[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pentru johnny 6600

Da, intr-adevar, lumina venea din capac, era colorata in albastru, mov, roz, dar sa nu iti inchipui ca se schimba la fel de repede ca intr-o discoteca. Se schimba cam la intervale de cateva minute. Nu pot sa-mi dau seama ce era inauntru, ca era sub capac si nu puteam sa desfac acvariul in magazin. Magazinul respectiv nu mai exista, pentru ca a dat faliment. Sunt sigura ca acvariul respectiv nu era facut in Romania.
[Email]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dolly, iata ce cred eu ca ar mai trebui luat (si ceea ce am sa si cumpar luni, pentru ca ieri cand am cumparat acvariul nu am mai avut bani cash la mine) :

- un aspirator pentru curatat fundul acvariului
- un filtru (despre care am citit pe xxxxxxxxxxxxxxxx ca trebuie sa aiba debitul pe ora egal cu de 4 ori volumul acvariului) - corect ?
- o pompa cu aer

si mai vad eu.
[Email]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Un sfat: daca iti iei pompa de aer incearca sa folosesti nu piatra simpla ci varianta cu burete - este mai folositoare ca locuinta pentru bacteriile nitrifiante (responsabile pentru descompunerea amoniacului si nitritilor)
Referitor la plantele de plastic: cumnatul meu are si in timp s-au innegrit. Incearca sa nu bagi scoici in acvariu - vorbesc serios - durifica apa, ele sunt folosite pentru acvariile marine. La fel, incearca sa nu folosesti spartura de marmura, atat ea cat si scoicile au compusi de calciu rezultand o crestere a duritatii temporare a apei - kh.
De obicei doar pestii din gasca viviparilor suporta un pic de sare NEIODATA, restul, in special cei fara solzi (cum ar fi cory) sunt "deranjati" de ea.
Cred ca un neon cu un spectru apropiat de cel al luminii soarelui (TLD - true light day, de exmplu) ar fi mai indicat decat o multitudine de culori. Din cate am aflat, albastru spre exemplu este o culoare de pericol pentru pestii marini; grasunii mei se sperie daca le intrepun intre neon si apa o bucata de plexiglass albastra. Nu uita ca pestii comunica prin intermediul culorilor - macropodus-ul (baietelul), cand vrea sa fie "smecherul" acvariului isi "aprinde" culorile, fiind un curcubeu de portocaliu, rosu, galben, negru etc. S-ar putea ca expunerea la culori diferite sa aiba efecte nefaste asupra comportamentului pestilor.

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

miruna wrote:iar cei 4 gourami albastri sunt atat de stersi incat nici nu se vad decat daca te uiti cu foarte mare atentie.
Cam toti pestii se decoloreaza si arata stersi cind nu se simt bine. Asta ar trebui sa-ti dea de gindit.

miruna wrote:va rog sa nu va simititi jigniti daca nu voi fi de acord cu unii dintre cei care imi scriu.


Unii din noi se ocupa cu pestii si plantele din acvarii de pe vremea ....... de demult ....... Daca nu esti de acord cu noi ....... e treaba ta. Asculta sfaturile vinzatorilor care sint profesionisti :paperbag: ....... ei stiu mai mult decit noi. Daca nu crezi, uite-te la Galeria foto la acvariile ingrijite de noi si apoi la acvariile vinzatorilor :paperbag: . Fa comparatia si trage concluzii. Poate o sa-ti explici si de ce cunoscatorii intr-ale acvaristicii nu se vor duce niciodata sa lucreze intr-un Petshop.


miruna wrote:Daca cei care ar vrea sa-mi scrie cred nu ar putea trece peste acest lucru, ii rog sa ma ignore.
Vointa ta e lege pentru noi !

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Draga miruna , un acvariu fara filtru este sortit esecului.Nu vei putea tine niciodata pesti sanatosi intr-un acvariu fara filtru , in plus acesti pesti au nevoie de aer.Filtrele sunt facute in asa fel incat sa bage si aer asa ca poti elemina pompa de aer(sau mai bine zis poti sa n-o cumperi din moment ce nu ai).Pentru acvariul tau exista filtre marca Resun sau Aquael potrivite ,si cred ca un vanzator te-ar putea sfatui.Pentru curatat substratul exista un fel de pompa cu furtun si un clopot la un capat care curata mizeria destul de bine(aprox.80.000 la orice magazin de acvaristica).Deasemena apa pestilor nu se schimba niciodata toata.Intr-un acvariu stabil apa se schimba odata pe saptamana dar numai 30% din ea.Deasemenea apa care curge la robinetele noastre contine mult clor care face rau pestilor si de aceea e de preferat sa tii apa intr-o galeata sau intr-un vas cu gura mai mare pentru a iesi clorul din ea cel putin 24 de ore.Abia dupa ce este lasata la decantat(declorinat)este safe pentru pesti , altfel risti sa-i omori.Apa nu trebuie schimbata niciodata toata sau mai mult de 30% intr-o singura zi pentru ca se schimba si chimismul apei iar pestii sunt sensibili la astfel de schimbari si se imbolnavesc.Deasemenea stresul prin care trec cand tu schimbi toata apa ii poate imbolnavi. Asa ca mare grija ,lasa-o mai moale cu schimbatul apei pentru ca acvariul nu e o oala pe care o versi si o umpli din nou. Dupa ce cumperi filtru ,aspiratorul de substrat poate te gandesti si la niste plante naturale.O sa le faca foarte bine pestilor tai.Dupa ce cumperi filtrul care este VITAL pentru un acvariu poti sa te gandesti la orgade lumini sau la alte tampenii.Deasemenea tot ai scris de acvariul cu orga de lumini care nu era facut in Romania , din cate stiu eu nu exista nici o firma romaneasca care sa faca acvarii cu capace profesionale sau alte tampenii dar poate ma insel.Oricum un electronist priceput iti poate face asa ceva.Dar tie intai iti trebuie o lumina de la un bec economic(cu lumina calda care seamana cu cea a becului normal) pentru a putea sa vezi pestii cum trebuie.Nu-mi pot da seama cum te uit tu la un acvariu(chiar si ziua) daca nu are lumina

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Johnny, eu cu vanzatorii din petshopuri m-am lamurit. Am avut un accident azi cand am mutat acvariul dintr-o camera in alta cand femela de molly a sarit din bazin si a luat-o cainele in gura, omorand-o. Am mers sa cumpar o alta femela, iar vanzatorul nu stia cum arata niste molly maturi ! Apropo, asta e offtopic, de cand a intrat acvariul in casa cainele si-a schimbat comportamentul si a devine agresiv ori de cate ori ma apropii de acvariu. Il tin de 7 ani si pana acum nu a sarit niciodata sa ma muste. Nu stiu ce sa ma fac cu el.

Unde as putea citi ceva despre cum sa imi aleg pompa de aer ? Depinde de volumul acvariului, cumva, la fel ca si filtrul ? In magazin am vazut azi pe putin 15 tipuri , la cele mai diferite preturi, asa ca am zis sa mai astept putin.

Anuntul cu pestii nu mai e valabil, i-am dus pe toti in piata si i-am dat. Nu mai am decat masculul de beta si masculul de molly.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am o pompa chinezeasca(nu stiu numele) la 75.000 dar am si una Resun la 150.000 iar mare diferenta nu este.Ba chiar aia la 75.000 are 2 viteze asa ca nu conteaza foarte mult.Exista intr-adevar unele mai mari pentru acvarii mai mari dar poti sa-l intrebi pe vanzator cred ca ar putea sa te sfatuiasca.Filtru ai cumparat ? ;i daca nu cand ai de gand ? ;pentru ca este foarte important.Cat despre pesti e mai bine ca i-ai dus inapoi si poate o sa gasesti unii mai pe gustul tau dar si pe dimensiunea acvariului.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

miruna wrote:Unde as putea citi ceva despre cum sa imi aleg pompa de aer ? Depinde de volumul acvariului, cumva, la fel ca si filtrul ? In magazin am vazut azi pe putin 15 tipuri , la cele mai diferite preturi, asa ca am zis sa mai astept putin.

Desi vad ca vrei cu tot dinadinsul sa nu tii cont de sfaturile (pardon, parerile) unora sau altora de pe aici ... reiau ce a scris cineva mai sus :
johnny6600 wrote:Filtrele sunt facute in asa fel incat sa bage si aer asa ca poti elemina pompa de aer(sau mai bine zis poti sa n-o cumperi din moment ce nu ai).

Pompa de aer are ca principal scop aerarea acvariului. Mai poate fi folosita si la filtrare (nu atat mecanica, cat biologica), daca o combini cu atat de vechiul, ultracunoscutul si eficientul burete. In cazul in care iti cumperi un filtru (caz recomandat de altfel) aerarea se poate face in 3 feluri :
1. fie lasi filtrul sa "bage si aer";
2. fie directionezi jetul de apa ce iasa din filtru spre suprafata, agitarea apei la suprafata oxigeneaza apa la fel de eficient;
3. si 1 si 2.
Personal as opta doar pentru 2, e suficient daca nu ai un acvariu suprapopulat.
Asa ca in cazul in care o sa cumperi un filtru, pompa de aer nu prea mai e necesara (cel putin pentru acvariu). Oricum s-a scris mult despre subiectele astea (filtre, pompe, etc), se pare ca degeaba, saracu' Search s-a umplut de praf.
Cat despre niste pesti cu personalitate pentru acvariul tau ... as alege Pelvicachromis pulcher. O pereche. Si poate doi sanitari pe langa ei.
miruna wrote:Apropo, asta e offtopic, de cand a intrat acvariul in casa cainele si-a schimbat comportamentul si a devine agresiv ori de cate ori ma apropii de acvariu. Il tin de 7 ani si pana acum nu a sarit niciodata sa ma muste.

Tot offtopic, pare un caine coolt, cred ca stie el ce stie .
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Cred ca ar fi bine sa citesti Tipuri de filtrare http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=825
In momentul in care iei o pompa in afara de debit ar fi bine sa vezi si nivelul de zgomot - o proba cu orificul prin care iese aerul un pic obturat sau cum fac cei de la Profipet, un furtun aplicat si capatul liber bagat in acvariu. Daca vrei sa tii acvariul mai mult timp iti sugerez sa iti iei o pompa mai de calitate Sera sau TetraTec. Oricum, vei avea nevoie de o pompa de maxim 100l/h.
In cazul filtrului poti gasi o multitudine de filtre - sper ca articolul mai sus mentionat sa te edifice.
Parerea mea este, pentru a nu avea deziluzii si dezamagiri ulterioare, sa folosesti si filtru si pompa de aer (de preferat varianta cu burete - filtru biologic).
offtopic: de obicei caini sunt gelosi si cand vad ca ies din centrul atentiei (nu imi este greu sa presupun ca tii foarte mult la caine si l-ai rasfatat) au tot felul de reactii putand sa ajunga pana la o simulare a muscarii.

I shut my eyes in order to see...
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu stiu de ce se tot recomanda pe acest site pentru incepatori molly - am citit ca ajung pana la 10 - 15 cm...Poeicilia latipinna ajunge pana la 10 cm, la poecilia sphenops (sau black molly) femela ajunge pana la 10 cm, iar la poecilia velifera masculul ajunge la 15 cm , iar femela la 18 cm - deci chiar ca nu inteleg de ce se recomanda molly incepatorilor care indeobste au acvarii de 60 de litri sau mai mici...
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Draga Miruna daca tu nu vrei sfaturi iti spun si eu parerea mea. Daca schimbi apa 100% zilnic asta nu inseamna ca pestii sunt mai veseli ci doar mai agitati si mai stresati. In mod normal la un acvariu stabil (asta insemnand ciclat si bine filtrat) e nevoie sa schimbi cam 25% din apa o data sau de 2 ori pe saptamana. In al doilea rand eu nu prea am vazut orga de lumini in natura asa ca nu vad de ce ai pune una in acvariu. Tot ce nu e natural streseaza pestii, tot ce nu face parte in mod normal din lumea lor ii oboseste. Faptul ca in final se pot adapta la jocuri de lumini, sunete sau alte chestii care dau bine la public nu inseamna ca se vor simtii in largul lor ci pur si simplu instinctul de supravietuire le va dicta sa traiasca inchisi intr-o conserva fie ea de 60, 100 sau 300 l pentru ca in alta parte nu se pot refugia. Daca ciclezi un acvariu, il plantezi adecvat, il filtrezi si il iluminezi cum trebuie vei fi surprinsa ce culori, cata vigoare si cata personalitate si starlucire poate avea un peste (fie el gourami, betta, molly, scalar, cory sau orice alta specie vrei) care se simte ca la el acasa in natura. Pentru a reliefa coloritul si personalitatea unui peste e imperios necesar sa-i creezi conditii de viata cat mai apropiate de cele din natura, altfel orice vei pune in acvariu ti se va parea sters si lipsit de personalitate.
Eu mi-am spus parerea, acvariul e al tau, deciziile tu le iei asa ca iti urez multa bafta si sa ne auzim cu bine.

ride free
[WWW] [Yahoo!]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari.

Ar mai fi o chestiune : nu stiu de ce se tot recomanda pe acest site pentru incepatori molly - am citit ca ajung pana la 10 - 15 cm...Poeicilia latipinna ajunge pana la 10 cm, la poecilia sphenops (sau black molly) femela ajunge pana la 10 cm, iar la poecilia velifera masculul ajunge la 15 cm , iar femela la 18 cm - deci chiar ca nu inteleg de ce se recomanda molly incepatorilor care indeobste au acvarii de 60 de litri sau mai mici...
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ca sunt mai rezistenti, mananca si alge (daca nu ma insel) si ajung la dimensiunile alea peste ani cand poate treci la acvaristica si nu sadism
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

miruna wrote:Va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari.

Ar mai fi o chestiune : nu stiu de ce se tot recomanda pe acest site pentru incepatori molly - am citit ca ajung pana la 10 - 15 cm...Poeicilia latipinna ajunge pana la 10 cm, la poecilia sphenops (sau black molly) femela ajunge pana la 10 cm, iar la poecilia velifera masculul ajunge la 15 cm , iar femela la 18 cm - deci chiar ca nu inteleg de ce se recomanda molly incepatorilor care indeobste au acvarii de 60 de litri sau mai mici...


Nu stiu, nu prea m-am ocupat eu de vivipari la viata mea de acvarist dar oricum, nu am vazut si nici nu am auzit de vivipari de asemenea dimensiuni "monstruoase"

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Draga miruna pestii pentru incepatori pot avea multe interpretari. Practic molly.xipho,guppy,platty sunt foarte usor de reprodus si se gasesc mai mereu la tarabele si magazinele vanzatorilor.Iar un incepator cand se apuca de cumparat pesti face cam asa : Se duce in piata ,ia cel mai mci acvariu pe pe care il are vanzatorul(vrea sa economiseasca ca sa ii ramana bani pentru multi pesti) ,ia un filtru nu conteaza de care sau poate nici nu ia filtru ca nu-i trebuie si pe urma incepe sa ia pesti.De obicei ioncepatorii iau cate o pereche din tot ce gasesc pe la vanzator.Si astfel ajung in acvarii de 15 -30 litri vivipari laolalta cu scalari ,fosilis, ancistrus zebre si mai stiu eu ce.
Iar dupa cateva zile incep problemele , pestii incep sa moara si incepatorii nostri se intreaba de ce.Unii mai rasariti ajung pe ofrumul asta de unde primesc sfaturi pertinente care uneori sunt ascultate dar de multe ori nu. :hammer:
Revenind la vivipari , nu toata lumea ii recomanda pentru incepatori deoarece au prostul obicei sa faca pui cam odata pe luna.Cu toate ca e destul de usor sa ai grija de pui si ai o mare satisfactie sa ai grija de ei , sa-i cresti cu timpul devine obositor ,plictisitor iar multi cum am fost si eu de altfel am renuntat. Mai cotrobaie prin magazinele de pe la voi si cauta niste pesti potriviti pentru acvariul tau.Vanzatorii te pot minti ,insela,pacali sau cum vrei sa mai zici tu asa ca cel mai bine este sa nu cumperi nici o specie de pesti pana nu intrebi aici.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

miruna wrote:Poeicilia latipinna ....... poecilia sphenops (sau black molly) ....... poecilia velifera
Doar black molly ar putea fi considerat pentru incepatori (cu mari rezerve). Velifera si latipina nu prea ....... chiar deloc. Ori de cite ori primesc velifera la ZooCenter in Baia Mare mor en gros in primele zile. Numa' pentru incepatori nu-i velifera.


Romi wrote:pare un caine coolt, cred ca stie el ce stie
Da, pare foarte coolt ciinele . Asteptam cu interes sa vedem ce acte de cooltura va mai face in viitor. Probabil ca vrea sa ia el comanda. El va alege pestii, va face schimburile dddaaa apa, va da mincare la pesti ....... va fi stapinul acvariului. Parca-l vad pppaaa forum . De mame acvariste am mai auzit, e momentul pentru primul ciine acvarist .

P.S. Prea era mingea la fileu sa ma pot abtine. Sorry .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai fratilor, eu am obosit cu topicul asta. O rog pe miruna sa ne spuna ce crede ea ca ar trebuii sa faca, cum ar trebuii, si apoi, noi toti, haideti sa sarim sa o aplaudam si sa ii multumit ca ne-a dezvaluit intelepciunea care era langa noi si nu puteam sa o atingem .
Alta solutie nu vad, ca deja e cel mai lung topic in genul "sunt incepator, ce pesti sa aleg"si discutia inca bate pasul pe loc.
Sunt unii oameni care te intreaba ceva, apoi daca nu le convine raspunsul incearca sa te convinga ca nu ai dreptate.
De fiecare data m-am mirat, oare de ce mai intreaba acesti oameni, doar ca sa demonstreze celorlalti cat de buni sunt ei!?!?! Sau sa le arate celorlalti, muritorilor, ca nu stiu nimica!??

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Mai fratilor scuze pentru offtopic, dar sa stiti ca orga aia de lumini in acvariu nu e o aberatie asa de mare; daca are careva pesti ce traiesc dincolo de cercul polar nu tre' sa le asigure conditii naturale, adica sa simuleze cate o aurora boreala din cand in cand

ride free
[WWW] [Yahoo!]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Despre dimensiunea la poecilia sphenops am citit pe fishbase - puteti citi si voi la urmatorul link, sa vedeti ca nu vorbesc aiurea : http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.cfm?genusname=Poecilia&speciesname=sphenops
cat si pe urmatorul link la http://species.fishindex.com/species_3245poecilia_sphenops_sailfin_molly.html unde scrie ca e de 4 inches adica de 10cm.

despre poecilia latipinna la http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.cfm?genusname=Poecilia&speciesname=latipinna

iar despre poecilia velifera la http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.cfm?genusname=Poecilia&speciesname=velifera

Daca molly se reproduc "usor" la lungimea de 3 - 5 cm, inseamna ca se reproduc foarte devreme. La sphenops intr-adevar masculul ajunge numai pana la 6 cm, dar femela ajunge la aceeasi specie la 10 cm si nu ai facut nimic fara femela daca vrei sa-i reproduci...Parerea mea este ca sunt niste pesti FOARTE MARI pentru acvariul unui incepator...adica pentru acvariul meu de 60 de l.
[Email]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

In cazul in care un acvariu are dimensiunile corespunzatoare, nu cred ca exista peste prea mare. Asa numitii pesti de incepatori sunt pesti mai rezistenti la greselile acvaristului (schimb de apa, filtrare).
Partea cea mai neplacuta la pestii mari e ca nu se poate face un acvariu cu multi pesti mari - ceea ce da senzatia de acvariu gol, lucru ce displace oricarui incepator.

I shut my eyes in order to see...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com