa faca direct schimbul de gaze, decât sa ,,caute" CO2 dizolvat in lichid. Organismele vor cauta mereu calea cea mai simpla.
Pe scurt, orice instalatie de CO2 iti polueaza aerul din incapere, pe când plantele care ajung pâna la suprafata acvariului ti-l purifica.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

ionionut wrote:Marele avantaj al plantelor care sunt lasate sa ajunga pâna la suprafata apei este ca isi iau CO2-ul din aerul ambiant.
Pentru stomatele frunzei e mult mai comod sa faca direct schimbul de gaze, decât sa ,,caute" CO2 dizolvat in lichid. Organismele vor cauta mereu calea cea mai simpla.
Pe scurt, orice instalatie de CO2 iti polueaza aerul din incapere, pe când plantele care ajung pâna la suprafata acvariului ti-l purifica.


Multumesc, valisineria nana toata e la suprafata de acea se pare ca ii si merge foarte bine si fara injectai de co2
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu poate fi vorba de poluare cu CO2. Hai sa zicem ca reusesti sa bagi 25-30ppm de CO2 (la limita de supravietuire a animalelor acvatice). In aer ai 400-1000ppm (400 e foarte bine, 1000 e satisfacator - peste 1000 se recomanda ventilarea fortata). Chiar daca tot CO2-ul din apa va ajunge in aer, tot vei fi foarte departe de limita satisfacator.

In general avem putine plante pur emerse (Egeria, Valisneria, citeva Crypto, citeva doar, ... si alge). Marea majoritate a plantelor de acvariu sint plante de mlastina, care cresc foarte bine si emers. Deoarece se dezvolta mult mai bine emers decit submers toti producatorii le cresc emers.

La suprafata apei datorita schimbului de gaze la interfata lichid/aer cantitatea de CO2 e mai mare. Combinata cu cantitatea de lumina mult mai multa (cu sau fara capac) dezvoltarea plantelor e mult mai rapida.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/10/2021 11:42:28


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Liv wrote:Nu poate fi vorba de poluare cu CO2. Hai sa zicem ca reusesti sa bagi 25-30ppm de CO2 (la limita de supravietuire a animalelor acvatice). In aer ai 400-1000ppm (400 e foarte bine, 1000 e satisfacator - peste 1000 se recomanda ventilarea fortata). Chiar daca tot CO2-ul din apa va ajunge in aer, tot vei fi foarte departe de limita satisfacator.

In general avem putine plante pur emerse (Egeria, Valisneria, citeva Crypto, citeva doar, ... si alge). Marea majoritate a plantelor de acvariu sint plante de mlastina, care cresc foarte bine si emers. Deoarece se dezvolta mult mai bine emers decit submers toti producatorii le cresc emers.

La suprafata apei datorita schimbului de gaze la interfata lichid/aer cantitatea de CO2 e mai mare. Combinata cu cantitatea de lumina mult mai multa (cu sau fara capac) dezvoltarea plantelor e mult mai rapida.


Super explicatia
Multumesc mult
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Dupa un schimb de apa , si putina curatare in sfarsit dupa 3 saptamani
[Thumb - 20211002_193004.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ma bucur foarte mult ca nu lam vandut , ma-m uitat recent de la prima pagina . Este incredibil ce a iesit in 10 luni . Din cate am vazut la multi dureaza ani sau renunta din prima luna din cauza ca le moare vietuitoarele si se demoralizeaza si sperie desigur deoarece e mult de procesat si invatat sa ai un acvariu natural.
Nu stiu voi cum va simntiti cand va uitati cum ati inceput dar eu am o bucurie mare de nedescris si ma indeamna sa continui si sa invat tot mai mult. Plus sa incerc sal.fac cat mai natural si frumos .
Asta desigur se datoreaza si voua ca m-ati ajutat si eu am ascultat altfel nu ajungeam aici
Multumesc inca o data tuturor

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2021 20:27:18

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Crema pentru tort cu mascarpone si vanilie



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
dan.pavelescu wrote:
Crema pentru tort cu mascarpone si vanilie




Inca nu simnt ca se poate mai mult si mai frumos.
Plus mie groaza de adunat date de scris etc. Dupa cum se vede is praf la limba romana
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Samy wrote:Ma bucur foarte mult ca nu lam vandut , ma-m uitat recent de la prima pagina . Este incredibil ce a iesit in 10 luni . Din cate am vazut la multi dureaza ani sau renunta din prima luna din cauza ca le moare vietuitoarele si se demoralizeaza si sperie desigur deoarece e mult de procesat si invatat sa ai un acvariu natural.
Nu stiu voi cum va simntiti cand va uitati cum ati inceput dar eu am o bucurie mare de nedescris si ma indeamna sa continui si sa invat tot mai mult. Plus sa incerc sal.fac cat mai natural si frumos .
Asta desigur se datoreaza si voua ca m-ati ajutat si eu am ascultat altfel nu ajungeam aici
Multumesc inca o data tuturor


Pai tu ai evoluat in 10 luni cati altii in 10 ani ai evoluat extrem de mult......nu mult, dar asta ti am mai zis. E si pacat sa vinzi si sa renunti la acest hobby.

Multa bafta in continuare!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De acord cu alinutz80.

Multi renunta pentru ca nu asculta ce sfaturi primesc si nici nu se obosesc sa inteleaga de ce sint sfatuiti sa faca intr-un anumit fel. Pentru marea majoritate din noi primeaza cresterea/siguranta animalelor (chiar si a amaritilor de RCS), urmat de plante si pe locul 3 vin celelalte probleme (incepind cu aparatura si cu banii). Dupa cum vezi banii sint pe locul 4 - nu ca nu ne pasa de bani - dar experienta ne-a invatat ca daca e ieftin, e aproape automat cel putin slab (sau mai rau).

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2021 15:07:42


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com