[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Trigon 350 - editie de primavara  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

cristi_ionescu_79 wrote:hmmmm .... eu stiam ca frunzele tinere de anubias sunt alb-galbui datorita carentei de fier.
nu te contrazic, nu afirm ca galbuiul frunzelor nu are nici o treaba cu calciu ...

multumesc pentru raspuns,
Cristi Ionescu


Calciu(Ca) ,joaca un rol important in mentinerea pemeabilitatii membranei celulare precum si a integritatii celulei.
Activeaza enzimele raspunzatoare de mitoza, diviziune si crestere. De asemenea, joaca un rol important in neutralizarea acizilor organici.
Absorbtia calciului de catre planta se face in functie de Ph. Intre valorile Ph 6.80-8.50 asimilarea este maxima(100%). Peste aceasta limita absorbtia calciului incepe sa scada.
Carenta de calciu , este rara si se traduce prin urmatoarele simptome: frunze mici si infasurate la extremitati, ingalbenire care devine bruna spre rosu si apoi se necrozeaza, in special la frunzele tinere.
Excesul de calciu ,provoaca carente de magneziu sau potasiu, etc.....
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dan_p67 wrote:Atunci am incercat sa maresc un pic calciul cu niste calciu pentru marin.si surpriza...frunzele albe s-au inverzit
Niste detalii pentru un analfabet intr-ale chestiilor care se folosesc la marine daca se poate :soare: ....... Anubiasii mei cred ca cer Ca ....... la robinet nu vine deloc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

Antoniot wrote:Carenta de calciu , este rara si se traduce prin urmatoarele simptome: frunze mici si infasurate la extremitati, ingalbenire care devine bruna spre rosu si apoi se necrozeaza, in special la frunzele tinere.
Excesul de calciu ,provoaca carente de magneziu sau potasiu, etc.....

Antoniot....vorbim din proprie experienta sau din copy/paste teorie?
Eu am zis ce-am observat,ce-am facut si concluziile.

@Porcu .Eu am folosit asta imageinsa cu prudenta ,cate jumatate de masura la 350l in fiecare zi timp de 3 zile.Am avut o indoiala datorita Strontiului dar se pare ca nu a avut niciun efect negativ.
Asta a fost cand foloseam apa de osmoza,ulterior am renuntat si in prezent schimb numai cu apa de robinet. Problema nu a mai reaparut.
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Antoniot....vorbim din proprie experienta sau din copy/paste teorie?
Eu am zis ce-am observat,ce-am facut si concluziile.


doar din teorie"copy paste" ,si o experienta neplacuta.
Acum ceva timp o "colectie" de anubiasi mi a prezentat simptome ciudate pana la" exterminare"
Desi saptamanal aprovizionam cu substante lichide de uz acvaristic acvariul.
Simptomele au aparut brusc si in 3 saptamani a distrus tot.
Aveam pete maro inchis pe tulpina care dezintegra planta, frunza cu frunza,
frunzele care incolteau nu mai ajungeau la maturitate...banuiesc acum ca as fii avut nevoie de calciu in acvariu...cine stie?(majoritatea anubiasilor ii aveam de foarte mult timp in posesie, e posibil sa fii murit de batranete????)

Ps:felicitari pentru acvariul tau superb
De atunci am renuntat treptat la acvariu......m a prins alta pasiune imprumutata de la frati.
[Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Daca tot vorbiti de anubiasi bag si eu un off topic. Tot acum trei luni si ceva anubiasii mei se duceau la vale rau de tot prezentand multe din simptomele de carente de diferiti nutrienti cu toate ca testele imi aratau contrariul. Eu i-am tratat separat in sticle de 5 litri taiate...pe unii i-am inecat in Ca marin de la JBL+ Dupla plant 24, pe altii in Dupla plant ( jumatate de pastila la vreo 4 litri ) iar pe altii numai in Dupla plant 24 ( nu va zic doza ca va speriati). La lumina de osram fluora toti mergeau tot prost. La lumina naturala directa au dat semne ca-si revin iar intr-o saptamana toti erau mai sanatosi insa cei din sticla in care le-am bagat si Ca marin si Dupla plant 24 erau cei mai frumosi. I-am mai tinut o saptamana la lumina de fluora apoi i-am bagat in acvariu unde am pus cam 30 % din doza de Ca marin - am avut aceeasi indoiala in ceea ce priveste Strontiul mai ales ca stiu din propie experienta ce poate face strontiul la vietati, bine e vorba de Sr 90 dar poti fi sigur de ceva? .
Iar de atunci mai bag asa la vreo luna niste Ca marin dar tot in doze foarte mici. Aceeasi anubiasi au inflorit cand am ridicat fosfatii peste 1ppm de fapt au imbobocit ca nici una din cele 4 flori nu s-a deschis
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com