[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras auriu - cadou de Craciun- cum ingrijesc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

scuzati de double post...dar eu unul chiar nu vad un buton "edit" ...

Pana dupa anul nou, si cateva zile dupa, chiar nu o sa am ocazia sa cumpar un acvariu.Spuneati de apa ca trebuie lasata la "decantat" ca sa zic asa sa iasa clorul din ea. Dar in cazul in care am fantana si este apa de izvor subteran, mai este necesar asa ceva? Sau doar sa aiba aceeasi temperatura ca cea din bol si e de ajuns? Nu de alta, dar pana acum am schimbat cu apa plata ca sa fiu sigur, totusi nu as dori sa continui astfel.
Multumesc!
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

1. nu exista bunton de edit, pt ca unii plecau suparati si isi stergeau posturile si astfel faceau varza discutii intregi.

2. apa plata nu este buna pentru acvariu, nu are o gramada de elemente biologice care se gasesc in apa normala, la fel nici apa din izvor nu se stie daca este buna fara un test, poate avea niste parametrii de speriat . Cel mai bine este sa opresti o galeata de apa de la robinet si sa o folosesti a doua zi (este important sa aiba timp sa se elimine clorul).

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Georgel wrote:nu m-am suparat pe nimeni
Taiem nasu' cui se supara .

Cind auzim de carasi in bol ni se activeaza brusc gena umorului si-apoi sa te tii ....... asa sintem noi .

Nu stim nimic despre apa din izvor, ar putea fi perfecta sau ucigasa. Foloseste cu incredere apa de robinet statuta, eventual tratata cu Aqutan, Aquasafe sau Biotopol .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com