[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci in acvariu  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Poll
Aveti melci in acvariu? (se exclud melcii care nu sunt invazivi la un moment dat; exemplu: neritina, anentome helena, s.a.m.d.)
Da. 160 80% [ 48 ]
Nu. 40 20% [ 12 ]
Total Votes : 60
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Si melcii ,fac parte din micul ecosistem al acvariului
Cind ,omul intervine delicat in acest sistem si nu brusc
Se ajunge la un echilibru intre toate vietuitoarele din acvariu
Plusul la o categorie va fi minusul la alta

Ogar batrin dar.... cu miros fin
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si eu am melci in acvariu si ma cam obsedeaza de la un timp. aproape in fiecare seara bag mana in acvariu si scot vreo 2-3. deja nu mai suport cred ca o sa incerc cum zicea Nilsen cu un helena sau cu un botia :-?? nu sunt sigur inca. eu mi=am luat acvariu sa cresc plante si pesti, nu melci
aaa si ce mai fac cateodata, ii strivesc si guppita imediat vine si il nimiceste ))) guppita e micul meu rapitor
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Cred ca populatia melcilor intr-un acvariu este perfect proportional cu cantitatea hranei care o pui in ea. La mine chiar nu se inmultesc melcii - din pacate - tre sa suplizez numarul lor la 6 luni.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

Si eu am melci in acvariu . Atat Pomaceea cat si pe cei invazivi , dar pana in momentul de fata nu am intampinat probleme cu ei.

Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
petzka
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 12:15:15
Messages: 141
Location: Bucuresti - Ilioara
IP:
Offline

Si eu am maidanezi. Am cumparat 2 Anentome helena, dar se pare ca de pomana . I-am vazut trecand pe langa cu o gratie deosebita. N-au schitat nici un gest ca ar fi interesati (macar din curiozitate).

Acvariul meu: http://petzka.blogspot.com/p/acvariul.html
[WWW] [Yahoo!]
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Am si eu 4 Anentome Helena dar de vreo doua saptamani doi nu mai misca. O fi hibernare, au murit?
Acvariul este in regula in sensul ca analizele sunt la zi ca sa zic asa, plante , pesti, melici , creveti... nici o urma de deces in ultimele luni. Parca au mai disparut din melcii de pe geam dar am si curatat la greu din ei.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com