[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 100x40x40 - cum sa fac standul + alte intrebari.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Au venit reflectoarele si neoanele (3 Osram Flora, 1 x 830, aquarelle-ul il aveam deja - toatea astea la recomandarea lui Porcu)

image

Urmatorul pas va fi standul.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place mult cum l-ai realizat: estetic, simplu, eficient . Intentionezi sa pui intrerupator la fiecare tub sa te poti juca cu intensitatea luminoasa dupa necesitati?

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri :)

Simplitatea vine din indecizie si nestiinta :) pentru ca va trebui sa mai trag si cablurile pe interior (probabil printr-un canal de cablu), trebuie sa ma hotarasc si cum dau 'gaurile' de access pentru mancare si restul de furtune, saaaamd.

Voi intrerupatoare pentru fiecare neon, dap. Balasturile insa sunt doar 3 (caci sunt de 2x36W fiecare). Intentionez 2 neoane (un balast) sa fie aprins de dimineata, apoi restul de 3 (celelalte 2 balaste, cuplate la o alta priza temporizatoare) sa fie aprinse mai tarziu.

Nu stiu de ce, dar am sentimentul ca plantele inalte vor converge tot catre 'mijloc' in zona de unde va veni cat mai multa lumina, chiar daca am incercat sa distribui lumina cat mai uniform. Uf.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Revin cu un update. Am terminat cadrul viitorului stand:

image

image

E un pic prea inalt - am supraestimat inaltimea buteliei. Tot prietenii care mi l-au facut o sa ma ajute sa montez si lemnul pe el (precum sa fac si dulapul de deasupra) asa ca o sa mai renunt la 5-10 cm din inaltimea picioarelor [si pana atunci, am sa procur si reductor de presiune, ca sa vad exact cat de inalt vine].

Am doua intrebari:
a) cati centimetri am nevoie intre acvariu (in spate) si perete ca sa am loc usor cu furtunele ? Voi cam cat aveti ?
b) furtun de cauciuc, sau pexal - din ce e mai bine sa fac tevaraia ?

Intentionez prin spatele acvariului sa cobor niste furtune pana dedesubt unde o sa fie si filtrul si pompa de apa, cat si un bidon de vreo 40-50L de apa (de unde, cu ajutorul unei pompe) o sa ridic apa in acvariu la schimbul saptamanal.

Se aleg furtune (cauciuc, moale) sau se face din pexal ceva ? Furtunele de cauciuc par mult mai usor de manevrat si de mulat pe ici pe colo, dar par destul de greu de fixat intr-o pozitie anume (stiu de exemplu la furtunul de CO2 de la bomba, nu sta niciodata cum vreau).

Poate suna copilareste dar repet, e prima data cand fac si as vrea sa nu gresesc flagrant
[WWW]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am si eu o intrebare(no ofence) , dupa cum vad eu suportul are cam un metru + 40cm acvariul + capacul vreo 20cm, ai vreo 1,6m cel putin, nu-ti va fi greu sa umblii in acvariu?
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Am discutat undeva pe la inceputul topicului ca mobila care va inveli capacul (vreau sa-l maschez) se va inalta pana in tavan; va fi cu un 'fund' fals, iar capacul, cand am nevoie sa lucrez in acvariu, va putea fi ridicat (cu un scripete, sau cu niste role lipite pe lateral), culisand 'in sus' prin corpul de mobila.
In felul acesta rezolv problema cu lumina (cand se face bezna in acvariu) caci va ramane capacul deasupra, dar suspendat.

In total o sa am cam 1m stand + 40cm acvariu = 140. Cum eu am ~180 e numa bine, imi va veni un pic sub umar sticla, si pot sa lucrez in voie.
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:a) cati centimetri am nevoie intre acvariu (in spate) si perete ca sa am loc usor cu furtunele ? Voi cam cat aveti ?
b) furtun de cauciuc, sau pexal - din ce e mai bine sa fac tevaraia ?
Se aleg furtune (cauciuc, moale) sau se face din pexal ceva ?
a) 5 cm sunt suficienti;
b) furtun + pexal (imbinat cu coturi PVC + solutie de lipit dedicata Bison, ca tot te-am pus s-o cumperi) . Concret, turul, returul si portiunea de la buza superioara a acvariului pana la jumatatea inaltimii standului o faci din pexal, iar apoi spre baza standului continui cu furtun (de preferat din cel verde de Eheim - se intareste in timp mai putin ca celelalte). Ceva de genul:

image image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super fain si ingrijit lucrat!

Multumesc de sfat o sa studiez problema! (acum prioritar este sa mut un intrerupator de lumina, caci inaltandu-ma pana in tavan cu suportul de acvariul, ar ramane in spatele dulapului).
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com