[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu AIO (all in one) Fluval Juwel etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ceva nu e ok la tine in bazin. Verifica daca ai o buna circulatie a apei, nivelul de co2, calitatea luminii sau intensitatea/perioada de iluminare.
[ICQ]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut, clar ai probleme cu circulatia apei.
[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va referiti la chestia gen panza de care spuneam, ori de celalalte alge care sunt pe acolo?
Am BBA, staghorn si posibil si green dot algae.

Nu stiu ce sa mai fac sincer sa fiu...

- am omorat punctual BBA cu carbon insa tot apare inapoi
- am redus mancarea
- am redus lumina
- mai nou am bagat de o saptamana Algexit si au inceput sa-mi dispara algele verzi de pe pietre (daca stau sa ma gandesc prima oara cand am vazut panza din aia a fost imediat dupa Algexit)

La flow-ul apei pana mi-am luat plante plutitoare a fost tot timpul pe maxim Tidal 35, teoretic muta apa grupa mare...
De cand cu plutitoarele (Salvinia/red root floater/) l-am dat pe minim ca sa nu le faca varza pana se maresc; ideea fiind ca sper ca plutitoarele sa traga din apa orice exces, astfel incat sa scap de alge.

Pana mea, nu stiu ce sa mai fac cu algele p#$! sincer sa fiu, sper ca odata ce se dezvolta destul salvinia si floater sa se rezolve incet incet problema.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Hybrid wrote:Va referiti la chestia gen panza de care spuneam, ori de celalalte alge care sunt pe acolo?
Am BBA, staghorn si posibil si green dot algae.

Nu stiu ce sa mai fac sincer sa fiu...

- am omorat punctual BBA cu carbon insa tot apare inapoi
- am redus mancarea
- am redus lumina
- mai nou am bagat de o saptamana Algexit si au inceput sa-mi dispara algele verzi de pe pietre (daca stau sa ma gandesc prima oara cand am vazut panza din aia a fost imediat dupa Algexit)

La flow-ul apei pana mi-am luat plante plutitoare a fost tot timpul pe maxim Tidal 35, teoretic muta apa grupa mare...
De cand cu plutitoarele (Salvinia/red root floater/) l-am dat pe minim ca sa nu le faca varza pana se maresc; ideea fiind ca sper ca plutitoarele sa traga din apa orice exces, astfel incat sa scap de alge.

Pana mea, nu stiu ce sa mai fac cu algele p#$! sincer sa fiu, sper ca odata ce se dezvolta destul salvinia si floater sa se rezolve incet incet problema.


In general mam referit ,ti-am citit tot tipicul si vazand toate pozele se vede clar ca nu ai o circulatie optima a apei. Si lipsa co2 se observa deoarece ai atatea alge .
Trebuia sa iei ceva plante easy ieftine si sa le pui in bazin cu tot cu ghiveci pana se dezvoltau ale tale . Ajuta mult ciclarea si probabil nu aveai atatea alge . Acum la cate alge ai asi da un restart dar inainte de asta incearca sa rezolvi: Circulatia apei,eu zic ca un filtru extern era mult mai bun . Eu am eheim experience 150 la un bazin de 50 l .
Co2 neaparat, daca mergi pe acealeasi plante .
Iei ceva consumatori de alge ,netrina si ottocinclus. Si poate scapi fara restart.
Si atentie mare ,mentenanta curatare etc.
Dacca ai si cyanobakteria atunci e si mai grav .
Faza cu filtrul aceala ca muta apa la greu mie greu so cred ,ai in anunite poze mizerie pe frunze depuneri care nu ar avea ce cauta acolo daca aveai circulatie buna a apei.
Eu cred ca pe fundul bazinului nu prea ai circulatie mai deloc.
Bafta si numai bine

This message was edited 2 times. Last update was at 12/11/2021 19:52:08

[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, la capitolul plante easy si consumatoare am hygrophila si echinodorus.
Ramase din vechi mai e un crypto, staurogyne repens si marsilea in fata.

Iar acum am luat plutitoare salvinia si floater.

Am vreo 15 amano si 6 otociclus, insa nu prea vad diferenta, cel putin la oto.
De schimbat apa o fac saptamanal, 10-15 litri.

In pozele mai vechi ramanea mancare pe frunze foarte multa; dozatorul automat lasa prea multa sa cada si nu se manca; acum dau doar la manuta proprie si personala si nu mai ramane.

Referitor la fundul bazinului, e foarte posibil sa ai dreptate, m-a batut si pe mine ideea unui filtru extern insa mereu mi-a fost frica sa nu ma trezesc cu balta in casa.
Referitor la CO2, chiar nu as vrea sa ma complic cu inca o chestie...


In concluzie, crezi ca are rost sa vad daca-si fac treaba plantele de suprafata, respectiv sa taie din lumina si sa consume masiv din nutrienti? Sau sa ma apuc deja sa schimb filtrul?




Atasat si cateva poze.

image image image image image

This message was edited 3 times. Last update was at 12/11/2021 20:46:20


Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cel mai bine astepti ,incerci etc asa inveti dupa acea treci la drastice . Si la inceputul nou vei sti deja unde sa nu mai gresesti.
Dar de unde sti ca ai valori prea mari? Faci teste?
Ce teste faci?
Cat ai no2 si no3 plus amoniac?
Fa un experiment , baga mana in bazin si usor cu podul palmei faci faluire deasuora la substrat dar usor incat sa ridici mizeria de pe fundul bazinului. Mizeria o urmaresti cum se plimba in bazin unde se aseaza o trage filtru etc. Asa vezi si cat de bine iti circula apa in bazin.

Filtru extern de ce sa te trezesti cu balata? Iei ceva de incredere si gata ,pe viitor si un co2 nu e complicare din potriva iti va usura unele probleme (algele) ?? printro aditie de co2 corecta si lumina vei intra mai greu in alge decat asa cum esti acum.Plus benificile pentru plante alte culori alta crestre

Deci team pus pe ganduri

Ps: Bazinul arata bine in poze deci merita sa incerci alte variante deoacamndata poate usor salvezi, ia si niste plante cele mai ieftine inalte si bagale in bazin cu tot cu ghiveci,cateva saptamani.
Lumina 6 ore maxim pe zi ,fara pauza si la intensitate undeva la 60 la.suta daca ai controler. Schimbul de apa poti si 30 la suta face ,la fiecare schimb de apa cureti bine algele periuta dinti si tragi direct in furtunul cu care scoti apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/11/2021 21:01:51

[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oare de la ce carenta imi apare necroza si gauri in unele frunze?

Dennerle Nano Cube 20 litri
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Vezi aici.
[Thumb - plant-deficiency-labeled2.jpg]

[ICQ]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FFS! Se pare ca de ce mi-e frica nu scap
Tinand cont de faptul ca bag doar easy carbo 1 ml pe zi la 50 litri acvariul, si totusi am BBA, am green dot pe frunzele vechi, gauri in cele vechi pare destul de clara cauza... Care e cel mai mic, cel mai non-intruziv system de CO2?

Multumesc Narcis, foarte utila poza, uite ce ai facut

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2021 18:48:49


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chestiile astea sunt bune de ceva?
https://www.nevertebrate.ro/tablete-co2-aquili-9628

Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

De ce nu te enrvezi sa iei o sticla de co2
Nimic nu e mai bun ca sticla
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hybrid wrote:Care e cel mai mic, cel mai non-intruziv system de CO2?


https://www.hornbach.ro/shop/Instalatie-de-fertilizare-pentru-acvariu-Bio-CO2-JBL-ProFlora-Bio160-2/6076734/produs.html

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa-mi iau si bula din aia care masoara nivelul de CO2?
Am citit un pic si pare ca variantele astea bio bazate pe bacterii n-ar avea nevoie, intrucat nu produc CO2 grupa mare ca cele pe butelie.

Implicit presupun ca nu trebuie sa-mi fac griji nici de timere, de oprit noaptea etc. Corect?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2021 21:09:03


Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu mai trebuie nimic altceva, aportul de CO2 e minim.
Oricum, nu se poate compara nimic cu aditia de CO2 presurizat si controlat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Mai au ceva nou cei de la dennerle, pe baza de jeleu. Tine cam 5,6 saptamani din ce spun ei. Au recipient din metal, reductor, am impresia ca se poate opri noaptea dac? retin eu bine. Au ?i varianta cu bicarbonat. Personal as investi intr-o butelie si reductor cu electrovalva.
[ICQ]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am sa dau azi o fuga sa vad daca il gasesc pe cel de la Dennerle; daca nu, il iau pe cel recomandat de domnul liliac

Inca 2 intrebari:

1. Oare sa-mi schimb filtrul HOB daca mi-am luat plante plutitoare? Daca da, cu ce? Daca iau ceva cu furtun pe care sa pot pune lily pipe oare nu tot asa mi le invarte?

Momentan am luat o bucata de furtun si am pus inconjurat cumva caderea de apa, dar tin filtrul la aproape minim altfel mi le invarte de le ia mama naibii.
Nu mai zic ca se agata crevetii de ele si mi le trag la fund, parca de-al naibii o fac

2. Cat timp recomandati sa tin luminile aprinse si la ce intensitate? (Twinstar B-Line 45B ajustabila 16W)


Si un link (inca e in procesare deci calitatatea poate fi cam de cacao momentan): https://www.youtube.com/watch?v=jIS5pyMVTU8
Nu-i fac embed ca oricum se vede mic.


EDIT: As putea adauga si o a 3-a intrebare, se vede si in video, nush ce pusca mea sclipeste in apa dupa ultimul schimb, sa fie de la fertilizant si sa nu fi observat eu pana acum, sau sa fi pus dementii astia ceva in apa? :O

This message was edited 3 times. Last update was at 21/11/2021 12:00:16


Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da-i pace omule, ca e bine asa. Cu cat gadili acvariul in fund si faci mai multe schimbari, cu atat o sa ai mai multe belele.
#numaibagatzmanainacvarii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-am luat un set din ala de la Dennerle cu gel, insa dupa aproape 48h inca nu a inceput sa bulbuceasca.
Ma gandesc daca sa-l mai las poate poate incepe, sau sa incerc sa merg la Animax sa vad ce zic aia, daca are vreun soi de garantie ceva; ma gandesc ca poate nu a fost pastrat in conditii optime sau ceva.

Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Verifica sa fie etanse conexiunile. Ai pus pastila, da? E in capac.. Apa la 24 de grade? Preferabil din acvariu. Valva antiretur e pusa in pozitia corecta?
Data de expirare e trecuta pe flacon?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt etanse, am pus pastila inainte sa pun apa, la 23 de grade masurate, iar in camera temp ambientala e de 25 de grade in momentul asta.
Valva antiretur nu stiu ce este, numaratorul ala de bule? Daca da, e pus ca in manual.

Iar butelia nu este tare, ca si cand n-ar avea presiune in ea.

Oare nu merge pusa niste drojdie uscata, din aia de paine?

This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2021 17:57:14


Dennerle Nano Cube 20 litri
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com