[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pui de gupy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

o femela de gupy a facut cam 25-30 de pui vreo 5 iam scos din apa si 20 ia facut in maternitate
deci acum am cam 25de pui?ce pui mei sa fac cu ei? adica vreau sai cresc da ce sa-le dau sa pape?acum sunt intrun vas plat si lung cu coloana de apa de 3cm as putea sai bag intr-un borcan si sa le bag o piatra de aer!deci ce le fac?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

sonyk wrote:acum sunt intr-un vas plat si lung cu coloana de apa de 3cm as putea sai bag intr-un borcan si sa le bag o piatra de aer!
Inborcaniipotitinedoarpinalegasestiocasaconfortabila .

sonyk wrote:deci ce le fac?
Un acvariu. Le spui ca l-a adus mosu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sonyk wrote:ce pui mei sa fac cu ei?


Se pare ca ti-a scapat Regulamentul forumului, ca sa nu mai zic ca nu citesti nimic din ce s-a scris pe aici. smilie

"Respectati userii acestui forum si folositi un limbaj civilizat"

Inca o "perla" ca asta si ne parasesti urgent. Si fara nici un alt avertisment.
cubu_b
Unripe member
[Avatar]

Joined: 12/12/2005 01:44:04
Messages: 2
Location: Bucuresti, Regie
IP:
Offline

salut,
nu contest decizia ta ... dar ...
nu cred ca ar trebui sa o iei ca o injuratura... la urma urmei SUNT puii lui ... la ei s-a referit.

best regards.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

NICI EU NU CONTEST PUNCTUL TAU DE VEDERE, DAR AI CITIT CE SI CUM SCRIE OMUL ? TU INTELEGI CEVA?

EU FIIND POSESOR AL UNUI SINGUR NEURON, MI-E GREU SA STAU SA COMPILEZ DE FIECARE DATA CE VREA SA SPUNA, SI CA MINE SUNT MULTI , ASA CA , DACA CREZI CA FACI PARTE DIN CURENTUL LITERAR , PE CARE COLEGUL IL REPREZINTA, ABTINE-TE DE LA SCRIS SI MAI ALES ABTINE-TE SA FACI OBSERVATII.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cubu_b wrote:salut,
nu contest decizia ta ... dar ...
nu cred ca ar trebui sa o iei ca o injuratura... la urma urmei SUNT puii lui ... la ei s-a referit.

best regards.


Pacat ca nu te-ai putut abtine. Asemenea comportamente nu mai sunt acceptate pe acest forum. smilie

:ycard: Asta e in loc de "bun venit".

Best regards.
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

ati observat ca majoritatea topicurilor noi se termina in acest mod? ba cu un avertisment..ba cu un ban..etc.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

si nu ai observat si de ce ?
tie ti se pare normal si corect ca sonic sa scrie asa cum scrie ?
chiar trebuie sa-ti dau ca exemplu multe alte topicuri noi, care nu au sfirsit asa de tragic , cum scoti in evidenta ?
sa inteleg ca e totusi greu sa scrii cit de cit corect si inteligibil ???
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

manyaku wrote:ati observat ca majoritatea topicurilor noi se termina in acest mod? ba cu un avertisment..ba cu un ban..etc.
Se termina asa cum incep: icoolt™. S-a instaurat dictatura pppaaa forum ....... scapa cine poate .

Legenda: poate = stie scrie cit de cit corect

Poze: smilie ... Poze cu plante
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Bun ..nici eu nu sunt de acord cu aceste "personaje' care scriu, dau send, si dupa aceea poate se si gandesc la ce au scris.Aveti dreptate si voi dar cateodata e mai bine sa ii lasi...poate isi dau si ei seama care e treaba.. .Altceva nu mai comentez ca mentalitatea mea de 18 ani nu se compara cu a dumneavoastra...iar replicile mele pot fi considerate "nepotrivite". ..
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

manyaku wrote:.Altceva nu mai comentez ca mentalitatea mea de 18 ani nu se compara cu a dumneavoastra...iar replicile mele pot fi considerate "nepotrivite". ..

Bine faci.
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

pai ... decat sa spun prostii si sa iau cartonase..mai bine ma abtin..
@Dolly : preferi sa tac ah? vrei sa vezi de ce sunt in stare?ce pot sa "debitez" ? :-P
asadar lasati-i mai usor p'astia "mici" si neuzati...ca invata ei..(ma refer la cei care au capacitatea de a intelege unele sfaturi date) ..ca cei care nu se descurca cu tastele pot lua o "pauza" sa invete si sa studieze un manual de utilizare al unei tastaturi si pot reveni dupa aceea printre forum-isti
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Haideti totusi sa ajutam si omul. Deci ai 30 de pui de guppy. Daca vrei sa-i cresti trebuie sa faci rost de un acvariu mai mic, un incalzitor, o sursa de aerare/oxigenare a apei. Setezi incalzitorul la 26 grade. Puii ii hranesti cu hrana pentru alevini din comert sau daca ai cum sa faci rost cu nauplii de artemia, care e cam cea mai buna hrana pentru pui.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

viviparu'"]Haideti totusi sa ajutam si omul. Deci ai 30 de pui de guppy. Daca vrei sa-i cresti trebuie sa faci rost de un acvariu mai mic, un incalzitor, o sursa de aerare/oxigenare a apei. Setezi incalzitorul la 26 grade. Puii ii hranesti cu hrana pentru alevini din comert sau daca ai cum sa faci rost cu nauplii de artemia, care e cam cea mai buna hrana pentru pui.[/quote:c6b9ac98d7 wrote:

Exact asta doream sa spun si eu. Cu mentiunea ca nu sunt pui pretentiosi si cresc deosebit de repede.
Ai grija insa ca sunt foarte prolifici si in cateva luni o sa ai nevoie de multe acvarii. Cand se mai maresc doneaza-i sau da-i in piata la schimb cu ceva mancare.

Salut Prieteni
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dolly wrote:
sonyk wrote:ce pui mei sa fac cu ei?


Se pare ca ti-a scapat Regulamentul forumului, ca sa nu mai zic ca nu citesti nimic din ce s-a scris pe aici. smilie

"Respectati userii acestui forum si folositi un limbaj civilizat"

Inca o "perla" ca asta si ne parasesti urgent. Si fara nici un alt avertisment.


Era o GLUMA. Nu stiu cum e la voi...dar cum face unu o gluma putin mai deranjata va sare pateu la toti.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

stimabile, mie chiar ca mi-a sarit pateul de data asta ....

eu iti multumesc pentru intreaga ta activitate pe acest forum.

de citit poti sa citesti in continuare, dar sa sti ca EU ti-am dezactivat contul.

asta echivaleaza cu banarea.
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

acum pot sa-mi iau si eu aparare erau o gluma o metafora ca sa zic!asa am avut o zi super agitata!mi-a crapat acvariu acum mi-am dat comanda de altul are putin peste 50de litri!normal ca pui o sa-i dau la schimb pe plante mancare etc!acum stau cu pestii un galeata,cu pietrisu in lighean cu apa,cu melci in bidon de 5l cu apa,pui iam pus intr-o sticla de 1,5l si plantele intr-un ligean tot cu apa.n-am aruncat nici un litru de apa am pastrat-o.problema e cu aer am o piatra de aer pe care o pun cu portia cand la pui,cand la melci,cand la plante!iar la pestii leam bagat in galeata inacalzitoru si filtru...
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

...lasa-te :d

image
[Email]
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

oricum imi cer scuze ptr limbajul meu........
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

incepe sa fie cam tirziu ....
la prima "iesire in decor"... ramai acolo...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com